خانه > کالج کدام بروکر > حفظ سرمایه در مقابل تورم

حفظ سرمایه در مقابل تورم

همان‌طور که می‌دانید تورم افزایش مستمر قیمت است که سبب می‌شود که قدرت خرید کاهش پیدا کند. در کشورهایی مانند ایران که میزان تورم مستمر سالانه بسیار بالاست، حفظ دارایی‌ها در برابر تورم بسیار مهم و ضروری می‌باشد، در غیر این صورت در بلند مدت ارزش پول را به شدت کاهش می‌دهد. ما در این مقاله به بررسی حفظ سرمایه در مقابل تورم خواهیم پرداخت.

حفظ سرمایه در مقابل تورم

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

حفظ سرمایه در مقابل تورم

چه چیزی بخریم تا ارزش پولمان حفظ شود؟ در شرایط تورمی که دائماً قیمت‌ها در حال افزایش است، نگه‌داشتن پول نقد به صورت ذخیره پولی بسیار خطرناک است. اولین چیزی که تورم روی آن تاثیر می‌گذارد کاهش قدرت خرید است. همین کاهش قدرت خرید به معنای کاهش ارزش پول است. فرض کنید که شما در کشوری زندگی می‌کنید که ماهانه ۵۰% تورم دارد. ابتدای ماه حقوق می‌گیرید و با ۱۰۰ دلار آن می‌توانید ۱۰ عدد روغن بخرید، اگر این خرید را انجام ندهید و پول خود را مثلاً در بانک سیو کنید، ماه بعدی با همین ۱۰۰ دلار می‌توانید ۵ عدد روغن خریداری کنید.

 حفظ سرمایه در مقابل تورم
در شرایط تورمی که دائماً قیمت‌ها در حال افزایش است، نگه‌داشتن پول نقد به صورت ذخیره پولی بسیار خطرناک است.

همین مسئله نشان می‌دهد که در کشورهای تورمی نگهداری پول به صورت نقدی یا کالای مصرفی بسیار پر ضرر است. بنابراین برای حفظ سرمایه لازم است که پول خود را به دارایی‌هایی تبدیل کنید که به صورت دائم با تورم بالا می‌روند. مثلاً در کشوری مثل ایران تبدیل ریال به دلار، یا سایر ارزهای بین‌المللی، سکه طلا، مسکن و … کمک می‌کند که دارایی‌های شما حفظ شود. برای مطالعه بیشتر راجب فاندامنتال به مقاله تحلیل فاندامنتال مراجعه کنید.

رابطه تورم با طلا و مسکن

یکی از روش‌های حفظ دارایی در کشوری که تورم‌ها بالایی دارد، تبدیل پول به طلا و مسکن است. در کشور تورمی مانند ایران که مردم ترس از تورم دارند، به صورت پیش‌فرض سعی می‌کنند که پول نقدی که از کار خود کسب می‌کنند را به سرعت به چیزهایی تبدیل کنند که ارزش آن حفظ شود. در شرایط تورمی طلا و مسکن یکی از راه‌های فرار از تورم است چون این کالاها با ارزش هستند. طلا دارای ارزش جهانی است و قیمت اونس آن در جهان تعیین می‌شود، همچنین یک فلز ارزشمند بین‌المللی است که تمامی تغییرات آن وابسته به قیمت جهانی است نه پول ملی کشور شما!

منظور از کاهش ارزش پول چیست؟

کاهش ارزش پول به معنای کاهش توان خرید با همان مقدار پول است، در بالا نیز این مسئله را مثال زدیم. تورم به دلیل ورود پول بدون پشتوانه به جامعه سبب افزایش هزینه‌های تولید و قیمت‌های نهایی کالاها می‌شود؛ همین امر به سرعت ارزش پول را پایین می‌برد. شاید به یاد داشته باشید، مثلاً در ۳۰ سال پیش در ایران قیمت نان ۱ تومان بود، در حال حاضر ۴۵۰ تومان است. یعنی فقط در بخش نان ارزش پول ۴۵۰ برابر کمتر شده است.

منظور از کاهش ارزش پول چیست؟
کاهش ارزش پول به معنای کاهش توان خرید با همان مقدار پول است.

همین مسئله به صورت واضح نشان‌دهنده کاهش ارزش پول است. حالا اگر شما پول خود را در یک کشور تورمی بخواهید به صورت نقد نگاه دارید متوجه خواهید شد که هرماه پولتان کم‌ارزش‌تر می‌شود یعنی میزان قدرت خرید شما کاهش پیدا می‌کند.

برای اینکه سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کنید، باید دارایی‌های خود را که به صورت پول نقد است به کالاهایی تبدیل کنید که ارزش آنها با تورم بالا می‌رود، مانند سکه طلا، مسکن، دلار و غیره.

دلایل کاهش ارزش پول در اقتصاد

دلایل مختلفی برای کاهش ارزش پول در اقتصاد وجود دارد. یکی از آنها تورم است.. بیشتر این دلایل به سیاست‌های مالی یک کشور برمی‌گردد، همچنین تصمیمات سیاسی، جنگ، شوک‌های اقتصادی و ژئوپولیتیکی می‌تواند به کاهش ارزش پول یک کشور منجر شود. برای مثال در کشوری که صادرات بسیار پایین است و از پول این کشور در جهان استفاده نمی‌شود، ارزش پول به شدت کاهش پیدا می‌کند.

حفظ ارزش پول چه اهمیتی دارد؟

حفظ ارزش پول به صورت مستقیم با حفظ دارایی‌های شما ارتباط دارد. حقوق همیشه کمتر از میزان نرخ تورم بالا می‌رود و همچنین ممکن است فقط یک بار در سال شما مشمول افزایش حقوق شوید، اما تورم ممکن است دائماً یعنی ماهانه افزایش یابد، بنابراین برای حفظ دارایی‌هایتان باید حتماً ارزش پول خود را به صورت کامل حفظ کنید.

آنچه در مقاله راهکار حفظ سرمایه در مقابل تورم، خواندیم:

همان‌طور که متوجه شدید تورم به صورت دائم سبب می‌شود که ارزش پول ملی یک کشور کاهش پیدا کند. برای حفظ ارزش پول باید از راهکارهای جایگزینی برای نگهداری دارایی‌ها استفاده کنید. در کشور ما عموماً مردم پول ریال خود را به ارزهای دیگر مانند دلار و همچنین سکه، یا مسکن تبدیل می‌کنند تا بتوانند ارزش پول خود را حفظ نمایند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران