خانه > کالج کدام بروکر > اقتصاد خرد و کلان چیست؟ چه تاثیری بر فارکس دارد؟

اقتصاد خرد و کلان چیست؟ چه تاثیری بر فارکس دارد؟

اقتصاد خرد و کلان به‌گونه‌ای با هم پیوند خورده‌اند که بدون درک آن‌ها، هیچ تریدر فارکسی نمی‌تواند به موفقیت دست یابد. اقتصاد خرد به عوامل کوچک و محلی مربوط می‌شود، مانند تقاضا و عرضه یک کالا در یک بازار خاص. این عوامل می‌توانند بر نرخ ارزها تاثیر بگذارند. اما اقتصاد کلان به بازیگران و سیاست‌های بزرگ اشاره دارد که شامل مواردی همچون نرخ بهره بانک‌های مرکزی یا کسری بودجه دولت‌ها است. این موضوعات نیز به‌طور مستقیم بر بازار فارکس اثر گذارند. بنابراین معامله‌گران می‌بایست در هر دو بخش اقتصادی چشم‌‌شان را باز نگه داشته و آن‌ها را پایش کنند. از همین رو به شما خواهیم گفت که اقتصاد خرد و کلان چیست و چه اهمیتی دارد.

اقتصاد خرد و کلان

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اقتصاد خرد و کلان چیست؟

اقتصاد خرد، آن بخشی از علم اقتصاد است که به بررسی تصمیم‌های افراد، خانوارها و بنگاه‌های اقتصادی می‌پردازد. یعنی اینکه چطور این عوامل تخصیص منابع را در سطح خرد انجام می‌دهند. برای مثال، بررسی اینکه یک خانواده چگونه بین مصرف کالا و پس‌انداز تصمیم می‌گیرد یا اینکه یک شرکت چطور تولید و قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد، همگی در حوزه اقتصاد خرد قرار می‌گیرد. از همین رو اگر بدانید اقتصاد خرد و کلان چیست، مطمئنا بهترین تصمیمات را خواهید گرفت.

اقتصاد خرد و کلان چیست؟ چه تاثیری بر فارکس دارد؟
اقتصاد خرد، آن بخشی از علم اقتصاد است که به بررسی تصمیم‌های افراد، خانوارها و بنگاه‌های اقتصادی می‌پردازد.

در مقابل، اقتصاد کلان به بررسی متغیرهای کلان اقتصادی می‌پردازد. این متغیرها شامل تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم، نرخ بیکاری، نرخ ارز و سیاست‌های دولتی هستند. در واقع اقتصاد کلان به درک رفتار متغیرهای اقتصادی در سطح کل اقتصاد می‌پردازد. به طور مثال، بررسی اینکه چگونه سیاست‌های پولی دولت بر تولید و اشتغال کشور تاثیر می‌گذارد، در حوزه اقتصاد کلان قرار می‌گیرد. پس در مجموع اقتصاد خرد به درک رفتار خرد و اقتصاد کلان به درک رفتار کلان اقتصادی می‌پردازد. آگاهی از اینکه اقتصاد خرد و کلان چیست، به شما کمک می‌کند تا پوزیشن‌های بهتری در فارکس بگیرید. برای مطالعه بیشتر راجب فاندامنتال به مقاله تحلیل فاندامنتال چیست؟ مراجعه کنید.

تفاوت اقتصاد خرد و کلان از منظر تاثیر بر فارکس

در بازار فارکس، تغییرات در متغیرهای کلان اقتصادی نقش زیادی ایفا می‌کنند. به عنوان مثال تغییر در نرخ بهره بانک مرکزی یا نرخ تورم یک کشور، می‌تواند موجب نوسانات شدید در ارزش ارز آن کشور شود. این چنین تغییرات کلان، همچون دست‌های غول‌پیکری هستند که بازار را به شدت تکان می‌دهند. معامله‌گران باید همواره چشم‌شان به این متغیرهای کلان باشد و سریعاً خود را با آن‌ها وفق دهند. به طور خلاصه، عوامل کلان اقتصادی بیشترین تاثیر را بر نوسانات نرخ ارز در بازار فارکس دارند. حال که متوجه شدید فرق اقتصاد خرد و کلان چیست، سعی کنید که در معاملات خود دقت بیشتری داشته باشید.

تفاوت اقتصاد خرد و کلان از منظر تاثیر بر فارکس
در بازار فارکس، تغییرات در متغیرهای کلان اقتصادی نقش زیادی ایفا می‌کنند.

در مقابل، عوامل خُرد اقتصادی، نقش کمتری در نوسانات بازار فارکس ایفا می‌کنند. تصمیمات و رفتار خریداران و فروشندگان در سطح خرد، اگرچه در بلندمدت ممکن است تاثیری داشته باشد، اما در کوتاه‌مدت معمولاً تاثیر چندانی بر بازار ارز ندارند. اما به هر حال معامله‌گران باید این عوامل خرد را نیز مد نظر قرار داده و از آن‌ها در تحلیل‌های خود بهره ببرند.

اقتصاد خرد به عوامل کوچک و محلی مربوط می‌شود، مانند تقاضا و عرضه یک کالا در یک بازار خاص. این عوامل می‌توانند بر نرخ ارزها تاثیر بگذارند. اما اقتصاد کلان به بازیگران و سیاست‌های بزرگ اشاره دارد که شامل مواردی همچون نرخ بهره بانک‌های مرکزی یا کسری بودجه دولت‌ها است.

تحلیل تاثیرات اقتصاد خرد بر نوسانات فارکس

آیا فکر کرده‌اید که تاثیر نوسانات فارکس در اقتصاد خرد و کلان چیست؟ اقتصاد خرد با نوسانات بازار فارکس رابطه‌ای تنگاتنگ و پیچیده‌ دارد. با توجه به اینکه دادوستد ارزهای خارجی بر پایه‌ی عرضه و تقاضا استوار است، عوامل خرد اقتصادی به شدت در این بازار تاثیرگذار خواهند بود. به عنوان مثال تغییرات در نرخ بهره و میزان صادرات و واردات بر نرخ ارز آن کشور و در نتیجه بر قیمت‌های فارکس اثر بگذارد.

جالب است بدانید که حتی تصمیمات سیاستی و بانکی هر دولت نیز به طور مستقیم بر این بازار تاثیر خواهند گذاشت. بنابراین هر فرد فعال در بازار فارکس باید به دقت روندهای کلان و خرد اقتصادی را رصد کند تا بتواند از نوسانات بهره‌مند شود و ضررهای احتمالی را به حداقل برساند. در واقع شناخت این عوامل مهم است، زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانند با تجزیه‌وتحلیل دقیق شرایط اقتصادی، نسبت به پیش‌بینی تغییرات قیمتی در بازار فارکس اقدام کنند. در واقع به گفته کارشناسان، آگاهی از اینکه اقتصاد خرد و کلان چیست بسیار اهمیت دارد.

بررسی نرخ بهره: حلقه واسط اقتصاد کلان و فارکس

بی‌شک نرخ بهره یکی از مهم‌ترین حلقه‌های واسط میان اقتصاد کلان و بازار فارکس به شمار می‌رود. این شاخص کلیدی، انگشت‌نمای شرایط اقتصادی هر کشور بوده و به طور مستقیم بر قیمت‌های ارزهای جهانی تاثیرگذار است. هنگامی که نرخ بهره در کشوری افزایش می‌یابد، این امر معمولاً بیانگر آن است که اقتصاد آن کشور در وضعیت باثبات و مستحکمی قرار دارد. از طرفی افزایش نرخ بهره موجب می‌شود که سرمایه‌گذاران به سمت آن کشور جذب شده و تقاضا برای ارز آن بالا رود. بنابراین ارزش ارز مذکور در بازار فارکس نیز افزایش خواهد یافت. در نتیجه دانستن اینکه اقتصاد خرد و کلان چیست، برای شما بسیار پرسود خواهد بود.

بررسی نرخ بهره: حلقه واسط اقتصاد کلان و فارکس
نرخ بهره یکی از مهم‌ترین حلقه‌های واسط میان اقتصاد کلان و بازار فارکس به شمار می‌رود.

اقتصاد کلان اگر نرخ بهره کاهش یابد، طبیعتاً شرایط برعکس خواهد بود. در این حالت، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند پول خود را در سایر بازارها و کشورها سرمایه‌گذاری کنند و تقاضا برای ارز آن کشور کاهش می‌یابد. درنتیجه، ارزش ارز مذکور در بازار فارکس کاهش خواهد یافت. همین‌طور، سیاست‌های پولی و مالی دولت‌ها نیز از طریق تغییر در نرخ بهره، اثرات مستقیمی بر بازار ارز خواهند داشت. با توجه به این مسائل، سرمایه‌گذاران فارکس باید توجه ویژه‌ای به روندهای نرخ بهره در کشورهای مختلف داشته باشند تا بتوانند از این دانش برای کسب سودهای بهتر در این بازار استفاده کنندگان: چگونه نرخ تورم و بیکاری بر فارکس تاثیر می‌گذارند؟

تورم و بیکاری دو شاخص کلیدی اقتصاد کلان به شمار می‌آیند که باید بدانید اقتصاد خرد و کلان چیست. قبل از هر چیز باید تورم را در نظر بگیریم. زمانی که سطح عمومی قیمت‌ها در یک کشور افزایش می‌یابد، به این معناست که ارزش پول آن کشور در حال کاهش است. این امر خیلی طبیعی است که سرمایه‌گذاران فارکس ترجیح می‌دهند پول خود را به سمت ارزهای با ثبات‌تر سوق دهند. در نتیجه تقاضا برای ارز آن کشور با تورم بالا کاهش یافته و ارزش آن در بازار فارکس نیز افت می‌کند. همچنین، شایان ذکر است که در چنین شرایطی، بانک مرکزی ممکن است نرخ بهره را افزایش دهد تا بتواند تورم را تحت کنترل درآورد. این نیز به نوبه خود، باعث تقویت ارزش ارز آن کشور در بازار فارکس می‌شود.

حال اگر به مساله بیکاری بپردازیم، می‌بینیم که وقتی نرخ بیکاری در کشوری افزایش می‌یابد، به معنای کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه، کاهش تقاضا در آن اقتصاد است. این امر به طور طبیعی بر ارزش ارز آن کشور در بازار فارکس تاثیر منفی خواهد گذاشت. به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران فارکس همواره باید به دقت روند شاخص‌های کلان اقتصادی همچون تورم و بیکاری را زیر نظر داشته باشند تا بتوانند تصمیمات معاملاتی خود را بر اساس این اطلاعات هوشمندانه اتخاذ کنند.

ریسک‌های معاملات فارکس: نقش عوامل کلان اقتصادی

اینکه چطور عوامل کلان اقتصادی می‌توانند ریسک معاملات فارکس رو تحت تاثیر قرار دهند، یک موضوع خیلی مهمی است. برای اینکه بهتر متوجه شوید اقتصاد خرد و کلان چیست، برخی از مهم‌ترین عوامل کلان اقتصادی که ریسک فارکس را مشخص می‌کند شامل موارد زیر است.

  • نوسان‌های نرخ ارز؛
  • رشد اقتصادی؛
  • نرخ تورم و بیکاری؛
  • تراز تجاری؛
  • بودجه دولت.

ریسک‌های معاملات فارکس: نقش عوامل کلان اقتصادی

وقتی اقتصاد یک کشور دچار بحران شود یا شاخص‌های اصلی اقتصادی نوسانات زیادی داشته باشند، طبیعتاً ریسک و نوسان معاملات فارکس هم افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال وقتی نرخ ارز نوسان‌های شدیدی داشته باشد، در معاملات ارزی فارکس ریسک زیادی متوجه معامله‌گران می‌شود. به همین خاطر، همیشه باید به این عوامل کلان توجه کرد و وضعیت اقتصادی مناطق مختلف را زیر نظر داشت. چراکه نوسان‌های اقتصادی کلان می‌توانند هر لحظه بر معاملات فارکس تاثیر بگذارند و ریسک‌های جدی ایجاد کنند.

آنچه در مقاله اقتصاد خرد و کلان چیست؟ چه تاثیری بر فارکس دارد؟ خواندیم:

به طور خلاصه اقتصاد خرد و کلان مانند دو روی یک سکه هستند که هرگز نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا دانست. حال که می‌دانید فرق اقتصاد خرد و کلان چیست،‌ فراموش نکنید که اقتصاد خرد به عوامل محلی و ملی بستگی دارد که بر بازار ارز تاثیر می‌گذارند. درحالی‌که اقتصاد کلان به سیاست‌های بزرگ و کلان مانند نرخ‌های بهره و بودجه دولت هم مرتبط خواهد بود. معامله‌گران فارکس باید همواره به این دو جهت توجه کنند؛ باید به‌خوبی این عوامل را بشناسند و سعی کنند تا آن‌ها را پیش‌بینی کنند. این امر می‌تواند به آن‌ها در مدیریت ریسک‌های ناشی از نوسانات ارزی یاری رساند و زمینه را برای کسب سود فراهم آورد.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
اقتصاد خرد و کلان چیست؟ چه تاثیری بر فارکس دارد؟

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران