خانه > کالج کدام بروکر > موارد مهم در انتخاب بروکر

موارد مهم در انتخاب بروکر

اولین تصمیمی که معامله‌گران فارکس باید بگیرند انتخاب یک کارگزاری مناسب است. بروکر یا کارگزاری خوب به اندازه خود شما روی موفقیت معاملاتی شما تاثیرگذار است و بهترین محیط ممکن را برای تحقق اهداف تجاری شما فراهم می‌کند. در مقابل، یک بروکر بد، بدون توجه به تجربه، دانش یا مهارت‌های تجاری شما، مانع موفقیت شما خواهد شد.

موارد مهم در انتخاب بروکر

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

به همین دلیل ضروری است که هنگام انتخاب بروکر خوب در فارکس وقت بگذارید، زیرا این تصمیمی است که موفقیت یا شکست نهایی شما را در بازار فارکس تعیین می‌کند. به خصوص در کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد، انتخاب یک کارگزاری خوب کاری دشوار است زیرا اغلب بروکرهای معتبر دنیا، کشورمان را تحریم کرده‌اند!!! بنابراین باید تحقیقات خود را در انتخاب بروکر ایمن، با دقت انجام دهید.

موارد مهم در انتخاب بروکر
اولین تصمیمی که معامله‌گران فارکس باید بگیرند انتخاب یک کارگزاری مناسب است.

در ادامه نکات مهم در انتخاب بروکرها که باید هنگام انتخاب یک بروکر فارکس در نظر بگیرید آورده شده است:

رگولیشن یا مجوز

اولین مورد از موارد مهم در انتخاب بروکر، مجوز یا رگوله آن است. مانند هر شغلی دیگری، بروکر نیز باید برای فعالیت خود از نهادهای ذی‌ربط مجوزهای لازم را دریافت کند. در بازار فارکس به این مجوز رگولیشن می‌گویند. هرچه بروکر مجوز خود را از نهاد معتبرتری دریافت کرده باشد، رگوله آن از اعتبار بیشتری برخوردار است و بیشتر می‌توان به آن اعتماد کرد. البته دقت داشته باشید، بروکرهایی که به کاربران ایرانی خدمات می‌دهند عموما مجوز چندان معتبری ندارند، زیرا بهترین بروکرهای دنیا به دلیل تحریم‌ها قادر به خدمات‌دهی به ایرانیان نیستند و تنها بروکرهایی می‌توانند به کاربران ایرانی خدمات دهند که مجوز خود را از مناطق آفشور یا کمتر معتبر دریافت کرده‌اند.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

اطمینان و اعتبار

یک بروکر فارکس اساساً شریک شما در بازارهای مالی است. به این ترتیب، داشتن یک شریک قابل اعتماد بسیار مهم است. برخی از ویژگی های مهم در انتخاب بروکرهای معتبر فارکس عبارتند از:

  1. مقررات؛
  2. سابقه؛
  3. دست‌آوردها؛
  4. نظرات سایر مشتریان؛
  5. امنیت.

در ادامه به بررسی کامل موارد ذکر شده خواهیم پرداخت:

مقررات

مقررات معمولاً اولین نشانه یک بروکر قابل اعتماد است. کارگزاری‌ها موظفند پول مشتری را جدا از سرمایه در گردش خود، در حساب های بانکی جدا نگهداری کنند. آن‌ها همچنین متعهد به بررسی پلتفرم هستند تا اطمینان حاصل کنند که خدمات معاملاتی آن‌ها شفاف است.

سابقه

تجربه و سابقه یک امر حیاتی در فارکس است. سابقه زیاد یک شرکت کارگزاری، حرفه‌ای بودن، شایستگی و همچنین اعتماد سرمایه‌گذاران به آن را، نشان می دهد. همیشه بهتر است با یک بروکر باتجربه معامله کنید تا یک کارگزاری جدید که تازه تاسیس شده است.

دست آوردها

دست‌آوردها و جوایز یک امتیاز ویژه برای کارگزاری است. این موارد اعتبار یک بروکر را افزایش می‌دهند و هنگام مقایسه خدمات تجاری بروکر با سایر شرکت‌ها، باعث برتری آن می‌شود. در واقع مقام‌ها و جوایز یک کارگزاری به عنوان تایید کننده خدمات با کیفیت آن عمل می‌کنند.

نظرات سایر مشتریان

دریافت نظرات از مشتریان واقعی و نه شرکت‌های وابسته بسیار ارزشمند است. نظرات مثبت، گواهی بر قابلیت اطمینان یک بروکر است، در حالی که نظرات منفی به عنوان چراغ قرمز عمل می‌کنند. در مجموع، بررسی نظرات مشتریان واقعی بسیار خوب است و می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید آیا یک کارگزار قابل اعتماد است یا خیر!

امنیت

این ماهیت اصلی تجارت در بروکر فارکس است که پول دربیاورید، اما در خطر از دست دادن آن قرار نگیرید. مهم است که با یک کارگزار معامله کنید که تضمین می کند وجوه و اطلاعات محرمانه شما در معرض خطر نیست. بروکر باید از آخرین پروتکل‌های امنیتی و فناوری‌های رمزگذاری برای محافظت از وجوه شما و همچنین داده‌های خصوصی شما استفاده کند.

شرایط معامله

شرایط معامله شرایطی است که در آن شما دارایی‌های مالی ترجیحی خود را در فارکس می‌خرید یا می‌فروشید. شرایط خوب معاملات شانس شما را برای کسب درآمد در بازارها افزایش می‌دهد، در حالی که شرایط بد معاملات، ذاتاً شما را در برابر ریسک‌های بازار آسیب‌پذیر می‌کند.

شرایط معامله
شرایط معامله شرایطی است که در آن شما دارایی‌های مالی ترجیحی خود را در فارکس می‌خرید یا می‌فروشید.

در اینجا شرایط معاملاتی وجود دارد که باید هنگام انتخاب کارگزار در نظر بگیرید:

  1. روش‌های واریز و برداشت؛
  2. انواع حساب ها؛
  3. نمادهای معاملاتی؛
  4. سرعت اجرای معاملات؛
  5. اهرم.

در ادامه به بررسی بیشتر شرایط معاملات خواهیم پرداخت:

روش‌های واریز و برداشت

یک کارگزاری خوب از چندین روش پرداخت امن، مطمئن و راحت و همچنین چندین ارز حساب موجود برای واریز و برداشت پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که برای تبدیل ارز پایه خود مجبور به پرداخت هزینه کمیسیون اضافی نباشید. همچنین باید حداقل سپرده‌ای وجود داشته باشد که برای شما قابل پرداخت باشد.

هزینه‌های معاملاتی تجارت فارکس مانند هر تجارت دیگر است و شما باید واقعاً به هزینه‌های خود اهمیت دهید. هنگام تجارت آنلاین دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاران متحمل هزینه‌هایی مانند اسپرد، کمیسیون و سوآپ می‌شود. ضروری است که همیشه هزینه‌های معاملاتی بروکر را در نظر بگیرید زیرا آن‌ها تاثیر مستقیمی بر سودآوری کلی شما دارند.

انواع حساب ها

معامله‌گران مختلف نیازها و اهداف تجاری متفاوتی دارند. یک بروکر خوب این را درک می کند و انواع حساب‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که نیازهای فردی معامله‌گر را برآورده می‌کند. انواع مختلفی از حساب‌های فارکس مانند حساب‌های استاندارد، مینی، میکرو و کلاسیک و… وجود دارد که برای رفع نیازهای شخصی تریدرها طراحی شده‌اند. مهم است که در بروکری ثبت نام کنید که چندین نوع حساب انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد تا به طور مستمر نیازهای معاملاتی شما را برآورده کند. اگر مطمئن نیستید که کدام حساب برای اهداف شما مناسب است، مستقیماً با مدیر حساب خود صحبت کنید.

نمادهای معاملاتی

نمادهای قابل معامله بیشتر برابر با فرصت های معاملاتی بیشتر است.

نمادهای معاملاتی
نمادهای قابل معامله بیشتر برابر با فرصت های معاملاتی بیشتر است.

یک بروکر خوب دارای طیف گسترده ای از دارایی‌ها است که در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند، مانند جفت ارز، سهام، کالاها، شاخص‌ها و حتی ارزهای دیجیتال.

سرعت اجرای معاملات

سرعت اجرای معاملات به ویژه در بازار سریع و پویای فارکس بسیار مهم است. یک استراتژی خوب به راحتی با اجرای بد از بین می‌رود. سرعت اجرا و سیاست‌های خوب یک بروکر می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا از حداکثر فرصت‌ها در بازار بهره ببرند. حتما در بروکری ثبت نام کنید که به کیفیت اجرا اهمیت می‌دهد.

اهرم

اهرم یا لوریج به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا ضمن داشتن سرمایه کم، موقعیت‌های بسیار بزرگ‌تری را در بازار باز کنند. به عنوان مثال، اهرم ۱:۵۰ به سرمایه گذار با ۱۰۰۰ دلار اجازه می‌دهد تا موقعیت ۵۰۰۰۰ دلاری را در بازار باز کند. البته اهرم همیشه به عنوان یک شمشیر دو لبه توصیف می‌شود که می‌تواند سود را تقویت کند، اما همچنین ضررهای شما را هم به همان میزان افزایش دهد. به طور کلی یک بروکر خوب، اهرم قابل انعطاف ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید راجب بروکرهای فارکس اطلاعات کسب کنید توصیه می‌کنیم به مقاله انواع بروکر فارکس مراجعه کنید.

در کشوری مانند ایران که تحت تحریم قرار دارد، انتخاب یک کارگزاری خوب هم کاری دشوار و هم مهم است، زیرا اغلب بروکرهای معتبر دنیا، کشورمان را تحریم کرده‌اند و ما باید از بین بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند، بهترین کارگزاری را با تحقیق زیاد انتخاب کنیم.

پلتفرم های معاملاتی

پلتفرم های معاملاتی فارکس پورتال ورود شما به بازار فارکس است. آن‌ها به شما امکان خرید و فروش آنلاین را می‌دهند. بروکرها ممکن است پلتفرم‌های اختصاصی خودشان را را استفاده کنند و یا از نمونه‌های کلاسیک مانند MT4 ،MT5 و یا هر دو آن‌ها استفاده نمایند. متاتریدر (MT4) یکی از جذاب‌ترین نرم افزارهای معاملاتی فارکس است، زیرا این پلتفرم به دلیل رابط کاربری قدرتمند و در عین حال ساده، در بین سرمایه‌گذاران بسیار محبوب است.

تریدرها باید بسیار مراقب کارگزاری‌های غیرقانونی باشند که پلتفرم‌های معاملاتی اختصاصی را اجرا می‌کنند، زیرا گاهی اوقات آن‌ها چنین پلتفرم‌هایی را بر خلاف منافع تریدرها دستکاری می‌کنند. این دستکاری‌ها می‌توانند به شکل افزایش اسپرد، دستیابی به توقف ضرر زودهنگام یا شکست در رسیدن به سفارش‌های سود در زمان‌های مورد نیاز باشد.

خدمات مشتری

یک بروکر خوب باید پشتیبانی پاسخگو و کارآمدی را ارائه دهد تا مشتری هرگز نگران مسائل فنی یا هر جنبه‌ی دیگری که مانع از فعالیت‌های معاملاتی او می‌شود، نباشد. در حالت ایده آل، پشتیبانی مشتری باید چند زبانه، هر روز و 24 ساعته، دوستانه، حرفه‌ای و پاسخگو باشد. یک کارگزاری با خدمات خوب به مشتریان قطعا تجربه معاملات فارکس شما را لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.

آنچه در مقاله موارد مهم در انتخاب بروکر خواندیم:

در این مقاله با تمام مواردی که یک بروکر خوب باید از آن‌ها برخوردار باشد مطلع شدیم. دقت کنید که از آنجایی که تمام دارایی ما در فارکس، درون کارگزاری قرار می‌گیرد، پس مهم است که آن کارگزاری هم از اعتبار بالایی برخوردار باشد و هم شرایط معامله را برای ما تسهیل کند. بنابراین رعایت تمامی موارد بالا به نوبه خود برای یک معامله‌گر امری حیاتی است.

تبلیغات

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران