خانه > کالج کدام بروکر > OB یا اوردر بلاک چیست؟ چه کاربردی دارد؟

OB یا اوردر بلاک چیست؟ چه کاربردی دارد؟

اوردر بلاک یکی از مهم‌ترین عوامل مورد استفاده در روش تحلیل ICT است و به منطقه‌ای اشاره دارد که بلاک سفارشات بزرگان بازار در آن قرار دارد. یعنی جایی که بسیاری از سفارشات در آنجا وجود دارد و بازار با تاچ کردن اوردر بلاک به نوعی سفارشات را جمع کرده و روند خود را ادامه می‌دهد. درک و شناخت اوردر بلاک برای هماهنگی با معاملات بزرگ بسیار موثر است. ما در این مقاله روش استفاده از اوردر بلاک را به شما آموزش خواهیم داد.

اوردر بلاک چیست؟

فهرست مطالب

اوردر بلاک چیست؟

اوردر بلاک به زبان ساده به مناطق مهمی گفته می‌شود که سفارشات سنگین عرضه و تقاضا در آن وجود دارد. عموماً بانک‌ها و بزرگان بازار سفارشات خود را در بلوک‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و در مسیر حرکت بازار قرار می‌دهند و بازار با رسیدن به آن‌ها، اقدام به فعال کردن آن سفارشات می‌کند. بگذارید با یک مثال مفهوم ساده اوردر بلاک را برای شما توضیح دهیم. به آخرین کندل نزولی در آغاز یک روند صعودی و به آخرین کندل صعودی در ابتدای یک روند نزولی اوردر بلاک گفته می‌شود. بیایید به عکس زیر نگاه کنیم:

اوردر بلاک چیست؟
در تصویر یک اوردر بلاک را مشاهده می کنید که آخرین کندل نزولی در شروع یک روند صعودی و آخرین کندل صعودی در ابتدای یک روند نزولی در نمودار قابل مشاهده است.

در اینجا یک حرکت نزولی وجود دارد. کندل آخر نزولی که با باکس سبز رنگ مشخص شده یک اوردر بلاک بوده و بعد از آن روند صعودی ایجاد شده است. در آن کندل نزولی سفارشات عرضه و تقاضای بانک‌ها و بازیگران بزرگ بازار وجود دارد. اگر نگاه کنید چند کندل بعدی بازار با سایه‌های خود به آن‌ها برگشته و سفارشات را فورا جمع کرده و به سمت بالا حرکت کرده‌اند. به این نکته دقت داشته باشید، زمانی یک اوردر بلاک کاملاً تایید می‌شود که بازار از محدوده آن کندل که به عنوان اوردر بلاکی که در نظر گرفته‌اید خارج شود. سپس می‌توانید آن کندل را به عنوان اوردربلاک مد نظر قرار دهید.

نحوه معامله یا ترید کردن با اوردر بلاک

نحوه معامله با اوردر بلاک شامل چند مرحله ساده است: ابتدا تغییر روند را پیدا کنید، فرض کنید یک روند صعودی دارید و بازار در حال چرخش است، زمانی که آخرین کندل صعودی تشکیل شد و بازار به سمت پایین حرکت کرد، آن کندل به عنوان اوردر بلاک ثبت می‌شود. حالا منتظر بمانید تا بازار به منطقه اوردر بلاک برگردد تا سفارشات جامانده را جمع کند و به مسیر خود در جهت نزولی ادامه دهد.

نحوه معامله و ترید کردن با اوردر بلاک
معامله گران باید صبر کنند تا بازار به منطقه اوردر بلاک برگردد تا سفارشات جامانده را جمع کند و به مسیر نزولی خود ادامه دهد.

یا برعکس مثلاً روندی نزولی را پیدا کنید که تغییر روند داده و در حال تبدیل شدن به صعودی است. سپس آخرین کندل نزولی ایجاد شده را پیدا کرده و به عنوان اوردر بلاک در نظر بگیرید. حالا باید سفارش خود را در محدود آن کندل قرار داده و منتظر صعود بازار باشید. در چنین مدل سفارش‌گذاری، حد ضرر شما زیر خود همان اوردر بلاک خواهد بود. زمانی که یک روند نیز ایجاد می‌شود، شما می‌توانید اوردر بلاک‌های در مسیر روند را شناسایی کرده و زمانی که اصلاح‌ها به اوردر بلاک برخورد می‌کند برای ادامه روند وارد معامله شوید. برای درک این مفهوم به تصویر زیر نگاه کنید:

کار با اوردر بلاک
توجه کنید که حد ضرر (Stop Loss Order) شما زیر خود همان اوردر بلاک خواهد بود.

در این روند نزولی اوردربلاک هایی ایجاد می‌شوند که بازار دوباره به آن‌ها برمی‌گردد و در نهایت حرکت نزولی خود را ادامه می‌دهد.

اوردر بلاک یا OB نشان‌دهنده یک منطقه مهم عرضه و تقاضا است که خبر از تجمع سفارشات مهم و بزرگ بازار است که عموماً توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ جهان ایجاد می‌شود. اوردر بلاک در پیدا کردن نقطه ورود مطمئن قبل از شروع یک روند بزرگ، تاثیر زیادی دارد.

نحوه پیدا کردن اوردر بلاک

همان‌طور که گفتیم آخرین کندل نزولی قبل از روند صعودی یا آخرین کندل صعودی قبل از روند نزولی را می‌توان اوردربلاک نامید. اما اگر بخواهید از چنین کندل‌هایی استفاده کنید، قطعاً تعداد اوردر بلاک های اشتباهی که در بازار وجود دارد، بسیار زیاد خواهد بود. باید به این نکته دقت کنید: اوردر بلاک ها در واقع مناطق مهم عرضه و تقاضا هستند که سفارشات بزرگ را در خود جای داده‌اند. پس، شما باید فقط در محل‌های مهمی که در بازار شناسایی کرده‌اید، به دنبال اوردر بلاک باشید. این محل‌ها می‌تواند شامل منطقه‌های حمایت و مقاومت اصلی، قسمت‌هایی که تغییر روند محرز شده و هرجا که بر اساس استراتژی شما منتظر شروع یک روند هستید. خاصیت اوردر بلاک به دلیل وجود سفارشات بالا در آن این است که کمک می‌کند تا بازار ترند اصلی خود را یک‌باره شروع کند.

نحوه پیدا کردن اوردر بلاک
برای نحوه پیدا کردن اوردر بلاک باید در نقطه های مهمی که در بازار مشخص کرده‌اید، به دنبال اوردر بلاک باشید.

همان‌طور که می‌بینید اندیکاتورهایی نیز وجود دارد که بهترین اوردر بلاک‌ها را در مناطق مهم شناسایی می‌کند و به شما نشان می‌دهد. به طور کلی باید دقت داشته باشید که هر جایی نباید به سراغ اوردر بلاک بروید. یکی دیگر از روش‌هایی که معامله‌گران پرایس اکشن ICT استفاده می‌کنند، پیدا کردن اوردر بلاک‌های مهم از تایم‌فریم‌های بالا تا پایین است. مثلاً آن‌ها به تایم‌فریم 4 ساعته می‌روند و اوردر بلاک‌ها را رسم می‌کنند، سپس همین‌طور به ترتیب تایم‌فریم پایین می‌آیند و اوردر بلاک‌های جدید را می‌کشند.

در تایم فریم پایانی که مثلاً 5 دقیقه است، در جایی که تجمع اوردر بلاک‌ها را مشاهده کردند، آن را به عنوان یک منطقه مهم و اصلی در نظر می‌گیرند و سفارشات خود را در آنجا قرار می‌دهند، چون اعتقاد دارند وجود سفارشات زیاد عرضه و تقاضا در یک منطقه مهم در چندین تایم‌فریم وجود دارد که حتماً می‌تواند عملکرد قوی از خود بجای بگذارد. برای درک بهتر آن به تصویر زیر نگاه کنید:

شناسایی بهترین اوردر بلاک
برای موفقیت در بازار و شناسایی بهترین اوردر بلاک توجه کنید که هر جایی نباید به سراغ اوردر بلاک بروید.

تجمع این اوردر بلاک‌ها در این نقطه در نهایت منجر به 3 بار ریتست به منطقه عرضه و تقاضا شده و همانطور که می‌بینید بازار با شدت زیادی ریخته است. چنین اوردر بلک‌هایی می‌توانند از درجه اعتبار زیادی برخوردار باشند.

آنچه در مقاله اوردربلاک چیست خواندیم:

در این مقاله با مفهوم اوردر بلاک در ICT آشنا شدیم و درک کردیم که اوردر بلاک ها مناطق مهم عرضه و تقاضا هستند که سفارشات بازیگران بزرگ بازار در آن منطقه جمع شده و اگر بتوانیم اوردر بلاک صحیح را شناسایی کنیم، می‌توانیم با یک‌ترند قوی و بزرگ همراه شویم. عموماً اوردر بلک‌هایی مورد تایید هستند که در مناطق اصلی بازار مثل نقاط کلیدی، بخش‌های مهم حمایت و مقاومت و … وجود داشته باشند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
OB یا اوردر بلاک چیست؟ چه کاربردی دارد؟

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران