خانه > کالج کدام بروکر > خرید و فروش یا buy و sell در فارکس چیست؟

خرید و فروش یا buy و sell در فارکس چیست؟

برای یک معامله‌گر تازه‌کار، درک مفهوم بازار دوطرفه که در آن می‌توان حتی از پایین آمدن ارزش یک نماد معاملاتی سود کرد، کمی پیچیده است. فارکس تنها بازار دو طرفه جهان است که نه فقط در زمان buy بلکه با زدن sell نیز می‌توانید از روند نزولی هم سود کنید. در این مقاله مفهوم buy و sell را در فارکس به‌صورت کامل شرح خواهیم داد.

خرید و فروش در فارکس

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

بازار فارکس خلاف سایر مارکت‌های دوطرفه است. در بازار سهام به طور معمول با مفهوم Buy یا همان خرید آشنا شده‌اید و می‌دانید که اگر یک سهام را بخرید و بالا برود، سود می‌کنید و اگر پایین بیاید ضرر خواهید کرد. اما در فارکس به دلیل دوطرفه بودن بازار، نوع دیگری از ورود به معامله وجود دارد که Sell نامیده می‌شود، یعنی شما با فروش یک دارایی و پایین آمدن آن هم سود خواهید کرد، اما چرا؟ این یک دلیل بسیار ساده دارد که به نوع نمادهای معاملاتی فارکس برمی‌گردد.

مفاهیم Buy و Sell در فارکس
مفاهیم Buy و Sell در فارکس به نوع نمادهای معاملاتی فارکس بستگی دارد.

در بازار سهام هنگام معامله شما با یک دارایی روبه‌رو هستید، مثلاً می‌خواهید سهام یک شرکت را بخرید، خب مشخصاً باید ارزش سهام بالا برود که سود کنید، اما در بازار فارکس شما در یک نماد با دو دارایی روبه‌رو هستید. اگر دقت کنید نمادهای فارکس به این صورت نوشته می‌شوند EUR/USD یعنی ما قرار است این دو نماد را در برابر ارزش هم معامله کنید.

حالا اگر شما روی این نماد Buy بزنید، یعنی اعتقاد دارید که ارزش یورو در برابر دلار بیشتر می‌شود، پس با بالا رفتن این نماد سود خواهید کرد، اما نکته‌ای که شاید گیج‌کننده باشد Sell زدن روی این نماد است. اگر بخواهم خیلی ساده توضیح دهم، باید بگوییم وقتی شما روی این نماد EUR/USD گزینه Sell را انتخاب می‌کنید، یعنی اعتقاد دارید که ارزش یورو در برابر دلار کاهش پیدا می‌کند، یا به عبارتی دیگر اعتقاد دارید دلار در برابر یورو ارزشش بیشتر می‌شود. پس برای خرید طرف اول دارایی باید گزینه Buy و برای خرید طرف دوم دارایی گزینه Sell را بزنید.

وقتی Sell را می‌زنید باید منتظر باشید بازار پایین برود، چون شما در حال دیدن قیمت EUR در برابر USD روی چارت هستید. پس با پایین رفتن EUR یعنی ارزش آن در برابر دلار پایین می‌رود. پس در قدم اول باید درک کنید که بازار فارکس یک بازار دوطرفه است.

آموزش Buy و Sell در فارکس

زمانی که بخواهید در این بازار معامله‌ای باز کنید، دو گزینه پیش روی شماست که Sell و Buy هستند. در ادامه توضیح خواهیم داد که نحوه سفارش‌گذاری با این دو مدل چگونه خواهد بود.

انواع سفارش یا اوردرگذاری

دو مدل کلی اوردرگذاری در فارکس وجود دارد که به چند بخش تقسیم می‌شوند. مدل اول Market یا همان ورود آنی به معامله است، یعنی شما یک موقعیت معاملاتی را می‌بینید و درجا می‌خواهید وارد معامله شوید. برای این کار طبق عکس زیر از دو دکمه Buy و Sell که گوشه بالای تصویر قرار دارد انواع اوردرگذاری خود را انجام دهید.

انواع اوردرگذاری
برای انجام معامله روی یکی از گزینه های Buy یا Sell در گوشه بالا سمت چپ تصویر کلیلک کنید.

به محض زدن دکمه Buy یک سفارش خرید و با زدن دکمه Sell یک سفارش فروش برای شما باز می‌شود. عددی که در وسط این دو دکمه وجود دارد، حجم (لات) است که روی هر عددی باشد سفارش شما را با آن حجم باز می‌شود. بعد از اینکه یکی از این دکمه‌ها را زدید، خطی روی تصویر می‌افتد که نشان‌دهنده باز شدن سفارش شماست. بعد از باز کردن سفارش، باید حد ضرر و حد سود را مشخص کنید. برای این کار نیز دو راه وجود دارد:

راه اول: در زیر تصور متاتریدر طبق شماره ۱ روی معامله کلیک می‌کنید تا پنجره‌ای باز شود، در آن پنجره همان‌طور که در بخش عدد ۲ می‌بینید، باید عدد استاپ لاس و تک پروفیت را وارد کنید.

راه اول اوردرگذاری
در صفحه متاتریدر برای انجام معامله باید عدد استاپ لاس و تک پروفیتار وارد کنید.

همچنین با زدن کلیک و نگه‌داشتن دکمه موس روی خط ورود معامله خود، می‌توانید با بالا و پایین کشیدنش خط‌هایی جدیدی را برای حد سود و حد ضرر ایجاد کنید.

راه دوم: روش دوم ورود به معامله از طریق اوردرگذاری است، یعنی شما به جای اینکه درجا وارد یک معامله شوید، یک سفارش روی قیمتی خاص بگذارید تا اگر بازار به آن قیمت رسید خودش معامله را برای شما باز کند. برای این کار از منوی بالا روی Tools کلیک کرده و New Order را بزنید تا صفحه جدیدی برای شما باز شود.

راه دوم اوردرگذاری
از طریق منوی بالا روی Tools کلیک کرده و با قیمت گذاری برای سفارش خود فرآیند خرید و فروش را خودکار کنید.

پس از انجام این کار در پنجره جدیدی که ایجاد شد، در قسمت Type که با شماره ۱ مشخص شده است، باید روی pending order بگذارید.

سفارش انواع اوردرگذاری
یکی از مدل های سفارش را انتخاب کنید.

سپس بخش Type شماره دو را روی یکی از مدل‌های سفارش بگذارید که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

Buy و Sell گزینه‌های اصلی معاملاتی شما در بازار فارکس هستند. در بازار فارکس شما می‌توانید با زدن دکمه Sell حتی از پایین رفتن ارزش یک نماد معاملاتی سود کسب کنید.

بعد از آن باید سایر مشخصات معامله خود را اعم از قیمت سفارشی که می‌خواهید در آنجا باز شود، حد ضرر، حد سود و حجم معامله خود را مشخص کنید تا سفارش شما روی چارت قرار بگیرد و زمانی که قیمت به آن رسید به‌صورت خودکار باز شود.

خرید و فروش در فارکس
در این قسمت باید سایر فیلدهایی که می‌خواهید تغییر دهید را وارد کنید.

اما همان‌طور که گفتیم 4 مدل Type اصلی وجود دارد که نوع ورود به مدل معامله شما را مشخص می‌کند که باید آن‌ها را بشناسید. برای درک عمیق‌تر آن ابتدا به عکس زیر نگاه کنید:

انواع اوردرگذاری
در بازار فارکس 4 نوع سفارش گذاری وجود دارد.

  • Buy Stop: زمانی که قیمت حال حاضر نماد معاملاتی شما، زیر محلی است که قرار است شما سفارش خرید را بگذارید، باید از گزینه Buy Stop استفاده کنید.
  • Sell Stop: زمانی که قیمت بالای محلی است که می‌خواهید سفارش فروش را بگذارید و منتظر هستید تا قیمت از بالا به پایین بیاید تا سفارش شما باز شود، از گزینه Sell Stop استفاده کنید.
  • Buy Limit: هنگامی که قیمت بالا است و اعتقاد دارید که پایین می‌آید، به سفارش شما می‌رسد و دوباره بالا می‌رود، باید گزینه Buy Limit را استفاده کنید.
  • Sell Limit: هنگامی که قیمت از پایین در حال بالا آمدن است و شما در نقطه بالاتر منتظر سفارش Sell هستید، گزینه Sell Limit را بزنید.

ورود و خروج از پوزیشن Buy و Sell

حالا که تا اینجا با مفهوم خرید و فروش آشنا شدید، باید با مفاهیم Stop Loss و Take Profit هم آشنا شود:

  • استاپ لاس: استاپ لاس به معنای حد ضرر است، یعنی شما بعد از باز کردن یک معامله تعیین می‌کنید که اگر معامله به نفع شما پیش نرفت، در کدام قیمت معامله با ضرر بسته شود. استاپ لاس یا حد ضرر کمک می‌کند که میزان ضرر خود را کنترل کنید.
  • تک پروفیت: تک پروفیت یا حد سود هم برای مشخص کردن عددی است که معامله با سود در آن بسته شود، یعنی مشخص می‌کنید که در چه میزان سود و کجای بازار معامله با سود بسته و تمام شود.

هرچند که بعد از قرار دادن حد سود و ضرر باز هم می‌توانید آن‌ها را جابجا کنید.

آنچه در مقاله Buy و Sell در فارکس خواندیم:

در این متوجه شدید که فارکس یک بازار دوطرفه است، یعنی ارزش نمادها در برابر یکدیگر سنجیده می‌شود و برای همین است که سفارش هر نماد معاملاتی دارای دو بخش Buy و Sell است. پس شما می‌توانید یا با زدن دکمه Buy نماد اول را در برابر نماد دوم بخرید یا اینکه با زدن دکمه Sell نماد دوم را در برابر نماد اول بخرید که به معنای پایین رفتن بازار است. شاید این مسئله مهم‌ترین ویژگی و دلیل جذابیت بالای بازار فارکس باشد که امکان دستکاری در آن را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

سوالات متداول
انواع ورود به معامله در بازار فارکس چیست؟
در فارکس دو مدل ورود به معامله وجود دارد، یکی مارکت است که شما درجا با زدن دکمه خرید یا فروش یک معامله را باز کنید. یا اینکه از سیستم اوردرگذاری استفاده نمایید. در این روش شما می‌توانید سفارش را در قیمت مشخصی از بازار گذاشته منتظر بمانید بازار با رسیدن به قیمت شما سفارش را باز کند.
انواع اوردر گذاری در فارکس کدام است؟
4 مدل اصلی اوردر گذاری در فارکس وجود دارد که شامل Buy Stop، Sell Stop، Buy Limit و Sell Limit است.
تک پروفیت چیست؟
تک پروفیت یا حد سود هم برای مشخص کردن عددی است که معامله با سود در آن بسته شود، یعنی مشخص می‌کنید که در چه میزان سود و کجای بازار معامله با سود بسته و تمام شود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران