خانه > کالج کدام بروکر > سواپ یا بهره شبانه چیست؟

سواپ یا بهره شبانه چیست؟

شاید همان اوایلی که تازه در فارکس عضو شده بودید و با تردید، ترید می‌زدید؛ برای شما هم پیش آمده که معامله شما تا انتهای شب در ضرر بوده، لذا به امید بازگشت قیمت و جبران ضرر، پوزیشن خود را برای فردا باز نگه داشته‌اید. روز بعد، با ترس و دلهره وقتی چارت را نگاه کرده‌اید، دیده‌اید که نه تنها قیمت برنگشته که حتی بیشتر از شب گذشته، خلاف جهت ترید شما پیش رفته و علاوه بر این که مقدار زیان شما افزایش یافته، بلکه یک بدهکاری دیگر هم روی زیان‌های شما انباشته شده است! با تعجب از خود پرسیده‌اید:«این دیگر چیست؟!» و خوب که دقت کرده‌اید، دیده‌اید که در انتهای ستون مربوطه نوشته شده: «Swap» که همان سواپ است!

 

سواپ چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

swap یا نرخ بهره شبانه چیست؟

سوآپ که در انگلیسی به آن Rollover Fee نیز می‌گویند، درواقع بهره‌ی شبانه است که بروکر از تریدر می‌گیرد. این بهره را فقط زمانی که پوزیشن شما حداقل یک شب باز بماند، می‌گیرند. چرا می‌گیرند؟ علت آن کاملا واضح است.

اجازه دهید موضوع را با یک مثال شرح دهیم. شما اگر بروید از یک بانک مبلغی وام بگیرید، از شما درصدی نیز به عنوان سود وام تحت عنوان «کارمزد» نمی‌گیرند؟ بروکر هم از شما همان بهره  یا کارمزد وام را می گیرد. شاید بگویید «من که از بروکر وام نگرفته‌ام!»، اتفاقا گرفته‌اید ولی شاید یادتان نباشد!

سرمایه‌ی شما در بازار فارکس ممکن است ۱۰۰۰ دلار یا حتی ۱۰۰ دلار باشد اما آیا شما با همین مقدار پول خودتان ترید انجام می‌دهید؟… قطعا خیر، زیرا سرمایه‌ی شما بسیار اندک است و اگر بخواهید با همان پول ترید بزنید سود آن اصلا به چشم نمی‌آید بلکه در هنگام معامله شما از لوریج یا اهرم استفاده می‌کنید.

سواپ
سواپ درواقع بهره‌ی شبانه‌ای است که بروکر از تریدر می‌گیرد.

 

فرض کنید سرمایه شما در حساب بروکر، ۱۰۰ دلار است. حالا اگر از لوریج ۱۰۰ استفاده کنید، میزان سرمایه شما برای معامله ۱۰۰ ضربدر ۱۰۰ مساوی با ده هزار دلار می‌شود. اگر از لوریج ۱۰۰۰ استفاده کنید، ۱۰۰ ضربدر ۱۰۰۰، یک صد هزار دلار می‌شود! از این یکصد هزار دلاری که شما معامله می‌زنید، درواقع ۱۰۰ دلار سرمایه‌ی خالص شماست و ۹۹ هزار و ۹۰۰ دلار پولی است که بروکر به شما قرض می‌دهد تا بتوانید با آن معامله کنید و سود خوبی بگیرید.

البته اهرم مانند یک شمیر دو لبه عمل می‌کند، یعنی اگر از معامله سود کنید، میزان سود حاصل نسبت به سود اصلی سرمایه‌ی شما، هزار برابر است و اگر ضرر هم بکنید، باز میزان زیان شما نسبت به زیان سرمایه‌ی اصلی شما هزار برابر محاسبه می‌شود. برای بروکر این مهم نیست که شما سود می‌کنید یا ضرر، بلکه این مهم است که به ازای یکصد دلار شما، حدود یکصد هزار دلار به شما قرض داده تا معامله کنید.

این معامله اگر برای روز بعد باز نماند هیچ میزان«سود شبانه» یا همان «سوآپ» به آن تعلق نمی‌گیرد اما اگر برای روز بعد بماند، میزان سوآپ براساس سود سالیانه که بانک مرکزی مربوطه محاسبه و اعلام می‌کند، بعلاوه‌ی کارمزد یا کمیسیون بروکر، برای شما نیز محاسبه می‌شود.

این مقدار سواپ گاهی اوقات اگر یک شب باز بماند، با سود سه برابری محاسبه می‌شود، یعنی برای باز بودن معامله‌ی شما تنها در یک شب، بروکر سود سه برابری یعنی « نرخ بهره شبانه » سه شب را از شما می‌گیرد که در ادامه به علت این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

شاید اکنون بگویید «من در حسابم  ۱۰۰ هزار دلار سرمایه دارم و علاقه‌ای به استفاده از اهرم در معاملات ندارم». دراین صورت می‌توانید با موضوع را با پشتیبانی بروکر خود درمیان بگذارید، تا میزان لوریج یا اهرم را از روی حساب شما بردارد، اما حتی تریدرهای حرفه‌ای نیز چنین کاری را نمی‌کنند، هرچند که به احتمال زیاد از اهرم‌های بسیار پایین مثلا لوریج‌های ۲۰ تا نهایتا ۱۰۰ برابری استفاده می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

آیا روی جفت ارز ها سواپ محاسبه می‌شود؟

پاسخ مثبت است اما این سواپ همیشه به ضرر مشتری نیست و روی برخی از جفت‌ارزها، بروکر نه تنها از شما سواپ نمی گیرد که برعکس، حتی به شما سود شبانه یا همان سواپ شبانه را نیز می‌پردازد! اگر تعجب کردید یا گیج شدید، اجازه دهید تا با یک مثال توضیح داده شود.

جفت ارز چیست
جفت ارز در واقع دو ارز در بازارهای معاملاتی هستند که در برابر هم معامله می‌شوند.

بروکرها، هرکدام صدها هزار تریدر عضو دارند و اگر بخواهند برای هرکدام فقط اهرم ۱۰۰۰ برابری بدهند، نیاز به سرمایه‌ی بسیار هنگفت و شاید رقم چند ده میلیارد دلاری داشته باشند. مسلما هیچکدام از بروکرها چنین سرمایه عظیمی ندارند لذا برای این که بتوانند این اهرم یا لوریج را در اختیار مشتریان خود قرار دهند، از بانک‌های مرکزی وام می گیرند و در هنگام بازپرداخت باید سود وام را نیز بپردازند.

پوزیشن شما اگر به وقت سرور از آغاز روز تا انتهای شب باز باشد هیچ بهره‌ای به عنوان سواپ شبانه از شما گرفته نمی‌شود اما درصورتی که یک شب باز به ماند و به اصطلاحِ بروکر، Over Night شود به آن کارمزد تعلق می‌گیرد و به همین دلیل از شما بهره شبانه می‌گیرند. ما توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم مقاله جفت ارز چیست؟ را مطالعه کنید.

انواع سواپ

سوآپ در بازار فارکس انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها همان دو نوع هستند که در بالا شرح آن‌ها آمد:

 سواپ منفی

در این نوع Swap اگر تریدی که انجام می‌دهید پیش از پایان شبِ سرور بسته نشود، به آن کارمز منفی تعلق می‌گیرد که بر اساس محاسبه با فرمولی که در ادامه خواهد آمد، کارمز یا بهره‌ی شبانه از حساب شما کسر می‌شود.

سواپ مثبت

این نوع سوآپ درواقع همان وضعیت بالا را دارد منتها اگر در این معامله فروش یا Sell بزنید، میزان بهره‌ی شبانه مثبت می‌شود و مقدار وجه سواپ از سوی بروکر به شما پرداخت شده و به حساب شما اضافه می‌گردد.

در بازار فارکس سواپ‌های دیگری نیز وجود دارند ازجمله:

  • سواپ نرخ بهره،
  • سواپ مبادلات ارزی ثابت -ثابت (Fixed-For-Fixed)
  • سواپ مبادلات ارزی ثابت- شناور (Fixed-For-Floating)
  • سواپ مبادلات ارزی شناور – شناور (Floating-For-Floating)
  • نرخ بازده کل
  • سواپ ارز متقاطع

کاربرد نرخ بهره سوآپ

سواپ یا Swap شبانه کاربردهای زیادی دارد که مهم‌ترین کاربرد آن برای تامین وام شما با مبالغ بالا است تا بتوانید در تریدهایی که انجام می‌دهید، از اهرم با درصدهای بسیار بالا استفاده کنید.

شما در تریدهایی که انجام می‌دهید معمولا از اهرم‌های ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ برابر استفاده می‌کنید. یعنی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ برابر پولی که موجود دارید از بروکر وام دریافت می‌کنید. بروکر نیز برای این که بتواند چنین وام‌های بزرگی را در اختیار همه‌ی مشتریانش قرار دهد، به ناچار از بانک‌های مرکزی وام دریافت می‌کند.

اکنون این محاسبه را انجام دهید که اگر مثلا از لوریج ۱۰۰۰ استفاده می‌کنید و در یک معامله امروز ۱۰۰ دلار سود کرده‌اید، چنانچه از لوریج ۱۰۰۰ استفاده نمی‌کردید، به مقدار یک هزارم‌ ۱۰۰ دلار سود می‌کردید یعنی ۱۰۰ تقسیم بر ۱۰۰۰ می شود یک دهم دلار، به عبارتی ۱۰ سنت!

حتی، بسیاری از تریدرها برای معامله روی جفت ارزهای دارای Swap، با استراتژی‌های Carry Trade و Swap and Fly از این بازار سود به دست می‌آورند.

محاسبه سواپ یا نرخ بهره شبانه

برای محاسبه‌ی میزان نرخ بهره شبانه از فرمول‌های زیادی استفاده می‌شود که مانند فرمول زیر است:

محاسبه سواپ یا نرخ بهره شبانه
فرمول محاسبه سواپ

حال اگر بخواهید یک محاسبه‌ی واقعی انجام بدهید، به عنوان مثال EURUSD را در نظر بگیرید، ابتدا باید میزان نرخ بهره‌ی سالانه این دو ارز را پیدا کنید. میزان نرخ بهره‌ی یورو را بانک مرکزی اروپا صفر درصد اعلام کرده اما میزان بهره‌ی دلار آمریکا براساس اعلام فدرال رزو 0/25 درصد است.

اکنون به زبان ساده و خلاصه می‌توان گفت اگر میزان درصد ارز مظنه یا متقابل (ارز دوم) یعنی  0/25 را از میزان درصد ارز پایه (ارز اول) کم کنیم این تساوی را داریم:

0-0/25= -0/25

همان طور که می‌بینید، حاصل آن عبارت یک عدد منفی می‌شود. بنابراین اگر شما جفت ارز UREUSD را خرید (Buy) بزنید و یک شب باز بماند، سواپ منفی به شما تعلق می‌گیرد یعنی از حساب شما کسر می‌گردد اما اگر همین جفت ارز را فروش (Sell) بزنید و معامله شما یک شب باز بماند، به آن سواپ مثبت تعلق می‌گیرد و بروکر باید مبلغ Swap را براساس فرمول بالا محاسبه و به حساب شما واریز کند.

سواپ سه‌گانه چیست؟

سواپ سه‌گانه درواقع همان مبلغ سوآپ شبانه است که برای یک شب باز ماندن معامله شما سه برابر حساب می‌شود! البته این اتفاق فقط هفته‌ای یک شب رخ می‌دهد و اکثر بروکرها نیز چهارشنبه شب را به عنوان سواپ سه‌گانه درنظر می‌گیرند.

ظاهرا، علت آن نیز این موضوع است که چون تسویه حساب به روز دو شنبه هفته بعد موکول می‌شود، بهره شبانه به میزان سه برابر محاسبه می‌گردد.

نحوه پیدا کردن سواپ

امروزه دیگر کسی وقت خود را برای محاسبه‌ی میزان سوآپ شبانه صرف نمی‌کند بلکه مقدار آن را در جدول مربوطه مشاهده می‌کنند که به طور معمول، هر بروکر معتبری در متاتریدر خود قرار می‌دهد.

نحوه پیدا کردن سواپ
با کلیک روی نماد جفت‌ ارز در پنجره‌ای که باز می‌شود عبارت Specification را مشاهده می‌کنید کلیک کنید.

برای این منظور، متاتریدر را باز کنید. یک نماد (مثلا جفت ارز EURUSD) را بیاورید. سپس روی پنجره‌ی Market Watch  کلیک کنید تا جدول نمادها نمایان شود.

نحوه پیدا کردن سواپ
برای مشاهده جدول مشخصات میزان اسپرد شبانه می‌توانید از این بخش اقدام کنید.

سپس روی نماد جفت‌ارز مورد نظر مثلا EURUSD راست کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود روی عبارت Specification کلیک کنید، پنجره‌ی جدیدی در وسط چارت باز می‌شود. با کشیدن میله‌ی سمت راست به پایین، جدول مشخصات میزان اسپرد شبانه را می‌توانید مشاهده کنید.

سوآپ در حساب اسلامی

باتوجه به این موضوع که بهره روی پول در اسلام حرام است، بسیاری از بروکرها برای جذب مشتریان مسلمان، حساب اسلامی ارائه می‌دهند. حالا که فهمیدید حساب اسلامی چیست؟ باید بدانید در این حساب‌ها به هیچ عنوان بهره‌ی شبانه تعلق نمی‌گیرد، نه سواپ منفی و نه سواپ مثبت.

البته این ظاهر صورت مسئله است و تصور نکنید که بروکر از سود خودش چشم‌پوشی می‌کند، خیر بلکه تحت نام کمیسیون و کارمزد یا افزایش میزان اسپرد، چه بسیار بیشتر از آنچه سهم سواپ می‌شود، به طریقی، از شما می‌گیرد!

آنچه در مقاله سواپ چیست؟ خواندیم:

سواپ یا بهره شبانه در واقع سود همان وامی است که بروکر تحت عنوان اهرم یا لوریج به شما ارائه می‌دهد. بسیاری از تریدرها که در این زمینه تبحر دارند، با معامله جفت‌ارزها با سواپ مثبت یا استراتژی‌های مخصوص Swap، از این زمینه سود به دست می‌آورند.

درصورتی که معالات شما روزانه باشد و نهایتا تا قبل از نیمه شب بسته شوند، سواپ نیز نمی‌پردازید و این بهره‌ شبانه فقط به معاملاتی تعلق می‌گیرد که تا روز بعد باز باشند. اگر بخواهید واقعا سواپ شبانه نپردازید تنها راه آن عدم استفاده از اهرم است، که این هم تقریبا ناشدنی است، وگرنه حتی در حساب‌های اسلامی نیز که بروکر اعلام می کند سواپ شبانه حساب نمی‌کند، با استفاده از روش‌های دیگر شما را دور می‌زند و تحت عنوان کمیسیون و کارمزد یا با افزایش اسپرد از شما می‌گیرد.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران