خانه > کالج کدام بروکر > انواع الگو کندل استیک فارکس + بهترین الگوهای کندل استیک

انواع الگو کندل استیک فارکس + بهترین الگوهای کندل استیک

کندل استیک یا نمودار شمعی نوعی نمودار نمایش قیمت است که از 4 قیمت طی یک بازه زمانی مشخص تشکیل می‌شود. کندل‌ها امروزه در خوانش و تحلیل رفتار قیمتی در بازار کاربرد فراوانی دارند و پایه نگاه کاربران و تحلیل آن‌ها در بازار هستند. در گذشته از نمودارهای خطی که فقط آخرین قیمت را ثبت می‌کرد استفاده می‌شد، اما امروزه کندل ها با توجه به اطلاعاتی که در خود جای داده‌اند، رکن اصلی بازار فارکس هستند. در این مقاله به بررسی کامل کندل استیک خواهیم پرداخت.

انواع کندل استیک فارکس

فهرست مطالب

کندل استیک چیست؟

اولین چیزی که هنگام ورود به بازار فارکس باید بدانید این است که کندل استیک در فارکس چیست؟ زمانی که چارت معاملاتی را باز می‌کنید، اولین چیزی که می‌بینید کندل استیک است. کندل‌ها با رنگ‌های عموماً سبز برای نشان دادن کندل صعودی و قرمز برای نشان دادن کندل نزولی نمایش داده می‌شوند. کندل از چهار قیمت تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • قیمت باز شدن: به قیمتی که در شروع هر کندل از آنجا کندل شروع می‌شود.
 • قیمت بسته شدن: این قیمت در آخرین ثانیه پایان زمان کندل، بسته می‌شود.
 • بالاترین قیمت: بالاترین حد قیمتی که بازار در این کندل قبل از بسته شدن به خود دیده است.
 • پایین‌ترین قیمت: پایین‌ترین قیمتی که بازار در این کندل قبل از بسته شدن به خود دیده است.

توجه داشته باشید که هر کندل یک فاکتور زمان نیز دارد که به آن تایم فریم می‌گویند. اگر تایم فریم شما ۱ دقیقه باشد، از زمان شروع باز شدن این کندل ۱ دقیقه نوسان می‌کند و بعد از پایان زمان بسته می‌شود و کندل بعدی شروع می‌شود. تایم فریم‌های مختلفی وجود دارد که از ۱، ۳، ۵، ۱۵، ۳۰ دقیقه تا ۱، ۴ ساعته و کندل‌های روزانه، هفتگی، ماهیانه و حتی سالیانه هستند.

الگوهای کندل استیک صعودی

یک کندل صعودی همان‌طور که می‌بینید از قیمت open در پایین باز می‌شود و در قیمت close در بالا بسته می‌شود. فاصله این دو قیمت را بدنه کندل می‌گویند، اما اگر دقت کنید سایه‌هایی نیز بالا و پایین کندل عموماً وجود دارد که به آن‌ها shadow نیز می‌گویند. سایه بالا بیشترین قیمت و سایه پایین کمترین قیمتی است که در این کندل رخ داده است.

الگوهای کندل استیک صعودی
یک کندل صعودی همان‌طور که می‌بینید از قیمت open در پایین باز می‌شود و در قیمت close در بالا بسته می‌شود.

سایه بالا بیشترین قیمت و سایه پایین کمترین قیمتی است که در این کندل رخ داده است.

الگوهای کندل استیک نزولی

کندل نزولی نیز دقیقاً به همین شکل است، فقط قیمت باز شدن آن در بالا وجود دارد و قیمت بسته شدن در پایین، چون فشار قیمت به سمت پایین است.

الگوهای کندل استیک نزولی
کندل نزولی نیز دقیقاً به همین شکل است، فقط قیمت باز شدن آن در بالا وجود دارد.

قیمت بسته شدن در کندل نزولی از قیمت باز شدن همیشه کمتر خواهد بود که نمونه آن را در عکس بالا می‌بینید.

بهترین رنگ کندل برای چارت

کندل‌های چارت در بازارهای معاملاتی، شامل صعودی و نزولی می‌شوند. برای این کندل‌ها می‌توان رنگ‌های مختلفی را تنظیم کرد اما عموما بهترین رنگ کندل برای چارت، رنگ‌های مثبت مانند سبز برای کندل‌های صعودی هستند که همیشه حس پیروزی را نمایان می‌کنند. همچنین رنگ‌های منفی مثل قرمز می‌توانند برای کندل نزولی بهتر عمل کنند، محتاطانه‌تر باشند و احساسات نزولی را بیشتر نمایش دهند.

کاربرد نمودارهای شمعی

قرارگیری کندل‌ها در کنار هم نمایی را تشکیل می‌دهد که می‌توانید وضعیت یک نماد معاملاتی در بازار فارکس را مشاهده کنید و همه تحلیل‌ها چه تکنیکال باشد یا فاندامنتال و سنتیمنتال، از رویت همین کندل‌ها شروع می‌شود. البته به‌جز اینکه به صورت کلی کندل‌ها به صورت یک حرکت قیمتی خوانده می‌شوند، هر کدام از آن‌ها به صورت جداگانه نیز تفسیر دارند و به صورت تکی یا چندتایی الگوها و پترن‌هایی را تشکیل می‌دهند که به تحلیل ما کمک می‌کنند. در ادامه مهم‌ترین پترن‌های کندل استیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره عصرگاهی (Evening Star – Morning Star)

این دو الگو جز مهم‌ترین الگوها برای تغییر روند محسوب می‌شوند. الگوی Evening ‌Star را در پایان یک روند صعودی مشاهده می‌کنید، کندل وسطی که دارای یک بدنه کوچک و سایه بلند است و بعد از آن یک کندل قرمز رنگ تشکیل می‌شود، نشان از تغییر جهت به سمت نزولی دارد.

الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره عصرگاهی (Evening Star - Morning Star)
این دو الگو جز مهم‌ترین الگوها برای تغییر روند محسوب می‌شوند.

الگوی Morning Star نیز در پایان روند نزولی است که همان‌طور که در عکس سمت راست مشاهده می‌کنید آخرین کندل یک سایه بلند و بدنه بسیار کوچک دارد و بعد از آن یک کندل صعودی ایجاد می‌شود که نشان از تغییر روند دارد. برای مطالعه بیشتر راجب الگوهای تک کندلی کلیک کنید.

الگوی دوجی (Doji)

این الگو که شبیه به یک ستاره است جز کندل‌های بسیار مهم بازار فارکس است که البته بستگی دارد در کجای چارت آن را مشاهده کنید. Doji به طور کلی نشان می‌دهد که تمایل به صعودی یا نزولی شدن بازار دیده نشده و گویی نوعی بلاتکلیفی در آن لحظه رخ داده است.

الگوی دوجی (Doji)
این الگو که شبیه به یک ستاره است جز کندل‌های بسیار مهم بازار فارکس است که البته بستگی دارد در کجای چارت آن را مشاهده کنید.

اگر در پایان یک روند نزولی آن را ببینید نشانه خوبی برای شروع صعودی بازار است و اگر در بخش‌های پایانی یک روند صعودی دیده شود، می‌توان نشانه مهمی برای نزولی شدن روند کلی بازار باشد. برای مطالعه بیشتر راجب الگوی دوجی سنجاقک مقاله الگوی دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) را مطالعه کنید.

الگوی چکش (Hammer)

الگوی چکش نیز دارای یک بدنه بدون سایه در بالا، اما با سایه دو برابری در زیر کندل است. این الگو به همین صورتی که در زیر می‌بینید معمولاً در پایان روندها مورد توجه قرار می‌گیرد.

الگوی چکش (Hammer)
الگوی چکش نیز دارای یک بدنه بدون سایه در بالا، اما با سایه دو برابری در زیر کندل است.

اگر الگوی چکش سبز رنگ را در پایان یک روند نزولی ببینید به معنای مسلط شدن نسبی خریداران بر بازار است و احتمالاً بازار نزولی رو به کاهش است، اما اگر الگوی چکش قرمز رنگ را در بالا یک روند صعودی ببینید نشان می‌دهد که فروشندگان در حال مسلط شدن بر بازار و تغییر جهت روند آن هستند. همچنین برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله الگوی چکش معکوس و ستاره ثاقب را مطالعه کنید.

الگوی کندل اینگولفینگ صعودی (Engulfing)

این الگو از دو کندل تشکیل شده که باید در پایان یک روند نزولی آن را مشاهده کرد، کندل اول یک کندل نزولی با بدنه کوچک است و کندل دوم که در کنار آن قرار دارد یک کندل صعودی پر قدرت است که کل بدنه و حتی سایه کندل قبلی را پوشش می‌دهد.

الگوی کندل اینگولفینگ صعودی (Engulfing)
این الگو از دو کندل تشکیل شده که باید در پایان یک روند نزولی آن را مشاهده کرد.

این وضعیت نشان می‌دهد که روند احتمالاً تغییر خواهد کرد و بازار به دست خریداران افتاده است. برای مطالعه بیشتر راجب الگوهای چند کندلی کلیک کنید.

الگوی کندل نفوذ (Piercing)

این الگو نیز دارای دو کندل است که کندل اول نزولی و کندل دوم صعودی است. کندل دوم باید دو ویژگی داشته باشید: ابتدا اینکه بدنه کندل دوم باید بدنه کندل اول را پوشش دهد و همچنین باید بین باز شدن بدنه کندل دوم و قیمت بسته شدن بدنه کندل اول یک گپ یا فاصله وجود داشته باشد.

الگوی کندل نفوذ (Piercing)
این الگو نیز دارای دو کندل است که کندل اول نزولی و کندل دوم صعودی است.

یعنی قیمت کندل دوم تقریباً از نصب بدنه قبلی شروع شود. برای درک بهتر الگوی کندل نفوذ مقاله الگوی نفوذی چیست؟ را مطالعه کنید.

کندل استیک نموداری شبیه به شمع است که دارای 4 بخش اصلی قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، بالاترین قیمت، پایین‌ترین قیمت است. البته بین قیمت باز و بسته شدن بدنه وجود دارد که با رنگ خود نشان می‌دهد که کندل صعودی است یا نزولی.

الگوی سه سرباز (Three Soldiers)

الگوی سه سرباز یکی از معروف‌ترین الگوهای کندل استیک است. بعد از یک روند نزولی اگر سه کندل سبز رنگ با بدنه نسبتاً بزرگ و سایه‌های کوچک پشت سرهم مشاهده کردید، می‌توانید الگوی سه سرباز را دیده باشید.

الگوی سه سرباز
الگوی سه سرباز یکی از معروف‌ترین الگوهای کندل استیک است.

در اینجا این الگو نشان‌دهنده یک روند صعودی پر قدرت است.

الگوی انبرک کف (Tweezer Bottom)

این الگو شامل دو کندل است که یکی از آن‌ها نزولی و دیگری صعودی است، پایین‌ترین قیمت هردو کندل که شامل سایه‌های آن‌ها می‌شود دقیقاً روی یک قیمت است. این الگو نشان از برگشت بازار است و باید آن را در پایان یک روند نزولی پیدا کنید. این الگو نشان می‌دهد که خریداران وارد عمل شده و از همان سطح خرید می‌کنند. همچنین نشان می‌دهد که فروشندگان ضعیف‌تر می‌شوند و کف بالقوه بازار در حال ساخت است. اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر هستید مقاله الگوی کندلی انبرک (Tweezer) در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

الگوی انبرک کف (Tweezer Bottom)
این الگو شامل دو کندل است که یکی از آن‌ها نزولی و دیگری صعودی است، پایین‌ترین قیمت هردو کندل که شامل سایه‌های آن‌ها می‌شود دقیقاً روی یک قیمت است. این الگو نشان از برگشت بازار است و باید آن را در پایان یک روند نزولی پیدا کنید.

الگو ابر سیاه

الگوی ابر سیاه شامل یک کندل صعودی است که بعد از آن، یک کندل بزرگ‌تر با گپ در بالا باز شده و تا 50% کندل قبلی را پوشش می‌دهد. این الگو مانند یک ابر سیاه در بالای سر کندل قبلی باز می‌شود و نشان می‌دهد که خریداران قیمت را با گپ بالاتر برده‌اند، اما فشار قوی‌تر فروشندگان قیمت را به شدت پایین کشانده است. این تغییر قدرت از خریداران به فروشندگان نشان‌دهنده احتمال تغییر روند اساسی در بازار است. اکثر معامله‌گران الگو ابر سیاه را زمانی درست می‌دانند که حتماً کندل نزولی با گپ قیمتی باز شود.

الگوی سه گانه خارجی صعودی (Three Outside Up)

این الگو دارای سه کندل است که در پایان یک روند نزولی دیده می‌شود. در اینجا یک کندل قرمز رنگ داریم که بلافاصله بعد از آن یک کندل صعودی کل بدنه کندل قبلی را پوشش می‌دهد و کندل سوم نیز صعودی است و از سایه کندل دوم نیز عبور می‌کند و بالاتر می‌رود.

الگوی سه گانه خارجی صعودی (Three Outside Up)
این الگو دارای سه کندل است که در پایان یک روند نزولی دیده می‌شود.

این الگوی Three Outside Up جز الگوهای صعودی بسیار قوی محسوب می‌شود.

الگوی کیکر (Bullish Kicker)

الگوی کیکر صعودی زمانی رخ می‌دهد که در پایان یک حرکت نزولی بعد از آخرین کندل نزولی، یک کندل صعودی با گپی بالاتر از قیمت باز شدن آخرین کندل باز شود که نشان‌دهنده یک گپ صعودی است. این الگوی حرکت صعودی نشان می‌دهد که خریداران با تمایل شدید برای بالا بردن بیشتر قیمت‌ها بازگشته‌اند. از معایب الگوی کیکر این است که در بیشتر مواقع رخ نمی‌دهد و معامله‌گران مبتدی می‌توانند این الگو را با الگوی گپ آپ اشتباه بگیرند.

الگوی کیکر (Bullish Kicker)
الگوی کیکر صعودی زمانی رخ می‌دهد که در پایان یک حرکت نزولی بعد از آخرین کندل نزولی، یک کندل صعودی با گپی بالاتر از قیمت باز شدن آخرین کندل باز شود که نشان‌دهنده یک گپ صعودی است.

نکته: همه الگوهایی که در اینجا ذکر شد، دارای دو مدل صعودی و نزولی هستند. ما فقط مدل صعودی کندل‌ها را توضیح دادیم، اما همین قوانین به صورت برعکس در مدل نزولی پابرجاست و به این شکل می‌توانید مدل نزولی این الگوها را پیدا کنید. دقت کنید که نباید فقط در یک معامله به این الگوها وابسته باشید، الگوهای کندل استیک بیشتر برای گرفتن تاییدیه هستند.

دیگر الگوهای کندل استیک

الگوهای زیادی در کندل استیک‌ها وجود دارد از الگوهای تک‌کندلی گرفته تا دو، سه و چهار کندلی که هرکدام معنا خود را دارند و نحوه استفاده کردن از آن‌ها نیز در استراتژی‌های مختلف بسیار متفاوت است.

دیگر الگوهای کندل استیک
الگوهای زیادی در کندل استیک‌ها وجود دارد از الگوهای تک‌کندلی گرفته تا دو، سه و چهار کندلی.

پترن‌های کندل استیک چیزی نیستند که به تنهایی بتوانید با آن‌ها معامله کنید و فقط در خوانش شرایط بازار و به عنوان یک تاییدیه می‌توانند برای شما کاربرد داشته باشند.

انواع دیگر نمایش قیمت در بازار

در بازار فارکس مدل‌های دیگری از نمایش قیمت به‌جز کندل استیک وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هیکن آشی؛
 • لاین؛
 • رنکو؛
 • هجی؛
 • و… .

البته مهم‌ترین و پرکاربردترین روش مشاهده قیمت در فارکس همین کندل استیک‌ها هستند، اما اگر خواستید باقی نمونه‌ها را مشاهده کنید.

انواع دیگر نمایش قیمت در بازار
البته مهم‌ترین و پرکاربردترین روش مشاهده قیمت در فارکس همین کندل استیک‌ها هستند.

می‌توانید در سایت تریدینگ ویو، روی این بخش کلیک کرده و لیست آن‌ها را مشاهده کنید و هرکدام را روی بازار تست نمایید.

مزایا و معایب نمودارهای کندل استیک

همان‌طور که گفتیم روش‌های مختلفی برای نمایش قیمت در بازار وجود دارد که تنها یکی از آن‌ها نمودارهای کندل استیک است، برای آشنایی کامل‌تر با کندل استیک بهتر است مزایا و معایب آن را بدانید:

مزایا

 • نمایش وضعیت قیمت با جزییات کامل؛
 • نشان دادن محل باز و بسته شدن قیمت؛
 • نشان دادن بالاترین و پایین‌ترین قیمت در بازه زمانی مشخص؛
 • بازتاب وضعیت بازار و قدرت معاملات در بدنه کندل.

معایب

 • خوانش الگوها می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد.

آنچه در مقاله کندل استیک چیست خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، کندل استیک‌ها نوعی نشانه یا روش خوانش برای وضعیت قیمت نسبت به یک زمان مشخص در بازار هستند، از کنار هم قرار گرفتن کندل استیک‌ها بازار فارکس نمایی را تشکیل می‌دهد که می‌توانید وضعیت را مشاهده کرده و همچنین تحلیل‌ها را روی آن انجام دهید. کندل استیک‌ها همه‌چیز را درباره وضعیت لحظه‌ای بازار به ما می‌گویند و ما متوجه می‌شویم در آن لحظه در بازار چه چیزی در حال رخ دادن است. همچنین نگاه به گذشته بازار از طریق کندل استیک‌ها می‌تواند اطلاعات تحلیلی مناسبی در اختیار ما قرار دهد.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران