خانه > کالج کدام بروکر > استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟

استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟

مدیریت و حفظ سرمایه تجاری خود، مهم‌ترین وظیفه شما به عنوان یک معامله‌گر در فارکس است. اگر تمام سرمایه معاملاتی خود را از دست بدهید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید آن را برگردانید و در واقع از بازی خارج می‌شوید. اگر با زحمت سود به دست آورده‌اید، باید بتوانید آن را نگه دارید، اما چگونه؟ یکی از بهترین روش‌ها برای این کار استفاده از حد ضرر یا استاپ لاس است. حالا اگر این سوال برایتان پیش آمده که استاپ لاس چیست؟ حتما ادامه مطلب را بخوانید.

استاپ لاس چیست

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

حد ضرر در فارکس چیست؟

قرار گرفتن در موقعیت ضرر اجتناب‌ناپذیر است، اما وقتی در آن موقعیت گرفتار شویم، می‌توانیم آن را کنترل کنیم و ضرر خود را به سرعت کاهش داده یا متوقف کنیم. این باعث می‌شود تکنیک مدیریت تجارت «توقف ضرر» به یک مهارت و ابزار مهم در جعبه ابزار معامله‌گران تبدیل شود.

استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟
مدیریت و حفظ سرمایه تجاری خود، مهم‌ترین وظیفه شما به عنوان یک معامله‌گر در فارکس است.

استاپ لاس (stop loss) که با نام حد ضرر یا دستور توقف ضرر نیز شناخته می‌شود، با هدف اصلی محدود کردن ضرر احتمالی سرمایه‌گذار در معامله به وجود آمد. حد ضرر در واقع یک قیمت از پیش تعیین‌شده است که تریدر در همان ابتدای موقعیت تعیین می‌کند. پس از رسیدن قیمت به این محدوده، استاپ لاس عملاً باعث ایجاد سفارش بازار برای خرید یا فروش می‌شود.

استاپ لاس در واقع یک نقطه از پیش تعیین‌شده برای خروج از یک معامله در ضرر است. شما با تعیین استاپ لاس برای معاملات خود، در واقع تعیین می‌کنید که اگر معامله در یک حد مشخصی از ضرر قرار گرفت، به صورت خودکار بسته شود. این کار، نه تنها کاهش زیان را فراهم می‌کند، بلکه اضطراب ناشی از قرار گرفتن در یک معامله بازنده را نیز از بین می‌برد.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

انواع حد ضرر

اجازه دهید اکنون روش‌های مختلف اجرای حد ضرر را بررسی کنیم:

 1. استاپ لاس ثابت (Static Stop)؛
 2. استاپ لاس ثابت بر اساس اندیکاتورها (Static Stop based on Indicators)؛
 3. تریلینگ استاپ (Trailing Stop)؛
 4. تریلینگ استاپ دستی (Manual Trailing Stop)؛
 5. تریلینگ استاپ ثابت (Fixed Trailing Stop).

در ادامه به صورت کامل به بررسی انواع حد ضرر خواهیم پرداخت:

استاپ لاس ثابت (Static Stop):

اغلب معامله‌گران می‌توانند با پیش‌بینی تخصصی خود، استاپ‌های خود را با عددی ثابت تعیین کنند و تا زمانی که معامله به آن قیمت برسد، حد ضرر را تغییر ندهند. این نوع استاپ ساده است و معامله‌گران در آن به دنبال نسبت ریسک به پاداش یک به یک هستند.

به عنوان مثال، بیایید یک معامله‌گر swing یا نوسانی را در کالیفرنیا را در نظر بگیریم که در سشن آسیایی در حال ایجاد پوزیشن است. او پیش‌بینی می‌کند که نوسانات در طول سشن اروپا یا ایالات متحده بیشترین تاثیر را بر معاملات آن‌ها خواهد داشت. بنابراین به معامله خود زمان کافی می‌دهد و یک استاپ لاس ۵۰ پیپی تعیین می‌کند.

استاپ لاس ثابت بر اساس اندیکاتورها (Static Stop based on Indicators):

برخی از تریدرها توقف ضرر ثابت خود را با کمک یک اندیکاتور به نام Average True Range تعیین می‌کنند. مزیت اصلی این امر این است که معامله‌گران از اطلاعات واقعی بازار برای تنظیم آن استفاده می‌کنند.

استاپ لاس ثابت بر اساس اندیکاتورها
برخی از تریدرها توقف ضرر ثابت خود را با کمک یک اندیکاتور به نام Average True Range تعیین می‌کنند.

استفاده از شاخصی مانند اندیکاتور میانگین محدوده واقعی، یا نقاط محوری، یا نوسانات قیمت، به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا از اطلاعات حال حاضر بازار برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر گزینه‌های مدیریت ریسک خود استفاده کنند.

تریلینگ استاپ (Trailing Stop):

مانند توقف ضرر ثابت، توقف ضرر دنباله‌دار یا تریلینگ استاپ، سفارشی است که هدف آن بستن معامله در صورت ضرر است. این نوع استاپ که با نام‌های حد ضرر متحرک یا حد ضرر شناور نیز شناخته می‌شود کمک می‌کند که همزمان هم سود خود را افزایش دهیم و هم از ضررهای احتمالی جلوگیری نماییم. در واقع این‌گونه می‌توان گفت که تریلینگ استاپ یک توقف ضرر پویا است و با پیشرفت موقعیت ما در بازار آپدیت می‌شود. اما چگونه؟ این ابزار زمانی بسیار مفید است که ما نمی‌توانیم از پوزیشن خود آگاهی کامل داشته باشیم، زیرا به طور خودکار کار می‌کند، البته فقط با پلتفرم باز!

تریلینگ استاپ دستی (Manual Trailing Stop):

برای معامله‌گرانی که می‌خواهند بالاترین کنترل را روی معاملات خود داشته باشند، حد ضرر دنباله‌دار یا تریلینگ استاپ دستی، یک ابزار عالی است. همانطور که پوزیشن به نفع معامله‌گر می‌شود (پایین تر)، او متعاقباً سطح توقف را پایین‌تر می‌برد، اما هنگامی که روند معکوس شود، او حد ضرر را بالاتر می‌برد.

تریلینگ استاپ ثابت (Fixed Trailing Stop):

معامله‌گران می‌توانند حد ضررهایی را تنظیم کنند که به صورت تدریجی تنظیم می‌شوند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند توقف‌هایی را روی هر ۱۰ حرکت پیپ به نفع خود تنظیم کنند. این روند تا زمانی ادامه خواهد داشت که به سطح اولین استاپ برسد یا معامله‌گر خودش به صورت دستی معامله را ببندد. استاپ لاس‌های ثابت دنباله‌دار با افزایش‌های تعیین‌شده توسط تریدر تنظیم می‌شوند.

با قرار دادن حد ضرر در واقع تعیین می‌کنید که اگر معامله در یک حد مشخصی از ضرر قرار گرفت، به صورت خودکار بسته شود. این کار، نه تنها کاهش زیان را فراهم می‌کند، بلکه اضطراب ناشی از قرار گرفتن در یک معامله بازنده را نیز از بین می‌برد.

بهترین نقطه حد ضرر

راهنمایی زیر به شما کمک می‌کند تا بهترین نقطه برای قرار دادن حد ضرر را شناسایی کنید:

 1. معاملات لانگ؛
 2. معاملات شورت؛
 3. حد ضرر جایگزین.

در ادامه به صورت کامل نقاط مهم برای تعیین حد ضرر را بررسی خواهیم کرد:

معاملات لانگ:

وقتی یک جفت ارز می‌خرید، حد ضرر را در سطحی قرار دهید که اگر روند فارکس علیه شما بود، سریعا از موقعیت خارج شوید. استاپ لاس را زیر یک نوسان آهسته قرار دهید، نقطه‌ای که قیمت‌ها پایین می‌آیند و بلافاصله بالا می‌روند. به این سطح سطح حمایت نیز می‌گویند. برای به حداقل رساندن ضرر، معامله در این سطح برای شما ایده آل است.

معاملات شورت:

در این پوزیشن‌ها، هنگامی که یک جفت ارز را در بازار می فروشید، موقعیت ایده آل برای حد ضرر، بالاتر از نوسان است. نوسان بالا زمانی رخ می دهد که افزایش قیمت‌ها متوقف شود و بلافاصله کاهش یابد. این نقطه به عنوان سطح مقاومت نیز شناخته می‌شود. در این حالت، ارتفاع نوسان باید در جهت پایین حرکت کند.

حد ضرر جایگزین:

شما همیشه مجبور نیستید استاپ لاس خود را زیر نوسان پایین یا بالای نوسان بالا قرار دهید. بسته به استراتژی ورود و خروج خود، می‌توانید سفارشات توقف ضرر خود را نیز با قیمت جایگزین هم قرار دهید. بهترین نقطه حد ضرر

بهترین نقطه برای قرار دادن حد ضرر را شناسایی کنید.به عنوان مثال، زمانی که بازار نوسان دارد، می‌توانید از شاخص “میانگین محدوده واقعی” استفاده کنید تا ببینید قیمت‌های بازار در یک روز چقدر تغییر می‌کند. سپس می‌توانید یک دستور توقف ضرر را بر اساس نوسانات تنظیم کنید و سفارش را با قیمتی خارج از نوسانات انجام دهید.

عوامل تاثیر گذار حد ضرر

حد ضرر به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن میان می‌توان به تحمل ریسک شما، نوسانات بازار و اهداف سرمایه گذاری شما، نوع جفت ارز و … اشاره کرد. اغلب تریدرها اغلب از ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند سطوح حمایت و مقاومت شناسایی استاپ لاس مناسب استفاده می‌کنند. در ادامه به تعدادی از عوامل تاثیرگذار بر استاپ لاس پرداخته‌ایم:

 1. نوسان؛
 2. نقدینگی سهام؛
 3. اندازه موقعیت؛
 4. تعیین سطح توقف ضرر مناسب.

در ادامه به صورت کامل به بررسی عوامل تاثیر گذار حد ضرر خواهیم پرداخت:

نوسان:

استاپ لاس باید بر اساس نوسانات یک جفت ارز تنظیم شود. هرچه یک امنیت یک ارز ناپایدارتر باشد، داشتن یک حد ضرر اهمیت بیشتری دارد.

نقدینگی سهام:

برخی از جفت ارزها در حجم بسیار ناچیز معامله می‌شوند، به این معنی که حتی اگر توقف ضرر وجود داشته باشد، ممکن است نتوانید از آن خارج شوید زیرا خریداری در طرف مقابل وجود ندارد. بنابراین، خرید سهام غیر نقدشونده یا دارای نقدینگی کم، ریسک‌های خاص خود را دارد و استفاده از استراتژی حد ضرر برای آن ضروری است.

اندازه موقعیت:

اگر پوزیشنی با حجم بزرگ دارید، اجرای آن ممکن است برای جفت ارز غیر نقدشونده دشوار باشد. بنابراین، زمانی که به اندازه آن موقعیت نسبت به ارزش دارایی خود نگاه می کنید، فقط موقعیت‌هایی را باز کنید که برای شما مناسب است.

تعیین سطح توقف ضرر مناسب:

تنظیم سطح توقف ضرر یک فرایند ذهنی است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. فردی با تحمل ریسک بالاتر سطح را کمی پایین می‌گذارد در حالی که از طرف دیگر، فردی با تحمل ریسک پایین قطعا سطح توقف ضرر را بالا می‌گذارد.

یکی از رایج ترین روش های تعیین سطوح توقف ضرر، روش درصدی است. این روش بسیار ساده و مؤثر است، قبل از تنظیم سطح توقف ضرر، سرمایه‌گذار باید مشخص کند که چه درصدی از سرمایه خود را می‌تواند از دست بدهد. در صورت نیاز می‌توانید مقاله حد سود یا تیک پرافیت جیست؟ را مطالعه کنید.

آنچه در مقاله استاپ لاس چیست خواندیم:

در این مقاله با مفهوم کلی استاپ لاس آشنا شدیم و دانستیم که چگونه می‌توان برای پوزیشن‌های خود در فارکس حدضرر یا استاپ لاس تعیین کنیم. همچنین با انواع حد ضرر در فارکس و عوامل تاثیرگذار بر آن آشنا شدیم. انتظار می‌رود بعد از خواندن این مقاله بتوانید استاپ لاس متناسب با استراتژی و روش معامله‌گری خود را تشخیص داده و اعمال کنید.

تبلیغات

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران