خانه > کالج کدام بروکر > حجم بازار فارکس چقدر است؟

حجم بازار فارکس چقدر است؟

بازار فارکس به صورت روزانه نزدیک به 7 تریلیون دلار حجم گردش مالی دارد و همین مسئله کمک می‌کند تا هر اوردری که شما برای خرید یا فروش قرار می‌دهید در کسری از ثانیه انجام شود. اما حجم یک مسئله کلی در بازار نیست، هر نماد معاملاتی حجم خاص خود را دارد که حتی کمک می‌کند تا بسیاری از معامله گران با تشخیص میزان و محل وارد شدن حجم در بازار فارکس معاملات خود را انجام دهند. ما در این مقاله به مسئله حجم بازار فارکس خواهیم پرداخت.

حجم در بازار فارکس

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

حجم بازار فارکس چیست؟

حجم در بازار فارکس به معنای تعداد لاتی (Lot) است که روی یک جفت ارز وارد می‌شود. مجموعه لات وارد شده در یک نماد معاملاتی حرکت نماد را شکل می‌دهند. اگر حجم معاملات Buy روی یک نماد بیشتر از حجم معاملات Sell باشد نماد به سمت بالا حرکت می‌کند و اگر برعکس باشد، نماد به سمت پایین حرکت خواهد کرد. بنابراین این حجم در بازار است که حرکت را می‌سازد. هرچقدر که حجم وارده بیشتر باشد، بازار شارپ‌تر، با کندل‌های بزرگ‌تر و سریع‌تر در جهت خود حرکت می‌کند و هرچقدر که حجم کمتر باشد، بازار کندتر می‌شود، درجا میزند و اصولاً از ترند خارج می‌شود. مسئله حجم و درک آن بسیار مهم است.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

انواع حجم در فارکس

همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید، ما چند مدل استاندارد حجم داریم که بر اساس میزان تقسیم‌بندی می‌شوند که به شرح زیر هستند:

  • لات استاندارد (۱) برابر است با ۱۰۰.۰۰۰ واحد از ارز مد نظر؛
  • مینی لات (۰.۱) برابر است با ۱۰.۰۰۰ واحد از ارز مد نظر؛
  • میکرولات (۰.۱) برابر است با ۱۰۰۰ واحد از ارز مد نظر؛
  • نانولات (۰.۰۰۱) برابر است با ۱۰۰ واحد از ارز مد نظر.
انواع حجم در فارکس
همان‌طور که در عکس بالا می‌بینید، ما ۴ مدل استاندارد حجم داریم.

بیشتر کارگزاری‌ها حداقل به شما اجازه وارد کردن حجم میکرو لات را می‌دهند که برابر با ۰.۰۱ یا ۱۰۰۰ واحد از ارز است. البته اگر حساب نانو یا سنت باز کنید ممکن است امکان ترید با حجم نانولات یا ۰.۰۰۱ را که برابر با ۱۰۰ واحد از ارز مد نظر است را داشته باشید.

چرا درک حجم در بازار مهم است؟

درک میزان حجم در فارکس بسیار مهم است زیرا هر چه اندازه لات بزرگ‌تر باشد، پول بیشتری باید صرف کنید و بازده یا ضرر بالقوه شما نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی حجم با میزان درآمد یا ضرری که از حرکت هر پیپ به دست می‌آورید در ارتباط مستقیم است. مثلاً اگر با ۱ لات وارد یک معامله شوید و ۱۰ پیپ ترید شما حرکت کند می‌توانید فرضاً ۱۰۰۰ دلار سود کنید، اما همین معامله ۱۰ پیپی را اگر با ۰.۵ لات وارد شوید ۵۰۰ دلار سود خواهید کرد. پس میزان حجمی که وارد یک معامله می‌کنید به صورت مستقیم با سود و ضرر شما درگیر است. همچنین حجم وارده به معامله در اهرم ضرب می‌شود و مارجین را تشکیل می‌دهد، مارجین نقش تعیین‌کننده‌ای در حساب معاملاتی شما دارد، زیرا اگر مارجین درگیر شده شما بیش از حد باشد، با کوچک‌ترین حرکت نماد معاملاتی در ضرر، ممکن است مارجین شما تمام شود و اصطلاحاً کال مارجین شوید. پس زمانی که می‌خواهید حجمی برای ورود به معامله تعیین کنید هم باید میزان دارایی، هدف معاملاتی، لوریج و مارجین را در نظر داشته باشید.

حجم معاملات در فارکس را با لات اندازه‌گیری می‌کنند، هر لات استاندارد برابر است با 100 هزار واحد از ارز مدنظر. در نظر گرفتن میزان حجم هر معامله بر اساس هدف حرکتی (پیپ) و لوریجی که دارید به شدت در میزان سود و ضرر شما دخیل است.

حجم روزانه بازار در سشن ها

برای مثال وقتی می‌گوییم بهتر است در سشن معاملاتی نیویورک و لندن بهتر است معامله کنید که حجم بالاتر است، دلیل آن میزان دارایی و پول اضافه‌شده به بازار توسط این دو منطقه جغرافیایی است که اقتصاد جهان را در دست دارند. مثلاً در زمان سشن نیویورک جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها USD است 44% کل حجم معاملات در بازار را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین به ترتیب سشن‎‌های معاملاتی زیر بیشتر حجم معاملات در فارکس را دارند:

  1. سشن نیویورک؛
  2. سشن لندن؛
  3. سشن فرانکفورت؛
  4. سشن توکیو؛
  5. سشن سیدنی.

حجم روزانه بازار در سشن ها
دلیل بالا بودن حجم روزانه در سشن نیویورک و لندن آن میزان دارایی و پول اضافه شده به بازار توسط این دو منطقه جغرافیایی است که اقتصاد جهان را در دست دارند.

بهترین زمان برای معامله کردن در فارکس، زمانی است که در آن حجم معاملات به بالاترین حد برسد.

نحوه محاسبه حجم برای معامله

تریدرها برای معامله کردن در فارکس با مفهومی به نام لات یا همان حجم معامله سروکار دارند. هر یک لات به میزان 100.000 واحد پولی از ارز مد نظر است. یعنی شما زمانی که یک لات حجم را در یک نماد معاملاتی مثل Eur/Usd را Buy کنید، در واقع 100.000 واحد پولی از آن را خریداری کرده‌اید. اگر بخواهید ارزش معامله را نیز محاسبه کنید باید اینطور عمل کنید که مثلاً 1 لات خرید شما روی یک نماد که قیمت آن 1.34323 است به این شکل خواهد بود:

100000 * 134323 = 1343230 USD

برای این کار همان‌طور که دیدی میزان حجم را در نرخ تبدیل ضرب کنید تا ارزش معامله‌ای که باز کرده‌اید مشخص شود. البته معامله‌گران نیاز نیست که حتماً 1 لات‌ترید باز کنند، بلکه می‌توانند اعدادی بسیار پایین‌تر مثلاً 0.01 که کمترین میزان حجم است را روی یک معامله باز کنند.

حداقل حجم معامله

معمولاً در همه کارگزاری‌ها حداقل حجم معامله‌ای که می‌توانید باز کنید 0.01 است، مگر اینکه یک کارگزاری روی نمادهای خاصی مثل سهام یا کامودیتی ها قوانین خاصی برای حداقل حجم داشته باشد. اما به صور کلی شما می‌توانید یک صدم لات حجم را به عنوان کمترین میزان حجم در یک معامله وارد کنید.

حداکثر حجم معامله

میزان حداکثر حجم (لات) در یک معامله در هر کارگزاری متفاوت است و حتی ممکن است بین حساب‌های مختلف نیز فرق داشته باشد. به طور میانگین اکثر کارگزاری‌ها 50 لات در یک معامله را به عنوان حداکثر میزان حجم (لات) برای یک معامله می‌دانند.

آنچه در مقاله حجم بازار فارکس خواندیم:

لات یک واحد اندازه‌گیری استاندارد برای اندازه حجم است که برای توصیف میزان حجم یا اندازه یک معامله خاص در بازار فارکس استفاده می‌شود. هر معامله‌ای که باز می‌کنید باید مشخص باشد که چه میزان حجم وارد آن معامله خواهید کرد، یعنی چه تعداد واحد از ارز مورد معامله را می‌خواهید خریداری کنید. حجم به صورت مستقیم در میزان سود و ضرر شما تاثیر می‌گذارد. پس اگر شما و یک معامله‌گر دیگر هردو 50 پیپ حرکت مثبت را دریافت کنید، آن فردی بیشتر سود خواهد کرد که حجم بالاتری را استفاده کرده باشد.

سوالات متداول
یک لات چقدر است؟
لات استاندارد در فارکس برابر با 100000 واحد ارزی است.
کمترین میزان حجم قابل ترید در فارکس چقدر است؟
این مسئله به بروکر و حساب معاملاتی شما بستگی دارد ولی در اکثر بروکر ها حداقل لات 0.01 است.
چند نوع لات وجود دارد؟
در بازار یک نوع لات اصلی به نام لات استاندارد و انواع دیگر به نام لات مینی، لات نانو و لات میکرو وجود دارد که هر کدام حجم کمتری از لات استاندارد را شامل می‌شوند.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران