الگو BMS در فارکس

BMS مخفف BREAK OF MARKET STRUCTURE به معنای شکست در ساختار اصلی بازار است. به زبان ساده زمانی که یک روند نزولی داریم و ساختار بازار اعم از سقف‌ها در حال شکسته شدن هستند، میگویند ساختار بازار در حال شکستن است یا BMS رخ می‌دهد. این BMS سبب می‌شود تا روند حرکت و مسیر بازار به کلی تغییر کند. ما در این مقاله شما را بیشتر با بی ام اس و شرایط آن آشنا خواهیم کرد.

الگو BMS

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

BMS در فارکس چیست؟

ساختار بازار Structures نام دارد، همان ساختاری که کف‌ها و سقف‌ها را می‌سازد تا یک روند شکل بگیرد. اگر بخواهید BMS را درک کنید ابتدا باید استراکچر بازار را به صورت کامل بشناسید برای این کار به تصویر زیر نگاه کنید:

BMS در فارکس چیست؟
ساختار بازار Structures نام دارد، همان ساختاری که کف‌ها و سقف‌ها را می‌سازد تا یک روند شکل بگیرد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ساختار بازار از حرکت منظم کف‌ها و سقف‌ها شکل می‌گیرد. مثلاً در یک بازار صعودی که نمونه آن را در عکس بالا مشاهده می‌کنید، ساختار به این صورت است که دائم سقف‌ها و کف های جدید بالاتر از یکدیگر ایجاد می‌شود و تا زمانی که سقف جدید ایجاد شود و کف آخر نشکند، روند همچنان صعودی خواهد بود. اما حالا باید ببینیم که BMS چیست و چه زمانی رخ می‌دهد. همان‌طور که گفتیم BMS به معنای شکست ساختار قبلی است، برای درک بهتر این رویداد یک عکس در زیر به شما نمایش داده‌ایم که این مسئله را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح می‌دهد.

BMS در فارکس چیست؟
همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ساختار بازار از حرکت منظم کف‌ها و سقف‌ها شکل می‌گیرد.

اگر به عکس دقت کنید، در ابتدا یک روند نزولی داشتیم که ساختار صحیحی را از کف‌ها و سقف‌های پایین‌تر از هم ایجاد کرده است، اما بعد از آخرین کفی که در بازار تشکیل شده، یک حرکت صعودی قوی ایجاد شده و توانسته از آخرین سقف حرکت نزولی عبور کند و به اصطلاح آن سقف را بشکند. همانجایی که دقیقاً کلمه BMS نوشته شده مشاهده می‌کنید که ساختار بازار شکسته است و بازار از حالت نزولی به حالت صعودی تایید تغییر روند را دریافت کرده است. برای مشاهده دیگر الگوهای کلاسیک در فارکس وارد صفحه آن شوید.

دلایل شکل گیری BMS

دلیل رخ دادن BMS بسیار ساده است، تغییر روند بازار. هر زمان که بازار تغییر روند بدهد یک BMS در بازار رخ می‌دهد و اگر شما بتوانید آن را به خوبی مشاهده کنید، می‌تواند یک تأیید برای تغییر روند و ورود به روند جدید شما باشد. یعنی وقتی بازار از صعودی به نزولی تغییر می‌کند و یا از نزولی به صعودی، در پایان این روند و هنگام تغییر مسیر باید یک BMS را مشاهده کنید. اگر دقت کنید زمانی که BMS رخ می‌دهد گویی یک الگوی سروشانه اتفاق افتاده است.

دلایل رخ دادن BMS
دلیل رخ دادن BMS بسیار ساده است، تغییر روند بازار. هر زمان که بازار تغییر روند بدهد یک BMS در بازار رخ می‌دهد.

به طور کلی هر رویدادی شامل نوسان، ورود پول هوشمند، قدرت گرفتن خریداران یا فروشندگان، رسیدن به کف‌ها و سقف‌های معاملاتی و … می‌تواند باعث تغییر روند و رخ دادن BMS شود.

BMS مخفف BREAK OF MARKET STRUCTURE به معنای شکست ساختار قبلی بازار و ایجاد روند جدید در بازار است. همان‌طور که میدانید به روند بازار استراکچر میگویند، وقتی که این استراکچر در یک جهت از بین برود و جهت جدید ایجاد شود BMS رخ داده است.

BMS چطور شکل می‌گیرد؟

فرض کنید که در یک روند نزولی قرار داریم، طبق تصویر زیر فعلاً بازار در حال پایین رفتن است و دائماً در حال ایجاد کف‌های جدید است، روند نزولی ما زمانی معتبر است که بازار نتواند هیچ سقف جدیدی را ایجاد کند. پس تا زمانی که هنوز سقفی شکسته نشده است، همه‌چیز عادی است و ساختار بازار درست پیش می‌رود.

BMS چطور شکل می‌گیرد؟
بازار در حال پایین رفتن است و دائماً در حال ایجاد کف‌های جدید است.

اما مثل عکس زیر زمانی که بازار بتواند برگردد و سقف آخر را در روند نزولی بشکند یعنی بریک BREAK رخ داده است. حالا اگر کف همین حرکت صعودی نتواند کف آخر را بشکند و میزان اصلاح آن کمتر از کف آخر باشد و دوباره همین سقف آخر شکسته شود یعنی BMS رخ داده است.

BMS چطور شکل می‌گیرد؟
زمانی که بازار بتواند برگردد و سقف آخر را در روند نزولی بشکند یعنی بریک BREAK رخ داده است.

همان‌طور که می‌بینید در این قسمت از چارت، BMS ما کاملاً تشکیل و تایید شده است و شما می‌توانید بگویید که یک BMS رخ داده و ساختار بازار تغییر کرده است.

BMS چطور شکل می‌گیرد؟
در این قسمت از چارت، BMS ما کاملاً تشکیل و تایید شده است.

همانطور که متوجه شدید الگوی BMS به صورتی که ذکر کردیم تشکیل می‌شود.

آنچه در مقاله BMS چیست خواندیم:

همان‌طور که متوجه شدید BMS به شکست ساختار بازار قبلی و ایجاد یک روند جدید گفته می‌شود. یعنی زمانی که یک بازار نزولی دارید و ساختار آن شکسته شود و بازار صعودی شود میگوییم BMS رخ داده است. BMS کمک می‌کند تا ما شکست ساختار قبلی را از این طریق تأیید کنید و اگر می‌خواهیم در روند جدید وارد معامله شویم، سیگنال روند جدید را دریافت نماییم.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید