خانه > کالج کدام بروکر > لات در فارکس چیست؟ انواع لات در فارکس

لات در فارکس چیست؟ انواع لات در فارکس

بازار فارکس به گونه‎ای طراحی شده است که برای هر معامله گر، صرف نظر از مقدار سرمایه او، مناسب باشد. برای رسیدن به این هدف، هر معامله‌ای که انجام می‌دهید، با مقادیر مشخصی به نام “لات” اندازه‌گیری می‌شود. هرچه حساب معاملاتی شما بزرگتر باشد، با لات بیشتری می‌توانید معامله کنید. به شما کمک می‌کنیم تا در ادامه بیشتر با لات در فارکس آشنا شوید.

لات در فارکس چیست

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

مفهوم لات در فارکس

لات (Lot) در فارکس مقدار ارز پایه (بر حسب واحد) است که می‌خرید یا می‌فروشید. در واقع لات واحدی برای اندازه‌گیری مقدار معاملات است. به عنوان مثال، ۱ لات در بازار طلای لندن معادل ۱۰۰ اونس است و ۱ لات استاندارد در معاملات فارکس به جای ۱۰۰،۰۰۰ دلار، نشان‌دهنده ۱۰۰.۰۰۰ ارز پایه است.

لات در فارکس چیست؟
لات در فارکس مقدار ارز پایه است که می‌خرید یا می‌فروشید.

لات‌های استاندارد برای معامله‌گرانی که سرمایه هنگفتی برای معامله دارند و همچنین برای معامله‌گران بلندمدت عالی هستند. البته لات‌های دیگری نیز در فارکس وجود دارند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

محاسبه لات در فارکس

برای محاسبه اندازه لات به دلار، باید بدانید که یک لات استاندارد برابر با ۱۰۰.۰۰۰ واحد ارز است. پس اگر می‌خواهید بدانید هر لات چند دلار است؟ باید بگوییم اگر ارز پایه شما دلار آمریکا باشد، ۱ لات استاندارد نشان‌دهنده ۱۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا است. اگر ارز پایه شما یورو باشد، ۱ لات به معنای ۱۰۰.۰۰۰ یورو است.

لات در فارکس چیست؟
اگر ارز پایه شما دلار آمریکا باشد، ۱ لات استاندارد نشان‌دهنده ۱۰۰.۰۰۰ دلار آمریکا است.

در کنار یک لات استاندارد، دو نوع دیگر لات دیگر نیز وجود دارد: مینی لات و میکرو لات. یک مینی لات برابر با ۱۰.۰۰۰ واحد و میکرولات برابر با ۱.۰۰۰ واحد است.

همچنین یک پیپ از هر لات یعنی یک درصد از یک صدم لات و برابر با ۱۰ واحد است. بنابراین یک لات از دلار مساوی با ۱۰۰.۰۰۰ دلار و یک پیپ مساوی با ۱۰ دلار است.

رابطه میان لات و لوریج در فارکس

اگر شما یک لات از ارز را خریداری کنید، به معنای خرید ۱۰۰.۰۰۰ واحد از آن است. استفاده از لات‌های بزرگتر در معاملات به شما اجازه می‌دهد سود بیشتری کسب کنید، اما در عین حال ریسک بیشتری نیز دارد. از طرفی لوریج یا اهرم میزان وام یا قرضی است که بروکر برای معامله به شما می‌دهد. بنابراین هر چقدر از اهرم بالاتری استفاده کنید، می‌توانید با لات بیشتری وارد معامله شوید. به طور مثال با استفاده از اهرم ۱:۱۰۰ و با سرمایه ۱.۰۰۰ دلار می‌توانید معامله‌ای به ارزش ۱۰۰.۰۰۰ دلار داشته باشید.

توجه کنید که لوریج ریسک بزرگی را هم به همراه دارد، زیرا حتی یک حرکت کوچک در قیمت ارز بر سرمایه شما تاثیر دارد.

انواع لات (LOT) در فارکس

معمولاً هنگام معامله در فارکس چهار لات مختلف وجود دارد که به شرح زیر است:

  • لات استاندارد: ۱۰۰.۰۰۰ واحد از ارز پایه؛
  • مینی لات: ۱۰.۰۰۰ واحد از ارز پایه؛
  • میکرو لات: ۱.۰۰۰ واحد از ارز پایه؛
  • نانو لات: ۱۰۰ واحد از ارز پایه.

هر اندازه از لات نیاز به حداقل سرمایه‌گذاری متفاوتی برای باز کردن یک معامله دارد. هرکدام نیز برای هر حرکت پیپ مقدار خاصی دارند. همانطور که قبلا گفتیم، اندازه لات استاندارد، که حداکثر اندازه ممکن است ۱۰۰.۰۰۰ واحد از ارز پایه است. از این رو، در این مورد، وقتی به اندازه لات استاندارد در فارکس معامله می‌کنید، ارزش پیپ ۱۰ دلار است.

اندازه‌های لات‌های کوچک، میکرو و نانو، اندازه‌های لات کوچک‌تری هستند که معامله‌گران را قادر می‌سازد تا پوزیشن‌های کوچک‌تری باز کنند و بتوانند با سرمایه‌گذاری کمتر در بازارهای فارکس معامله کنند.

بیشترین و کمترین لات در فارکس

بیشترین اندازه لات در فارکس معادل ۱۰۰.۰۰۰ واحد از ارز است که به نام لات استاندارد شناخته می‌شود.

لات در فارکس چیست؟
کمترین واحد لات ۱۰۰ واحد از ارز است.

کمترین لات در فارکس نیز نانو لات می‌باشد که معادل یک هزارم لات استاندارد و ۱۰۰ واحد از ارز پایه است.

درک مفهوم لات در فارکس ضروری است زیرا به معامله‌گران کمک می‌کند تا سفارشات با اندازه مناسب را انجام دهند.

حجم معامله در فارکس

هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات، مهم است که ریسک های خود را مدیریت کنید. بسیاری از استراتژی های مدیریت ریسک بسیار ساده هستند. برای مثال اکثر معامله‌گران حرفه‌ای هرگز بیش از 1 تا 5 درصد از سرمایه تجاری خود را به خطر نمی‌اندازند. اما چگونه می‌توان اندازه معاملات را محاسبه کرد؟ چند لات باید معامله کنید تا ریسک‌های شما حدود 1 درصد سرمایه تجاری شما باشد؟ اگر مثال زیر را در نظر بگیریم، محاسب لات چندان دشوار نیست:

بیایید تصور کنیم یک معامله‌گر به تازگی معامله 1 لات استاندارد را برای USD/JPY باز کرده است. این بدان معناست که می‌خواهد 100.000 ین دلار بخرد.

اگر نرخ مبادله 1.3 باشد، یعنی 1 ین = 1.3 دلار آمریکا است.

با دانستن این موارد، پس از باز کردن پوزیشن، معامله‌گر حجمی را معامله می‌کند که با استفاده از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

اندازه لات × نرخ مبادله = حجم معاملات

بنابراین، در مورد مثال بالا، فرمول به این صورت عمل می‌کند:

{100000 × 1.3}   = حجم معاملات

پس حجم معاملات 130.000 دلار است. اگر نرخ ارز 1.4 بود، این حجم 140.000 دلارمی‌شد.

نقش لات در اسپرد معاملات فارکس

اسپرد (هزینه معاملاتی) هر لات در معاملات فارکس به جفت ارز و مدل قیمت‌گذاری بروکر بستگی دارد. اسپرد معمولاً برای جفت ارزهای عجیب و غریب و در دوره‌های نوسانات بالا گسترده‌تر است. به طور کلی میزان اسپرد هر لات با ضرب اسپرد در اندازه لات محاسبه می‌شود.

برای مثال، اگر اسپرد برای جفت ارز EUR/USD ،1 پیپ باشد و شما در حال معامله یک لات استاندارد باشید، اسپرد هر لات 10 دلار (1 دلار در 100000 واحد) خواهد بود. اگر یک مینی لات معامله می‌کنید، اسپرد هر لات 1 دلار (0.10 دلار در 10000 واحد) خواهد بود.

مناسب ترین لات در فارکس چیست؟

اندازه لات با مقدار پولی که می‌خواهید در هر معامله ریسک کنید، تعیین می‌شود. درک این نکته مهم است که اندازه لات میزان سود یا زیان شما را در هر معامله تعیین می‌کند. بنابراین، محاسبه صحیح اندازه لات بسیار مهم است. در اینجا مراحل محاسبه اندازه لات فارکس آمده است:

  1. مقدار پولی را که می‌خواهید ریسک کنید مشخص کنید؛
  2. استاپ لاس را در پیپ‌ها تعیین کنید؛
  3. مقدار پیپ را محاسبه کنید؛
  4. اندازه لات را محاسبه کنید.

در ادامه به بررسی کامل موارد ذکر شده می‌پردازیم:

مقدار پولی را که می‌خواهید ریسک کنید مشخص کنید

اولین قدم در محاسبه اندازه لات، تعیین مقدار پولی است که می‌خواهید در هر معامله ریسک کنید. این پول معمولاً درصدی از موجودی حساب معاملاتی شما است. به عنوان مثال، اگر موجودی حساب معاملاتی 10.000 دلاری دارید و می‌خواهید در هر معامله 2 درصد ریسک کنید، مقدار پولی که می‌خواهید ریسک کنید 200 دلار است.

استاپ لاس را در پیپ‌ها تعیین کنید

مرحله دوم تعیین حد ضرر در پیپ است. توقف ضرر یا استاپ لاس، سفارشی است که برای محدود کردن میزان ضرر در معامله انجام می‌شود. تعیین استاپ اوت قبل از محاسبه اندازه لات مهم است و باید بر اساس نوسانات جفت ارز مورد معامله باشد. به عنوان مثال، اگر در حال معامله EUR/USD هستید و قیمت فعلی آن 1.2000 است، ممکن است تصمیم بگیرید که استاپ ضرر را در 1.1900 قرار دهید که 100 پیپ از قیمت فاصله دارد.

مقدار پیپ را محاسبه کنید

مرحله سوم محاسبه مقدار پیپ است. ارزش پیپ مقدار پولی است که برای هر حرکت پیپ در جفت ارز مورد معامله به دست می‌آید یا از دست می رود. ارزش پیپ با جفت ارز مورد معامله، اندازه لات و نرخ مبادله تعیین می‌شود و طبق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

ارزش پیپ = (1 پیپ / نرخ ارز) * اندازه لات

به عنوان مثال، اگر شما در حال معامله EUR/USD هستید، نرخ مبادله 1.2000 است و از اندازه لات استاندارد 100000 یورو استفاده می کنید، ارزش پیپ برابر با مقدار زیر خواهد بود:

ارزش پیپ = (0.0001 / 1.2000) * 100000 = 8.33 دلار

اندازه لات را محاسبه کنید

مرحله آخر محاسبه اندازه لات است. فرمول محاسبه اندازه لات به صورت زیر است:

اندازه لات = (مقدار ریسک / (توقف ضرر * ارزش پیپ))

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید 200 دلار در یک معامله ریسک کنید، حد ضرر 100 پیپ و ارزش پیپ 8.33 دلار است. بنابراین اندازه لات به این صورت خواهد بود:

اندازه لات = (200 دلار / (100 * 8.33 دلار)) = 0.24

طبق فرمول بالا، اندازه لات 0.24 لات استاندارد خواهد بود که معادل 24000 یورو است.

آنچه در مقاله لات در فارکس چیست؟ خواندیم:

در این مقاله با مفهوم لات در فارکس آشنا شدیم و به رابطه لات با لوریج، پیپ، اسپرد و … پرداختیم. همچنین یاد گرفتیم که چگونه با استفاده از لات حجم معاملات خود را محاسبه کنیم و مناسب‌ترین لات را برای ورود به بازار محاسبه کردیم. با کمک این مقاله اطلاعات کاملی درباره لات و انواع آن کسب خواهید کرد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران