خانه > کالج کدام بروکر > آموزش استفاده از چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

آموزش استفاده از چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

چنگال اندروز با استفاده از سه نقطه که شامل آخرین کف یا سقف روند قبلی است و همچنین دو نقطه شامل بالاترین و پایین ترین قیمت روند جدید، رسم می‌شود. از رسم چنگال اندروز 5 خط به دست می‌آید تا شما بتوانید میانگین حرکت قیمت و همچنین حمایت و مقاومت‌های روند را به دست بیاورید. معامله با اندیکاتور چنگال اندروز مانند استفاده از کانال‌های قیمتی است فقط با این تفاوت که قوانین خاص خود را دارد. برای آشنایی بیشتر با این اندیکاتور در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چنگال اندروز

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

چنگال اندروز چیست؟

آلن اندروز یک تحلیل‌گر برجسته و حرفه‌ای بود که برای اولین بار اندیکاتور اندروز را به جهان معرفی کرد. رسم این اندیکاتور از انتخاب سه نقطه اصلی شروع می‌شود، یکی نقطه کف یا سقف آخری که قبل از شروع روند بوده و دیگری بالاترین و پایین‌ترین نقاط یک روند. بعد از اینکه چنگال اندروز را رسم کنید می‌توانید یک کانال را مشاهده نمایید که قیمت در آن قرار دارد. برای مطالعه بیشتر راجب اندیکاتور روی مقاله اندیکاتور چیست؟ کلیک کنید.

آموزش رسم چنگال اندروز

برای اینکه بتوانیم نحوه استفاده از چنگال اندروز را توضیح دهیم، نیاز داریم که در قدم اول یاد بگیریم که چطور این اندیکاتور را رسم کنیم. برای رسم این اندیکاتور شما به سه نقطه مهم نیاز دارید، اگر به صورت چشمی می‌توانید کف و سقف‌ها و حدود جهت حرکت روند را پیدا کنید مشکلی نیست، اما اگر نمی‌توانید یا در آن شک دارید، بهتر است ابتدا اندیکاتور زیگزاگ را روی چارت خود فعال کرده تا حرکت بازار را به صورت بسیار شفاف‌تری مشاهده کنید.

آموزش رسم چنگال اندروز
برای رسم این اندیکاتور شما به سه نقطه مهم نیاز دارید.

حالا که این کار را کردید مانند تصویر زیر باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چنگال اندروز را برای روند صعودی رسم کنید یا روند نزولی. در تصویر بالا، روند بازار صعودی است، پس باید چنگال را برای روند صعودی رسم کرد.

آموزش رسم چنگال اندروز
در ابتدا برای رسم چنگال باید روند را شناسایی کنید.

برای اینکار آخرین کف نزولی قبل از روند صعودی را پیدا کنید، نقطه اول چنگال را روی آن قرار دهید، سپس بالاترین و پایین‌ترین سقف و کفی که در روند ایجاد شده را نیز به عنوان نقاط بعدی خود در نظر بگیرید.

چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

خب حالا که یاد گرفتیم چطور چنگال را رسم کنیم، باید بدانیم که چنگال اندروز چه ویژگی‌هایی دارد و چه کاری به عنوان تحلیل تکنیکال برای شما انجام می‌دهد. زمانی که چنگال اندروز را رسم می‌کنید، ۵ خط را روی تصویر مشاهده خواهید کرد:

  • یک خط قرمز رنگ در وسط دارد که خط حرکت میانی را نشان می‌دهد. زمانی که قیمت بالای این خط وسط باشد یعنی که بازار به صعود خود ادامه می‌دهد و زمانی که زیر آن باشد به معنای این است که بازار در حال میل به نزول است. اما تا زمانی که کندل‌ها از کانال بیرون نیایند و بیرون بودن آن‌ها تایید نشود، همچنان روند حرکت درون کانال ادامه دارد.

نکته: هرچقدر کانال شما بزرگ‌تر باشد امکان ادامه حرکت قیمت در کانال بیشتر است و بهتر می‌توان با آن معامله کرد. هرچقدر کانال فشرده‌تر باشد اطمینان به آن کمتر است.

  • همچنین در اندیکاتور اندروز دو خط در پایین و دو خط در بالا وجود دارند که نقش حمایت و مقاومت کانال را بازی می‌کنند، خط اول و دوم در پایین که حمایت هستند، نقاطی است که اگر می‌خواهید پس از اصلاح در جهت روند مثلاً صعودی وارد معامله شوید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر این حمایت شکسته شود به شما این پیغام صادر خواهد شد که بازار در حال تغییر روند از صعودی به نزولی است.
  • دو خطر بالا نیز خطوط مقاومت هستند، خط اول خط مطمئن‌تری است، اما اگر قیمت از خط دوم عبور کند، چنانچه در یک روند نزولی قرار دارید، باید احتیاط کنید چون احتمالاً بازار در حال تغییر روند به سمت صعودی است.

قوانین چنگال اندروز

دقت کنید که چنگال اندروز، باید از قوانین زیر پیروی کند:

  • نقطه ۱: نقطه شروع روند صعودی یا نزولی؛
  • نکات ۲ و ۳: واکنش بالا و واکنش پایین در روند صعودی یا نزولی؛
  • نقطه ۱ = نقطه شروع خط روند میانه؛
  • فاصله بین نقاط ۲ و ۳ = عرض کانال؛
  • یک خط روند را از نقطه ۱ تا وسط نقاط ۲ و ۳ بکشید و گسترش دهید؛
  • خطوط روند را از نقاط ۲ و ۳ موازی با خط روند میانه ترسیم و گسترش دهید؛
  • با تغییر نقطه ۱ شیب Pitchfork را تغییر دهید.
چنگال اندروز یک اندیکاتور است که روند را به صورت یک کانال به شما نشان می‌دهد. در این اندیکاتور 5 خط وجود دارد، یک خط میانی و دو خط حمایت و دو خط مقاومت که کانال را برای ما با جزئیات نشان می‌دهد.

معامله با چنگال اندروز

Pitchfork اندروز یا همان چنگال اندروز می‌تواند برای معامله شکست در بالای خط روند بالا و شکست در زیر خط روند پایین استفاده شود. معامله‌گرانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، باید مراقب شکست‌های فیک باشند و برای سنجش قدرت یا ضعف شکست یا خرابی به شاخص‌های دیگر نگاه کنند. نشانگر حجم (OBV) انتخاب خوبی برای ارزیابی حجم همراه با شکست است. به صورت کلی به دو شکل می‌توان با استفاده از این اندیکاتور معامله خود را انجام دهید: یک معامله درون کانال هم مسیر با روند، مثلاً اگر در چنگال اندروز یک کانال صعودی دارید بعد از هر با اصلاحی که چارت تا خطوط حمایتی چنگال انجام می‌دهد، در همان منطقه وارد معامله buy شوید.

معامله با چنگال اندروز
در کف چنگال اندروز می‌توان وارد معامله خرید شد.

روش دوم این است که منتظر تغییر روند باشید، یعنی با استفاده از چنگال اندروز منتظر باشید تا قیمت از چنگال خارج شود.

معامله با چنگال اندروز
در پولبک ها نیز می‌توانید وارد معامله شوید.

مثلاً در یک روند صعودی قیمت از پایین بیرون بزند و همان‌جا بماند تا تایید رخ دهد، سپس در برگشت یا همان پولبک به سطحی که قبلاً حمایت بوده و حالا تبدیل به مقاومت شده است، می‌توانید یک معامله فروش باز کنید.

آنچه در مقاله آموزش استفاده از چنگال اندروز خواندیم:

همانطور که در این مقاله خواندیم، چنگال اندروز در واقع اندیکاتوری است که با استفاده از سه نقطه‌ای که دارد یک کانال روند را به ما نمایش می‌دهد. تا زمانی که چارت درون کانال حرکت می‌کند روند حفظ شده و شما باید به خطوط حمایت و مقاومتی که کانال را حفظ کرده است، دقت کنید. شما هم می‌توانید درون کانال با استفاده از حمایت و مقاومت داخل کانال ترید کنید و هم منتظر بمانید که پس از تغییر روند و خروج قیمت از کانال، از این روش معامله را انجام دهید.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران