خانه > کالج کدام بروکر > آموزش فارکس به زبان ساده؛ کامل ترین آموزش فارکس بصورت رایگان

آموزش فارکس به زبان ساده؛ کامل ترین آموزش فارکس بصورت رایگان

بازار فارکس جذابیت های زیادی برای کسانی که به دنبال کسب درآمد از این بازار هستند، دارد. ما در این مقاله به‌طور کامل تمام بخش هایی که یک تریدر نیاز دارد تا از صفر تا صد آموزش ببیند و وارد معامله‌گری شوید را آموزش داده‌ایم، در ادامه مقاله به آموزش صفر تا صد فارکس می‌پردازیم:

صفر تا صد فارکس

فارکس چیست؟

بازار ارز که معمولاً به عنوان “فارکس” یا “FX” شناخته می شود، بزرگترین بازار مالی در جهان است. این بازار، یک بازار جهانی و غیرمتمرکز است که در آن ارزهای دنیا مبادله می‌شوند.

بازار فارکس
بازار ارز که معمولاً به عنوان فارکس یا FX شناخته می شود، بزرگترین بازار مالی در جهان است.

حالا که فهمیدید فارکس چیست؟ بهتر است بدانید برخلاف، بازار سهام، هیچ بورس متمرکز در فارکس وجود ندارد بلکه فارکس از طریق شبکه‌ای از بانک‌ها در مراکز مختلف جهان، اداره می‌شود. قیمت‌های فارکس یک ثانیه تغییر می‌کنند، زیرا شبکه‌های کامپیوتری نرخ ارز کارآمد را تسهیل می‌کنند.

تاریخچه فارکس

اعتقاد بر این است که تاریخ تجارت فارکس (Forex) قرن‌ها قبل آغاز شده است. مبادله جفت‌ارزها در واقع قدمتی طولانی دارد و باشد و به دوره بابلی برمی‌گردد. امروزه، بازار فارکس یک بازار سیال و قابل دسترس برای همه افراد است و طی چندین رویداد مهم جهانی از جمله برتون وودز و استاندارد طلا شکل گرفته است. تاریخچه فارکس دارای یک تاریخ طولانی می‌باشد.

نحوه معامله در فارکس

اگر نحوه تجارت فارکس را یاد بگیرید، متوجه خواهید شد که چرا این بازار بسیار محبوب است و می‌بینید که می‌توانید بین بسیاری از جفت ارزهای مختلف – از اصلی گرفته تا عجیب و غریب – یکی را انتخاب کنید و ۲۴ ساعت شبانه روز روی آن معامله کنید. بهتر است از مقاله نحوه معامله در فارکس برای یادگیری نحوه معامله ارز به‌صورت گام‌به‌گام استفاده کنید.

فارکس مناسب چه افرادی است؟

بسیاری از مردم به دلیل سبک زندگی خود، جذب معاملات فارکس می شوند اما باید بدانید که موفقیت در این بازار نیازمند، روحیه بالا، دانش کافی و تمرین و تلاش است. بدانید معامله‌گران موفق ممکن است سود خود را به شما رانشان دهند، اما از سال‌ها تلاشی که قبل از موفقیت انجام داده‌اند، به شما نمی‌گویند. واقعیت این است که مانند هر حرفه یا تلاش دیگری، تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق فارکس زمان می برد. اگر علاقه‌مند هستید بیشتر راجب این موضوع مطالعه کنید به مقاله فارکس مناسب چه افرادی است؟ مراجعه کنید.

ارز دیجیتال یا فارکس

در سال‌های اخیر، بازارهای مالی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته‌اند. این بازارها می‌توانند سود بالایی به افراد برسانند؛ درحالی که ریسک زیادی نیز به آن‌ها تحمیل خواهند کرد. بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس، دو بازار محبوب سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و تریدرها هستند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله ارز دیجیتال یا فارکس مراجعه کنید.

حداقل سرمایه برای ورود به فارکس

فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای معاملاتی جهان است که در آن هر نوع قشری فعالیت می‌کنند. برای مثال بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و … جز دسته معامله‌گرانی هستند که حجم سرمایه آن‌ها به چند میلیون دلار می‌رسد، اما در عین حال سرمایه‌گذاران خرد نیز در این بازار وجود دارند که حتی با مبالغی زیر ۱۰۰ دلار در حال معامله هستند. ما در مقاله حداقل سرمایه برای ورود به فارکس به شرح حداقل سرمایه برای فارکس و معاملات آن پرداخته ایم.

اصطلاحات بازار فارکس

همانطور که یادگیری یک زبان خارجی با حروف الفبا شروع می‌شود، یادگیری فارکس هم مستلزم آموختن اصطلاحات است. این بازار زبان خاص خود را دارد و اگر نمی‌خواهید در مقابل معامله‌گران دیگر شرمنده شوید، باید بدانید که به‌عنوان مثال “پیپ” دانه‌ای در پرتقال نیست. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله اصطلاحات بازار فارکس را مطالعه کنید.

جفت ارز چیست؟

هر جفت از دو ارز تشکیل شده است. اغلب، برای شناسایی هر ارز، یک نماد سه حرفی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، برای نشان دادن دلار کانادا در بازارهای بین‌المللی، از “CAD” استفاده می‌شود. حالا که فهمیدید جفت ارز چیست؟ بهتر است بدانید در یک جفت ارز نماد دو ارز از کشورهای مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند مثلا “یورو دلار” تحت نماد EURUSD معامله می‌شود.

جفت ارز در فارکس
در یک جفت ارز، نماد دو ارز از کشورهای مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند

در این جفت ارز، ارز اول را ارز پایه و ارز دوم را مظنه می‌نامند. روش معاملات در بازار این‌گونه است که بفهمید چه مقدار از ارز مظنه برای خرید یک واحد از ارز پایه مورد نیاز است.

انواع جفت ارز فارکس

به صورت کلی ۳ دسته اصلی جفت ارز در فارکس وجود دارد:

 1. جفت ارز های اصلی؛
 2. جفت ارز های کراس یا فرعی؛
 3. جفت ارز های اگزوتیک یا عجیب (غیرمعمول).

جفت ارزهای اصلی MAJORS

ارزهای این دسته را جفت ارز های اصلی می‌نامیم زیرا از حجم بالایی در بازار فارکس برخوردارند و بخش اصلی معاملات ارزی در این بازار هستند. در جفت ارز های اصلی، یک طرف همیشه دلار آمریکا یا USD و طرف دیگر نیز باید ارز کشورهای توسعه‌یافته باشد. به صورت کلی ۸ جفت ارز اصلی در فارکس وجود دارد که همه آن‌ها شامل دلار آمریکا هستند.

جفت ارز های اصلی
جفت ارز های اصلی در واقع جفت ارزهایی هستند که ارز دلار آمریکا در آن ها وجود دارد.

در واقع اگر دلار آمریکا در یک جفت ارز نباشد، آن جفت ارز اصلی محسوب نمی‌شود. به عنوان مثال جفت ارز USD/CAD (دلار آمریکا/دلار کانادا) یک جفت ارز اصلی به حساب می‌آید که به نام Loonie هم شناخته می‌شود.

جفت ارزهای فرعی یا کراس CROSSES

در این جفت ارز ها دیگر یک طرف مبادله، دلار آمریکا یا USD نیست و به جای آن در هر دو طرف ارز سایر کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد. جفت ارزهای فرعی یا کراس ۱۵ عدد هستند که شامل یورو، پوند، دلار کانادا، ین و … می‌باشند.

جفت ارزهای عجیب EXOTICS

جفت ارز های عجیب که با نام اگزاتیک یا غیر معمول هم شناخته می‌شوند، شامل یک ارز اصلی (ماژور) از کشورهای توسعه‌یافته، در کنار یک ارز از کشورهای در حال توسعه هستند. مانند جفت ارز JPY/NOK (ین ژاپن/کرون نروژ) که دارای یک ارز اصلی ین ژاپن و یک ارز از کشور در حال توسعه نروژ است.

خرید و فروش جفت ارزها در فارکس

وقتی صحبت از معاملات فارکس می شود، خرید و فروش جفت ارز نامی آشنا است. اما خرید و فروش جفت ارزها در فارکس چگونه است؟ به طور کلی معاملات فارکس شامل خرید یک ارز و همزمان فروش ارز دیگری است. این دو ارز با هم یک جفت ارز را تشکیل می دهند و در رابطه با یکدیگر قیمت‌گذاری می‌شوند. به‌عنوان مثال، فرض کنید شما علاقه‌مند به معامله جفت ارز EUR/USD هستید. این جفت نشان‌دهنده یورو در برابر دلار آمریکا است.

خرید و فروش در فارکس
معاملات فارکس شامل خرید یک ارز و همزمان فروش ارز دیگری است.

اگر فکر می‌کنید ارزش یورو در مقایسه با دلار افزایش می‌یابد، جفت یورو/دلار آمریکا را می‌خرید. از سوی دیگر، اگر فکر می‌کنید ارزش یورو در مقایسه با دلار کاهش می‌یابد، جفت یورو/دلار آمریکا را می‌فروشید.

همبستگی جفت ارزها

همبستگی ارز خارجی ارتباط بین دو جفت ارز است. زمانی که دو جفت در یک جهت حرکت می‌کنند یک همبستگی مثبت، زمانی که در جهت مخالف حرکت می‌کنند یک همبستگی منفی یا معکوس و اگر جفت‌ها به طور تصادفی و بدون رابطه قابل تشخیص حرکت کنند، همبستگی وجود ندارد. همبستگی منفی را می توان همبستگی معکوس نیز نامید.

انتخاب جفت ارز مناسب برای ترید

یک معامله‌گر حرفه‌ای باید هنگام انتخاب جفت ارز ابتدا میزان ریسک خود را در نظر بگیرد. اگر او تحمل ریسک پایین را داشته باشد، جفت ارزهای اصلی با ثبات و نقدینگی بالا انتخاب بهتری است اما یک معامله‌گر با تحمل ریسک بالا  ممکن است جفت‌های عجیب و غریب را ترجیح بدهد.

چه زمانی یک جفت ارز را بخریم؟

براساس تجربیات، بهترین زمان برای خرید یک جفت ارز زمانی است که بازار فعال است و نقدینگی و نوسانات آن بالا می‌باشد. در واقع اگر بخواهید یک سشن معاملاتی مناسب پیدا کنید برای ترید، بهتر است در تایم باز شدن سشن نیویورک این کار را انجام دهید.

لوریج چیست؟

لوریج، ضریب اهرمی یا اهرم در فارکس، اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف مقدار پولی که یک معامله گر می تواند از یک بروکر برای معامله در بازار فارکس وام بگیرد استفاده می شود. این ابزار آن‌ها را قادر می‌سازد تا معاملات خود در معرض بازار فارکس را افزایش داده، در نتیجه سود بالقوه خود را هم افزایش دهند، اما در عین حال، زیان‌های احتمالی خود را نیز بیشتر می‌کند. برای مطالعه بیشتر راجب اهرم توصیه ‌می‌کنیم مقاله لوریج چیست؟ را مطالعه کنید.

سواپ چیست؟

درصورتی که یک معامله در بازارهای مالی بیش از یک روز کاری (تا بعد از بسته شدن کندل روزانه) همچنان باز بماند، مبلغی به نام سواپ یا همان بهره شبانه برای معامله شما محاسبه خواهد شد. حالا که فهمیدید سواپ چیست؟ بهتر است بدانید این بهره یا به حساب شما افزوده می‌شود یا از حسابتان کثر خواهد شد و به آن سواپ (Swap) می‌گویند.

کال مارجین چیست؟

به‌طور کلی مارجین کال درخواست یک بروکر از سرمایه‌گذار برای واریز وجوه بیشتر به حساب خود است تا بتواند تمام موقعیت های خود را باز نگه دارد. چنانچه الزامات کال مارجین برآورده نشود، انحلال مارجین آغاز می‌شود.

کال مارجین
مارجین کال درخواست یک بروکر از سرمایه‌گذار برای واریز وجوه بیشتر به حساب خود است

این بدان معنی است که بروکر تمام معاملات باز سرمایه‌گذار را می‌بندد و حساب او را مسدود می‌کند.

بروکر چیست؟

بروکر در واقع همان کارگزاری است که مسئول ایجاد ارتباط بین معامله‌گر و بازار فارکس می‌باشند. حال که با کلیت بروکر چیست؟ آشنا شدید بهتر است بدانید در واقع آن‌ها از طریق بروکرهای قانونی به بازار فارکس متصل می‌شوند تا بتوانند معاملات خود را به بانک اصلی (یا همان سازمان بورس) ارسال کنند.

انواع بروکر در فارکس

در برای این منظور، ۳ نوع کارگزاری وجود دارد: بروکر A-Book و B-Book و  C-Book. اکثر کارگزاری‌های معروف فارکس، از ترکیبی از هر دو مدل استفاده می‌کنند، اما ضروری است که بدانید هر کدام چگونه کار می‌کند و برای شما به عنوان یک معامله‌گر چه معنایی دارند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله انواع بروکر فارکس مراجعه کنید.

رگوله چیست؟

رگوله نوعی مجوز نظارتی بر عملکرد مالی و ارائه خدمات مالی بروکرهاست که توسط سازمان‌های خصوصی یا دولتی به کارگزاری‌های تحت نظارت ارائه می‌شود. بطور دقیق‌تر اگر بخواهیم بگوییم رگوله چیست؟ باید بگوییم که داشتن رگوله سبب می‌شود تا کاربران این اطمینان را داشته باشند که فعالیت‌های بروکر تحت نظارت یک نهاد بالادستی است.

رگوله آفشور چیست؟

منطقه آفشور یا کشورهای فراساحلی به تعدادی کشور دورافتاده جزیره‌ای در وسط اقیانوس‌ها می‌گویند. کشورهای موجود در این مناطق قوانین ساده مالیاتی دارند و بسیاری از بروکرها و نهادهای مالی از این فرصت برای دریافت مجور و تاسیس شرکت خود استفاده می‌کنند.حالا که فهمیدید رگوله آفشور چیست؟ بهتر است بدانید در واقع منطقه آفشور و به نوعی بهشت چنین سرمایه‌گذارانی است.

کپی ترید چیست؟

کپی تریدینگ به شما امکان می‌دهد معاملات معامله‌گران با تجربه را برای خود کپی کنید. با فعال کردن این گزینه پس از تعیین میزان سرمایه‌گذاری شما، بروکربه طور خودکار معاملات را از معامله‌گران برجسته که فالو کرده‌اید، کپی می‌کند. اگر می‌خواهید میتوانید در مقاله کپی ترید چیست؟ راجب این موضوع بیشتر مطالعه کنید.

مارجین در فارکس چیست؟

هنگامی که برای تامین مالی بخشی از سرمایه‌گذاری خود از کارگزاری پول قرض می‌کنید یا لوریج انتخاب می‌کنید، باید برای این کار وثیقه‌ای تحت عنوان مارجین نیز در کارگزاری قرار دهید.

بازیگران اصلی بازار فارکس چه کسانی هستند؟

 • بانک‌ها؛
 • صندوق‌های تامین ارز؛
 • تاجران خرده‌فروش؛
 • صندوق‌های دولتی؛
 • کارگزاری‌ها؛
 • دلالان؛
 • شرکت‌های خصوصی؛
 • شرکت‌های انتقال پول؛
 • شرکت‌های بازرگانی؛
 • معامله‌کنندگان؛
 • دولت‌ها؛
 • بانک‌های مرکزی؛
 • فعالان بازار ارز.

نقدینگی بازار

نقدینگی در بازار فارکس به توانایی یک جفت ارز برای معامله (خرید/فروش) در صورت تقاضا می‌گویند. برای مثال وقتی جفت ارزهای اصلی را معامله می‌کنید، معامله‌ای را انجام می‌دهید که به‌شدت نقد است. بنابراین در بازار فارکس، نقدینگی به توانایی یک جفت ارز برای خرید و فروش بدون ایجاد تغییر قابل توجهی در نرخ آن می‌گویند. وقتی یک جفت ارز به‌راحتی خریده یا فروخته می‌شود، از نقدینگی عالیبرخوردار است.

اصطلاح ROLLOVER در فارکس به چه معناست؟

“Rollover” که به‌عنوان “swap” نیز شناخته می‌شود، سودی است که وقتی یک پوزیشن را یک شبه نگه می‌دارید، پرداخت یا کسب می‌کنید. به زبان ساده، اگر نرخ بهره ارزی که خریداری کرده‌اید بیشتر از نرخ بهره ارزی باشد که فروخته‌اید، پس از یک شب  پولی دریافت خواهید کرد، اما اگر نرخ بهره ارزی که خریداری کرده‌اید کمتر از نرخ بهره ارزی باشد که فروخته‌اید، طبق جدول “سوآپ” یا “رول اور” را پرداخت خواهید کرد.

ماهیت خرید و فروش و معامله در فارکس چگونه است؟

ماهیت تجارت فارکس که به‌عنوان بازار ارز خارجی یا FX نیز شناخته می‌شود، تبدیل یک ارز به ارز دیگر و یا همان مبادله دو ارز است. فارکس یکی از فعال‌ترین بازارهای معامله‌شده در جهان است که افراد، شرکت‌ها و بانک‌ها روزانه حدود ۶.۶ تریلیون دلار تراکنش را در آن انجام می‌دهند.

خرید و فروش در بازار فارکس
ماهیت فارکس، تبدیل یک ارز به ارز دیگر و یا همان مبادله دو ارز است.

برای مطالعه بیشتر به مقاله خرید و فروش در فارکس مراجعه کنید.

نحوه کسب سود از معامله در فارکس

استراتژی های زیادی برای کسب سود مداوم در فارکس وجود دارد. با این حال، به ۸ روش مهم آن خواهیم پرداخت:

 1. انتخاب و تست یک استراتژی معاملاتی سازگار؛
 2. به کارگیری موثر تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال؛
 3. تنظیم نسبت ریسک/پاداش ۱:۲ یا بالاتر؛
 4. تعیین اهداف سود واقعی؛
 5. اجتناب از استفاده از اهرم‌های بالا؛
 6. عدم سرمایه‌گذاری بیش از ۵% از سرمایه تجاری در هر معامله؛
 7. دنبال کردن اخبار؛
 8. انجام منظم تحقیقات بنیادی.

چگونه به یک معامله گر موفق در فارکس تبدیل شویم؟

برای تبدیل شدن به یک تریدر یا معامله‌گر موفق باید به نکات زیادی توجه کرد که در ادامه تمام این نکات را به صورت موردوار آورده‌ایم:

 • کسب دانش و تمرین بسیار؛
 • به‌روز کردن اطلاعات؛
 • ایجاد یک پروفایل ریسک معاملاتی؛
 • پرهیز از تصمیمات هیجانی؛
 • انتخاب یک کارگزاری فارکس مناسب؛
 • استفاده از ابزارهای معاملاتی فارکس؛
 • تعیین اهداف قابل دستیابی و به چالش کشیدن خود.

چگونه سود و زیان را در فارکس محاسبه کنیم؟

برای محاسبه سود یا زیان تجارت خود باید از فرمول زیر استفاده کنید:
سود/زیان = (قیمت بسته – قیمت افتتاحیه) x اندازه لات x ارزش پیپ

قیمت بسته شدن: نرخ مبادله‌ای که معامله خود را با آن بسته‌اید.
قیمت افتتاحیه: نرخ مبادله‌ای که معامله خود را با آن باز کرده‌اید.
اندازه لات: تعداد واحدهای ارزی که در حال معامله هستید.
ارزش پیپ: ارزش یک پیپ در ارزی که معامله می‌کنید.
به عنوان مثال، فرض کنید که شما ۱ لات یورو/دلار آمریکا را با نرخ مبادله ۱.۱۲۰۰ خریداری می‌کنید و موقعیت خود را با نرخ مبادله ۱.۱۳۰۰ می‌بندید. سود شما این خواهد بود:

(۱.۱۳۰۰ – ۱.۱۲۰۰) × ۱۰۰۰۰۰ x 0.0001 = 1000 دلار
در این مثال، شما باید ۱۰۰۰ دلار در معامله خود سود داشته باشید.
از طرف دیگر، اگر ۱ لات یورو/دلار آمریکا را با نرخ مبادله ۱.۱۲۰۰ فروخته باشید و موقعیت خود را با نرخ مبادله ۱.۱۳۰۰ ببندید، ضرر شما به این صورت خواهد بود:

(۱.۱۳۰۰ – ۱.۱۲۰۰) × ۱۰۰۰۰۰ x 0.0001 = -1000 دلار
در این مثال، شما ۱۰۰۰ دلار در معامله خود از دست داده‌اید.

توجه به این نکته مهم است که ارزش پیپ بسته به جفت ارزی که معامله می‌کنید متفاوت خواهد بود. ارزش پیپ برای هر جفت ارز را می‌توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کنید:

ارزش پیپ = (یک پیپ / نرخ مبادله) x اندازه لات
مقدار یک پیپ بسته به جفت ارز متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال، ارزش یک پیپ برای EUR/USD 10 دلار برای یک لات استاندارد ۱۰۰۰۰۰ واحدی ارز است.

مزایا معاملات در فارکس چیست؟

معامله در فارکس مزایای زیادی دارد که از آن‌ها می‌توان به نیاز سرمایه کم، کمیسیون کم در اکثر حساب‌ها، نقدینگی بالای بازار، نوسانات بازار، امکات ترید ۲۴ ساعته و… اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مزایا معامله در فارکس را مطالعه کنید.

چرا نباید وارد بازار فارکس شد؟

یکی از دلایل اصلی که مبتدی‌ها نباید وارد بازار فارکش شوند، ریسک بالای آن است. در واقع فارکس بازاری بسیار بی‌ثبات می‌باشد که می‌تواند تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره قیمت را تجربه کند، بنابراین معاملات آن مستلزم ریسک بالایی است. معامله‌گران اگر درک درستی از بازار و استراتژی‌های مدیریت ریسک مناسب نداشته باشند، می‌توانند به‌سرعت و به‌راحتی پول خود را از دست بدهند.

چرا بسیاری از افراد پول خود را در فارکس از دست می دهند؟

دو عدد از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از افراد پول خود را در فارکس از دست می‌دهند پایبند نبودن به استراتژی و خرید و فروش بیش از حد است.

حجم در بازار فارکس

حجم در بازار فارکس به معنای تعداد لاتی (Lot) است که روی یک جفت ارز وارد می‌شود. مجموعه لات وارد شده در یک نماد معاملاتی حرکت نماد را شکل می‌دهند. اگر حجم معاملات Buy روی یک نماد بیشتر از حجم معاملات Sell باشد نماد به سمت بالا حرکت می‌کند و اگر برعکس باشد، نماد به سمت پایین حرکت خواهد کرد. بنابراین این حجم بازار فارکس است که حرکت می‌سازد.

چگونه حساب معاملاتی فارکس باز کنیم؟

برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱: یک کارگزاری یا بروکر معتبر انتخاب کنید.
مرحله ۲: در وب‌سایت رسمی این کارگزاری ثبت نام خود را انجام دهید.
مرحله ۳: وارد اکانت شخصی خود شوید.
مرحله ۴: نوع حساب خود را انتخاب نمایید.
مرحله ۵: وجه مد نظر خود را به حساب واریز کنید.
مرحله ۶: شروع به انجام معامله کنید.

بعد از انجام تمام مراحل بالا حساب معاملاتی شما با موفقیت ایجاد می‌شود.

پیپ چیست؟

پیپ یک واحد اندازه‌گیری مهم است که برای ردیابی تغییرات جزئی در قیمت یک ارز استفاده می‌شود. پیپ‌ها برای اندازه‌گیری کسری از سنت هستند.

پیپ در فارکس
پیپ‌ها برای اندازه‌گیری کسری از سنت هستند.

این واحدها به اعضای بازار فارکس دقت قیمت باورنکردنی را ارائه می‌دهند. یک پیپ معادل یک صدم درصد (۱/۱۰۰ از ۱٪) است. برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله پیپ چیست؟ را مطالعه کنید.

پیپت چیست؟

پیپت نیز مانند پیپ واحد دیگری برای اندازه‌گیری ارزش یک جفت ارز فارکس هستند، با این تفاوت که به جای نشان دادن چهارمین رقم اعشار، رقم پنجم اعشار را نشان می‌دهند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله پیپت چیست؟ را مطالعه کنید.

۱۰۰۰ پیپ چند دلار است؟

۱۰۰۰ پیپ چند دلار است؟ در ابتدا باید بدانیم که ارزش هر جفت ارز چقدر است چون هر ۱۰۰۰ پیپ در هر جفت ارز متفاوت است. هنگام معامله در فارکس، این که بشنویم یک تریدری مثلا در یک هفته ۱۰۰۰ پیپ سود یا ضرر کرده خیلی غیر معمول نیست. برای مطالعه بیشتر به مقاله هر ۱۰۰۰ پیپ چند دلار است؟ مراجعه کنید.

نحوه محاسبه ارزش پیپ

برای این کار، باید ابتدا اندازه یک پیپ را بر نرخ مبادله تقسیم کنید و سپس در ارزش معامله به لات ضرب کنید. مثلا ۰۰۰۱ تقسیم بر نرخ مبادله USD/CAD 1.2829 و سپس ضرب در اندازه استاندارد لات ۱۰۰۰۰۰، ارزش پیپ ۷.۷۹ دلار را نتیجه می‌دهد.

روش‌های مختلف معاملات فارکس

۱۲ روش موثر معاملات فارکس وجود دارد که به شرح زیر است:

 • معاملات پرایس اکشن؛
 • استراتژی معامله محدوده؛
 • استراتژی معاملاتی روند؛
 • معاملات موقعیت؛
 • استراتژی معاملات روزانه؛
 • استراتژی اسکالپینگ؛
 • معاملات نوسانی؛
 • حمل استراتژی تجارت؛
 • استراتژی شکست؛
 • معامله خبری؛
 • معامله مجدد؛
 • معامله شبکه‌ای.

معاملات آتی ارز

معاملات فارکس شامل خرید و فروش جفت ارزها است، اما معاملات آتی راهی برای معامله هزاران بازار مالی مانند فارکس، شاخص‌ها، سهام، کالاها و … می‌باشد.

معاملات آپشن

معاملات آپشن فارکس به شما حق خرید و فروش را در یک تاریخ خاص، با قیمتی خاص را می‌دهند. دو نوع معاملات آپشن در فارکس وجود دارد: puts وcalls.

بسیاری از افراد معاملات آپشن فارکس را ترجیح می دهند زیرا ریسک محدودی را ارائه می‌دهد.

معاملات اسپات فارکس

معاملات اسپات فارکس توافقی برای معامله ارزها با نرخ فعلی یا نرخ نقدی از طریق یک کارگزاری است. معامله‌گران ممکن است بر اساس تفاوت بین قیمتی که در آن خرید و فروش می‌کنند، سود یا زیان داشته باشند. 

خرده فروشی فارکس

معامله خرده فروشی فارکس که به‌عنوان تجارت ارز نیز شناخته می‌شود، خرید و فروش ارز است. این یک شکل محبوب از معامله آنلاین است که به افراد اجازه می دهد تا ارزهای خود را از هر نقطه از جهان و در هر زمانی از روز معامله کنند. هدف از معاملات فارکس کسب سود از طریق خرید ارز با قیمت پایین‌تر و فروش آن با قیمت بالاتر است.

شرط‌ ‌بندی اسپرد فارکس

شرط بندی اسپرد در معاملات فارکس به روشی محبوب برای گمانه‌زنی در مورد حرکات جفت ارز بدون نیاز به خرید یا فروش فیزیکی ارزها در بازار فارکس است. این رویکرد با افزایش دسترسی توسط پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین، جذابیت قابل توجهی پیدا کرده است.

معاملات CFD

CFD ها نوعی قرارداد هستند که به معامله‌گران اجازه می دهد تا در مورد حرکت قیمت دارایی‌های مالی مانند سهام، کالاها، شاخص ها یا ارزها حدس و گمان کنند. در معامله CFD، طرف‌های درگیر دارایی‌های واقعی را مبادله نمی‌کنند، بلکه در عوض توافق می‌کنند که تفاوت قیمت در ارزش دارایی را بین افتتاح و بسته شدن قرارداد مبادله کنند.

این امر نیاز به داشتن دارایی‌های اساسی درگیر در معامله را از بین می‌برد. CFD ها راهی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا با پیش‌بینی جهت حرکت قیمت‌ها، به طور بالقوه از فرصت‌های بازار، در طول روندهای صعودی یا نزولی، استفاده کنند. برای مطالعه بیشتر به مقاله به CFD در فارکس چیست؟ مراجعه کنید.

لات چیست؟

“لات” واحدی برای اندازه‌گیری مقدار معاملات است. به‌عنوان مثال ۱ لات در معاملات فارکس به جای ۱۰۰،۰۰۰ دلار، نشان‌دهنده ۱۰۰۰۰۰ ارز پایه است. اگر ارز پایه شما دلار آمریکا باشد، ۱ لات نشان‌دهنده ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا است و اگر ارز پایه شما یورو باشد، ۱ لات به معنای ۱۰۰۰۰۰ یورو است.

میکرو لات چیست؟

در بخش بالا ما راجب مفهوم لات صحبت کردیم حال بهتر است با مفهوم میکرولات بیشتر آشنا شویم؛ به عبارت ساده یک لات خرد یا میکرو لات بیانگر ۱۰۰۰ واحد از ارز پایه در یک معامله فارکس است.

پوزیشن سایز چیست؟

پوزیشن سایز یا اندازه موقعیت به تعداد کل جفت ارزی‌هایی که یک معامله‌گر در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، می‌گویند. هرچه اندازه حساب و تحمل ریسک یک فرد بالاتر باشد، پوزیشن سایز بالاتری را می‌توانند انتخاب کند.

چگونه لوریج بر هزینه معاملات تاثیر می گذارد؟

به‌صورت کلی، هرچه لوریجی که انتخاب می‌کنید بالاتر باشد، سرمایه‌ای که می‌توانید با آن تجارت کنید، بیشتر می‌شود و سود شما هم بیشتر می‌شود. اما اگر ضرر کنید، به همان میزان نیز پولی که از دست می‌دهید، بیشتر خواهد شد.

اکوییتی چیست؟

اکوئیتی به معامله‌‌گران می‌‌گوید که در حال حاضر و در زمان فعال بودن سفارشات خود چقدر پول دارند.

اکوییتی
اکوئیتی مقدار سرمایه، در زمان فعال بودن سفارشات است.

اکوییتی برابر با بالانس به اضافه/منهای هر گونه سود/زیان از موقعیت‌های باز است. اگر هیچ موقعیتی باز ندارید، اکوییتی شما برابر با بالانس شما است. برای مطالعه بیشتر راجب این موضوع می‌توانید مقاله اکوییتی چیست؟ را مطالعه کنید.

بالانس چیست؟

بالانس در واقع تمام پول موجود در حساب فارکس شما است. به عبارت دیگر پولی که شما در حساب معاملاتی خود قرار می‌دهید به عنوان بالانس قرار می‌گیرد و می‌توانید به معامله با آن بپردازید.

مارجین لول یا سطح مارجین چیست؟

سطح مارجین مجموع کل “سپرده” مارجین است که شما باید در هر لحظه از زمان انجام دهید. به‌عنوان مثال، اگر چندین پوزیشن را به‌طور همزمان دارید، برای هر یک از آن‌ها باید مقادیر مختلفی از مارجین قرار دهید. مجموع آن نیازهای مارجین به عنوان مارجین لول شناخته می‌شود.

به زبان ساده:

سطح حاشیه = (صاحب ارزش/حاشیه استفاده شده) ضربدر ۱۰۰

وقتی سطح مارجین شما بیشتر از ارزش حساب شما باشد، کارگزار شما به شما اجازه نمی دهد که در پوزیشن‌های بیشتری قرار بگیرید.

معاملات مارجین در فارکس چیست؟

معاملات مارجین همان معامله با لوریج است که هم ریسک و هم سود را به‌صورت بالقوه افزایش می‌دهد. معاملات مارجین امکان این را می‌دهد که در برخی از بروکرها تا دو هزار برابر پول خود معامله کنید.

دراودان در فارکس چیست؟

Drawdown در معاملات، به اوج کاهش در یک دوره معین برای حساب معاملاتی شما اشاره دارد. به عبارت دیگر، تفاوت بین اوج موجودی حساب و پایین‌ترین نقطه حساب به دراودان اشاره دارد.

دراودان
دراودان در معاملات، به اوج کاهش در یک دوره معین برای حساب معاملاتی شما اشاره دارد.

به‌عنوان مثال، اگر حساب معاملاتی فارکس شما ۵۰۰۰ دلار بود و ۱۰۰۰ دلار از دست دادید، در این صورت ۱۰۰۰ دلار یا ۲۰ درصد دراودان داشتید.

ماکسیموم دراودان چیست؟

در بخش قبلی راجب دراودان صحبت کردیم، حال بهتر است با مفهوم ماکسیموم دراودان آشنا شوید، در واقع به بیشترین حد افت دراودان، ماکسیمم دراودان می‌گویند و بیشترین میزان از دست‌رفتگی سرمایه را نشان می‌دهد.

Bid و Ask چیست؟

بید یا قیمت پیشنهادی، مبلغی است که معامله‌گر حاضر است برای یک ارز بپردازد، در حالی که اسک یا قیمت درخواستی نرخی است که معامله‌گر حاضر است با آن همان ارز را به فروش برساند.

آموزش فارکس PDF

همه می‌دانند که سختی و پیچیدگی فارکس سبب شده تا مسئله آموزش در آن بسیار پررنگ باشد. در این بین ویدئوها، مقالات، کتاب‌ها و فایل‌های PDF آموزش فارکس زیادی وجود دارد که مباحث مختلف از مبتدی گرفته تا حرفه‌ای‌ترین مراحل معامله‌گری را به کاربران یاد می‌دهد.

بازار فارکس به دلیل حجم سرمایه‌ای که دارد بزرگترین و مهم‌ترین بازار مالی جهان است که همین موضوع باعث شده تا دستکاری قیمت و دیگر تخلفاتی که در بازارهای مالی انجام می‌شود در فارکس به صفر برسد و بهترین گزینه برای تریدرها باشد.

اسپرد در فارکس چیست؟

اسپرد در فارکس همان تفاوت قیمت بین نرخ فروش بروکر با نرخ خرید است. اسپرد و کمیسیون در واقع هزینه‌های معاملاتی هستند که تریدرها موقع معامله پرداخت می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله تفاوت اسپرد و کمیسیون را مطالعه کنید.

اسپرد
برای بدست آوردن میزان اسپرد هر نماد باید قیمت Bid و Ask را از هم کم کنیم تا میزان اسپرد با واحد پیپ بدست آید.

اگر باز هم نیاز دارید راجب این موضوع بیشتر اطلاعات کسب کنید می‌توانید مقاله اسپرد چیست؟ را مطالعه کنید.

اسلیپیج چیست؟

اسلیپیج یا به زبان فارسی لغزش، به باز شدن معامله با اختلاف چند پیپ با عددی که شما وارد کرده‌اید، گفته می‌شود. بیشتر اسلیپیج هنگامی رخ می‌دهد که از نوع معاملات Market استفاده می‌کنید و عموماً هنگام اوردرگذاری کمتر دیده شده که اسلیپیج اتفاق بیفتد.

چند نوع اسپرد در فارکس وجود دارد؟

همانطور که متوجه شدید اسپرد چیست و چگونه محاسبه می‌شود، بهتر است این موضوع هم بدانید که دو نوع اسپرد ثابت و متغیر یا شناور در فارکس وجود دارد.

اسپرد ثابت در فارکس

همانطور که از نام آن مشخص است، اسپرد ثابت بدون توجه به شرایط بازار یکسان باقی می‌مانند و بازار بی‌ثبات باشد یا با ثبات، اسپرد ثابت همیشه ثابت است.

اسپرد متغیر در فارکس

اسپردهای متغیر نیز اسپردهایی هستند که مانند نرخ ارز دائما در حال تغییر هستند. یعنی با تغییر قیمت پیشنهادی و درخواستی، تفاوت بین این دو نیز تغییر می‌کند.

انواع سفارشات در فارکس کدامند؟

در بازار فارکس چندین نوع سفارش وجود دارد، در ادامه به‌صورت کامل به بررسی سفارشات بازار فارکس می‌پردازیم:

Market Order

سفارشات بازار رایج ترین نوع سفارشات فارکس هستند. به زبان ساده، این سفارش خرید چیزی با قیمت فعلی بازار است. بنابراین، اگر تا به حال چیزی را به صورت آنلاین خریداری کرده‌اید، دکمه «اکنون بخر» عملکردی را انجام می‌دهد که سفارش بازار در بازار فارکس انجام می‌دهد. سفارش مارکت بلافاصله به یک موقعیت باز تبدیل می‌شود. به این ترتیب، سود و زیان‌هایی که در این سفارش به وجود می‌آیند باید در زمان بسته شدن پوزیشن محقق شوند.

Pending Order

سفارشات پندینگ یا در حال انتظار را می‌توان یک سفارش بازار مشروط در نظر گرفت. بنابراین دستورات آن همان موقع اجرا نمی‌شود. این سفارش نیاز به نظارت مستمر بازار را برای انجام معامله برطرف می‌کند. در عوض، معامله‌گران را قادر می‌سازد تا سفارش‌های خودکاری را تنظیم کنند که هر زمان شرایط مشخص‌شده انجام شد، اجرا شوند. 

Profit Booking Order

سفارش‌های رزرو سود، سفارش‌هایی برای تعیین پوزیشن باز طولانی، هستند. به‌عنوان مثال، سفارش برای انجام معامله در صورتی که سود به 10 درصد برسد یا قیمت 12 درصد افزایش یابد، یک سفارش پرافیت بوکینگ است. این سفارش‌ها به معامله‌گران امکان می‌دهد تا در بازاری که قیمت‌ها به سرعت تغییر می‌کند و سفارش‌های دستی زمان زیادی طول می‌کشد، سود ثبت کنند.

Stop Loss Order

سفارش استاپ لاس یا توقف ضرر برعکس دستور رزرو سود است. این دستور آستانه ضرری را مشخص می کند که سرمایه‌گذار مایل به تحمل آن است. اگر قیمت ها از این آستانه فراتر رود، سرمایه‌گذاران دارایی‎های خود را به قصد به حداقل رساندن زیان می‌فروشند.

Trailing Stop Order

دستور توقف پایانی مشابه استاپ لاس است. به این معنی که این سفارش زمانی که قیمت به یک حد معین می‌رسد، موقعیت باز را نیز به فروش می‌رساند، اما در صورت وجود سود، کف به سمت بالا حرکت می‌کند.

Dependent Orders

بازار فارکس همچنین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا سفارشات وابسته ایجاد کنند. در سفارشات دیپندنت، سرمایه‌گذار می‌تواند دو سفارش را به طور همزمان انجام دهد و بر اساس شرایط بازار تنها یکی از آن‌ها اجرا می‌شود.

آموزش سفارش گذاری در فارکس

اکنون که انواع مختلف سفارشات را یاد گرفتید، بیایید مراحل ثبت سفارش فارکس را بررسی کنیم:

 1. یک جفت ارز را انتخاب کنید.
 2. در مورد نوع سفارش خود تصمیم بگیرید.
 3. اندازه معامله به لات را وارد کنید.
 4. قیمتی که می‌خواهید با آن وارد یا خارج بازار شوید، انتخاب کنید.
 5. سفارش خود را ثبت کنید.

انواع دستورات معاملاتی فارکس

انواع دستورات سفارشی فارکس شامل سفارش بازار، سفارش پندینگ، استاپ لاس، پرافیت بوکینگ، تریلینگ استاپ، دیپندنت اوردر است.

انواع سفارش گذاری در فارکس
در بازار فارکس 4 روش اصلی برای سفارش گذاری وجود دارد.

در ادامه به بررسی کامل انواع دستورات فارکس می‌پردازیم:

استاپ اوردر

استاپ اوردر یا دستور توقف فروش دستورالعملی برای فروش جفت ارز به قیمت بازار در زمانی است که قیمت به قیمت تعیین‌شده شما یا کمتر برسد. در این صورت، قیمت فروش باید کمتر از قیمت فعلی بازار باشد. استاپ اوردر معمولاً برای ورود به یک بازار به هنگام معامله شکست خورده استفاده می‌شود.

اوردر لیمیت

اوردر لیمیت سفارشی است که برای خرید زیر قیمت بازار و یا فروش بالاتر از قیمت بازار و با قیمت مشخص انجام می‌شود. شما برای خرید با قیمت مشخص‌شده یا کمتر از آن، یک سفارش «حد خرید» می‌دهید.

استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟

سفارش استاپ لاس یا توقف ضرر برعکس دستور رزرو سود است. دستور استاپ لاس، آستانه ضرری را مشخص می کند که سرمایه‌گذار مایل به تحمل آن است. اگر قیمت ها از این آستانه فراتر رود، سرمایه‌گذاران دارایی‎های خود را به قصد به حداقل رساندن زیان می‌فروشند.

حد ضرر متحرک چیست؟

حد ضرر متحرک در واقع همان حد ضرر است، ولی به‌صورت داینامیک در حال حرکت است. به عبارت دیگر حد ضرر بر اساس قیمت فعلی در حال جا به جا شدن است.

اندیکاتور ساعت باز شدن بازارهای جهانی

سشن‌های مختلفی در بازار فارکس وجود دارد و همین سشن‌ها باعث شده است تا باز فارکس به صورت 24 ساعته باز باشد. شما برای استفاده دقیق از سشن‌ها می‌توانید از یک اندیکاتور ساعت باز شدن بازارهای جهانی استفاده کنید که بر روی چارت، زمان باز و بسته شدن بازار را به شما نمایش می‌دهد.

تیک پرافیت یا حد سود چیست؟

سفارش‌های رزرو سود، سفارش‌هایی برای تعیین پوزیشن باز طولانی، هستند. به‌عنوان مثال، سفارش برای انجام معامله در صورتی که سود به 10 درصد برسد یا قیمت 12 درصد افزایش یابد، یک سفارش پرافیت بوکینگ است. این سفارش‌ها به معامله‌گران امکان می‌دهد تا در بازاری که قیمت‌ها به سرعت تغییر می‌کند و سفارش‌های دستی زمان زیادی طول می‌کشد، سود ثبت کنند.

معاملات کوتاه و بلند در فارکس (SHORT & LONG)

وقتی که یک معامله‌گر انتظار دارد قیمت جفت ارزی در آینده زیاد شود، یک پوزیشن لانگ یا طولانی مدت ایجاد می‌کند. اما زمانی که فکر می‌کند قیمت جفت ارز کاهش می‌یابد، پوزیشن کوتاه یا شورت ایجاد می‌کند دارند تا زیان را به حداقل برسانند.

شرایط تخت یا مربع در فارکس (FLAT OR SQUARE)

شرایط تخت یا مربع در فارکس، اصطلاحی است که برای توصیف موقعیتی که کاملاً بسته یا معکوس شده است. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر فارکس 200000 دلار بخرد و سپس 200000 دلار از همان ارز را بفروشد، در نتیجه یک موقعیت خنثی یا “مسطح” ایجاد می‌کند. بنابراین اگر هیچ پوزیشنی نداشته باشد یا تمام پوزیشن‌های لانگ و شورت لغو شده باشد، او دارای یک پوزیشن مربع است.

چه روزهایی فارکس بسته است؟

بازار فارکس در زمان های زیر تعطیل است:

 1. آخر هفته‌ها؛
 2. تعطیلات بانکی؛
 3. تعطیلی بازار به دلیل حوادث.

در ادامه به بررسی کامل تعطیلات فارکس می‌پردازیم:

آخر هفته‌ها

بازار فارکس در روزهای آخر هفته میلادی نیز تعطیل است، به این معنی که معاملات در روزهای شنبه و یکشنبه امکان پذیر نیست. با این حال، بازار از نظر فنی عصر یکشنبه در ساعت 5 بعد از ظهر باز می‌شود و عصر جمعه در ساعت 5 بعد از ظهر بسته می‌شود.

تعطیلات بانکی

فارکس در روزهای تعطیل بانکی در کشورهای مربوطه که مبدا ارزهای مورد معامله هستند، بسته است. به‌عنوان مثال، اگر دلار آمریکا در برابر پوند انگلیس معامله شود، بازار فارکس در تعطیلات ملی ایالات متحده مانند روز شکرگزاری، روز استقلال و روز کارگر و همچنین تعطیلات ملی بریتانیا مانند روز کریسمس، روز سال نو و عید پاک بسته خواهد شد.

در این تعطیلات، بانک‌ها و سایر موسسات مالی تعطیل هستند و این به معنای کاهش نقدینگی و فعالیت معاملاتی در بازار ارز است. این می تواند منجر به اسپرد گسترده تر و افزایش نوسانات در هنگام بازگشایی بازار شود. معامله گران باید از زمان وقوع این تعطیلات آگاه باشند و استراتژی های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

تعطیلی بازار به دلیل حوادث

علاوه بر تعطیلات بانکی و تعطیلات آخر هفته، بازار فارکس می‌تواند به دلیل رویدادهای خاص بسته شود مانند یک خبر مهم یا رویداد اقتصادی و غیره. در این ایام بازار افزایش نوسانات و تغییرات قیمت نامنظم را تجربه می‌کند.

همچنین در برخی موارد، فارکس ممکن است به طور موقت بسته شود تا از تغییرات قیمت بیش از حد جلوگیری شود یا به معامله‌گران اجازه دهد اخبار را هضم کرده و موقعیت خود را تنظیم کنند. این تعطیلی به‌عنوان توقف یا تعلیق معاملات شناخته می‌شود. در موارد شدید، ممکن است بازار برای مدت طولانی به دلیل بی‌ثباتی سیاسی، بلایای طبیعی یا سایر رویدادهای پیش‌بینی‌نشده بسته بماند.

بهترین روز هفته برای معاملات فارکس چیست؟

سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه بهترین زمان‌ها برای معامله در فارکس هستند، زیرا بازار در این روزها بیشترین عملکرد و مبادلات را دارد. این به معنای بهترین بازده سرمایه‌گذاری و همچنین سودآورترین معاملات است.

بروکرهای کلاهبردار فارکس

بروکرهای کلاهبردار فارکس معمولا از رگولیشن معتبری برخوردار نیستند، سابقه زیادی در این بازار ندارند و از ظاهر سایت و نظرات منفی کاربران می‌توان فهمید که این کارگزاری‌ها کلاهبردار می‌باشند.

بروکر های کلاهبردار
بروکر های فارکس کلاهبردار دارای رگوله معتبر نیستند.

تعدادی از بروکرهای فارکس که تا به امروز کلاهبردار بودنشان به اثبات رسیده است شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بروکر اس اف سی مارکت (SFCMarket)؛
 • بروکر اف ایکس سیتی ایندکس (FXCityIndex)؛
 • آی سی بروکر (ICBroker)؛
 • پی سی ام بروکر (PCMBroker).

برای مشاهده بروکرهای کلاهبردار توصیه می‌کنیم به صفحه بروکرهای کلاهبردار مراجعه کنید.

انتخاب بروکر

هنگام انتخاب بروکر زمان زیادی بگذارید و با تحقیق زیاد تصمیم نهایی خود را بگیرید. همچنین می‌توانید از راهنمای زیر برای انتخاب بروکر خوب کمک بگیرید:

 • تحقیق و سرچ در منابع معتبر؛
 • رگولیشن معتبر؛
 • توجه به خدمات مشتریان بروکر؛
 • داشتن پلتفرم معاملاتی مناسب؛
 • مقررات کامل و بازدارنده؛
 • هزینه‌های معاملاتی منصفانه؛
 • تنوع حساب‌ها؛
 • سابقه زیاد و خوب بروکر؛
 • شهرت بروکر؛
 • مقایسه بین چند کارگزاری؛
 • روش‌های واریز و برداشت جامع و متنوع؛
 • اهرم و لوریج منعطف؛
 • سرعت اجرای معاملات؛
 • ابزارهای کمک‌کننده؛
 • داشتن گزینه‌های مدیریت ریسک؛
 • امنیت بالا؛
 • تنوع و ازدیاد دارایی‌های قابل معامله؛
 • پشتیبانی سریع و خوب.

برای انتخاب بروکر ما توصیه می‌کنیم به صفحه بروکرهای معتبر مراجعه کنید.

بروکر تامین کننده نقدینگی

بروکر ارائه‌دهنده نقدینگی یک کارگزاری یا مؤسسه‌ای است که به عنوان بازارساز در فارکس رفتار می‌کند. به این معنی که دارایی خاصی را با قیمت‌های معین می‌خرد و می‌فروشد.

انواع حساب در بروکر های فارکس

در فارکس حساب های معاملاتی متنوعی وجود دارد که بر اساس استراتژی معاملاتی خود می‌توانید یکی از این حساب‌ها را انتخاب کنید، این حساب‌ها عبارتند از:

 1. حساب استاندارد؛
 2. حساب دمو؛
 3. حساب مینی؛
 4. حساب میکرو؛
 5. حساب Cent؛
 6. حساب ECN؛
 7. حساب STP؛
 8. حساب PAMM؛
 9. حساب MAM؛
 10. حساب کپی تریدینگ؛
 11. حساب سواپ فری (اسلامی).

در ادامه به بررسی کامل حساب‌های فارکس می‌پردازیم:

حساب استاندارد

حساب‌های استاندارد خرده‌فروشی فارکس چند سال پیش محبوب‌ترین نوع حساب معاملاتی بودند. اگرچه این نوع حساب دیگر مانند گذشته محبوب نیست، اما برخی معامله‌گران فارکس همچنان از آن استفاده می‌کنند، زیرا اغلب دارای اسپرد ثابت است.

حساب دمو

حساب دمو فارکس محبوب ترین حساب برای یادگیری نحوه کار در بازار فارکس است. حساب دمو از نظر شرایط کاملاً مشابه حساب‌های استاندارد سرمایه‌گذاری است، اما به جای پول واقعی، از پول مجازی برای تجارت فارکس استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، با تجارت دمو، هیچ ریسکی نمی‌کنید و در صورت شکست، همیشه می‌توانید موجودی خود را بارها و بارها شارژ کنید.

حساب مینی

اکانت مینی فارکس نوع خاصی از حساب معاملاتی فارکس است. این حساب از سپرده‌ای استفاده می‌کند که با شرایط استاندارد معاملات فارکس 10 برابر کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر اگر تنها 100 دلار به این حساب واریز کنید، مبلغ 1000 واحد ارزی را در پایانه معاملاتی مشاهده خواهید کرد. هنگام کار بر روی چنین حساب های معاملاتی فارکس، 1 لات معاملات ارزی به جای 100،000، 10000 قیمت دارد و مینی‌لات نامیده می‌شود.

حساب میکرو

حساب میکرو نوع خاصی از حساب معاملاتی است که از سپرده کاهش 100 برابری با شرایط معاملاتی استاندارد استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، اگر تنها 10 دلار به این حساب معاملاتی فارکس واریز کنید، مبلغ 1000 واحد ارزی را در ترمینال معاملاتی مشاهده خواهید کرد.

حساب میکرو
حساب میکرو یا حساب نانو برای معامله گرانی است که نمی‌خواهند سرمایه زیادی وارد بازار کنند.

هنگام کار روی چنین حساب‌هایی، اندازه لات معاملاتی 1 ارز به جای 100،000، 1000 است و به آن لات میکرو می‌گویند.

حساب Cent

حساب سنت فارکس نوع خاصی از حساب معاملاتی است که از سپرده کاهش 1000 برابری با شرایط معاملاتی استاندارد استفاده می‌کند. به حساب‌های سنت، حساب‌های NANO نیز گفته می‌شود. به عبارت دیگر، اگر تنها 10 دلار واریز کنید، مقدار 10000 واحد ارزی را در ترمینال معاملاتی فارکس مشاهده خواهید کرد. هنگام کار روی چنین حساب‌هایی، 1 لات ارز به جای 100000 حساب تجاری، 100 ارز هزینه دارد.

حساب ECN

در حال حاضر محبوب ترین نوع حساب معاملاتی است و برای هر سرمایه گذار حساب ECN است. حساب ECN انتخاب واقعی برای حرفه‌ای‌ها و کسانی است که می‌خواهند به اجرای کامل سفارش و دقت قیمت دست یابند. با ECN شما در بازار بین بانکی معامله می‌کنید، بنابراین کارگزاری را به طور کامل از این فرآیند حذف می‌نمایید.

حساب STP

STP برای پردازش مستقیم است. حساب STP حسابی است که سفارشات شما را مستقیماً به یک ارائه‌دهنده نقدینگی که شریک کارگزاری شما است منتقل می کند. معمولا یک بانک یا چندین بانک به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی عمل می کنند و هر کدام قیمت خود را ارائه می‌دهند. نزدیک‌ترین قیمت به سفارش مشتری در پایانه معاملاتی ظاهر می‌شود.

حساب PAMM

حساب PAMM فارکس یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در بازار فارکس برای کسانی است که دانش و زمان لازم برای تجارت ندارند. لازمه این حساب‌ها اعتماد از طرف سرمایه‌گذار است. در حساب پم، سرمایه‌گذار خصوصی فقط نتیجه نهایی را می‌بیند و نمی‌تواند خود فرآیند معاملات را ارزیابی کند.

حساب MAM

حساب‌های معاملاتی MAM یا Multi Account Manager نوع خاصی از مدیریت پول حساب است که برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است. حساب‌های مدیریت‌شده MAM با حساب PAMM تفاوت دارد زیرا به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد در فرآیند معاملات مداخله کند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذار می‌تواند روند معامله‌گر را ببیند و در صورتی که معتقد باشد این کار درستی است، موقعیت‌ها را ببندد. به این حساب، حساب مدیریت‌شده فارکس نیز گفته می‌شود.

حساب کپی تریدینگ

این حساب در حال حاضر پیشرفته‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای کسب درآمد از معاملات، هم برای معامله‌گر و هم برای سرمایه‌گذار است. ویژگی اصلی معاملات کپی که با هر حساب دیگری متفاوت است، امکان کپی‌برداری آسان از پوزیشن‌های دیگر سرمایه‌گذاران است. در این سیستم، سرمایه‌گذار کنترل کامل بر روی حساب خود دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌تواند مقاله کپی تریدینگ چیست؟ را مطالعه کنید.

حساب سواپ فری (اسلامی)

حساب‌های معاملاتی بدون سواپ، حساب‌هایی هستند که کارمزد شبانه ندارند. این حساب ها اغلب به‌عنوان حساب‌ اسلامی شناخته می شوند. این اکانت‌ها هیچ‌گونه کارمزدی به صورت سود ندارند، زیرا طبق قوانین اسلام، مسلمانان از دریافت و پرداحت سود منع شده‌اند. 

نحوه ایجاد حساب دمو در فارکس

تقریباً همه بروکرها امکان افتتاح حساب دمو برای افراد مبتدی را فراهم کرده‌اند. مزیت اصلی این حساب امکان تمرین و یادگیری بدون از دست دادن پول واقعی است. نحوه ایجاد حساب دمو در هر بروکر متفاوت است اما به طور کلی باید موارد زیر را در هنگام افتتاح این حساب رعایت کنید.

 • همان مبلغی که تصمیم دارید در حساب واقعی خود سرمایه‌گذاری کنید را در حساب دموی خود هم وارد کنید تا محیط معاملاتی شبیه محیط واقعی باشد.
 • از همان جفت ارزی استفاده کنید که در می‌خواهید حساب واقعی به کار ببرید. بهترین ارز مورد استفاده برای ایرانیان USD می‌باشد.
 • از یک اهرم کوچک استفاده کنید زیرا در حساب واقعی لوریج بالا باعث از دست دادن سرمایه شما می‌شود. پس از کسب تجربه لازم از اهرم زیاد استفاده کنید.

کری ترید یا معاملات انتقالی چیست؟

کری ترید یا معاملات انتقالی یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که اغلب با تجارت ارز خارجی مرتبط است.

کری ترید چیست؟
کری ترید (Carry Trade) یک استراتژی است که با قرض گرفتن پول به نرخ بهره پایین در یک ارز و سرمایه گذاری در ارزی با نرخ بهره بالا انجام می شود.

یک سرمایه‌گذار با یک ارز با نرخ بهره پایین پول قرض می‌کند و در ارزی سرمایه‌گذاری می‌کند که نرخ بهره بالاتری دارد و بازدهی تقریباً معادل مابه التفاوت خواهد داشت.

کری ترید ارزی چیست؟

کری ترید ارزی، استراتژی است که به موجب آن یک ارز پربازده، سرمایه لازم برای معامله با ارز کم بازده را تامین می‌کند. معامله‌گری که از این استراتژی استفاده می‌کند سعی می‌کند نرخ مابه‌التفاوت بین نرخ ارزها را که اغلب بسته به میزان اهرم متفاوت است، به‌عنوان سود خود به دست آورد.

ساختار بازار

اگر یک تریدر بتواند روند معاملاتی را به خوبی تشخیص دهد، اکثر معاملاتی که در مسیر روند انجام دهد موفق خواهد بود. چگونه بازار خنثی یا روند دار را تشخیص دهیم؟ معمولاً همه معامله‌گران قبل از پیاده کردن استراتژی خود روند بازار را پیدا می‌کنند. به طور کلی سه حالت در بازار وجود دارد، یا قیمت در حال افزایش‌ یا کاهش است، و یا اینکه قیمت در حال درجا زدن در یک بازه قیمتی است.

الگوهای هارمونیک

الگوهای هارمونیک شکل‌های نمودار هندسی پیشرفته‌ای هستند که با استفاده از نسبت‌های موجود در نظریه فیبوناچی شکل می‌گیرند. اساسا، معامله‌گران هارمونیک یک سری اصلاحات فیبوناچی و خطوطی را که بسط پیدا می‌کنند، انتخاب کرده و آ‌ن‌ها را روی نمودار ترسیم می‌کنند تا از این طریق بتوانند عملکرد قیمت آتی را پیش‌بینی کنند. الگوهای هارمونیک را به صورت جداگانه می‌توانید در استراتژی خود استفاده کنید یا با استراتژی دیگری ترکیب کنید.

مهم ترین الگوهای نموداری فارکس

الگوی نمودار بازار فارکس یک نمایش گرافیکی از قیمت جفت ارز است. الگوهای کلاسیک در فارکس قیمت‌های تاریخی و فعلی جفت ارز را به تصویر می‌کشند تا به معامله‌گران کمک کنند که روند حرکت قیمت آینده یک جفت ارز را پیش‌بینی کنند. از طریق این نمودارها است که معامله گران می توانند نقاط ورود و خروج سودآور را به همراه تجزیه و تحلیل مدت زمان ادامه یک روند و همچنین مدت زمان پایان یافتن آن را پیش‌بینی کنند.

الگوی مرد دار آویز و الگوی چکش

الگوی مرد دارآویز که به آن Hanging man گفته می‌شود و الگوی چکش یک الگوی شبیه به هم، اما کاملاً برعکس برای تشخیص روند صعودی و نزولی هستند که روی چارت معاملاتی در کندل‌ها دیده می‌شود.

تفاوت الگوی چکش و مرد به دار آویخته
الگوی چکش در روند نزولی و الگوی مرد به دار آویخته در روند صعودی ظاهر می‌شود.

این الگوها می‌تواند تاییدی برای پایان روندهای نزولی و صعودی باشند. برای مطالعه بیشتر مقاله الگوی مرد دار آویز و الگوی چکش را مطالعه کنید.

الگوی QM چیست؟

الگوی Quasimodo که به اختصار QM نوشته می‌شود، یک الگوی نموداری قدرتمند در معاملات فارکس است که می‌تواند به معامله‌گران کمک کند فرصت‌های معاملاتی بالقوه را شناسایی کنند. با تجزیه و تحلیل دقیق عملکرد قیمت و سطوح حمایت و مقاومت کلیدی، آن‌ها می‌توانند از الگوی QM برای پیش‌بینی دقیق حرکات بازار و به حداکثر رساندن سود خود استفاده کنند.

چه زمانی کری ترید جواب می‌دهد؟

زمانی که معاملات، ریسک‌گریزی پایینی دارند، کری ترید بهترین جواب را می‌دهد. اما زمانی که ریسک‌گریزی بالا باشد (یعنی فروش ارزهای با بازده بالاتر و بازخرید ارزهای با بازده پایین‌تر) جواب نمی‌دهد. در واقع زمانی که ریسک گریزی زیاد باشد، سرمایه گذاران کمتر به سرمایه‌گذاری های مخاطره‌آمیز دست می‌زنند.

ریسک فری ترید چیست؟

معاملات ریسک فری یا Risk Free ترید به معاملاتی گفته می‌شود که در آن هیچ‌گونه ریسکی برای سرمایه‌گذار یا معامله‌گر وجود ندارد و یا اگر هم وجود داشته باشد این ریسک خیلی خیلی کم است. برای درک بیشتر این موضوع به مقاله ریسک فری چیست؟ مراجعه کنید.

سیگنال فارکس چیست؟

معامله‌گران بازار فارکس اغلب به دنبال سرنخ‌ها و راهنمایی‌هایی در مورد پوزیشن و زمان و نحوه معاملات می‌گردند تا تصمیم بگیرند که آیا زمان خوبی برای ورود به بازار و معامله است یا خیر. گاهی معامله‌گران با تجربه، یا تحلیل‌ها و الگوریتم‌ها چنین پیشنهادات و سرنخ‌هایی را ارائه می‌دهند که به آن‌ها سیگنال فارکس می‌گویند.

انواع تحلیل در فارکس

به طور کلی سه نوع تحلیل در فارکس وجود دارد که معامله‌گران با استفاده از آن‌ها می‌توانند روند حال و آتی بازار را بررسی کرده و معامله کنند. انواع تحلیل در فارکس عبارتست از:

 1. تحلیل تکنیکال؛
 2. تحلیل فاندامنتال؛
 3. تحلیل سنتیمنتال.

در ادامه تمام روش‌های تحلیلی در فارکس را توضیح می‌دهید.

تحلیل تکنیکال در فارکس چیست؟

تحلیل تکنیکال فارکس شامل بررسی دقیق نمودارها، بررسی الگوهای تاریخچه قیمت برای تعیین زمان و مکان بهتر برای ورود به معامله و خروج از معامله است. در نتیجه تحلیل تکنیکال در فارکس یکی از پرکاربردترین انواع تحلیل است.

تحلیل فاندامنتال در فارکس چیست؟

در حالی که تحلیل تکنیکال شامل بررسی دقیق نمودارها می شود، تحلیل فاندامنتال شامل بررسی گزارش‌های داده‌های اقتصادی، سرفصل‌های اخبار و روند رسانه‌های اجتماعی است. تحلیلگران فاندامنتال روندهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را اسکن می‌کنند تا ببینند چگونه بر قیمت‌های فعلی بازار تاثیر می‌گذارند.

تحلیل سنتیمنتال در فارکس چیست؟

سنتیمنتال فارکس یکی دیگر از انواع رایج تجزیه و تحلیل است. این تحلیل احساس عمومی معامله‌گران را در مورد بازار ارز یا یک جفت ارز بررسی می‌کند. شاید بتوان با یک مثال این موضوع را بهتر توضیح داد. بیایید فرض کنیم که تعداد زیادی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نسبت به یورو نظر صعودی دارند و فکر می‌کنند که نرخ آن بالاتر می‌رود.

تحلیل سنتیمنتال
تحلیل سنتیمنتال احساس عمومی معامله‌گران را در مورد بازار ارز یا یک جفت ارز بررسی می‌کند.

بنابراین از آنجایی که مردم با معاملات خود نظر خود را می‌دهند، می‌توانیم از طریق تحلیل سنتیمنتال ارزیابی کنیم که اکثر معامله‌گران خریدار یورو باشند.

بهترین نوع تحلیل در فارکس کدام است؟

هیچ نظر قطعی در مورد بهترین تحلیل فارکس وجود ندارد. برای مثال برخی از افراد تحلیل تکنیکال را بهترین روش می‌دانند و برخی دیگر تحلیل فاندامنتال یا سنتیمنتال! اما به طور کلی بهترین معامله‌گر کسی است که در هر سه تحلیل مهارت داشته باشد و بتواند با کمک همه آن‌ها روند بازار را پیش‌بینی کند و به سود برسد.

پرفکت مانی

پرفکت مانی (Perfect Money) یک سیستم پرداخت و دریافت پول جهانی است که سال 2007 افتتاح شده و شما می‌توانید حداکثر 11 اکانت در آن داشته باشید. پرفکت مانی کاربردهای فراوانی مانند پرداخت و دریافت پول، انتقال داخلی، استفاده به عنوان درگاه پرداخت در سایت‌ها، خرید و فروش ارزهای دیجیتال، طلا و ارزهای معتبر جهانی و چنج کردن پول را شامل می‌شود.

خط روند یا ترند لاین در فارکس چیست؟

خط روند یا همان ترندلاین به خطوطی گفته می‌شود که معامله‌گران از اتصال نقاط قیمتی مختلف به یکدیگر آن را ایجاد می‌کنند و این خط در نهایت یک مسیر یا جهت روند حرکت بازار را به آن‌ها نشان می‌دهد. خط روند چیست؟ خط روند از نقطه‌گذاری بین سقف‌های قیمتی برای پیدا کردن روند نزولی یا کف‌های قیمتی برای پیدا کردن روند صعودی و … به دست می‌آیند.

مارتینگل چیست؟

مارتینگل بر این اساس طراحی شده که هر بار یک ضرر در بازار برایتان رخ دهد، می‌توانید با بالا بردن حجم و معامله دوباره ضرر قبلی را جبران کنید، اگر باز هم ضرر کردید، می‌توانید با چند برابر کردن حجم دو ضرر قبلی را جبران نمایید.

مارتینگل در فارکس
استراتژی مارتینگل در فارکس برای جبران ضرر ابدا شد ولی بعضی اوقات باعث ضرر بیشتر هم می‌شود.

برای مطالعه بیشتر راجب این استراتژی به مقاله مارتینگل چیست؟ را مطالعه کنید.

والیوم تریدینگ چیست؟

معاملات بر اساس حجم یا والیوم تریدینگ اشاره به روش‌ها و استراتژی‌های معاملاتی دارد که تریدرها پرایس اکشن را بر پایه قیمت و همچنین میزان حجم جابجایی، ورود و خروج حجم انجام می‌دهند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله والیوم تریدینگ چیست؟ مراجعه کنید.

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی یک کارنامه معاملاتی است که شما برای ثبت تمام جزییات ترید خود باید داشته باشید تا بعداً بتوانید معاملات خود را با جزئیات بررسی کنید و نقاط ضعف و قدرت خود را متوجه شوید. متاسفانه تریدرهای مبتدی اهمیت کمی به ژورنال معاملاتی می‌دهند، اما در مقابل حرفه‌ای‌ترین تریدرهای بازار به‌طور جدی این کار را انجام می‌دهند تا بتوانند معاملات‌شان را بهبود ببخشند.

استراتژی روزانه 50 پیپ

50 پیپ یک عدد معقول و دست‌یافتنی برای تریدرهای سطح متوسط است، اگر شما 50 پیپ هدف سود خود را قرار دهید، باید همین میزان را برای ضرر روزانه در نظر بگیرید و بیشتر از آن ترید نکنید. برای مطالعه بیشتر راجب این استراتژی وارد مقاله استراتژی روزانه 50 پیپ شوید.

سایت اخبار فارکس

در دنیای فارکس وب‌سایت‌های بسیار مفید و کاربردی در زمینه اطلاع‌رسانی خبر و تحلیل اخبار وجود دارد که کمک می‌کند کاربران از جدیدترین اخباری که در این حوزه قرار است منتشر شود، مطلع شوند و بدانند که اخبار چه تاثیری بر روند معاملات آن‌ها خواهد گذاشت. برای دسترسی به آخرین اخبار فارکس به مقاله بهترین سایت اخبار فارکس مراجعه کنید.

شاخص دلار آمریکا

شاخص دلار آمریکا یا USDX شاخصی برای اندازه‌گیری ارزش دلار در برابر چند ارز مهم و مختلف جهان است که در سال 1973 پس از انحلال توافقنامه برتون وودز توسط فدرال رزرو ایالات‌متحده تاسیس شده است و اکنون توسط ICE Data Indices، یکی از شرکت‌های تابعه تبادل بین قاره‌ای (ICE) نگهداری می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله شاخص دلار آمریکا مراجعه کنید.

سایت MyFxBook

سایت MyFxBook شبیه به یک وب سایت دستیار معامله‌گران در فرمت شبکه‌های اجتماعی است که خدمات جذاب زیادی را به کاربران ارائه می‌دهد. در این سایت شما امکان اتصال حساب خود به سیستم آنالیز سایت را دارید تا هر معامله‌ای که باز می‌کنید و در نهایت کل معاملات شما مورد تجزیه و تحلیل خودکار و بسیار قوی قرار بگیرد. برای آموزش کار با این سایت توصیه می‌کتیم مقاله آموزش کار با سایت MyFXBook را مطالعه کنید.

سایت MQL5

سایت mql5 که به سایت متاتریدر نیز شهرت دارد، یک سایت جامع و معتبر است که تریدرهای زیادی از سرتاسر جهان به آن متصل می‌شوند تا بتوانند پلتفرم معاملاتی متاتریدر را دانلود کرده و علاوه بر آن از دیگر خدمات آن سایت نیز استفاده کنند.

سایت MQL5
سایت mql5 به سایت متاتریدر شهرت دارد.

معامله‌گرانی که به این سایت متصل می‌شوند دو دسته‌اند، یک دسته تریدرهای حرفه‌ای که حساب سودده دارند و قصد دارند تا معاملات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و دسته دوم معامله‌گرانی که تمایل دارند تا با اتصال به حساب تریدرهای حرفه‌ای، معاملات آن‌ها را کپی کنند. برای آموزش کار با سایت MQL5 به مقاله نحوه اتصال حساب به MQL5 مراجعه کنید.

استراتژی اسنایپر

استراتژی Sniper Forex یک استراتژی پرایس اکشن است. این ایده حدود ۱۰ سال پیش توسط Pavel Dmitriyev ارائه شد، معامله با این استراتژی بر اساس سطوح مهم به قدری پیچیده و گنگ بود که درک آن بسیار سخت بود، اما به مرور توسط دیگر تریدرهای حرفه‌ای بهینه‌سازی گردید و از ایرادات آن کاسته شد. استراتژی اسنایپر فارکس از هیچ اندیکاتوری بهره نمی‌برد.

استراتژی 5 دقیقه

استراتژی‌های ۵ دقیقه در فارکس مخصوص اسکلپرهایی است که به کمین می‌نشینند که موقعیت مناسبی برای ترید فراهم شود و از یک تا چند کندل ۵ دقیقه، بازار را همراهی می‌کنند و سپس معامله خود را می‌بندند و تا به دست آمدن موقعیتی دیگر، منتظر می‌مانند. برای آموزش این استراتژی به مقاله استراتژی 5 دقیقه مراجعه کنید.

استراتژی 15 دقیقه

معاملات اسکلپینگ در بازار فارکس، از پرطرفدارترین تریدها برای طیف وسیعی از معامله‌گران محسوب می‌شوند که می‌توانند در مدت زمانی کوتاه انجام شوند. معاملات اسکلپینگ معمولا در تایم‌فریم‌های یک، ۵ و نهایتا ۱۵ دقیقه انجام می‌شود، هرچند که گاهی اوقات، یک پوزیشن به دلیل رنج شدن بازار، ممکن است تا چند ساعت نیز باز بماند. برای آموزش کامل این استراتژی به مقاله استراتژی 15 دقیقه فارکس مراجعه کنید.

امواج الیوت

تئوری امواج الیوت شکلی از تحلیل تکنیکال است که با تغییرات مداوم در احساسات سرمایه‌گذار و روانشناسی تریدرها مرتبط است که به شکل الگوهای قیمتی در درازمدت تکرار می‌شوند.

امواج الیوت
امواج الیوت توسط رالف نلسون الیوت معرفی شد.

تئوری امواج الیوت در واقع امواج رفت و برگشتی قیمت را بر روی چارت شناسایی می‌کند که یک الگو را ایجاد می‌کنند و همچنین می‌تواند امواج اصلاحی را که مخالف روند بزرگ‌تر هستند نیز، شناسایی کند.

اندیکاتور Aroon

اندیکاتور آرون (Aroon) یک اندیکاتور مهم معاملاتی برای نشان دادن وضعیت روند در یک نماد معاملاتی است. اندیکاتور آرون که دارای دو خط است و نوع اسیلاتور عمل می‌کند، نشان می‌دهد که روند صعودی در ارجحیت است یا روند نزولی.

اندیکاتور MACD

مکدی (MACD) یک اندیکاتور دنبال‌کننده روند است که سعی دارد تا رابطه بین روند حرکتی میانگین متحرک نمایی EMA و قیمت را مشخص کند. خط اندیکاتور MACD سعی دارد به صورت دیفالت وضعیت دوره ۲۶ روزه EMA را از دوره ۱۲ روزه EMA کم کند و شرایط روند را بر اساس قیمت مورد محاسبه قرار دهد.

اندیکاتور مکدی
اندیکاتور مکدی جزو محبوب ترین اندیکاتورهای فارکس است.

نتیجه این محاسبه یک خط سیگنال خواهد بود که با استفاده از میله‌های که تعیین روند را انجام می‌دهند، یک پوینت خوب برای سیگنال‌گیری خواهد بود.

اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI توسط J. Welles Wilder Jr اولین بار در سال 1978 معرفی شد و به مرور توسط خود او و دیگران توسعه یافت. این اندیکاتور جذاب امروزه یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است. اندیکاتور RSI یک بازه 30 تا 70 دارد که کار اصلی آن نشان دادن خرید یا فروش بیش از حد است. همین خرید و فروش بیش از حد نشان می‌دهد که امکان اصلاح یا تغییر روند کلی در بازار ممکن است. معمولاً کاربران این اندیکاتور را با استراتژی خود و اندیکاتورهای دیگر ترکیب می‌کنند تا بهترین زمان برای تغییر روند را در بازار شکار کنند.

اندیکاتور VWAP

به زبان ساده VWAP یک اندیکاتور برای پیدا کردن میانگین حجمی-وزنی در چارت معاملاتی است. زمانی که اندیکاتور  VWAP را روی چارت خود قرار دهید یک کانال و خطی در میانه را نشان می‌دهد که هرکدام از آن‌ها معنای خاص خود را دارند.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید