خانه > کالج کدام بروکر > پوزیشن سایز چیست؟

پوزیشن سایز چیست؟

همه‌چیز در معاملات فارکس به صورت حدس و گمان و تصمیم‌گیری بر اساس روند بازار است. معامله‌گران باید مفاهیم و اصطلاحات مختلف را درک کنند تا بتوانند با موفقیت در بازار ارز حرکت کنند. یکی از این اصطلاحات پوزیشن سایز (Position Size) یا حجم معامله است که یکی از جنبه‌های اساسی تجارت فارکس است. در این مقاله توضیح خواهیم داد که حجم معامله چیست؟ و معامله‌گران چگونه می‌توانند از آن به صورت استراتژیک استفاده کنند.

پوزیشن سایز چیست؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

تعریف پوزیشن سایز در فارکس

حجم معامله یا اندازه موقعیت به مقدار ارزی که یک معامله‌گر در یک معامله خاص می‌خرد یا می‌فروشد، اشاره دارد. پس یه طور کلی، این مقدار همان تعداد واحدهای یک ارز است که یک معامله‌گر مایل است در بازار فارکس معامله کند.

پوزیشن سایز چیست؟
پوزیشن سایز همان تعداد واحدهای یک ارز است که یک معامله‌گر مایل است در بازار فارکس معامله کند

اندازه پوزیشن معمولاً بر حسب لات (LOT) اندازه‌گیری می شود و یک لات برابر با ۱۰۰.۰۰۰ واحد ارز پایه است، اما معامله‌گران می‌توانند به صورت مینی لات یا میکرو لات نیز معامله کنند که به ترتیب برابر با ۱۰.۰۰۰ واحد و ۱.۰۰۰ واحد از ارز پایه است.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

کاربرد پوزیشن سایز در فارکس

اندازه موقعیت در فارکس به تعیین حجم یا اندازه یک معامله در بازار ارز اشاره دارد. این اندازه برای مدیریت مقدار واحدهای ارزی خریداری شده یا فروخته شده در یک معامله و بر اساس میزان تحمل ریسک معامله‌گر، اندازه حساب و استراتژی خاص او مورد استفاده است. هدف پوزیشن سایز، انتخاب سایز مناسب معامله و کنترل ریسک احتمالی در هر معامله است. این فرمول به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا ضرر و زیان را محدود کرده و سرمایه خود را حفظ کنند و در عین حال سود بالقوه را به حداکثر برسانند. بنابراین به طور کلی اندازه تجارت نقش مهمی در مدیریت ریسک موثر در معاملات فارکس ایفا می‌کند.

نحوه محاسبه پوزیشن سایز در معاملات

یکی از نکات مهم برای یک معامله‌گر مدیریت ریسک است. در واقع چگونگی محاسبه پوزیشن سایز در معاملات، کلیدی برای مدیریت ریسک و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه شما در یک معامله است. فرمول زیر با چند ورودی ساده، به شما کمک می کند تا مقدار تقریبی و مناسب واحدهای ارزی را برای خرید یا فروش پیدا کنید تا حداکثر ریسک خود را در هر موقعیت کنترل نمایید.

فرمول محاسبه پوزیشن سایز

فرمول اندازه‌گیری موقعیت که معمولا توسط معامله‌گران استفاده می شود عبارت است از:

پوزیشن سایز = (اندازه حساب × درصد ریسک) ÷ (توقف ضرر در پیپ × ارزش پیپ)

فرض کنید:

 • ارز مورد معامله = EUR/USD
 • موجودی حساب: ۱۰.۰۰۰ دلار
 • ریسک در هر معامله = ۲% از سرمایه = ۲% ضربدر ۱۰.۰۰۰ = ۲۰۰ دلار
 • استاپ لاس یا توقف ضرر = ۵۰ پیپ
 • ارزش پیپ EUR/USD دلار = ۱۰ دلار

طبق فرمول بالا

اندازه موقعیت = ۲۰۰ ÷ (۵۰ × ۱۰) = ۰.۴ لات

در این فرمول، اندازه موقعیت محاسبه شده ۰.۴ لات است.

نحوه محاسبه پوزیشن سایز در معاملات
چگونگی محاسبه پوزیشن سایز در معاملات، کلیدی برای مدیریت ریسک و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه شما در یک معامله است.

این بدان معنی است که برای مدیریت ریسک مطابق با استراتژی خود، باید ۰.۴ لات از سهام را برای این معامله خاص خریداری کنید.

پوزیشن سایز به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا ضرر و زیان را محدود کرده و سرمایه خود را حفظ کنند و در عین حال سود بالقوه را به حداکثر برسانند.

مزایای اندازه پوزیشن سایز چیست؟

چرا اندازه موقعیت در معاملات مهم است و چه مزایای دارد؟ در ادامه تعدادی از این مزایا را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. مدیریت ریسک؛
 2. حفظ سرمایه؛
 3. ثبات در معاملات؛
 4. پایداری بلندمدت؛
 5. اطمینان در تصمیم گیری؛
 6. رشد کلی پورتفولیو.

در ادامه به صورت کامل به بررسی مزایا پوزیشن سایز می‌پردازیم:

مدیریت ریسک

اندازه مناسب موقعیت، خطر از دست دادن سرمایه قابل توجه در هر معامله را کاهش می دهد. به این صورت که، با تخصیص درصدی از سرمایه تجاری شما، تاثیر زیان های احتمالی را محدود و سرمایه کلی شما را حفظ می‌کند.

حفظ سرمایه

این ابزار از تخریب کل حساب تجاری شما و یک ضرر قابل توجه جلوگیری کرده و توانایی شما را برای ماندن در بازی تضمین می‌کند.

ثبات در معاملات

همسو کردن پوزیشن سایز با میزان تحمل ریسک و اندازه حساب، ثبات را افزایش می‌دهد. این کار معامله‌گران را قادر می‌سازد تا نوسانات بازار را بدون خطر شکست‌های ویرانگر هدایت کنند و رویکردی ثابت برای معامله را تقویت کنند.

پایداری بلندمدت

اجرای استراتژی‌های حجم معاملات، پایداری در تجارت را تقویت کرده، تعادل بین ریسک و پاداش را تضمین می‌کند و پتانسیل موفقیت و سودآوری پایدار را افزایش می‌دهد.

اطمینان در تصمیم گیری

با اندازه مناسب پوزیشن سایز، معامله‌گران می‌توانند با اطمینان از میزان ریسکی که متعهد می‌شوند، معاملات را انجام دهند و امکان تصمیم‌گیری حساب‌شده‌تری را فراهم کنند.

رشد کلی پورتفولیو

معامله‌گران با مدیریت ریسک از طریق پوزیشن سایز، محیطی را ایجاد می‌کنند که برای رشد مستمر پورتفولیو مناسب باشد.

مزایای اندازه پوزیشن
مدیریت ریسک، حفظ سرمایه، ثبات در معاملات، پایداری بلندمدت، اطمینان در تصمیم گیری و رشد کلی پورتفولیو از مزایای اندازه پوزیشن است.

این رویکرد بر حفظ سرمایه به اندازه کسب سود و کمک به موفقیت بلندمدت تاکید دارد.

آنچه در مقاله پوزیشن سایز چیست خواندیم:

در این مقاله با صفر تا صد پوزیشن سایز در فارکس و نحوه محاسبه آن آشنا شدیم، همچنین بر طبق فرمولی ذکر شده، یاد گرفتیم که چگونه می‌توان حجم معاملات مناسب با حساب و درصد ریسک خود را تعیین کنیم. در نهایت مزایای مشخص کردن پوزیشن سایز را بررسی کردیم تا ضرورت آن را به صورت تمام و کمال درک کنید.

تبلیغات

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران