اندیکاتور های کاربردی را بشناسید و در معاملات خود از آن ها استفاده کنید.

اندیکاتور های کاربردی میتوانند در بهبود استراتژی شخصی شما موثر باشند.

اندیکاتورهای کاربردی

اندیکاتورهای معاملاتی

برای تحلیل و معامله کردن در فارکس، اندیکاتورهای معاملاتی متفاوتی وجود دارد که بسیاری از محاسبات مختلف را روی چارت با دقت و سرعت بالا برای شما انجام می‌دهد. از اندیکاتورهایی که روند را شناسایی می‌کنند گرفته تا اندیکاتورهای محاسبه حجم، اشباع خرید و فروش، الگوهای هارمونیک و …
کسانی که از روش تکنیکال برای معامله کردن در فارکس استفاده می‌کنند، معمولاً استراتژی‌هایی را طراحی می‌کنند که درون آن اندیکاتورها، مهم‌ترین ابزارش هستند. بنابراین شما به عنوان یک معامله‌گر؛ نیاز دارید تا اندیکاتورهای معاملاتی فارکس را به خوبی بشناسید و کاربرد انواع این اندیکتوار‌ها آشنا شوید.

معرفی اندیکاتور TREND CCI
معرفی اندیکاتور TREND CCI
اندیکاتور پیش بینی کننده کندل ها
اندیکاتور پیش بینی کننده کندل ها
اندیکاتور بروکی اوردربلاک فارکس
اندیکاتور بروکی اوردربلاک فارکس
دستیار معاملاتی مدیریت سرمایه
اندیکاتور شناسایی کندل درخشان برگشتی
اندیکاتور شناسایی کندل درخشان برگشتی

اندیکاتور چیست؟

به زبان ساده، اندیکاتورها شاخص‌هایی هستند که از طریق آمار و اندازه‌گیری، اطلاعاتی درباره روند فعلی و همچنین پیش‌بینی روند آینده یک جفت ارز را روی چارت به شما نشان می‌دهند. اندیکاتورها معمولاً الگوهای فنی را با استفاده از قیمت، حجم، سرعت و... برای ما اندازه‌گیری می‌کنند. اما چیزی که شما به عنوان خروجی روی پلتفرم معاملاتی خود از اندیکاتورها می‌بینید، به صورت ساده شده است. مثلاً خط‌هایی که حمایت یا مقاومت را نشان می‌دهد و یا خط‌های سیگنالی که میانگین قیمت یا جهت حرکت یک جفت ارز را به نمایش می‌گذارد. در واقع تصاویری که از اندیکاتور مشاهده می‌کنید، خروجی محاسبات گسترده‌ای است که اندیکاتور هر لحظه در حال انجام دادن آن است و نتیجه را به صورت شکل به شما نمایش می‌دهد. از جمله مهم‌ترین اندیکاتورها می‌توان به میانگین متحرک MA، MACD، RSI.OBV و غیره اشاره کرد.

آموزش ویدیویی نصب و راه اندازی اندیکاتور فارکس

اندیکاتور معاملاتی رایگان

تقریباً می‌توان گفت بیش از ۹۵% اندیکاتورهای معروفی که در جهان وجود دارد رایگان هستند. مهم این است که شما چطور بتوانید از آن اندیکاتورها استفاده کنید. این رایگان بودن یک مزیت بزرگ برای معامله‌گران است. هرچند اندیکاتورهای تخصصی نیز وجود دارند که توسط تریدرهای بزرگ جهان و کاملاً شخصی‌سازی شده ساخته شده‌اند و ممکن است برای استفاده از آن‌ها نیاز به پرداخت پول باشد. اما همان‌طور که گفته شد خوشبختانه اکثر اندیکاتورها رایگان هستند.

مزایا و معایب اندیکاتورهای فارکس

فراموش نکنید، اندیکاتورها تنها ابزار هستند که باید بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. بسیاری از معامله‌گران مبتدی تصور می‌کنند که اندیکاتورها می‌توانند برای آن‌ها معجزه کنند. دقت کنید که اندیکاتورها را باید بتوانید به خوبی بکار بگیرید تا برای شما مفید باشند. اگر بخواهیم به مهم‌ترین مزایای اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال اشاره کنیم باید موارد زیر را نام ببریم:

  • سرعت و دقت بالا در محاسبه
  • توانایی بررسی رفتار و الگوهای گذشته
  • کمک به پیش‌بینی اتفاقات آینده
  • امکان شخصی‌سازی کردن بر اساس استراتژی
  • استفاده بسیار آسان روی نمودار
اندیکاتورهای کاربردی

البته شاید فهرست مزیت اندیکاتورها بر اساس نوع اندیکاتور متفاوت‌تر باشد؛ اما همین اندیکاتورها معایبی نیز دارند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ریپینت کردن (Repaint)
  • متاخر بودن اندیکاتورها
  • وزن بیشتر اتفاقات گذشته در محاسبات
  • عدم توانای پیش‌بینی دقیق آینده 
  • عملکرد ضعیف در تایم فریم‌های پایین

معایب نیز مانند مزایای اندیکاتور، احتمالاً بر اساس نوع اندیکاتوری که مدنظرتان است می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در ادامه مطلب ما به توضیح مختصری درباره مهم‌ترین اندیکاتورهای کاربردی در تحلیل تکنیکال خواهیم پرداخت:

اندیکاتور کندل تایم

متاتریدر هرچند که پلتفرم بسیاری جذاب و خوبی است اما برخی امکانات اولیه را ندارد. اندیکاتور کندل تایم یکی از اندیکاتورهای مفیدی است که زمان باقی‌مانده تا بسته شدن یک کندل را کنار آن نمایش می‌دهد تا بتوانید ببینید که چند دقیقه به بسته شدن این کندل مانده است.

اندیکاتور سشن

بازار فارکس از سشن‌های اصلی سیدنی، توکیو، فرانکفورت، لندن و نیویورک تشکیل شده است. هر سشن معاملاتی رفتار خاص خودش را دارد و زمانی که شما می‌خواهید ترید کنید، بسیار مهم است که بدانید در کدام سشن قرار گرفته‌اید. اندیکاتور سشن در واقع این جداسازی را برای شما انجام می‌دهد تا ببینید هر بخش از چارت در کدام سشن معاملاتی اتفاق افتاده است.

اندیکاتور اسپرد

برای بسیاری از معامله‌گران بخصوص کسانی که اسکلپر هستند، مهم است که هرلحظه میزان اسپرد را روی صفحه متاتریدر خود مشاهده کنند. اندیکاتور اسپرد به آسانی این کار را برای شما انجام می‌دهد. شما با استفاده از این اندیکاتور روی پلتفرم متاتریدر می‌توانید اسپرد لحظه‌ای هر جفت ارز را مشاهده کنید.

اندیکاتور ماشین حساب ریسک

ماشین حساب ریسک یک اندیکاتور بسیار کاربری است که میزان ریسک و ضرر احتمالی شما را بر اساس معاملات بازی که دارید و معاملاتی که در حالت پندینگ قرار است باز شوند را محاسبه می‌کند. اندیکاتور ماشین حساب ریسک، نتایج محاسباتش را به صورت ریسک کلی یا جداگانه برای هر جفت ارزی که در آن معامله باز دارید نشان می‌دهد.

اندیکاتور هشدار قیمت

فرض کنید که شما چند تحلیل روی جفت ارزهای مختلف انجام داده‌اید و در هرکدام منتظر هستید تا قیمت بازار به محل مورد نظر شما برسد. حالا به جای اینکه دائماً بازار را چک کنید می‌توانید با کمک گرفتن از اندیکاتور هشدار قیمت، کاری کنید که هر زمان قیمت بازار به محدوده مد نظر شما رسید به صورت آلارم به شما هشدار بدهد.

اندیکاتور پین بار

پین بار، یکی از شکل‌های خاص کندل است که در هر بخش از چارت که دیده می‌شود می‌تواند مفهوم خاصی برای معامله‌گران داشته باشد. بسیاری از معامله‌گران از پین بار برای تایید معکوس شدن روند استفاده می‌کنند. یک ابزار مهم که می‌تواند برای شناسایی پین بارها به شما کمک کند. اندیکاتور پین بار است، این اندیکاتور به‌محض رویت یک پین بار در چارت، به شما آلارم می‌دهد تا فوراً شما وضعیت بازار را در آن لحظه چک کنید.

اندیکاتور پترن

یافتن بسیاری از پترن‌هایی که در بازار اتفاق می‌افتد با چشم کار آسانی نیست. برای این کار به راحتی می‌توانید از اندیکاتور پترن استفاده کنید. چون میزان پترن های موجود در فارکس مانند پترن های هارمونیک بسیار زیاد است، شما باید اندیکاتور هر پترنی که مدنظرتان است را پیدا کرده و روی متاتریدر خود نصب کنید.

اندیکاتور باکس بریک اوت

زمانی که قیمت در یک منطقه جمع می‌شود یا زمان زیادی در محلی نوسان می‌کند، یک سقف و کف جدید می‌سازد که می‌توان آن را در یک باکس قرار دارد، در چنین موقعیت‌هایی معامله‌گران منتظر هستند تا قیمت، از این باکس خارج شود یا به اصطلاحی بریک اوت کند. برای چنین کاری می‌توانید از یک اندیکاتور باکس بریک اوت استفاده کنید که هنگام Break out آن را به صورت آلارم به شما اطلاع دهد

اندیکاتور درصد روزانه

اندیکاتور درصد روزانه در واقع ابزاری است که با آن می‌توانید تغییر درصد روزانه قیمت نسبت به کندل بسته شده در نمودار را اندازه‌گیری کنید. همچنین در تنظیمات این اندیکاتور می‌توانید مواردی را وارد کنید که درصد تغییرات قیمتی هفتگی و ماهانه را نیز به شما نشان دهد.

اندیکاتور کاپاک

اندیکاتور Coppock که جز دسته اوسیلاتور‌ها شناخته می‌شود شبیه به macd است که کمک می‌کند تغییر روند بازار را شناسایی کنید. البته این اندیکاتور بیشتر در معاملات بلند مدت کاربرد دارد و معامله‌گران حرفه‌ای از اندیکاتور کاپاک برای تشخیص و تأیید تغییر روند استفاده می‌کنند.

اندیکاتور بیسینگ

این اندیکاتور برای شناسایی کندل استیک‌های خاص و علامت‌گذاری آن‌ها تمرکز دارد. کندل پایه در اندیکاتور بیسینگ؛ کندلی است که طول آن کمتر از ۵۰% سایه‌های بالا و پایین آن است. هرچند که می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را به این اندیکاتور اعمال کنید.

اندیکاتور باند بولینگر

اندیکاتور BB یا همان باند بولینگر یکی از مشهورترین اندیکاتورهای موجود در بازار فارکس است که بسیاری از معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند. اندیکاتور باند بولینگر محدوده حرکت قیمتی را علامت گذاری می‌کند و شما متوجه می‌شود که قیمت تا چه حد فشرده شده است. این اندیکاتور از یک باند و یک مووینگ اوریج ساده تشکیل شده است. اندیکاتور BB برای پیدا کردن مناطق اشباع، مناطق خنثی و محدوده روند حرکتی استفاده می‌شود.

اندیکاتور هالف ترند

همان‌طور که از اسم هالف ترند مشخص است. این اندیکاتور برای پیدا کردن ترند یا روند حرکتی استفاده می‌شود. زمانی که کندل‌ها زیر خط قرمز اندیکاتور هالف ترند باشند، این اندیکاتور سیگنال Sell و زمانی که بالای خط آبی باشند، سیگنال Buy صادر می‌کند.

سوالات متداول
۱. اندیکاتور تحلیلی چیست؟

اندیکاتور ها در واقع شاخص هایی هستند که به شما در تحلیل و معامله گری کمک می کنند تا ورود و خروج مطمئن تری داشته باشید.

۲. آیا هنوز اندیکاتور ها کاربردی هستند؟

اندیکاتور ها در واقع بر مبنای اطلاعاتی که از بازار دریافت می کنند شکل می گیرند، پس تا زمانی که بازار وجود دارد اندیکاتور ها هم می توانند کاربردی باشند. اما توجه داشته باشید برخی از اندیکاتور ها کاربردی نیستند. ما همواره تلاش می کنیم با بررسی تیم فنی سایت کدام بروکر بهترین ابزار ها را در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.

۳. اندیکاتور ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

اندیکاتور ها براساس فرمول های ریاضی شکل می گیرند و در فرمول ها ۵ ورودی حداکثر و حداقل قیمت، قیمت باز شدن و بسته شدن و همچنین حجم معاملات قرار می گیرد.

۴. اندیکاتور ها چگونه کار می کنند؟

اندیکاتور ها بر اساس کارایی خود می توانند ابزار های کمک معامله گری همچون مدیریت ریسک و سرمایه باشند و همچنین می توان از آنها بر اساس یکسری ساز و کار ها سیگنال خرید وفروش گرفت.

۵. هزینه استفاده از اندیکاتور ها چقدر است؟

اندیکاتور ها در سایت کدام بروکر به صورت رایگان برایتان قرار داده شده است اما اگر به دنبال اندیکاتور های سیگنالدهی اختصاصی هستید به پشتیبانی پیام دهید.

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران