خانه > کالج کدام بروکر > الگو Choch در فارکس چیست؟

الگو Choch در فارکس چیست؟

الگوی Choch یک الگوی تغییر روند در بازار فارکس است که با ورود پول هوشمند به بازار رخ می‌دهد. افرادی که می‌خواهند ابتدای یک روند معاملاتی را شکار کنند، باید منتظر باشند که روند تغییر کند، یعنی علائمی را ببینند که حاکی از تغییر روند در بازار است. یکی از مهم‌ترین علائم و الگوهایی که می‌توانید برای تغییر روند به آن تکیه کنید Choch است. ما در این مقاله به صورت کامل نحوه پیدا کردن و استفاده از الگوی برگشتی choch را توضیح خواهیم داد.

الگو choch

فهرست مطالب

الگوی Choch در فارکس چیست؟

الگوی Change Of Character که به اختصار Choch نوشته می‌شود، یک پترن معاملاتی برای زمانی است که ساختار بازار تغییر می‌کند، یعنی روندی که جریان داشته کاملاً معکوس می‌شود. این الگو ضعف در روند را به شما نشان می‌دهد و ساختار قابل اعتمادی دارد که شما را متوجه می‌کند بازار در حال چرخش است.

Choch در فارکس چیست؟
الگوی Change Of Character به اختصار Choch نوشته می‌شود.

تغییر شخصیت که به اختصار Choch نامیده می‌شود، اساساً نشان‌دهنده تغییر اولیه در جریان سفارش در بازار مالی است. این تغییر ساختاری زمانی رخ می‌دهد که یک منطقه تقاضا یا عرضه جزئی نتواند حفظ شود، که نشان‌دهنده یک تغییر بالقوه در روند بازار است. این اغلب یک سیگنال بالقوه برای یک تغییر روند کوتاه یا بلند مدت یک نماد معاملاتی می‌باشد. برای مشاهده دیگر الگوها، مقاله الگوهای کلاسیک کلیک را مطالعه کنید.

آموزش Choch در فارکس به همراه مثال

تغییر روند بازار یک امر فرکتال است یعنی به صورت مدام در بازار رخ می‌دهد. به طور کلی Choch یک الگوی معکوس روند ارزشمند برای معامله‌گرانی است که به دنبال شناسایی لحظاتی هستند که رفتار معمولی بازار تغییر می‌کند. برای اینکه بتوانید یک Choch را در بازار پیدا کنید، باید ابتدا به دنبال یک روند بگردید، روندی که در بازار وجود داشته باشد.

آموزش Choch در فارکس به همراه مثال
Choch یک الگوی معکوس روند است.

مثلاً یک روند نزولی سپس برای اینکه Choch در یک روند نزولی اتفاق بیفتد، دو چیز را انتظار داریم:

  • بازار یک بار دیگر ساختار را به سمت نزول می‌شکند و یک نقطه پایین‌تر از نقطه پایین‌تر قبلی را تشکیل می‌دهد.
  • بازار با تشکیل یک دره پایین سطح، معکوس می‌شود، ولی به سمت بالا برمی‌گردد و از آخرین سقفی که در مسیر نزولی ساخته بود بالاتر می‌رود.

بعد از این اتفاق، بازار باید بالای آن سقف بماند و سپس اگر هم اصلاحی داشت، زیر این سقف نیاید که الگو از بین برود. اینجا می‌توانید بپذیرید که یک تغییر ساختار یا Choch رخ داده است.

Choch یک الگوی تغییر روند یا تغییر ساختار باز است که در محل‌هایی که قرار است یک روند از صعودی به نزولی یا برعکس تغییر کند قابل مشاهده می‌باشد. این پترن می‌تواند تغییر روند را تایید کند.

چطور با الگوی Choch معامله کنیم؟

Choch یک الگوی بسیار مهم در بازار فارکس است که بسیاری از معامله‌گران برای پیدا کردن تغییر روند بازار از آن استفاده می‌کنند. برای معامله با این الگو می‌توانید مرحله به مرحله همانطور که در ادامه شرح می‌دهیم معامله کنید:

  1. پیدا کردن ساختار بازار در تایم فریم‌های بالاتر؛
  2. رفتن به بازه زمانی پایین‌تر برای پیدا کردن الگو؛
  3. ورود به معامله؛
  4. حد سود و حد ضرر.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

پیدا کردن ساختار بازار در تایم فریم‌های بالاتر

اولین قدم در استفاده از این پترن، پیدا کردن ساختار بازار است.

چطور با الگوی Choch معامله کنیم؟
پیدا کردن ساختار بازار اولویت است.

شما باید متوجه شوید که ساختار بازار صعودی است یا نزولی تا بدانید که این الگو را قرار است در پایان یک روند نزولی پیدا کنید یا یک روند صعودی.

رفتن به بازه زمانی پایین‌تر برای پیدا کردن الگو

ما در بالا ساختار بازار و سطوح مهم را در تایم فریم 4 ساعته پیدا کردیم، پس تا تایم فریم 15 دقیقه پایین خواهیم آمد. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید منتظر خواهیم بود تا قیمت به سطح مد نظر ما برسد.

چطور با الگوی Choch معامله کنیم؟
تا تایم فریم 15 دقیقه باید پایین بیاییم.

دقیقاً زمانی که قیمت به سطح مقاومت مشخص‌شده رسید، باید منتظر تشکیل الگوی Choch شویم، یعنی یک نفوذ، اصلاح و دوباره پایین‌تر رفتن قیمت و برگشت قیمت و گذر از آخرین HL که ساخته است. برای درک بهتر این مسئله به تصویر بالا نگاه کنید.

ورود به معامله

بعد از اینکه الگوی Choch شکل گرفت و از HL قیمت عبور کرد، اکنون دو روش برای ورود به معامله وجود دارد. یا به محض بسته شدن کندل وارد معامله شوید و یا اینکه بعد از عبور و پولبک به همان منطقه، وارد معامله شوید.

چطور با الگوی Choch معامله کنیم؟
به محض بسته شدن کندل وارد معامله شوید.

به طور کلی بعد از پولبک بهترین وضعیت برای ورود به معامله است که در تصویر بالا نیز قابل مشاهده می‌باشد.

حد سود و حد ضرر

برای قرار دادن حد سود اول پس از اینکه با پولبک وارد معامله شدید، می‌توانید از همان سقف قبلی به عنوان حد سود اول استفاده کنید.

چطور با الگوی Choch معامله کنیم؟
از سقف قبلی برای حد سود استفاده کنید.

سپس حد ضرر خود را زیر آخرین دره که در روند نزولی ایجاد شده بگذارید.

آنچه در مقاله Choch خواندیم:

همانطور که در مقاله Choch خواندیم، این الگو یکی از الگوهای برگشتی در بازار است که عموماً در پایان یک روند معاملاتی رخ می‌دهد. الگوی Choch را می‌توانید در نقاط حساس بازار که در تایم فریم‌های بالاتر مشخص کرده‌اید، مانند مناطق اصلی حمایت و مقاومت مشاهده کرده و با آن ترید کنید. اکثر تریدرها از این الگو به عنوان یک پترن تایید کننده برای تکمیل استراتژی معاملاتی خود استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برای تایید این الگو نیز از اندیکاتورهای مختلفی که آن‌ها در نشان دادن تغییر روند کاربرد دارند استفاده کنید.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران