خانه > مقالات > کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست + مزایا و معایب کپی ترید

کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست + مزایا و معایب کپی ترید

کپی تریدینگ (Copy Trading) در حقیقت کپی کردن معاملات افراد حرفه‌ای است؛ با این کار شما دقیقاً همان کاری را می‌کنید که معامله‌کنندگان حرفه‌ای می‌کنند و از این طریق، همان سودی را دریافت خواهید کرد که آنها دریافت می‌کنند. اگر می‌خواهید این مهارت را یاد بگیرید، این مطلب راهنمای کاملی برای شما است.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ در فارکس چیست؟

بیایید برای درک کپی تریدینگ، با یک مثال شروع کنیم، کلاس درسی را تصور کنید که در آن تعدادی شاگرد باهوش با نمره‌های عالی وجود دارد. این دانش‌آموزان، به خوبی می‌دانند که کدام بخش‌های کتاب را برای امتحان بخوانند و چگونه یک نمره خوب بگیرند. در این صورت، یکی از روش‌های آسان و سریع برای نمره گرفتن، این است که سایر دانش‌آموزان از رفتار و انتخاب‌های آنها الگو بگیرند؛ این یعنی یک کپی برداری قدم به قدم و دقیق که باعث بهبود عملکرد شما می‌شود.

کپی تریدینگ چیست
در کپی تریدینگ معامله گران می‌توانند به دیگران وصل شوند تا از آنها معاملات را کپی کنند.

در بازار فارکس نیز دقیقاً همین شرایط وجود دارد؛ معامله‌کنندگان مبتدی می‌توانند با تقلید از استراتژی‌ها، خرید و فروش‌ها و انتخاب‌های معامله‌کنندگان حرفه‌ای، یک معامله جذاب و سودآور را تجربه کنند. به این کار در بازار فارکس، کپی تریدینگ گفته می‌شود؛ این کار یک روش خوب برای آموزش نیز هست و معمولاً پس از مدتی افراد مبتدی خودشان روش‌های معامله را یاد می‌گیرند. کپی تریدینگ برای کسانی که واقعاً وقت معامله را ندارند یک پیشنهاد عالی است.

سوشال ترید چیست؟

اکنون که با مفهوم کپی تریدینگ آشنا شدید، وقت آن است که با سوشال ترید نیز آشنا شوید. این روش برای معامله‌گرهایی مناسب است که نمی‌خواهند بصورت کامل همان پوزیشن‌ها و کارهای معامله‌گران حرفه‌ای را تقلید کنند. در Social Trading، معامله‌کنندگان حرفه‌ای از طریق شبکه‌های مختلف مانند کانال‌های تلگرامی و غیره، استراتژی‌‌ها و ایده‌های سرمایه‌گذاری خود را با دیگر کاربران به اشتراک می‌گذارند. با این کار، سایر کاربران می‌توانند از ایده‌های آنها الهام بگیرند و یا از استراتژی‌های آنها استفاده کنند. در این روش کاربران فقط ایده می‌گیرند یا از استراتژی‌های افراد حرفه‌ای استفاده می‌کنند.

چگونه کپی تریدینگ کنیم؟

در این بخش قصد داریم به صورت مرحله به مرحله آموزش اتصال به کپی تریدینگ را توضیح دهیم، برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یکی از روش‌های موفق برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، کپی تریدینگ است. برای شروع این کار نیاز به ثبت نام در یک پلتفرم معتبر و مورد اعتماد دارید که امکان دنبال کردن و کپی کردن فعالیت‌های معامله‌گران حرفه‌ای را برای شما فراهم می‌کند. بسته به هدف و ریسک‌پذیری خود، می‌توانید معامله‌گران مختلفی را انتخاب و از نتایج آنها بهره ببرید. برخی از عواملی که در انتخاب معامله‌گر مناسب تاثیر دارند عبارتند از: سودآوری، پایداری، سبک معاملاتی و سطح تجربه.
 2. مرحله دوم انتخاب سطح مناسب سرمایه گذاری و توانایی مالی برای مقابله با ریسک است. همانطور که می‌دانید، نباید همه دارایی‌های خود را در یک زمینه سرمایه‌گذاری کنید. با یک قسمت کوچک از درآمد خالص خود شروع کنید و به این نکته توجه کنید که در سرمایه‌گذاری همواره احتمال از دست دادن بخشی یا کل پول شما وجود دارد.
 3. در آخرین مرحله، شما می‌توانید از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهند سهام خود را با سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که به آن‌ها اعتماد دارید همگام کنید.

انواع کپی تریدینگ

استراتژی‌های کپی تریدینگ دارای دو نوع خودکار و دستی هستند؛ شما می‌توانید به‌صورت دستی از سیگنال‌های یک تریدر ماهر استفاده کنید یا از پلتفرم‌های کپی تریدینگ بهره ببرید. این پلتفرم ها به شما اجازه می‌دهند که در حین سرمایه‌گذاری خودکار، استراتژی دیگران را تقلید کنید. در این حالت، معاملات به‌صورت اتوماتیک توسط ربات‌های ترید یا تریدرهای ماهر انجام می‌شوند و شما نیاز به انجام کار زیادی ندارید. البته شما همچنان می‌توانید تریدر را خودتان انتخاب کنید و در هر زمان که خواستید سرمایه‌گذاری خود را قطع کنید.

انواع کپی تریدینگ
انواع کپی تریدینگ شامل استراتژی دستی و خودکار است.

در پلتفرم‌های کپی تریدینگ با عباراتی مانند کپی تریدر و کپید اینوستور (Copied Investor) برخورد خواهید کرد. کپی تریدر شخصی است که قصد دارد استراتژی دیگران را کپی کند و کپید اینوستور نام تریدر یا معامله‌گری است که استراتژی خود را برای دسترسی دیگران منتشر می‌کند.

کپی تریدینگ یک روش معامله‌گری است که در آن معامله‌گران تازه کار می‌توانند استراتژی‌ها و سیگنال‌های معامله‌گران حر‌ه ای را به صورت خودکار در حساب خود کپی کنند. این روش به آنها امکان می‌دهد از تجربه و دانش معامله‌گران باتجربه بهره ببرند و در بازار فارکس سود کنند.

مزایا کپی تریدینگ 

از جمله مزایای کپی تریدینگ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین مزیت کپی تریدینگ، ایجاد حس اعتماد به نفس در معامله‌کنندگان مبتدی است و آنها را با بازارهای مالی کاملاً آشنا می‌کند.
 • معامله‌کنندگان مبتدی با مشاهده تجربیات دیگران، معامله‌کردن را کاملاً یاد می‌گیرند.
 • با این روش حتی زمانی که فرصت معامله ندارید، می‌توانید سرمایه‌گذاری کرده و سود کنید.
 • می‌توانید با کمک ابزارهای زیادی مانند شاخص‌ها، ارزها و غیره، معاملات خود را کپی کنید.
 • با جامعه‌ فعال و پویایی از معامله‌کنندگان در بازار فارکس ارتباط خواهید گرفت و می‌توانید از آنها ایده و الهام بگیرید.

معایب کپی تریدینگ

کپی تریدینگ معایب و خطراتی نیز به همراه دارد، برخی از این معایب در ادامه آورده شده است:

 1. عدم تطابق با سطح سرمایه و ریسک پذیری شخصی
 2. آگاه نشدن از استراتژی و منطق معاملات
 3. قابل پیش بینی نبودن عملکرد معاملات

در ادامه معایب کپی تریدینگ را بیشتر بررسی می‌کنیم:

عدم تطابق با سطح سرمایه و ریسک پذیری شخصی

هر معامله‌گر حرفه‌ای دارای یک سبک، سطح سرمایه و ریسک‌پذیری خاص خود است. اگر شما بدون توجه به این عوامل، فقط سیگنال‌های آنها را کپی کنید، ممکن است با خسارت‌های سنگین روبرو شوید. برای مثال، اگر شما دارای 1000 دلار سرمایه باشید و یک معامله‌گر حرفه‌ای با 100 هزار دلار سرمایه، 10 درصد از سرمایه خود را در یک معامله ریسک کند، شما نباید همان مقدار را ریسک کنید، زیرا در صورت بروز حرکت نامطلوب بازار، شما 100 دلار از سرمایه خود را از دست می‌دهید، در حالی که معامله گر حرفه‌ای فقط 10 هزار دلار خسارت می‌کند.

آگاه نشدن از استراتژی و منطق معاملات

وقتی شما فقط سیگنال‌های یک معامله‌گر حرفه‌ای را کپی می‌کنید، شما نمی‌دانید که آن معامله گر بر اساس چه استراتژی، تحلیل و منطقی به بازار نگاه می‌کند. شما نمی‌توانید علت ورود و خروج از معاملات، قرار دادن حد ضرر و حد سود و تغییرات در سطح ریسک را درک کنید. این باعث می‌شود که شما به عنوان یک معامله گر تازه کار، فرصت یادگیری و بهبود مهارت‌های خود را از دست بدهید. همچنین، شما نمی‌توانید به صورت منطقی به بازار واکنش نشان دهید و در صورت بروز تغییرات ناگهانی، تصمیمات مناسب را بگیرید.

قابل پیش بینی نبودن عملکرد معاملات

هیچ معامله‌گر حرفه‌ای وجود ندارد که همیشه سودآور باشد. هر تریدر حرفه‌ای ممکن است دوره‌های ضعیف و قوی داشته باشد. اگر شما فقط به عملکرد گذشته یک معامله‌گر حرفه‌ای تکیه کنید، شما ممکن است نتوانید عملکرد آینده او را پیش‌بینی کنید. برای مثال، اگر یک معامله‌گر حرفه‌ای در 6 ماه گذشته، 50 درصد سود کرده باشد، شما نمی‌توانید اطمینان حاصل کنید که در 6 ماه آینده هم همین عملکرد را داشته باشد. شاید او در شرایط بازار فعلی، استراتژی مناسبی نداشته باشد و خسارت بزرگی را تجربه کند.

تفاوت حساب پم و کپی تریدینگ چیست؟

تفاوت حساب پم (PAMM) و کپی تریدینگ این است که در حساب پم، شما به صورت مستقیم از سیگنال‌های یک تریدر حرفه‌ای پیروی می‌کنید و سود و زیان خود را با او به اشتراک می‌گذارید. در این روش، شما اختیاری روی معامله ندارید و سرمایه خود را در اختیار افراد حرفه‌ای قرار دادید تا او به شما به اندازه سهم‌تان سود معامله را بدهد؛ اما در حساب کپی تریدینگ، شما تصمیم می‌گیرید که از چه معامله‌کنندگانی تقلید کنید و با چه مقدار سرمایه‌ای، سپس سیستم به صورت خودکار تمام معاملات آن‌ها را برای شما انجام می‌دهد. شما می‌توانید در هر زمان وارد و خارج شوید و سود و زیان خود را کنترل کنید. در این روش، شما روی معامله کاملاً کنترل دارید.

تفاوت بین کپی تریدینگ و حساب پم
تفاوت اصلی حساب پم و کپی تریدینگ این است که در حساب پم اختباری روی معاملات ندارید

حساب پم برای کسانی مناسب است که دوست دارند با یک تریدر خاص همکاری کنند و از تجربه و دانش او بهره ببرند. در مقابل، حساب کپی تریدینگ برای افرادی مناسب است که دوست دارند از تنوع و انعطاف‌پذیری بالای بازار فارکس بهره ببرند و خودشان ترکیب مناسب تریدرها را انتخاب کنند. برای مطالعه بیشتر راجب حساب پم می‌توانید مقاله حساب پم چیست؟ را مطالعه کنید.

تفاوت میرور تریدینگ با کپی تریدینگ  

میرور تریدینگ و کپی تریدینگ دو روش متفاوت برای دنبال کردن استراتژی‌های موفق بازارهای مالی هستند. در میرور تریدینگ (Mirror trading)، شما از یک پلتفرم استفاده می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد از سیگنال های خرید و فروش که توسط تحلیلگران حرفه‌ای ارائه می شوند، بهره ببرید.

شما می‌توانید سطح ریسک، حجم معاملات و نوع بازارهایی که می‌خواهید در آن ها فعالیت کنید را انتخاب کنید. اما در کپی تریدینگ، شما به طور خودکار عملیات‌های یک یا چند تریدر را کپی می‌کنید. در این روش، شما نمی‌توانید به صورت دستی در معاملات دخالت کنید و باید به طور کامل به تصمیمات تریدر اعتماد کنید. هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و بستگی به سبک، هدف و سطح دانش شما دارد که کدام یک را انتخاب کنید.

بهترین بروکر فارکس برای کپی ترید

در زیر، لیستی از بهترین بروکرهای فارکس که برای کپی تریدینگ ایرانیان مناسب هستند، آورده شده است:

 • بروکر آلپاری
 • بروکر یو اس جی اف ایکس
 • بروکر فیبوگروپ
 • بروکر اپوفایننس
 • بروکر لایت فایننس
 • بروکر اچ وای سی ام
 • بروکر اینگات
 • بروکر آمارکتس
 • بروکر دلتا اف ایکس

آنچه در مقاله کپی تریدینگ چیست خواندیم:

در این مقاله با مفهوم کپی تریدینگ به عنوان یکی از مباحث جذاب برای معامله‌گران مبتدی آشنا شدیم؛ این روش به افراد تازه کار کمک می‌کند تا استراتژی‌های معاملاتی و نحوه ورود و خروج به پوزیشن‌های مختلف را یاد بگیرند. با کپی برداری از نحوه معاملات افراد حرفه‌ای، آنها نیز می‌توانند در بلند مدت خودشان یک معامله حرفه‌ای انجام دهند.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

تبلیغات

فهرست مطالب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها