خانه > کالج کدام بروکر > اسلیپیج در فارکس چیست؟

اسلیپیج در فارکس چیست؟

اسلیپیج یا به زبان فارسی لغزش، به باز شدن معامله با اختلاف چند پیپ با عددی که شما وارد کرده‌اید، گفته می‌شود. بیشتر اسلیپیج هنگامی رخ می‌دهد که از نوع معاملات Market استفاده می‌کنید و عموماً هنگام اوردرگذاری کمتر دیده شده که اسلیپیج اتفاق بیفتد. در این مقاله درباره شرایط و مدل اسلیپیج در بازار فارکس اطلاعات مفیدی را به شما ارائه خواهیم داد.

اسلیپیج چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اسلیپیج در فارکس چیست؟

فرض کنید که شما می‌خواهید یک معامله روی یک قیمت مشخص که در حال حاضر بازار در آن وجود دارد باز کنید، اما به محض باز کردن معامله، ترید شما با چند پیپ اختلاف نسبت به قیمت بازار باز می‌شود. به این اتفاق لغزش یا اسلیپیج گفته می‌شود که برای تریدرهای حرفه‌ای به‌خصوص اسکلپرها بسیار ناخوشایند است.

اسلیپیج در فارکس چیست؟
به محض باز کردن معامله، ترید شما با چند پیپ اختلاف نسبت به قیمت بازار باز می‌شود.

بیشتر اوقات زمانی که بازار نابسامان است یا حجم معامله زیادی را می‌خواهید وارد کنید این لغزش رخ می‌دهد. گاهی اوقات هم این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که اسپرد به شدت کاهش یافته و نزدیک به صفر است.

چرا اسلیپیچ اتفاق می‌افتد؟

لغزش به عنوان یک اتفاق مثبت یا منفی می‌توان روی معامله شما رخ دهد، اما به هرحال اسلیپیج محسوب می‌شود. تقریباً به‌جز بروکرهای بسیار حرفه‌ای، اکثر کارگزاری‌ها با اسلیپیج مواجه هستند. البته در نظر داشته باشید زمانی که بازار در کسری از ثانیه حرکت می‌کند و نوسان خود قیمت و همچنین اسپرد بالاست، ممکن است شما تصور کنید که اسلیپیج رخ داده است، اما در واقع شما درگیر نوسان بازار شده‌اید.

انواع اسلیپیج

اسلیپیج انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

  1. اسلیپیج اسپرد؛
  2. اسلیپیج باز شدن معامله؛
  3. لغزش نوسانی.

در ادامه به بررسی بیشتر انواع اسلیپیج خواهیم پرداخت:

اسلیپیج اسپرد:

یکی از لغزش‌های ناگهانی که رخ می‌دهد مربوط به تغییر یکباره اسپرد است. یعنی مثلا زمانی که شما می‌خواهید ترید را باز کنید، اسپرد ۰.۵ است، اما معامله با اسپرد ۰.۷ یا حتی ۰.۲ برای شما باز می‌شود که به آن اسپرد اسلیپیج گفته می‌شود.

اسلیپیج باز شدن معامله:

نوع دیگری از اسلیپیج در تغییر قیمت است، شما یک معامله را باز می‌کنید اما تاخیر در باز شدن معامله سبب می‌شود که قیمت تغییر کند و سپس معامله شما باز شود که سبب ایجاد لغزش خواهد شد.

لغزش نوسانی:

اصولاً کارگزاری‌های سطح پایین هنگام تلاطم‌ها در بازار برایشان بسیار سخت است که قیمت مورد تقاضای معامله‌گران را تضمین کنند، بنابراین ممکن است اسلیپیج رخ دهد، اما عموما میزان آن زیاد نخواهد بود.

اسلیپیج به لغزش قیمت در هنگام باز شدن معامله گفته می‌شود و سبب خواهد شد که معامله شما در قیمتی که دقیقاً می‌خواستید باز نشود.

چطور از اسلیپیچ جلوگیری کنیم؟

لغزش بخشی از معاملات فارکس است، اگرچه راه‌هایی برای جلوگیری از آن یا محدود کردن تاثیر آن وجود دارد. لغزش معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بازارها بی‌ثبات هستند یا نقدینگی کم است، بنابراین زمان‌بندی و نوع سفارشی که معامله می‌کنید، می‌تواند نقش مهمی ایفا کند:

  1. در بازارهای آرام معامله کنید؛
  2. استفاده از پندینگ اوردر.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

بازار با نوسان کم:

هر چه نوسانات در بازار کمتر باشد، احتمال اینکه گرفتار اسلیپیج شوید بسیار کمتر است، پس اگر برای شما اسلیپیج مهم است لطفاً در هنگام اخبار یا بازارهای پر نوسان ترید نکنید.

استفاده از پندینگ اوردر:

معمولاً لغزش‌ها روی معاملاتی که به صورت آنی یا Market هستند رخ می‌دهد و کمتر ممکن است شما در پندینگ اوردرها دچار لغزش معاملاتی شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم تا حد ممکن برای دوری از اسلیپیج، از پندینگ اوردر استفاده کنید.

آنچه در مقاله اسلیپیج در فارکس چیست خواندیم:

در طول این مقاله متوجه شدید که اسلیپیج به لغزش معاملات گفته می‌شود، به این معنی که شما قصد دارید در یک قیمت معامله را باز کنید، اما با چند پیپ مثبت یا منفی اختلاف این اتفاق رخ می‌دهد. همان‌طور دریافتید که اسلیپیج بیشتر در بروکرهای ضعیف، شرایط پرتلاطم بازار و همچنین نوع معاملات Market رخ می‌دهد. بنابراین بهتر است از پندینگ اوردرها برای دوری از رخ دادن اسلیپیج استفاده کنید.

سوالات متداول
اسلیپیج برای کدام دسته از معامله گران پرخطر است؟
معامله‌گرانی که از روش‌های اسکلپ استفاده می‌کنند بیشتر دچار اسلیپیج می‌شوند و عمدتاً ضررهای بزرگی در حجم بالا به آن‌ها تحمیل می‌شود.
عوامل رخ دادن اسلیپیج چیست؟
اسلیپیج به دلایل مختلفی از جمله ناتوانی بروکر، استفاده از حجم بالا، شرایط پرنوسان بازار و مدل معاملات Market رخ می‌دهد.
چطور از اسلیپیج دوری کنیم؟
داشتن یک حساب معاملاتی خوب در بروکری معتبر، دوری از زمان پر نوسان بازار و همچنین استفاده از پندینگ اوردرها باعث می‌شود که شما از رخ دادن اسلیپیج در معاملات خود دوری کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران