خانه > کالج کدام بروکر > گزارش کات cot یا تعهد معامله گران

گزارش کات cot یا تعهد معامله گران

گزارش تعهد معامله‌گران یا COT سرنخی گرانبها برای درک جنبش‌های بازارهای پرتلاطم مالی است که کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا منتشر می‌کند. این گزارش حجم پوزیشن‌های خرید و فروش معامله‌گران تجاری، غیرتجاری و نهادی در بازارهای آینده را به‌تفصیل بیان می‌دارد. با واکاوی روندها و الگوهای داده‌های COT، تریدرها قادرند تا احساسات بازار را ارزیابی کنند و تصمیمات هوشمندانه‌تری اتخاذ نمایند. این مقاله به بررسی ژرف گزارش COT، مزایا و معایب آن و همچنین نحوه بهره‌گیری کارآمد از این ابزار در راهبردهای معاملاتی می‌پردازد. پس با ذهنی گشوده در پی یافته‌ها باشید، زیرا نکات پرارزشی در انتظار شماست.

گزارش COT چیست؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

گزارش COT چیست؟

گزارش تعهدات معامله گران (COT) گزارشی هفتگی است که کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) آن را منتشر می کند. این گزارش از پوزیشن‌های معاملاتی شرکت کنندگان در بازارهای آتی کالا و اختیار معامله پرده برمی‌دارد. COT، معامله گران را به سه دسته اصلی تقسیم بندی می نماید:

  • معامله گران تجاری؛
  • معامله گران غیرتجاری یا اسپکولاتورها؛
  • معامله گران خرد.

آگاهی از این تقسیم بندی در مسیر بازارهای معاملاتی بسیار راهگشا خواهد بود.

گزارش COT چیست؟
گزارش COT از پوزیشن‌های معاملاتی کاربران در بازارهای آتی کالا و اختیار معامله پرده برمی‌دارد.

این گزارش میزان تعهدات خرید (لانگ) و فروش (شورت) هر گروه را به نمایش می گذارد؛ و تغییرات هفتگی در پوزیشن های آنان را نیز رصد می کند. کالبدشکافی COT می تواند بینش ارزشمندی در خصوص احساسات بازار و رفتار تریدرهای کلیدی به دست دهد. به عنوان مثال، افزایش چشمگیر در پوزیشن‌های خرید اسپکولاتورها ممکن است حکایت از حال و هوای صعودی داشته باشد؛ و پتانسیل رشد قیمت را نوید دهد. از سوی دیگر، انباشت پوزیشن های فروش می‌تواند نشانگر فشار عرضه و احتمال کاهش قیمت باشد. با بررسی روندهای COT در کنار تحلیل تکنیکال و بنیادی، معامله‌گران درک جامع‌تری از پویایی‌های بازار به دست خواهند آورد.

انواع گزارشات COT

وقتی درباره تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای حرف می‌زنیم، باید به مواردی همچون گزارشات COT هم توجه کافی داشته باشیم. هر نوع گزارش COT بر جنبه‌های مختلف فعالیت معاملاتی تمرکز دارد و بینش منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد. تجزیه و تحلیل گزارش‌های متنوع، این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا تصویر جامع‌تری از احساسات بازار، عرضه و تقاضا و رفتار گروه‌های معامله‌گر به دست آوریم. از طرفی این داده برای مدیریت ریسک هم کمک‌کننده است. بنابراین درک تفاوت‌های ظریف بین انواع گزارشات COT و نحوه استفاده موثر از آنها در تجزیه و تحلیل بازار، مهارتی ارزشمند برای هر معامله‌گر است. انواع گزارشات COT به ترتیب زیر هستند.

  • Legacy COT Report؛
  • Disaggregated COT Report؛
  • Traders in Financial Futures (TFF) Report؛
  • Supplemental COT Report؛
  • TIFF Money Market Report؛
  • CIT Supplemental Report؛
  • Explanatory Notes.
COT، سطوح موقعیت‌های خرید و فروش هر گروه را نمایش می‌دهد و روند تغییرات هفتگی آن‌ها را رصد می‌کند. تحلیل این گزارش، بینش ارزشمندی از احساس بازار و رفتار معامله‌گران اصلی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد.

نحوه استفاده از گزارش COT

گزارش COT ابزاری مفید برای تحلیل وضعیت بازار و تصمیم‌گیری است. در ابتدا تریدرها باید روندها و الگوهای پوزیشن‌های خرید و فروش مختلف را در گذر زمان بررسی کنند.

نحوه استفاده از گزارش COT
گزارش (COT) می تواند به تریدرها به عنوان یک ابزار دقیق برای پیش بینی روند بازار و تصمیم گیری های مالی کمک کند.

مثلا افزایش چشمگیر پوزیشن‌های خرید معامله‌گران غیرتجاری نشانه‌ای از احساسات صعودی است. با این وجود، مهم است گزارش COT را در کنار سایر ابزارهای تحلیل مانند تکنیکال و بنیادی به کار ببرید. این گزارش داده‌های گذشته را نشان می‌دهد و لزوما بازتابی از تغییرات آتی قیمت نیست. تمرکز تنها بر داده‌های COT می‌تواند به سیگنال‌های نادرست بینجامد. پس باید آن را یکی از ابزارهای تحلیلی در کنار سایر ابزار دانست. برای مطالعه بیشتر راجب تحلیل سنتیمنتال به مقاله تحلیل سنتیمنتال چیست؟ مراجعه کنید.

مزایا و معایب گزارش COT

گزارش COT بینش ویژه‌ای درباره پوزیشن‌های معاملاتی گروه‌های مختلف به دست می‌دهد. همین موضوع سبب می‌شود تا به درک بهتر بازار و احساسات کلی رسید. تریدر با بررسی روندها و الگوهای داده‌های آن، سیگنال‌های بالقوه‌ای برای ورود یا خروج از معاملات شناسایی می‌کند. این گزارش همچنین در تشخیص سطوح حمایت و مقاومت کلیدی و نقاط احتمالی عطف بازار و تایید سیگنال‌های تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال مناسب است.

اما گزارش COT محدودیت‌هایی نیز دارد که نباید از آن‌ها غافل شد. نخست آنکه داده‌های گذشته را بازتاب می‌دهد و لزوما منعکس‌کننده تغییرات آینده در بازار نیست. این تاخیر زمانی می‌تواند در بازارهای پرنوسان، سیگنال‌های نادرست ایجاد کند. دیگر آنکه، تمرکز بیش از اندازه بر داده‌های COT ممکن است باعث نادیده گرفتن سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها شود. معامله‌گران باید به یاد داشته باشند گزارش COT تنها یکی از ابزارهای موجود است و نباید به آن اتکا صرف داشت.

نحوه یافتن گزارش COT

گزارش COT توسط کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) منتشر می‌شود و می‌توان به راحتی از طریق وب‌سایت رسمی آن‌ها به آن دسترسی پیدا کرد. کافی است به بخش گزارش‌های بازار در سایت CFTC رفته و Commitments of Traders را انتخاب کنید تا به آخرین گزارش‌های COT دسترسی داشته باشید. این گزارش‌ها هر هفته جمعه‌ها ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر به وقت شرقی منتشر می‌شوند و شامل داده‌های پوزیشن‌های معامله‌گران تا سه‌شنبه هفته قبل است. سایت CFTC آرشیوی از گزارش‌های گذشته را نیز نگه می‌دارد که امکان تجزیه‌وتحلیل روندهای بلندمدت را فراهم می‌کند.

نحوه یافتن گزارش COT
سایت CFTC آرشیوی از گزارش‌های گذشته را نگه می‌دارد تا به وسیله آن بتوانید روند بازار را تجزیه و تحلیل کنید.

علاوه بر سایت CFTC، بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی، وب‌سایت‌های تحلیل مالی و سرویس‌های اطلاعاتی بازار نیز گزارش COT را در اختیار مشتریان می‌گذارند. این منابع اغلب نمودارها و ابزارهای تصویری را برای کمک به درک بهتر داده‌ها ارائه می‌دهند؛ برخی حتی تحلیل‌ها یا توصیه‌هایی براساس روندهای COT می‌کنند. اما تریدرها باید همواره داده‌های اصلی را از منبع اصلی یعنی CFTC بررسی نموده و قبل از تصمیم‌گیری، تفسیر خودشان را از اطلاعات داشته باشند.

درک گزارش COT

برای درک گزارش COT باید با ساختار و اجزای آن آشنا شد. معامله‌گران تجاری شامل شرکت‌هایی هستند که در کالا فعالیت کرده، از قراردادهای آتی برای پوشش ریسک بهره می‌برند. معامله‌گران غیرتجاری عموما سفته‌بازانی هستند که قصد کسب سود از نوسانات قیمت را دارند. گروه معامله‌گران خرد افراد یا شرکت‌های کوچکی هستند که در دو گروه دیگر جای نمی‌گیرند. این گزارش پوزیشن‌های خرید، فروش و خالص هر گروه را نشان می‌دهد.

برای تفسیر گزارش COT، باید روندها و تغییرات پوزیشن‌های هر گروه در طول زمان را مورد بررسی قرار داد. مثلا افزایش چشمگیر پوزیشن‌های خرید معامله‌گران غیرتجاری می‌تواند نشانه احساسات صعودی باشد. درحالی که کاهش آن بیانگر افت علاقه به خرید است. همچنین می‌توان با تحلیل تغییرات پوزیشن‌های خالص، قدرت نسبی فشار خرید یا فروش را ارزیابی کرد. اما مهم است این داده‌ها را همراه با سایر اشکال تحلیل نظیر تحلیل تکنیکال و بنیادی مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه استفاده از گزارش COT برای معامله

در تجزیه و تحلیل گزارش COT، تریدرها رفتار مختلف گروه‌های معاملاتی را در گذر زمان بررسی می‌کنند؛ تا بتوانند الگوها و روندهای پوزیشن‌گیری آن‌ها را شناسایی کنند. این اطلاعات کمک می‌کند تا سطوح بالقوه حمایت و مقاومت را تشخیص دهند؛ و تغییرات احتمالی در احساسات بازار را پیش‌بینی نمایند. برای مثال، افزایش چشمگیر در پوزیشن‌های خرید معامله‌گران غیرتجاری می‌تواند حاکی از جو خرید و امکان افزایش قیمت‌ها باشد. اما کاهش محسوس در این پوزیشن‌ها، نشانگر کاستن از علاقه به خریداری و احتمال سقوط بهاست. شاخص‌هایی مثل نسبت معامله‌گران نیز برای ارزیابی قدرت نسبی هر جهت بازار کاربرد دارند.

نحوه استفاده از گزارش COT برای معامله
اطلاعات بدست آمده از این گزارش کمک می کند تا سطوح بالقوه حمایت و مقاومت را تشخیص دهید.

با این وجود، مهم است که گزارش COT را در کنار سایر ابزارهای تحلیلی، بخشی از استراتژی معاملاتی جامع‌تری قرار دهیم. باید به محدودیت‌های این داده‌ها، از جمله تأخیر زمانی و ماهیت گذشته‌نگر آن‌ها، توجه داشت. تکیه صرف بر COT می‌تواند منجر به سیگنال‌های نادرست و تصمیمات ضعیف شود. در عوض باید از آن برای تأیید سیگنال‌های حاصل از تحلیل تکنیکال یا بنیادی استفاده نمود؛ و همیشه قواعد مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کرد.

آنچه در مقاله گزارش کات cot یا تعهد معامله گران خواندیم:

گزارش تعهد معامله گران یا COT، منبع غنی اطلاعاتی برای معامله گران محسوب می‌شود که دید ویژه‌ای نسبت به جنبش بازار و موقعیت بازیگران مختلف در اختیار آنان قرار می‌دهد. با واکاوی دقیق روندها و الگوهای داده‌های COT، امکان شناسایی سیگنال‌های بالقوه معاملاتی وجود دارد؛ اما نکته مهم این است که نباید COT را جدا از یک راهبرد جامع معاملاتی بررسی کرد و محدودیت‌های آن را نیز باید مدنظر داشت. امیدواریم این راهنما، مفید واقع شده باشد.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
گزارش کات cot یا تعهد معامله گران

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران