خانه > کالج کدام بروکر > پیپ و پیپت چیست؟ نحوه محاسبه پیپ

پیپ و پیپت چیست؟ نحوه محاسبه پیپ

بازار فارکس نیز مانند هر زمینه‌ی کاری دیگر دارای اصطلاحات و عبارات خاص خودش است که پیپ و پیپت نیز از اصطلاحات مهم آن هستند که هر معامله‌گری باید اطلاعات لازم را در این زمینه داشته باشد. اما پیپ و پیپت چیست و چه کاربردی در بازار فارکس یا بر روی تریدهای شما دارند؟ در ادامه بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.

پیپ و پیپت چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

پیپ و پیپت در فارکس

مقدار تغییر ارزش بین دو ارز یا میزان جابه‌جایی آن با واحدی به نام «پیپ» (Pip) اندازه‌گیری می‌شود. پیپ در بازار فارکس واحد استانداردی است که تغییرات (هم سود و هم زیان) یک جفت ارز در بازار فارکس را بیان می‌کند. این واحد اندازه‌گیری، کوچک‌ترین افزایش در ارزش نرخ مبادله بین یک جفت ارز را نشان می‌هد.

پیپ و پیپت چیست؟
پیپ و پیپت از اصطلاحات مهم فارکس هستند که هر معامله‌گری باید بداند.

یک پیپ که در معاملات جفت‌ارزها به عنوان «نقطه»، «پوینت» (Point) نیز شناخته می‌شود، در اکثر صرافی‌ها ۱/۱۰۰ (یک صدم) سنت ارزش دارد. معامله‌گران فارکس معمولاً از واحد پیپ برای محاسبه سود و زیان در هنگام ترید دارایی‌ها در معاملات خود استفاده می‌کنند.

توجه به این نکته مهم است که پیپ‌ها هیچ ارزش نقدی واقعی را نشان نمی‌دهند، بلکه این به اندازه موقعیت معامله بستگی دارد که بر ارزش پیپ تاثیر می‌گذارد.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

آموزش پیپ در فارکس

همان طور که می‌دانید، در هنگام مبادله‌ی جفت‌ارزها، پس از اعشار چهار رقم درج می‌شود. عدد چهارم بعد از اعشار پیپ نام دارد. در جفت ارزی که ین ژاپن (JPY) داشته باشد، دومین عدد بعد از اعشار مقدار پیپ را نشان می‌دهد.

اگر EUR/USD از ۱.۱۰۵۰ به ۱.۱۰۵۱ حرکت کند، مقدار افزایش ارزش ۰.۰۰۰۱ USD یعنی یک PIP است.

آموزش پیپ در فارکس
عدد چهارم بعد از اعشار پیپ نام دارد.

نکته مهم:

در جفت ارزهایی که یک طرف آن ین ژاپن قرار دارد، دومین عدد بعد از اعشار پیپ نامیده می‌شود.

تفاوت پیپ و پیپت

همان طور که گفته شد، در بازار فارکس، کارگزاران قیمت جفت ارزها را با استاندار ۴ رقم بعد از اعشار برای جفت ارزها و ۲ رقم بعد از اعشار برای جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها ین ژاپن قرار دارد درج می‌کنند. اما برخی از بروکرها پا را از این فراتر گذاشته و قیمت جفت‌ارزها را تا یک رقم بیشتر نیز اعلام می‌کنند، یعنی برای جفت‌ارزهایی که ین ژاپن مشارکت دارد تا ۳ رقم بعد از اعشار و برای سایر جفت‌ارزها، قیمت را با ۵ رقم بعد از اعشار اعلام می‌کنند. آن عدد اضافی «پیپت» (Pipet) نام دارد.

درنتیجه جفت‌ارزهایی که در آن‌ها ین ژاپن دیده می‌شود، بعد از اعشار سه رقم دارند (که رقم سوم پیپت است) و سایر جفت‌ارزها نیز بعد از اعشار ۵ رقم دارند (که رقم پنجم پیپت است).

یک پیپت یعنی یک دهم پیپ و هر پیپ ده پیپت ارزش دارد. به پیپت، «پوینت» یا «نقطه» نیز می‌گویند. به عنوان مثال، اگر GBP/USD از ۱.۳۰۵۴۲ به ۱.۳۰۵۴۳ حرکت کند، آن ۰.۰۰۰۰۱ USD حرکت بالاتر، یک پیپت محسوب می‌شود.

تفاوت پیپ و پیپت
سایر جفت ارزها نیز بعد از اعشار ۵ رقم دارند که رقم پنجم پیپت است.

در پلتفرم‌های معاملاتی، رقمی که یک دهم پیپ یعنی یک پیپت را نشان می‌دهد معمولاً در سمت راست دو رقم بزرگتر ظاهر می‌شود.

تفاوت پیپ و پیپت
پیپت معادل ۰.۱ پیپ است.

تصویر بالا می‌تواند به شما در درک بهتر این موضوع کمک کند.

نحوه محاسبه پیپ در فارکس

از آنجایی که هر ارز ارزش نسبی خاص خود را دارد، لازم است ارزش یک پیپ برای آن جفت ارز خاص محاسبه شود. در مثال زیر از اعلام قیمت با ۴ رقم اعشار استفاده می‌کنیم. برای توضیح بهتر نحوه محاسبه پیپ در فارکس، نرخ ارز به صورت یک نسبت بیان می‌شود (یعنی EUR/USD در ۱.۲۵۰۰ به صورت  ۱ EUR / 1.2500 USD نوشته می‌شود). به عبارت دیگر یک یورو به اندازه ۱/۲۵۰۰ دلار ارزش دارد.

به عنوان مثال:

ارزش USD/CAD را در نظر بگیرید:

USDCAD = USD/CAD = 1.0200

یعنی یک دلار آمریکا به اندازه ی ۱.۰۲۰۰ دلار کانادا ارزش دارد.

(تغییر ارزش در ارز متقابل) ضربدر نسبت نرخ مبادله = ارزش پیپ (بر حسب ارز پایه). یعنی:

[(.۰۰۰۱ CAD) / (۱.۰۲۰۰ CAD)] x 1 USD = 0.00009804 USD

عدد به دست آمده را در تعداد واحد معامله شده ضرب می‌کنیم .

با استفاده از این مثال، اگر ما ۱۰۰۰۰ واحد USD/CAD معامله کنیم، آنگاه تغییر یک پیپ در نرخ ارز تقریباً ۰.۹۸ دلار تغییر در ارزش ترید خواهد بود.

۱۰۰۰۰۰ واحد x 0.00009804

ارزش هر پیپ در معاملات فارکس می‌تواند علاوه بر سرمایه، بر ذهن و روان شما نیز تاثیر بگذارد. بنابراین اگر می‌خواهید در این بازار موفق شوید، سعی کنید با یک استراتژی تست‌شده، مدیریت سرمایه مناسب و به دور از تصمیم‌های احساسی، حتی یک پیپت هم از دست ندهید.

محاسبه مقدار ارزش یک پیپ به روشی ساده‌تر

برای محاسبه میزان ارزش یک پیپ از این روش نیز می‌توانید استفاده کنید:

برای محاسبه ارزش یک پیپ، ابتدا یک لات استاندارد را در نظر می‌گیریم که 100000 (یکصد هزار) واحد است. بنابراین یک پیپ نیز یک دهم لات است. درنتیجه (یکصد هزار تقسیم بر ده) یعنی 10000 واحد می‌شود. به عبارت دیگر یک پیپ 0.0001 (یک ده هزارم) لات می‌شود. چون پیپت نیز یک دهم پیپ است، پس، یک پیپت ۱۰۰۰ واحد است (یک لات یعنی یکصد هزار واحد تقسیم بر یک پیپت یعنی ۱۰۰۰ واحد)، نتیجه می‌گیریم که یک پیپت، 0.00001 (یک صد هزارم) لات می‌شود.

باید یک پیپ (0.0001) را در لات یا اندازه قرارداد ضرب کنید. لات‌های استاندارد 100000 واحد از ارز پایه هستند، در حالی که مینی لات 10000 واحد هستند. البته واحدهای کوچکتری به نام میکرولات و نانولات نیز داریم که برای این که خیلی گیج نشوید از محاسبه‌ی آن‌ها در این مقاله صرفه‌نظر می‌شود.

اکنون اگر قیمت جفت ارز EUR/USD فقط یک پیپ جابه جا شود:

1 Pip = 100000 (اندازه لات استاندارد) x 0.0001 (یک پیپ) = 10 $

بنابراین، اگر قیمت جفت‌ ارز EURUSD فقط یک پیپ تغییر کنند ۱۰ دلار سود یا زیان می‌کنید. اگر قیمت به نفع شما حرکت کند ۱۰ دلار سود و اگر خلاف جهت ترید شما برود ۱۰ دلار ضرر می‌کنید. البته فراموش نکنید که این ۱۰ دلار میزان سود یا زیان خالص شما نیست بلکه میزان اسپرد بروکر نیز از سود شما کسر یا اگر زیان کرده باشید بر میزان زیان شما نیز افزوده می‌شود.

هر پیپ چند دلار است؟

در بخش قبلی با محاسبه لات به پیپ آشنا شدید اما شاید بخواهید یک پاسخ بسیار دقیق و کاملا ساده دریافت کنید که: «در یک کلام می‌خواهم بدانم هر پیپ چند دلار است؟» پاسخ بسیار ساده، واضح و روشن است!

در بازار فارکس یک لات استاندارد 100000 واحد است. همچنین، ارزش هر پیپ با میزان حجمی که معامله می‌کنید رابطه مستقیم دارد.

  1.  اگر معامله خود را با حجم یک لات باز کنید، آنگاه هر پیپ ۱۰ دلار ارزش دارد.
  2. اگر معامله خود را با حجم یک دهم لات باز کنید، آنگاه هر پیپ ۱ دلار ارزش دارد.
  3. اگر معامله خود را با حجم یک صدم لات باز کنید، آنگاه هر پیپ یک دهم دلار ارزش دارد. (هر دلار یکصد سنت است. بنابراین در این معامله هر پیپ ۱۰ سنت و هر پیپت یک سنت ارزش دارد)

ارزش هر پیپ در فارکس

در بازار فارکس همان طور که در مثال‌های بالا نیز شرح داده شد، ارزش هر پیپ را می‌توانید برای نماد یا دارایی که روی آن معامله انجام دهید، به طور دقیق محاسبه کنید.

ارزش پیپ = یک پیپ تقسیم بر نرخ مبادله x اندازه لات x ارز پایه

ارزش هر پیپ در فارکس
برای این منظور ابتدا دارایی مورد نظر را انتخاب و نرخ مبادله آن را مشاهده کنید.

برای این منظور ابتدا دارایی مورد نظر را انتخاب و نرخ مبادله آن را مشاهده کنید. سپس از طریق فرمول زیر خیلی راحت می‌توانید ارزش هر پیپ در بازار فارکس به دست آورید.

ارزش هر پیپ در جفت ارزها

برای ارزش هر پیپ در معاملات جفت ارزها از فرمول بالا استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال قصد داریم تا جفت ارز یورو به دلار آمریکا را معامله کنیم. حال می‌خواهیم بدانیم که ارزش هر پیپ جابه‌جایی، چند دلار می‌شود.

ابتدا ارزش یک پیپ در ارز مظنه را پیدا می‌کنیم. برای این کار، یک پیپ (یعنی عدد یک) را بر نرخ مبادله تقسیم می‌کنیم. برای به دست آوردن نرخ مبادله نیر کافی است تا چارت خود باز کنید و آخرین قیمت این جفت ارز را که در حال نوسان است، در سمت راست چارت مشاهده کنید.

  1. فرض می‌کنیم که نرخ مبادله EUR/USD هم‌اکنون 1.2000 است، یک پیپ نیز 0/0001 دلار است.
  2. اکنون ارزش یک پیپ دلار را که 0.0001 بود، در میزان حجم معامله ضرب می‌کنیم.
  3. فرضا شما یک معامله با حجم یک لات باز کرده‌اید از آنجا که هر یک لات استاندارد 100000 واحد است، اگر 100000 را در 0.0001 ضرب کنیم عدد 10 به دست می‌آید.
  4. بنابراین هر یک پیپ حرکت جفت ارز EURUSD به میزان ۱۰ دلار ارزش دارد. همچنین، چون هر پیپ نیز ده پیپت می‌شود، اگر این 10 دلار را تقسیم بر 10 کنید عدد یک دلار به دست می‌آید که مشخص می‌کند هر یک پیپت جابجایی قیمت در معامله فعلی شما یک دلار ارزش دارد.

چگونه میزان سود یا ضرر هر پیپ را محاسبه کنیم؟

برای به دست آوردن میزان سود یا زیان هر پیپ در معاملات فارکس، ابتدا باید میزان ارزش هر پیپ را محاسبه کنید. در مثال بالا متوجه شدیم که ارزش هر یک پیپ در معامله یورو به دلار آمریکا، اگر با حجم یک لات معامله باز کنیم، ۱۰ دلار است. بنابراین:

  1. ارزش هر پیپ در معامله یورو به دلار آمریکا با حجم یک مینی لات (یک دهم لات)، 1 دلار است.
  2. ارزش هر پیپ در معامله یورو به دلار آمریکا با حجم یک میکرو لات (یک یک صدم لات)، 0.1 دلار است. به عبارت دیگر، ارزش هر ده پیپ جابه‌جا شدن با این حجم 1 دلار است.
  3. ارزش هر پیپ در معامله یورو به دلار آمریکا با حجم یک نانو لات (یک هزارم لات)، 0.01 دلار است. همچنین، در این معامله ارزش جابه‌جا شدن ۱۰۰ پیپ به اندازه 1 دلار است.

آنچه در مقاله پیپ و پیپت چیست؟ خواندیم:

در این مقاله با نحوه‌ی محاسبه پیپ و پیپت آشنا شدیم. اکنون با هر حجمی که در معاملات خود وارد شوید، به آسانی می‌توانید ارزش هر یک پیپ و حتی هر یک پیپت را به سادگی محاسبه کنید. پس فراموش نکنید که هر لات به اندازه‌ی یکصد هزار واحد ارزش دارد. هر مینی لات ده هزار و میکرولات یک هزار واحد است. نانو لات هم به اندازه‌ی یکصد واحد در نظر گرفته می‌شود. همچنین هر لات جا‌به جایی به اندازه ۱۰ پیپ یا یکصد پیپت است.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران