خانه > کالج کدام بروکر > الگوی QM در فارکس چیست؟

الگوی QM در فارکس چیست؟

الگوی Quasimodo که به اختصار QM نوشته می‌شود، یک الگوی نموداری قدرتمند در معاملات فارکس است که می‌تواند به معامله‌گران کمک کند فرصت‌های معاملاتی بالقوه را شناسایی کنند. با تجزیه و تحلیل دقیق عملکرد قیمت و سطوح حمایت و مقاومت کلیدی، آن‌ها می‌توانند از الگوی Quasimodo برای پیش‌بینی دقیق حرکات بازار و به حداکثر رساندن سود خود استفاده کنند. مهم‌ترین کاربر الگوی QM استفاده در زمانی است که به دنبال برگشت بازار هستیم. در این مقاله سعی می‌کنیم به صورت کاملاً دقیق الگوی QM، نحوه شناسایی و رسم آن را برای شما توضیح دهیم.

الگوی qm در فارکس

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

الگوی QM چیست؟

الگوی QM یا Quasimodo که در بین تریدرهای ایرانی بسیار مشهور است، یکی از مهم‌ترین پترن‌های معاملاتی است که در بیشتر استراتژی‌ها کاربران از آن برای تاییدیه ورود یا تغییر یک روند استفاده می‌کنند. این الگو دارای یک مدل صعودی و یک مدل نزولی است.

الگوی QM چیست؟
الگوی QM یا Quasimodo که در بین تریدرهای ایرانی بسیار مشهور است.
  • الگوی صعودی QM: در پایان یک روند نزولی شکل می‌گیرد، ابتدا یک کف پایین‌تر از کف قبلی زده می‌شود، اما اصلاح و سقف جدیدی که ایجاد می‌شود (HH) بالاتر از آخرین LH خواهد بود. سپس دوباره بازار سعی می‌کند پایین برود، اما نمی‌تواند به آخرین کف (LL) برسد و در برگشت از آخرین HH یک سقف جدید می‌سازد. این الگو نشان می‌دهد که حرکت نزولی ضعیف شده و دیگر نمی‌تواند کف جدیدی بسازد و با ایجاد سقف‌های جدید خبر از روند صعودی می‌دهد.
  • الگوی نزولی QM: در اواخر یک روند صعودی پس از ایجاد آخرین سقف (HH) یک کف جدید (LL) ساخته می‌شود که پایین‌تر از آخرین HL است سپس آخرین تلاش برای ایجاد سقف جدید و ادامه روند دوباره ناکام می‌ماند و یک LL جدید پایین‌تر از قبلی ایجاد می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که روند صعودی قدرت خود را از دست داده و در حال تبدیل شدن به یک روند نزولی است.

مراحل تشکیل الگوی QM

حالا که با توضیحی از تعریف این الگو آشنا شدید، ما قدم به قدم تشکیل یک پترن QM را با جزئیات کامل برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فرض کنید که با یک بازار صعودی طرف هستید که طبق تصویر زیر حرکت ۱ را انجام داده، سپس بازار در حرکت ۲ وارد فاز اصلاح شده یک کف ایجاد کرده و در حرکت ۳ سقف جدید خود را تشکیل داده است.

مراحل تشکیل الگوی QM
ما قدم به قدم تشکیل یک پترن QM را با جزئیات کامل برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم.

حالا اگر بازار در اصلاح کف قبلی را بزند (رد کند) یعنی اولین نشانه برای تغییر روند به شما داده شده است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، بازار در حرکت ۴ کف قبلی را رد کرده و در حرکت ۵ نتوانسته به سقف قبلی برسد و در حرکت شماره ۶ دوباره کف آخر خود را زده است. این گذر از کف‌های جدید و ناتوانی بازار در ایجاد یک سقف قیمتی جدید به وضوح نشان می‌دهد که روند حرکتی بازار را از صعودی به نزولی تغییر پیدا کرده است.

مراحل تشکیل الگوی QM
حالا اگر بازار در اصلاح کف قبلی را بزند (رد کند) یعنی اولین نشانه برای تغییر روند به شما داده شده است.

حتی در شکل ظاهری هم به وضوح دیده می‌شود که روند بازار از یک حرکت صعودی به حرکت نزولی تغییر پیدا کرده است، بنابراین اینجا می‌توانیم بگوییم که یک الگوی QM نزولی داریم که می‌توانیم با آن ترید کنیم. تمامی این شرایط برای الگوی QM صعودی برعکس اتفاق می‌افتد، به عکس زیر نگاه کنید:

مراحل تشکیل الگوی QM
حتی در شکل ظاهری هم به وضوح دیده می‌شود که روند بازار از یک حرکت صعودی به حرکت نزولی تغییر پیدا کرده است.

همانطور که می‌بینید الگوی QM صعودی برعکس به صورت بالا اتفاق می‌افتد.

QM یکی از پترن‌های معاملاتی بسیار مشهور در بازار فارکس است که در مناطق اشباع باید به دنبال این الگو بگردید تا بتوانید چرخش بازار را در بهترین زمان خود پیدا کرده و وارد معامله شوید.

چطور با الگوی QM ترید کنیم؟

اگر به بازار نگاه کنید ممکن است این الگو را در قسمت‌های مختلفی مشاهده کنید، اگر می‌خواهید با الگوی QM معامله کنید، اولاً باید در نواحی به دنبال آن بگردید که بازار به اشباع رسیده و احتمال برگشت در آن را می‌دهید. مثلاً اگر از یک اوسیلاتور rsi استفاده کنید، زمانی که این اوسیلاتور وارد منطقه اشباع می‌شود، می‌توانید برای تاییدیه ورود به روند جدید منتظر مشاهده این الگو باشید

ورود به معامله فروش

برای ورود به معامله فروش در یک منطقه اشتباه یا سقف قیمتی منتظر این الگو باشید تا تاییدیه چرخش روند را به شما بدهد. همانطور که در عکس زیر می‌بینید وقتی آخرین سقف ایجاد شد طوری که نتوانست سقف قبلی را بزند، منتظر یک پولبک به همان منطقه باشید و وارد معامله شوید.

ورود به معامله فروش
برای ورود به معامله فروش در یک منطقه اشتباه یا سقف قیمتی منتظر این الگو باشید تا تاییدیه چرخش روند را به شما بدهد.

استاپ شما باید 2 پیپ بالای آخرین قله باشد و حد سودتان نیز در مرحله اول روی آخرین کف و در مرحله بعدی می‌توانید نقاط مهم جدیدی که در روند نزولی ایجاد می‌شود را برای حد سودهای بعدی انتخاب کنید.

ورود به معامله خرید

برای ستاپ ورود به معامله خرید ابتدا منطقه اشباح یک روند نزولی را پیدا کنید، سپس زمانی که الگوی QM را مانند عکس زیر مشاهده کردید، می‌توانید از آخرین کف ایجاد شده که نتوانسته بزرگ‌ترین کف را بزند با ستاپ معاملاتی پول بک وارد ترید شوید. حد ضرر خود را 2 پیپ زیر دره گذاشته و حد سودتان را آخرین سقفی که در روند قبلی ایجاد شده در مرحله اول قرار دهید.

ورود به معامله خرید
برای ستاپ ورود به معامله خرید ابتدا منطقه اشباح یک روند نزولی را پیدا کنید.

دقت داشته باشید که در بازار همه‌چیز انقدر تمیز مانند عکس‌هایی که در بالا دیدید رخ نمی‌دهد، اما اصول همین است و شما باید آنقدر در یافتن این الگو دقت و تمرین کنید تا در نهایت بتوانید آن را به راحت‌ترین شکل ممکن در بازار پیدا کنید.

چطور سیگنال تایید را در الگوی QM بگیریم؟

هرچند که این الگو بسیار قوی عمل می‌کند اما باز هم می‌تواند بدون گرفتن تاییدیه شما را به دردسر بیندازد. همانطور که گفتیم استفاده از اندیکاتورهای کمکی مانند MACD، Stochastic یا RSI می‌تواند بسیار مفید باشد، اما تریدرهای حرفه‌ای برای تاییدیه از الگوی QM سعی می‌کنند از واگرایی استفاده کنند. واگرایی بین الگوی QM و اوسیلاتور RSI بسیار قوی و کمک‌کننده است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، روی چارت یک الگوی QM صعودی را پیدا کرده‌ایم، اما هم زمان RSI هم در منطقه اشباع فروش قرار دارد، هم یک واگرایی با روند حرکتی چارت و الگو QM ایجاد کرده که هر دو می‌تواند تاییدیه‌های معتبری برای ورود به معامله صعودی باشد.

چطور سیگنال تایید را در الگوی QM بگیریم؟
هرچند که این الگو بسیار قوی عمل می‌کند اما باز هم می‌تواند بدون گرفتن تاییدیه شما را به دردسر بیندازد.

همین شرایط را اگر در یک حرکت صعودی مشاهده کردید در حالی که RSI در منطقه اشباع خرید بود و منتظر نزول بازار بودید، می‌توانید به منزله یک تاییدیه برای ورود به معامله SELL آن را در نظر بگیرید.

مزایا و معایب استفاده از الگوی QM

هیچ روش معاملاتی و الگویی در فارکس 100% جواب نمی‌دهد، زیرا خود بازار پر از احتمالات است. اگر می‌خواهید از این الگو در معاملات خود استفاده کنید بهتر است مزایا و معایب آن را نیز بدانید:

مزایا

مزایا استفاده از الگوی QM عبارتند از:

  • قدرت بالای الگو QM؛
  • امکان ورود به معامله با استاپ کم و تک پروفیت بالا؛
  • امکان گرفتن روندهای بلند مدت از زمان شروع.

معایب

معایب استفاده از الگوی QM عبارتند از:

  • سختی در پیدا کردن الگوی واقعی؛
  • متکی بودن به تاییدیه‌های دیگر.

آنچه در مقاله الگوی QM خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که الگوی QM چیست و با الگوی سرشانه چه تفاوتی دارد. الگوی QM معمولاً زمانی که در پایان یک روند ایجاد شود معتبر است و با استفاده از تاییدیه‌های دیگر مانند سایر اندیکاتورهای RSI، MACD یا مشاهده واگرایی، می‌توانید وارد یک معامله شوید. این الگو نیاز دارد که در جای صحیح بازار دید شود، بهترین محل زمانی است که یک روند رو به پایان است. خوشبختانه شرایط استفاده از این الگو به‌گونه‌ای است که استاپ لاس کمی ایجاد می‌کند و در مقابل حد سود آن بسیار بزرگ خواهد بود.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران