خانه > کالج کدام بروکر > اصطلاحات بازار فارکس به صورت کامل

اصطلاحات بازار فارکس به صورت کامل

بازار فارکس یک مارکت کاملاً تخصصی است که اصطلاحات خاص خودش را دارد و زمانی که می‌خواهید ورود به این بازار را شروع کنید، نیاز دارید که با کلیه اصطلاحات تخصصی آن آشنا شوید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به صورت کوتاه و کاربردی، مهم‌ترین اصطلاحات فارکس را برای شما شرح دهیم تا آشنایی اولیه‌ای با آن‌ها پیدا کنید.

اصطلاحات بازار فارکس

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

لیست اصطلاحات فارکس

فارکس بزرگ‌ترین بازار غیر متمرکز جهان است که روزانه میلیاردها دلار پول در آن گردش دارد. در این بازار از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان گرفته تا کاربران معمولی، مشغول خرید و فروش جفت ارزها هستند به همین دلیل فارکس را می‌توانیم یک بازار تخصصی و منحصر به فرد بنامیم که ادبیات و اصطلاحات خاص خودش را نیز دارد. برای افرادی که می‌خواهند درباره بازار فارکس مطالعه کنند یا اولین قدم‌های خود را در بازار بردارند، مهم است که با اصطلاحات تخصصی آن آشنا شوند. در ادامه مهم‌ترین اصطلاحات کاربردی بازار فارکس را به صورت کوتاه و خلاصه برای شما شرح خواهیم داد.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

جفت ارز (Currency Pair)

به نمادهای معاملاتی که در بازار فارکس معامله می‌شوند جفت ارز می‌گویند، زیرا این نمادها تشکیل شده از ارز دو کشور مختلف هستند، مانند: EUR/USD در این جفت ارز شما دو پول به نام های یورو (سمت چپ) و دلار (سمت راست) مشاهده می‌کنید و قرارگیری این دو ارز در برابر یکدیگر به معنای آن است که ارزش آن‌ها در برابر یکدیگر معامله می‌شود.

جفت ارز چیست
جفت ارز حالتی است که دو ارز متفاوت در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند.

یعنی زمانی که شما ارز پایه Eur را بخرید انگار در حال فروش USD هستید. جفت ارز چیست؟ به‌طور کلی به کلیه نمادهای بازار فارکس جفت ارز گفته می‌شود.

جفت ارز اصلی (Major Currency Pair)

جفت ارزها در گروه‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. معمولاً جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها USD دلار آمریکا وجود داشته باشد جفت ارزهای اصلی می‌گویند زیرا بیشترین حجم معاملات در بازار روی نماد دلار آمریکا انجام می‌شود.

جفت ارز های اصلی
جفت ارزهای اصلی، جفت ارزهایی هستند که در یک طرف آن ها دلار قرار دارد.

جفت ارزهای اصلی یا ماژور شامل این موارد است:

 • EUR/USD (یورو- دلار آمریکا)؛
 • USD/JPY (دلار آمریکا-ین ژاپن)؛
 • GBP/USD (پوند انگلستان- دلار آمریکا)؛
 • USD/CHF (دلار آمریکا- فرانک سوئیس)؛
 • USD/CAD (دلار آمریکا- دلار کانادا)؛
 • AUD/USD (دلار استرالیا- دلار آمریکا)؛
 • NZD/USD (دلار نیوزلند- دلار آمریکا).

جفت ارز فرعی یا کراس (Minor Currency Pair)

جفت ارزهای فرعی که به آن‌ها کراس یا مینور نیز گفته می‌شود، جفت ارزهایی هستند که هیچ طرف آن‌ها دلار آمریکا وجود ندارد اما پول‌هایی در مقابل هم قرار می‌گیرند که ارزش معاملاتی بالایی در بازار دارند. مهم‌ترین جفت ارزهای فرعی شامل این موارد است:

 • EUR/GBP (یورو – پوند انگلستان)؛
 • EUR/JPY (یورو – ین ژاپن)؛
 • EUR/CHF (یورو – فرانک سوئیس)؛
 • EUR/AUD (یورو – دلار استرالیا)؛
 • EUR/CAD (یورو – دلار کانادا)؛
 • EUR/NZD (یورو – دلار نیوزلند)؛
 • GBP/AUD (پوند انگلستان – دلار استرالیا)؛
 • GBP/CAD (پوند انگلیس – دلار کانادا)؛
 • GBP/CHF (پوند انگلیس – فرانک سوئیس)؛
 • GBP/JPY (پوند انگلیس – ین ژاپن)؛
 • AUD/CHF (دلار استرالیا – فرانک سوئیس)؛
 • AUD/NZD (دلار استرالیا – دلار نیوزلند)؛
 • AUD/JPY (دلار استرالیا – ین ژاپن)؛
 • AUD/CAD (دلار استرالیا – دلار کانادا)؛
 • CAD/JPY (دلار کانادا – ین ژاپن)؛
 • NZD/CAD (دلار نیوزلند – دلار کانادا)؛
 • NZD/JPY (دلار نیوزلند – ین ژاپن)؛
 • NZD/CHF (دلار نیوزلند – فرانک سوئیس).

ترید (Trade)

احتمالاً کلمه Trade یا ترید کردن را زیاد در فارکس شنیده‌اید. ترید به معنای معامله است. به هر معامله، خرید و فروش و …. که در بازار فارکس توسط کاربران انجام می‌شود ترید کردن گفته می‌شود.

اسپرد (Spread)

اسپرد فاصله بین قیمت خرید و قیمت فروش یا همان (ASK و BID) است که با پیپ سنجیده می‌شود. این فاصله معمولاً به صورت شناور یا ثابت است که بسته به نوع اسپرد دارد.

اسپرد
اسپرد (اختلاف قیمت بین BID & ASK)

اسپرد درواقع بخشی از درآمد بروکرها از کاربران است که جز هزینه‌های معاملاتی نیز به حساب می‌آید. هرچقدر که حجم معاملات روی یک نماد معاملاتی بیشتر باشد اسپرد آن نیز کمتر می‌شود که به معنای نقد شوندگی سریع‌تر آن نماد است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله اسپرد چیست؟ را مطالعه کنید.

کمیسیون (Comission)

کمیسیون همانطور که از نامش پیداست نوعی کارمزد است که کارگزاری برای ارائه خدمات بر روی برخی حساب‌های معاملاتی از کاربران دریافت می‌کند. معمولاً حساب‌های معاملاتی که اسپرد کمی دارند شامل پرداخت کمیسیون می‌شوند. عموماً میزان کمیسیون ثابت و به‌ازای هر لات معامله عدد مشخصی است.

پیپ (Pip)

پیپ (Pip) واحد اندازه‌گیری حرکت یک جفت ارز در فارکس است. هر جفت ارز دارای یک عدد قیمتی است که معمولاً بین ۴ تا ۵ رقم بعد از اعشار دارد. به تغییرات آخرین رقم پیپ گفته می‌شود.

پیپ در فارکس
پیپ (Pip) واحد اندازه‌گیری حرکت یک جفت ارز در فارکس است.

مثلاً اگر قیمت از ۱.۵۹۵۰ تا ۱.۵۹۵۶ حرکت کند، گفته می‌شود قیمت ۶ پیپ جابجا شده است.

ترند (Trend)

ترند به دو صورت صعودی و نزولی است و نشان‌دهنده مسیر حرکت یک جفت ارز در فارکس می‌باشد. زمانی که نشانه‌ها حاکی از حرکت صعودی باشد گفته می‌شود ترند بازار صعودی است یا بازار در ترند صعودی قرار دارد و زمانی که تحلیلگران بازار را نزولی پیش‌بینی کنند، گفته می‌شود ترند نزولی است.

سواپ (Swap)

سواپ در واقع نرخ بهره شبانه و یا بهتر بگوییم نرخ اختلاف بهره شبانه بین دو ارز یک جفت ارز است که در پایان هر روز بر اساس اعداد اعلامی بانک مرکزی مربوط به آن کشور محاسبه می‌شود.

سواپ
سواپ نرخ اختلاف بهره شبانه بین دو ارز یک جفت ارز است.

سواپ می‌تواند مثبت یا منفی باشد، به این معنی که نرخ بهره شبانه نگهداری معامله یک جفت ارز می‌تواند یا به صورت مثبت به حساب شما واریز شود یا به صورت منفی از حساب شما کم شود. برای اطلاعات بیشتر سواپ چیست؟ را مطالعه کنید.

سواپ فری (Swap free)

سواپ فری به ویژگی گفته می‌شود که روی یک حساب معاملاتی می‌توان فعال کرد تا دیگر هزینه سواپ یا نرخ بهره شبانه برای معاملاتی که کاربر باز نگه می‌دارد محاسبه نشود. معمولاً کاربران مسلمان از ویژگی سواپ فری برای معاملات خود استفاده می‌کنند.

تایم فریم (Time Frame)

به دوره زمانی با اندازه مشخص که تغییرات قیمت (به شکل کندل) در آن ثبت و بررسی می‌شود تایم فریم می‌گویند. تایم فریم قابل تنظیم است، مثلاً شما می‌توانید کندل‌ها را در تایم فریم ۱ دقیقه در چارت نگاه کنید، یعنی زمان باز شدن و بسته شدن هر کندل که مشاهده می‌کنید ۱ دقیقه است. معمولاً تایم فریم‌های اصلی شامل ۱ دقیقه، ۵ دقیقه، ۱۵ دقیقه، ۳۰ دقیقه، ۱ ساعته، ۴ ساعته، ۱ روزه و … می‌شوند.

لات (Lot)

لات در واقع واحد اندازه‌گیری حجم (پولی) است که وارد معامله می‌کنید. هر یک لات برابر با ۱۰۰ هزار واحد از ارز پایه است و زمانی که شما می‌خواهید، خرید یا فروشی انجام دهید از ۰.۰۱ لات تا چند صد لات را می‌توانید وارد کنید. البته میزان حجم معامله شما به میزان اهرمی که در آن ضریب می‌خورد نیز بستگی دارد.

لوریج (Leverage)

لوریج یا همان اهرم در واقع ضریبی است که به میزان سرمایه اندک شما وارد می‌شود تا بتوانید با پول بسیار کم، از حرکت‌های کوچکی که بازار انجام می‌دهد سود معقولی دریافت کنید.حالا که فهمیدید لوریج چیست؟ بهتر است به این نکته هم توجه کنید که لوریج‌های هر حساب معمولاً قابل تنظیم است، برای مثال از لوریج حسابتان ۱:۱۰۰۰ باشد، یعنی ضریب اندازه‌ای که روی میزان حجمی که وارد معامله می‌کنید ۱۰۰۰ برابر است.

پندینگ اوردر (Pending Order)

پندینگ اوردر نوعی سفارش‌گذاری روی قیمتی برای آینده است تا اگر بازار به آن برسد سفارش به صورت معامله باز شود. پندینگ اوردر به ۴ صورت زیر در بازار قرار داده می‌شود.

 • Buystop: سفارش خرید بالاتر از قیمت حال حاضر بازار است و زمانی که قیمت از پایین به آن برسد ترید Buy فعال می‌شود.
 • Sellstop: سفارش فروش پایین‌تر از قیمت حال حاضر بازار است و زمانی که قیمت از بالا به آن برسد ترید Sell فعال می‌شود.
 • BuyLimit: سفارش خرید پایین‌تر از قیمت حال حاضر بازار است و زمانی که قیمت از بالا به آن برسد ترید Buy را فعال می‌کند.
 • SellLimit: سفارش فروش بالاتر از قیمت حال حاضر بازار است و زمانی که قیمت از پایین به آن برسد ترید Sell را فعال می‌کند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله انواع دستورات فارکس را مطالعه کنید.

استاپ لاس (Stop Loss)

استاپلاس یا حد ضرر نوعی دستور توقف معامله در ضرر است. یعنی شما مشخص می‌کنید در صورت اینکه معامله شما وارد ضرر شد در کجا پیشروی ضرر متوقف شود و بازار با این دستور ترید شما را ببندد.

تیک پروفیت (Take Profit)

تیک پروفیت یا حد سود نوعی دستور بستن معامله در میزان مشخصی سود است. یعنی اگر معامله شما وارد سود شد، کجا و با چه میزان سود معامله شما بسته شود و از بازار خارج شوید.

بالانس (Balance)

بالانس (Balance) همان حجم سرمایه شما در فارکس است که در نرم‌افزار متاتریدر به شما نمایش داده می‌شود و شما میدانید که چه میزان بالانس برای معاملات خود دارید.

بازار فارکس یک مارکت کاملاً تخصصی است و ممکن است اصطلاحات بسیار فراوانی در آن وجود داشته باشد که ما سعی کردیم مهم‌ترین این اصطلاحات را برای شما بیان کنیم.

اکوئیتی (Equity)

اکوئیتی همان بالانس به همراه میزان سود و ضرر کل معاملات باز شما می‌باشد. یعنی در هنگام محاسبه اکوییتی معاملات باز و نتایج آن نیز به صورت آنلاین مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

مارجین (Margin)

مارجین میزان پول شما ضربدر مقدار اهرم معاملاتی است که در حسابتان فعال است و به شما اجازه می‌دهد تا همان حد معامله باز کنید.

هج (Hedge)

هج کردن نوعی پوشش ریسک یک معامله باز است. هج انواع مختلفی دارد اما برخی اوقات به دلیل شرایط خاص، معامله‌گر یک معامله به‌اندازه همان معامله‌ای که باز دارد را، خلاف جهت معامله اول باز می‌کند که اصطلاحاً می‌گویند هج کرده است. روش‌های معاملاتی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پوشش ریسک بسیار متنوع و پیچیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره صندوق پوشش ریسک مقاله صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) چیست؟ را مطالعه کنید.

ریسک فری (Risk Free)

زمانی که معامله شما از ضرر خارج شود و وارد سود شود، اگر استاپ لاس خود را حرکت دهید و حداقل روی نقطه ورودی که معامله از آنجا باز شده قرار دهید، اصطلاحاً ریسک فری کردید، یعنی در صورت برگشت بازار نیز معامله شما بدون ضرر بسته می‌شود و هیچ‌گونه ریسکی برای شما ندارد.

اسکلپ (Scalp)

اسکلپ یا اسکلپینگ نوعی روش‌ترید (معامله سریع) است که در آن معامله‌گر تریدهایی خیلی سریع زیر 3 دقیقه را باز و بسته می‌کند تا سودهای کوچک ولی تعداد بالا را دریافت کند. معمولاً معامله‌گران بسیار حرفه‌ای از اسکلپینگ استفاده می‌کنند.

دی تریدینگ (Day Trading)

به افرادی که به صورت روزانه معامله می‌کنند، یعنی معامله آن‌ها معمولاً کمتر از 24 باز است و قبل از پایان روز بسته می‌شود دی تریدینگ می‌گویند.

پلتفرم معاملاتی (Trading Platform)

به نرم‌افزارهایی که از طریق آن‌ها شما به بازار فارکس متصل می‌شوید پلتفرم معاملاتی گفته می‌شود. این نرم‌افزارها روی کامپیوتر، لبتاب، موبایل با انواع سیستم عامل‌ها نصب می‌شوند.

متاتریدر (MetaTrader)

متاتریدر 4 و 5 مهم‌ترین پلتفرم و نرم افزار معاملاتی برای ورود به فارکس است که توسط شرکت MQL ساخته شده و اکثر کارگزاری‌ها آن را در نسخه ویندوز، اندروید و iOS در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. برای یادگیری متاتریدر می‌توانید مقاله آموزش متاتریدر را مطالعه کنید.

اکسپرت (Expert)

اکسپرت‌ها همان ربات‌های معامله گر یا اندیکاتورهای خودکاری هستند که توسط کاربران برنامه نویسی می‌شوند و به صورت خودکار فرایند پیدا کردن سیگنال معاملاتی یا حتی ترید کردن را به صورت کامل برای کاربران انجام می‌دهند. برای مطالعه بیشتر به مقاله اکسپرت چیست؟ مراجعه کنید.

اندیکاتور (Indicator)

اندیکاتورها ابزارهای محاسباتی هستند که کار محاسبه فرایندی را که  یک کاربر برای تحلیل نیاز دارد، در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. برای مثال شما می‌توانید اندیکاتوری داشته باشید که بیشترین حجم‌های معامله در بازار را در یک‌لحظه بدون نیاز به محاسبه شخصی، به شما نمایش دهد.

سشن (Trading Session)

به مناطق زمانی مهمی که بازار در آن باز و بسته می‌شود سشن معاملاتی  می‌گویند. در فارکس 5 سشن زمانی مهم به نام های سشن سیدنی، توکیو، فرانکفورت، لندن و نیویورک وجود دارد.

بک تست (Back-Test)

به تست گرفتن از یک اندیکاتور یا اکسپرت بر اساس دیتای گذشته بازار بک تست گفته می‌شود. شما از طریق بک تست، متوجه می‌شوید که آیا این استراتژی یا این ربات معاملاتی در طول مثلاً 20 سال گذشته، عملکردی مثبتی در بازار می‌توانسته داشته یا خیر. نتایج بک تست به معاملات در آینده کمک خواهد کرد.

سوشیال تریدینگ (Social Trading)

به معاملاتی که بر اساس تعاملات افراد با یکدیگر و بر پایه یک سیستم ساختاری مشخص انجام می‌شود سوشیال تریدینگ یا معاملات اجتماعی می‌گویند. در این نوع معاملات افراد از دو تا چند نفر با هم دخیل هستند. از جمله مهم‌ترین مدل سوشیال تریدینگ کپی ترید و پم ترید است که در ادامه آن‌ها را نیز توضیح خواهیم داد.

کپی تریدینگ (Copy Trading)

کپی تریدینگ نوعی معامله است که در آن یک کاربر مبتدی بجای اینکه خودش معامله کند. حساب معاملاتی‌اش را به حساب یک معامله‌گر حرفه‌ای متصل می‌کند.

کپی ترید (Copy Trading) چیست؟
روش معاملاتی که برخی از کاربران، معاملات تریدرهای حرفه‌ای را روی حساب خودشان کپی می‌کنند.

معاملات فرد حرفه‌ای برای او کپی شود و عیناً برای او انجام شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله کپی تریدینگ چیست؟ را مطالعه کنید.

پم تریدینگ (PAMM)

پم تریدینگ چیزی شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری است، به این شکل که نفر یک حساب ایجاد می‌کند و سرمایه‌گذاران با واریز وجه درون آن حساب، اجازه می‌دهند یک معامله‌گر حرفه‌ای با کل سرمایه جمع‌شده معامله کند و سود بین آن‌ها تقسیم شود. به این سیستم پم تریدینگ می‌گویند. برای اطلاعات بیشتر به حساب پم چیست؟ را مطالعه کنید.

دراودان (DrawDown)

کاهش شناور سرمایه اصلی که پس از باز کردن چندترید با ضرر به وجود می‌آید را، دراودان می‌گویند. دراودان ممکن است موقتی باشد یعنی مجموعه معاملات شما سبب شود تا برای چند دقیقه دراودان حساب شما -50% شود اما دوباره این دراودان برگردد و مثبت شود.

آنچه در مقاله اصطلاحات فارکس خواندیم:

در این مقاله مهم‌ترین اصطلاحات بازار فارکس توضیح داده شد. البته موارد ذکر شده تنها بخشی از اصطلاحات مهم بازار فارکس است که هنگام شروع آموزش در این زمینه نیاز دارید با آن‌ها آشنایی اولیه داشته باشید. به مرور مفاهیم بیشتری را در فارکس خواهید آموخت که در سطوح حرفه‌ای کاربرد فراوانی برای شما دارند. همچنین ممکن است مفهوم و معنی اصلی برخی از این موارد در شرایط خاصی تا حدودی متفاوت باشد.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران