خانه > کالج کدام بروکر > شاخص pmi و تاثیر آن بر نوسانات دلار

شاخص pmi و تاثیر آن بر نوسانات دلار

شاخص PMI مخفف Purchasing Managers’ Index یا شاخص مدیران خرید است که وضعیت بخش تولید و خدمات را برای تحلیلگران شفاف می‌کند. این شاخص توسط مدیران خرید سنجیده می‌شود و نشان می‌دهد که آیا وضعیت بازار ثابت است، یا در حال کاهش یا گسترش است. هدف اصلی PMI ارائه اطلاعات در مورد شرایط فعلی و آینده کسب‌وکار، به تصمیم گیرندگان، تحلیلگران و سرمایه‌گذاران شرکت است. ما در این مقاله به صورت کامل شاخص PMI را شرح خواهیم داد و درباره تاثیر آن روی دلار و کل بازار فارکس صحبت خواهیم کرد.

pmi چیست؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

شاخص PMI چیست؟

اصولاً شاخص‌های اقتصادی یکی از فاکتورهای مهمی هستند که تریدرها همیشه در زمان انتشار به آنها توجه می‌کنند. به‌خصوص معامله‌گرانی که از تحلیل فاندامنتال یا بنیادی استفاده می‌کنند به این شاخص‌ها توجه می‌کنند. شاخص PMI یکی از ابزارهای مهم اقتصادی و یکی از قابل‌اعتمادترین شاخص‌های منتشرشده در ایالات متحده آمریکا است. این شاخص بر اساس بخش تولید منتشر می‌شود و به صاحبان کسب‌وکار و معامله‌گران کمک می‌کند که بفهمند اقتصاد در چه وضعیتی قرار دارد و چه مسیری را طی خواهد کرد.

شاخص PMI چیست؟
اصولاً شاخص‌های اقتصادی یکی از فاکتورهای مهمی هستند که تریدرها همیشه در زمان انتشار به آنها توجه می‌کنند.

این شاخص، یک شاخص مبتنی بر نظرسنجی است که هر ماه توسط موسسه مدیریت تامین (ISM) گردآوری و منتشر می‌شود. این نظرسنجی میان مدیران ارشد بیش از ۴۰۰ شرکت در ۱۹ صنعت اولیه انجام می‌شود که بر اساس سهم آنها در تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (GDP) است. نظرسنجی‌ها شامل سوالاتی در مورد شرایط کسب‌وکار و هرگونه تغییری در آن است، خواه در حال بهبود یا بدتر شدن باشد یا هیچ تغییری نداشته باشد. PMI بر اساس پنج حوزه اصلی بررسی می‌شود که هر یک به طور مساوی سهم دارند:

 • سفارشات جدید؛
 • سطح موجودی؛
 • تولید؛
 • تحویل از تامین‌کننده؛
 • استخدام نیروی جدید.

PMI عددی از ۰ تا ۱۰۰ است. PMI بالای ۵۰ در مقایسه با ماه قبل نشان‌دهنده بهبود شرایط اقتصادی است. PMI زیر ۵۰ نشان‌دهنده یک انقباض است در حالی که ماندن در ۵۰ نشان‌دهنده عدم تغییر می‌باشد. هر چه از ۵۰ دورتر باشد، سطح تغییر بیشتر خواهد بود. برای مطالعه بیشتر راجب فاندامنتال روی مقاله تحلیل فاندامنتال کلیک کنید.

نحوه محاسبه PMI

هرچند که PMI به صورت یک خروجی شفاف منتشر می‌شود، اما بد نیست که کمی درباره فرمول آن نیز اطلاعات داشته باشید:

PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)

 • P1 = درصد پاسخ‌هایی که بهبود وضعیت را گزارش می‌کنند.
 • P2 = درصد پاسخ‌هایی که هیچ تغییری را گزارش نمی‌کنند.
 • P3 = درصد پاسخ‌هایی که بدتر شدن وضعیت را گزارش می‌کنند.

در نهایت جمع‌بندی این پاسخ‌ها با استفاده از فرمول بالا به ارائه عدد ماهیانه PMI منجر خواهد شد.

PMI به شاخص مدیران تولید گفته می‌شود که هر ماه منتشر می‌شود تا نمایی از وضعیت اقتصادی و تولید آمریکا در آینده را نشان دهد. اگر عدد آن 50 باشد یعنی شرایط ثابت است، اگر بیش از 50 باشد یعنی شرایط در حال بهبود است و عدد زیر 50 نشان دهنده کاهش شرایط اقتصادی است.

نحوه استفاده از PMI

همان‌طور که گفتیم PMI به صورت مستقیم وضعیت کسب‌وکار و تولید در آمریکا را از دیدگاه مدیران ارشد این کشور نشان می‌دهد، پس نظر آنها درباره شرایط اقتصادی می‌تواند روی تحلیل و تصمیم‌گیری همه سرمایه‌گذاران تاثیرگذار باشد. ابتدا این سؤال مطرح می‌شود که آیا اصلاً PMI بر بازار تاثیر می‌گذارد؟ یا اگر تاثیر می‌گذارد میزان آن چقدر است؟

نحوه استفاده از PMI
PMI به صورت مستقیم وضعیت کسب‌وکار و تولید در آمریکا را از دیدگاه مدیران ارشد این کشور نشان می‌دهد.

در متاتریدر 4 شما می‌توانید یک اندیکاتور را نصب کنید که مانند تصویر بالا وضعیت PMI را روی چارت نشان دهد. طبق تحقیق ما در بیشتر موارد، PMI به خوبی رهبری بازار را انجام می‌داد. به عنوان مثال، اگر به ابتدای سال 2020 نگاه کنیم، تغییرات در شاخص به وضوح در حرکت‌های شاخص دلار منعکس شده است، البته این بدین معنا نیست که از PMI به تنها می‌توانید برای معامله کردن استفاده کنید.

تاثیر PMI در دلار آمریکا

به طور کلی، PMI بالاتر (بالای 50) برای اقتصاد، مثبت تلقی می‌شود که به طور بالقوه منجر به تقویت پول یک کشور می‌شود. این امر نشان‌دهنده اعتماد به بخش خدمات است که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی دارد. از آنجا که PMI هر ماه منتشر می‌شود، اگر در ماه جاری عدد آن بهتر از ماه قبل باشد و ترجیحاً بالای 50 باشد، می‌تواند سبب تقویت دلار آمریکا در برابر سایر جفت ارزهای دیگر شود. هرچند که خود شاخص PMI در کشور مقابل نیز مهم است، اما به طور کلی PMI مثبت می‌تواند به رشد ارزش دلار کمک کند و PMI زیر 50 می‌تواند سبب کاهش ارزش دلار آمریکا شود.

مزایا و معایب PMI

اگر بخواهیم مزایا و معایب PMI را مورد بررسی قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

مزایا

 • کمک می‌کند تا وضعیت اقتصادی آمریکا را متوجه شویم.
 • شرایط سرمایه‌گذاری در بخش تولید در آینده را مشخص می‌کند.
 • به درک وضعیت قدرت دلار آمریکا کمک می‌کند.
 • به صورت یک عدد ماهانه و بسیار شفاف و قابل درک منتشر می‌شود.

معایب

ممکن است نتوانید به سادگی تاثیر PMI را در بازار شناسایی کنید و نیاز به تحلیل بیشتری در بازار دارد.

آنچه در مقاله شاخص pmi و تأثیر آن بر نوسانات دلار، خواندیم:

PMI یکی از شاخص‌های اقتصادی مهم است که سرمایه‌گذاران و تحلیلگران آن را در اختیار دارند تا به آنها کمک کند متوجه شرایط بازار شوند. اینکه بدانند بازار در حال صعود یا نزول است کمک می‌کند که جهت‌گیری‌های اقتصادی خود را در زمینه سرمایه‌گذاری تعیین نمایند. این شاخص هرماه به دست می‌آید و نتیجه نظرسنجی از بیش از 400 مدیر بزرگ شرکت‌های اصلی در بخش تولید ایالات متحده است.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران