خانه > کالج کدام بروکر > آموزش استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس

آموزش استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس

بازار فارکس بزرگترین، پر رونق‌ترین و جذاب‌ترین بازار مالی جهان است که میلیون‌ها تریدر در آن عضویت داشته و به معامله‌گری می‌پردازند. بازار فارکس بدون تردید، بهشت اسکلپرها است، زیرا در مدت‌زمان بسیار پایین و گاه حتی کمتر از یک دقیقه می‌توانند سود‌های رضایت‌بخشی را بگیرند، هرچند که بسیاری نیز با همان سرعت سرمایه خود را از دست می‌دهند. پس، اگر استراتژی اختصاصی خود را ندارید یا هنوز از سودآوری آن مطمئن نیستید، بهتر است فعلا معامله نکنید و با تمرین استراتژی‌های سایت «کدام بروکر» به تبحر برسید.

استراتژی 15 دقیقه فارکس

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

معاملات اسکلپینگ در بازار فارکس، از پرطرفدارترین تریدها برای طیف وسیعی از معامله‌گران محسوب می‌شوند که می‌توانند در مدت زمانی کوتاه انجام شوند. معاملات اسکلپینگ معمولا در تایم‌فریم‌های یک، ۵ و نهایتا ۱۵ دقیقه انجام می‌شود، هرچند که گاهی اوقات، یک پوزیشن به دلیل رنج شدن بازار، ممکن است تا چند ساعت نیز باز بماند.

آموزش استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس
بازار فارکس بزرگترین، پر رونق‌ترین و جذاب‌ترین بازار مالی جهان است که میلیون‌ها تریدر در آن عضویت داشته و به معامله‌گری می‌پردازند.

در ادامه با یک استراتژی اسکلپینگ در تایم فریم ۱۵ دقیقه آشنا شوید. اگر نیاز هست که راجب استراتژی مطالعه کنید توصیه می‌کنیم به مقاله استراتژی چیست؟ مراجعه کنید.

نکات مهم قبل از اجرای استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس

این استراتژی در صورتی برای شما سودده خواهد شد که نکات زیر را به طور دقیق اجرا کنید:

 1. از این استراتژی می‌توانید روی تمام نمادهای معاملاتی موجود در فارکس، اعم از جفت‌ارزها، طلا، نقره، نفت و سهام استفاده کنید، اما بهتر است در اول کار برای تمرین بر روی جفت‌ارزهای پوند به ین ژاپن (GBPJPY)، یورو به دلار آمریکا (EURUSD) یا پوند به دلار آمریکا (GBPUSD) استفاده کنید.
 2. با این استراتژی حداقل ۱۰۰ ترید در دمو انجام دهید و سپس اگر موفق شدید حداقل ۷۰ درصد معاملات را با سود ببندید، روی حساب واقعی با حجم یک صدم اجرا کنید.
 3. سعی کنید میزان سرمایه شما در حساب دمو دقیقا به اندازه سرمایه‌ای باشد که در حساب واقعی دارید یا می‌خواهید واریز کنید.
 4. حجم معاملات در تمام ۱۰۰ ترید آزمایشی ثابت باشد.
 5. حجم معاملات در حساب دمو دقیقا همان حجمی باشد که که قصد دارید در حساب واقعی استفاده کنید.
 6. به هیچ عنوان بک تست نگیرید زیرا اندیکاتورها در بیش از ۹۰ درصد موارد در بک تست، استراتژی را تایید می‌کنند درحالی که وضعیت در حساب لایو کاملا متفاوت است.
 7. سعی کنید، حداقل در حساب دمو کاملا به استراتژی پایبند بمانید و اجازه دهید تا یا حد سود شما زده شود یا حد ضرر. اگر قیمت به حد ضرر شما نزدیک شد، به هیچ عنوان استاپ لاس را تغییر مکان ندهید.
 8. میزان حد ضرر را ۴۰ پیپ و حد سود را از یک تا دو برابر بین ۴۰ تا ۸۰ پیپ در نظر بگیرید.
 9. در صورتی که از پرایس اکشن سررشته دارید، اگر قیمت به حد سود شما نزدیک شد و احساس کردید که روند دارای قدرت است، حد ضرر خود را به نقطه ورود انتقال داده و حد سود را ۲۰ پیپ، ۲۰ پیپ افزایش دهید یا حد سود را بردارید و برای حد ضرر از تریلینگ استاپ به میزان ۴۰ پیپ فاصله استفاده کنید.
 10. از این استراتژی در تمام سشن‌های معاملاتی می‌توانید استفاده کنید ولی در اواخر تایم لندن و حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از شروع سشن نیویورک و تا سه ساعت اول تایم نیویورک، به دلیل نوسانات بالا، نتایج بهتر با میزان سود بیشتری خواهید گرفت.
استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس تنها یک نمونه از استراتژی‌های ساده است که می‌تواند به شما سودهای رضایت‌بخشی بدهد، فقط به تمرین زیاد نیاز دارد تا به تبحر برسید.

آموزش استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس

نماد دلخواه (مثلا USDJPY) را روی چارت بیندازید. تایم فریم را روی ۴ ساعته قرار دهید. سپس اندیکاتورهای زیر را با تنظیمات داده شده روی چارت بیندازید.

 1. مووینگ اوریج 12 Exponential با رنگ آبی؛
 2. مووینگ اوریج 21 Exponential با رنگ سبز؛
 3. مووینگ اوریج 34 Exponential با رنگ نارنجی؛
 4. اندیکاتور RSI با تنظیمات پیش فرض (Period 14)، لول 0 را به لول‌های 30 و 70 اضافه کنید؛
 5. اندیکاتور MACD با تنظیمات پیش فرض (12 – 26 – 9).

برای استفاده از این استراتژی لازم است تا با تحلیل تکنیکال آشنایی مناسب داشته باشید و نواحی حمایت و مقاومت، پیوت‌ها، روند و استفاده از اندیکاتورها را به خوبی یاد داشته باشید.

سعی کنید از آغاز سشن لندن، حدود ساعت ۱۱ قیمت را در تایم فریم ۴ ساعته روی چارت تعقیب کنید. از این استراتژی در بازار روند دار استفاده کنید، اما مهم نیست که روند قیمت صعودی باشد یا نزولی. هنگامی‌که اطمینان پیدا کردید که روند صعودی است یا نزولی، می‌توانید به تایم فریم ۱۵ دقیقه بروید. در تصویر زیر روند از نقطه 3 به بعد نزولی شده است.

آموزش استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس
نماد دلخواه (مثلا USDJPY) را روی چارت بیندازید. تایم فریم را روی ۴ ساعته قرار دهید.

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، روند در تایم فریم 4 ساعته، تا نقطه شماره 3 صعودی است. سپس نزولی شده و در نقطه شماره 4 یک کف پایین‌تر از کف شماره 2 زده است که بالاترین کف روند صعودی است. قیمت، سپس سقف شماره 5 را شکل می‌دهد و برمی‌گردد تا نقطه شماره 5 پولبک می‌زند.

هنگامی‌که قیمت کف شماره 2 را می‌شکند، از نظر پرایس اکشن Choch (Change of Character) یا تغییر ساختار رخ می‌دهد و زمانی که نقطه شماره 4 را در نقطه شماره 6 می‌شکند، Bos (Break of structure) یا شکست ساختار انجام می‌شود که نشان از ادامه روند جدید (در اینجا نزولی) دارد.

اکنون به تایم فریم 15 دقیقه بروید و قیمت را دنبال کنید. هر زمان که قیمت در این تایم فریم صعودی شد، منتظر بمانید تا یک سقف بزند و مجددا نزولی شود. در این حالت هر سه مووینگ اوریج به یکدیگر گره خورده و سپس باز شده و از هم فاصله می‌گیرند. زمانی که در یکی دو کندل بعدی مووینگ نارنجی در بالا، مووینگ سبز در وسط و مووینگ آبی در پایین قرار گرفت و همچنین خط منحنی اندیکاتور RSI از بالای محدوده ۵۰ درصد به زیر آن آمد و همچنین، در اندیکاتور MACD نیز میله‌های هیستوگرام از روی خط 0 به زیر آن رسیدند، می‌توانید پوزیشن Sell باز کنید.

آموزش استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس
اکنون به تایم فریم 15 دقیقه بروید و قیمت را دنبال کنید.

همان طور که در تصویر مشاهده می‌شود، دو پوزیشن اول و سوم که داخل مستطیل صورتی به همراه خط عمودی سفید نشان داده شده، هرکدام 70 و 180 پیپ سود داده‌اند، اما در مربع دوم که با رنگ نارنجی مشخص شده به دلیل این که خط منحنی RSI به ناحیه 30 درصد رسیده، نباید پوزیشن باز کرد. برای روند صعودی نیز همین دستورالعمل را برعکس اجرا کنید.

آنچه در مقاله استراتژی ۱۵ دقیقه فارکس خواندیم:

استراتژی ۱۵ دقیقه در فارکس، نیاز به تمرین و دقت زیاد دارد. این استراتژی در صورتی که تمام شرایط رعایت شود در بیش از ۷۰ درصد موارد با سود همراه می‌شود، اما باز هم نباید از آن انتظار معجزه داشته باشید زیرا بیش از ۷۰ درصد علل شکست یا پیروزی شما به عوامل دیگری از جمله شناخت بازار، خبرهای فاندامنتالی، کنترل احساسات، میزان ترس و طمع، زمان و نقاط ورود و خروج، تحلیل دقیق و دیگر عوامل بستگی دارد.

تبلیغات

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران