خانه > کالج کدام بروکر > الگوی مرد دار آویز و الگوی چکش در فارکس چیست؟

الگوی مرد دار آویز و الگوی چکش در فارکس چیست؟

الگوی مرد دارآویز که به آن Hanging man گفته می‌شود و الگوی چکش یک الگوی شبیه به هم، اما کاملاً برعکس برای تشخیص روند صعودی و نزولی هستند که روی چارت معاملاتی در کندل‌ها دیده می‌شود. این الگوها می‌تواند تاییدی برای پایان روندهای نزولی و صعودی باشند. ما در این مقاله به صورت کامل این دو الگو و روش پیدا کردن آن‌ها را در چارت معاملاتی توضیح خواهیم داد.

الگوی چکش

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

الگوی مرد دارآویز

الگوی مرد دارآویز یا الگوی Hanging man یکی از الگوهای مهم در بین کندل های فارکس است که نشان‌دهنده تغییرات روند به سمت نزولی در یک حرکت صعودی است. این الگوی زمانی معتبر است که شامل یک بدنه واقعی کوچک، سایه پایین بلند و دارایی در روند صعودی باشد. برای نمونه می‌توانید این الگو را در تصویر زیر مشاهده کنید.

الگوی مرد به دار آویخته
الگوی مرد دارآویز نشان‌دهنده تغییرات روند به سمت نزولی در یک حرکت صعودی است.

این الگو دارای یک بدنه بسیار کوچک با شدو (سایه) بلند در زیر آن است که حتماً باید سایه حداقل دو یا سه برابر بدنه‌ای که در بالا تشکیل شده باشد. اگر در زمانی که یک روند صعودی در جریان است، این الگو را با بدنه نزولی ببینید، یعنی خریداران بازار نتوانسته‌اند در مبارزه با فروشندگان احتمالاً موفق باشند و به احتمال زیاد شاهد آغاز روند نزولی خواهیم بود. بگذارید یک نمونه از آن را روی چارت ببینیم.

مرد به دار آویخته
الگو مرد دار آویز دارای یک بدنه بسیار کوچک با شدو (سایه) بلند در زیر آن است.

در این روند صعودی پس از رخ دادن یک الگوی مرد دارآویز، استاپ‌ها از سطح مشخص شده جمع‌آوری شده‌اند و روند به نزولی تغییر وضعیت داده است. این نکته را به خاطر داشته باشید که دیدن این الگو در هر بخش چارت نشان‌دهنده تغییر روند نیست، بلکه اصولاً پترن‌های کندل مانند همین Hanging man صرفاً یک تاییدیه برای تغییر روند است. برای مطالعه بیشتر راجب الگوهای کندل استیک یا شمعی به مقاله کندل استیک چیست؟ مراجعه کنید.

الگوی چکش

اما الگوی چکش دقیقاً برعکس الگوی مرد دار آویز رخ می‌دهد. یعنی زمانی که شما یک روند نزولی دارید، یک کندل سبز رنگ با سایه بلند در زیر آن نشان می‌دهد که فشار خریداران برتری نسبی به فروشندگان داشته و احتمالاً مسیر حرکت بازار تغییر خواهد کرد. لطفاً به عکس زیر دقت کنید:

چکش
الگوی چکش در روند نزولی ظاهر می‌شود.

در الگوی چکش شما باید یک سایه بلند از زیر و بدنه سبز رنگی که یک سوم سایه است را مشاهده کنید، برای تشخیص بهتر یک نمونه از آن را روی چارت به شما نشان خواهیم داد.

الگوی چکش
در الگوی چکش یک سایه بلند از زیر دارد.

همانطور که در پاراگراف قبلی هم گفتیم، دیدم الگوی چکش به معنای تغییر روند صد در صد در بازار نیست و فقط به عنوان یک تاییدیه می‌توانید از آن استفاده کنید.

الگوی مرد دارآویز یک کندل قرمز رنگ (نزولی) با بدنه کوچک در بالا و سایه بزرگ در زیر است که در پایان یک روند صعودی دیده می‌شود و الگوی چکش نیز کندلی سبز رنگ (صعودی) است که در پایان یک روند نزولی با بدنه کوچک و سایه بلند دیده می‌شود.

تفاوت الگوی چکش و الگوی مرد دارآویز

به طور کلی شکل ظاهری این دو الگو باهم تفاوت چندانی ندارد، فقط رنگ و محلی در چارت که باید آن‌ها را ببینید با هم متفاوت است.

تفاوت الگوی چکش و مرد به دار آویخته
الگوی چکش در روند نزولی و الگوی مرد به دار آویخته در روند صعودی ظاهر می‌شود.

الگوی چکش همانطور که توضیح داده شد بدنه صعودی (سبز رنگ) دارد و در یک روند نزولی دیده می‌شود، اما الگوی مرد دارآویز یا هنگینگ من دارای بدنه نزولی (قرمز رنگ) است که در پایان یک روند صعودی می‌توانید ببینید. دقت داشته باشید که در هر دو الگو بدنه باید یک سوم سایه زیر آن باشد.

معامله با الگوی چکش

برای اینکه بتوانید با الگوی چکش معامله کنید باید آن را در پایان یک روند نزولی در منطقه‌ای که ممکن است بازار برگشت انجام دهد ببینید، برای این کار می‌توانید از استراتژی‌های شخصی خود و حتی اندیکاتورهایی مانند STOCHASTIC و RSI استفاده کنید.

معامله با الگو چکش
اگر الگو چکش را برای تایید روند خود مشاهده کردید، می‌توانید پس از بسته شدن آن یک ترید BUY باز کنید.

 

اگر چنین الگویی را برای تایید روند خود مشاهده کردید، می‌توانید پس از بسته شدن آن یک ترید BUY باز کنید و استاپلاس خود را زیر سایه کندل قرار دهید. البته برای اطمینان بهتر است اجازه دهید کندل بعدی در جهت صعودی بسته شود و بدنه آن کندل چکش شما را پوشش بدهد تا شما با اطمینان بیشتری از شروع تغییر روند وارد معامله شوید.

معامله با الگوی مرد دارآویز

اما اگر در یک روند صعودی یک الگوی مرد دارآویز را مشاهده کردید (با فلش رو تصویر مشخص شده است)، منتظر بمانید تا بازار بتوانید کندی زیر سایه آن ببندد تا مطمئن شوید که روند نزولی خواهد بود. البته بهتر است از اندیکاتورهای کمکی نیز استفاده کنید.

معامله با الگوی مرد به دار آویخته
بعد از بسته شدن آن کندل زیر سایه الگوی هنگینگ من، می‌توانید وارد معامله فروش شوید.

بعد از بسته شدن آن کندل زیر سایه الگوی هنگینگ من، می‌توانید وارد معامله فروش شوید. بهتر است استاپ خود را بالای کندل هنگینگ من بگذارید، اما اگر خیلی فاصله دور بود می‌توانید آخرین مقاومتی را که روی چارت می‌بینید به عنوان استاپ لاس خود در نظر بگیرید.

روش پیدا کردن الگوی مرد دار آویز یا الگوی چکش در چارت

اگر برای شما سخت است که بخواهید خودتان در ابتدا این الگوها را روی چارت پیدا کنید، در تریدینگ ویو می‌توانید اندیکاتور HANGING MAN صعودی یا نزولی را جستجو کرده تا شبیه به شکل زیر برای شما خود اندیکاتور روی چارت آن‌ها را علامت گذاری کنید، همچنین اندیکاتور HAMMER نیز می‌تواند الگوهای چکش را برای شما بیابد.

پیدا کردن الگوی چکش در چارت
برای پیدا کردن این الگوها در چارت از اندیکاتور HANGING MAN استفاده کنید.

در متاتریدر نیز اندیکاتورهای رایگانی وجود دارد که با دانلود کردن آن‌ها می‌توانید این الگوها را به راحتی روی چارت پیدا کنید.

آنچه در مقاله الگوی مرد دار آویز و الگوی چکش خواندیم:

در این مقاله با پترن یا الگوهای مرد دار آویز و الگوی چکش آشنا شدید. متوجه شدید که الگوی مرد دار آویز در یک روند صعودی دیده می‌شود و الگوی چکش در پایان یک روند نزولی. از ویژگی مهم این الگوها این است که به‌جز رنگ کاملاً شبیه به هم هستند، همچنین می‌توان به 3 برابر بودن سایه زیری آن‌ها نسبت به بدنه اشاره کرد که نشان‎دهنده فشار خریداران در انتهای روند نزولی و فشار فروشندگان در انتهای روند صعودی است. همانطور که اشاره شد نباید از این الگوها به تنهایی استفاده کنید، شما باید این الگوها را بخشی از تاییدیه ستاپ ورود به معامله خود در نظر بگیرید.

سوالات متداول
پترن‌های کندل استیک چه کاربردی دارند؟
کاربران حرفه‌ای از پترن‌های مختلف کندل استیک برای تاییدیه ورود به یک معامله استفاده می‌کنند.
الگوی مرد دارآویز چیست؟
الگوی مرد دار آویز یا هنگینگ من در پایان یک روند صعودی به صورت یک کندل کوچک قرمز رنگ با سایه بلند نمایش داده می‌شود و نشان‌دهنده پایان روند است.
الگوی چکش چیست؟
الگوی چکش یا هامر در پایان یک روند نزولی به صورت یک بدنه سبز رنگ با سایه بلند مشاهده می‌شود و نشان‌دهنده پایان یافتن روند نزولی است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران