خانه > کالج کدام بروکر > هزینه‌های معاملاتی ترید در فارکس

هزینه‌های معاملاتی ترید در فارکس

هزینه‌های معاملاتی به پرداختی‌های خودکاری گفته می‌شود که بابت هر معامله از حساب شما کسر می‌شود. مهم‌ترین هزینه‌های معاملاتی اسپرد و کمیسیون است. در واقع هزینه‌های معاملاتی تنها راه درآمد بروکرها است، اما روش‌هایی وجود دارد که کاربران می‌توانند این هزینه‌ها را به شدت کاهش دهند. برای آشنایی کامل با هزینه‌های معاملاتی با ما همراه شوید.

هزینه های معاملاتی

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

هزینه‌های معاملاتی در فارکس چیست؟

هزینه‌های معاملاتی‌ترید در فارکس به هزینه‌هایی گفته می‌شود که کاربر برای هر معامله خود به بروکر پرداخت می‌کند. این هزینه‌ها عمدتاً روی معاملات وجود دارند و با هر تریدی که انجام دهید از حساب شما کسر خواهند شد. اصلی‌ترین هزینه معاملاتی اسپرد است که روی همه معاملات وجود دارد و هر تریدی که باز کنید در واقع در همان ابتدا اسپرد را پرداخت خواهید کرد و بعد حسابتان وارد سود یا ضرر خواهد شد. هزینه بعدی کمیسیون است، کمیسیون تنها روی بخشی از حساب‌ها که میزان اسپردش کم باشد وجود دارد. عموماً کمیسیون به ازای هر لات معامله است. همین هزینه‌های معاملاتی درآمد بروکر را تشکیل می‌دهد. لیست هزینه‌های معاملاتی در فارکس عبارتند از:

  • اسپرد؛
  • کمسیون؛
  • سواپ.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

اسپرد چیست؟

زمانی که شما وارد چارت معاملاتی در بازار می‌شوید، دو قیمت را مشاهده می‎کنید: قیمت ASK و BID، هنگامی که یک معامله را ایجاد می‌کنید، اگر دقت کنید، سفارش شما با چند پیپ اختلاف نسبت به قیمت اصلی بازار ایجاد می‌شود. این اختلاف که با پیپ سنجیده می‌شود اسپرد نام دارد. اسپرد همانطور که گفته شد بخشی از درآمد بروکرها است که از کاربران خود بابت هر معامله دریافت می‌کنند. اسپرد در حساب‌های مختلف بروکرها نیز میزان متفاوتی داشته و به طور کلی دو نوع اسپرد وجود دارد:

اسپرد چیست؟
زمانی که شما وارد چارت معاملاتی در بازار می‌شوید، دو قیمت را مشاهده می‎کنید.
  • اسپرد شناور: اسپرد شناور به اسپردی گفته می‌شود که یک عدد پایه دارد و در طول روز بر اساس شرایط بازار و نماد معاملاتی تغییر می‌کند.
  • اسپرد ثابت: به اسپردی گفته می‌شود که عدد آن ثابت و مشخص است و هیچ تغییری نمی‌کند.

از آنجا که اسپرد یکی از هزینه‌های معاملاتی است، باید به میزان و نوع آن دقت کنید و حسابی باز کنید که اسپرد آن باعث نشود هزینه‌های معاملات شما با توجه به نوع معاملاتی که دارید زیاد شود. برای مطالعه بیشتر به مقاله اسپرد چیست؟ مراجعه کنید.

کمیسیون چیست؟

کمیسیون نیز یکی دیگر از هزینه‌های معاملاتی است و همانطور که از نامش پیداست به صورت کمیسیون پولی بابت معامله از حساب شما کسر می‌شود. البته نکته کمیسیون این است که براساس حجم محاسبه می‌شود. مثلاً اگر حسابی که باز می‌کنید، کمیسیون آن ۵ دلار باشد، به این معنی است که بابت هر یک لات معامله شما ۵ دلار کمیسیون پرداخت خواهید کرد.

کمیسیون چیست؟
کمیسیون نیز یکی دیگر از هزینه‌های معاملاتی است و همانطور که از نامش پیداست به صورت کمیسیون پولی بابت معامله از حساب شما کسر می‌شود.

نکته بعدی درباره کمیسیون این است که روی همه حساب‌ها وجود ندارد، یعنی شما می‌توانید حساب معاملاتی ایجاد کنید که کمیسیون نداشته باشد. عمدتاً حساب‌هایی که اسپرد فشرده بسیار پایینی دارند، شامل پرداخت کمیسیون می‌شوند، اما حساب‌های که اسپرد آن‌ها معمولی است کمیسیون ندارند.

اسپرد، کمیسیون و سواپ به عنوان هزینه‌های معاملاتی از کاربران در بروکرها براساس شرایط مختلف دریافت می‌شود. این هزینه معاملاتی بخشی از درآمد بروکر بابت خدماتی است که از کاربران دریافت می‌شود، البته از طریق ریبیت نیز می‌توانید بخش مهمی از این هزینه‌های معاملاتی را برگردانید.

سواپ چیست؟

هزینه بعدی معاملاتی برای شما سواپ است. سواپ یا همان بهره شبانه به هزینه‌ای گفته می‌شود که فقط روی معاملاتی که بیش از یک روز و بعد از بسته شدن کندل روزانه باز بمانند اعمال می‌شود. یعنی اگر معامله شما تا قبل از ساعت 00:30 شب بسته شود، شامل سواپ نمی‌شود. اما سواپ همیشه منفی نیست، زیرا این مبلغ در واقع همان نرخ بهره محاسبه شده بین دو ارز است که ا گاهی ممکن است مثبت هم باشد، یعنی بجای اینکه پولی از شما کسر شود، به شما پرداخت شود. اما چون این مسئله به عوامل مختلفی بستگی دارد، لازم است اگر معامله‌گر بلند مدت هستید سواپ را در نظر داشته باشید. برای مطالعه بیشتر به مقاله سواپ چیست؟ مراجعه کنید.

چطور هزینه‌های معاملاتی را کم کنیم؟

برای معامله‌گران حرفه‌ای که دائماً در حال ترید هستند، هزینه‌های معاملاتی مانند اسپرد، سواپ و کمیسیون بسیار سنگین خواهد بود و در پایان هر ماه ممکن جمع هزینه‌های معاملاتی که پرداخت کرده‌اند، بالا باشد. به همین دلیل بروکرها سیستمی را طراحی کرده‌اند که به آن ریبیت می‌گویند و در قالب آن بخش مهمی از هزینه‌های معاملاتی به کاربران برخواهد گشت. ریبیت که پرداخت نقدی و قابل برداشت است، فقط به کاربرانی تعلق می‌گیرد که زیرمجموعه یک آی بی طرف قرارداد همکار با بروکر باشند. برای این کار توصیه می‌کنیم مثلاً از آی بی کدام بروکر استفاده کنید، این آی بی با همه بروکرها در قرارداد است. زمانی که زیرمجموعه آن شوید بین 55 تا 85% هزینه‌های معاملاتی مثل اسپرد، کمیسیون و سواپ به حساب شما برخواهد گشت و به نوعی هزینه‌های معاملاتی شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای دریافت ریبیت کلیک کنید.

آنچه در مقاله هزینه‌های معاملاتی‌ترید در فارکس خواندیم:

همانطور که در این مقاله متوجه شدید، بروکرها برای کسب سود از کاربران خود کمیسیون و اسپرد دریافت می‌کنند. این کمیسیون و اسپرد به نوعی هزینه‌های معاملاتی آنها هستند که در هر بروکر بسته به تصمیمات آن بروکر، می‌تواند متفاوت باشد. اسپرد تقریباً همیشه وجود دارد و برای هر معامله شما حداقل 0.1 تا چند پیپ اسپرد پرداخت خواهید کرد، اما کمیسیون روی همه حساب‌های معاملاتی وجود ندارد و فقط برخی از حساب‌ها بابت هر لات معامله یک میزان برای کمیسیون دریافت می‌کنند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
هزینه‌های معاملاتی ترید در فارکس

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران