خانه > کالج کدام بروکر > استراتژی ۵ دقیقه در فارکس

استراتژی ۵ دقیقه در فارکس

استراتژی‌های ۵ دقیقه در فارکس مخصوص اسکلپرهایی است که به کمین می‌نشینند که موقعیت مناسبی برای ترید فراهم شود و از یک تا چند کندل ۵ دقیقه، بازار را همراهی می‌کنند و سپس معامله خود را می‌بندند و تا به دست آمدن موقعیتی دیگر، منتظر می‌مانند.

در ادامه یک استراتژی اسکلپینگ ۵ دقیقه را شرح می‌دهیم که بسیار ساده است و تریدرهای مبتدی که هنوز به آن صورت با تحلیل پرایس اکشن آشنایی ندارند، می‌توانند این استراتژی را روی حساب دمو به تعداد ۱۰۰ بار تمرین کنند تا کاملا به آن مسلط شده و در صورتی که بیش از ۷۰ درصد تریدهای آزمایشی آنان با سود بسته شد، اجازه دارند تا آن را در حساب واقعی خود اما با کمترین میزان حجم ممکن و رعایت تمام شرایط و نکات گفته شده، به ترید در بازار فارکس بپردازند.

استراتژی 5 دقیقه در فارکس

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

استراتژی ۵ دقیقه فارکس

برخی از معامله‌گران جفت‌ارزها بسیار صبور هستند و دوست دارند برای چکاندن ماشه‌ی ورود کاملا صبر کنند، اما برخی دیگر عجله دارند تا به سرعت موقعیت ورود به دست آورند و منتظر بهانه‌اند تا سریع وارد پوزیشن شوند وگرنه دلسرد می‌شوند، هرچند که بازار از تمام افراد عجول، اگر برای مدتی در این بازار به معامله‌گری بپردازند، تریدرهایی صبور می‌سازد!

استراتژی 5 دقیقه در فارکس
استراتژی ۵ دقیقه برای افرادی مناسب است که صبر زیادی ندارند.

هنگامی که حرکت قیمت نشانه‌های از دست دادن قدرت را نشان می‌دهد، یک معامله‌گر بی‌حوصله نیز جزو اولین کسانی خواهد بود که از این کشتی به بیرون می‌پرد. بنابراین، یک استراتژی مومنتوم واقعی باید قوانین خروج محکمی برای محافظت از سود داشته باشد و همچنان با قدرت به رفتن ادامه دهد. استراتژی ۵ دقیقه‌ای مومو دقیقاً این کار را انجام می‌دهد.

ویژگی‌های استراتژی مومو فارکس

در ادامه ویژگی‌های اصلی استراتژی ۵ دقیقه فارکس را توضیح خواهیم داد:

 • استراتژی پنج دقیقه‌ای مومو (Momo) برای کمک به معامله‌گران فارکس طراحی شده است که در اصلاح قیمت وارد شوند و سپس در روند باقی بمانند.
 • این استراتژی بر یک میانگین متحرک نمایی (مووینگ اوریج) و شاخص MACD تکیه دارد.

  استراتژی 5 دقیقه
  MACD و موینگ اوریج دو ابزار اصلی این استراتژی اند.
 • همان طور که روند در حال پیشروی است، در مومو از اوردر حد ضرر و تریلینگ استاپ برای محافظت از سود استفاده می‌شود.
 • استراتژی مومو تایم ۵ دقیقه نیز مانند دیگر استراتژی‌هایی که بر اساس اندیکاتورهای تکنیکالی طراحی شده‌اند، بی‌خطا نیست و نتایج بسته به شرایط بازار متفاوت خواهد بود اما تمرین زیاد و دقت بالا میزان سود را افزایش داده و میزان استاپ لاس خود را کاهش خواهد داد.

استراتژی ۵ دقیقه مومو چیست؟

مومو پنج دقیقه‌ای در نمودارهای بسیار کوتاه‌مدت (پنج دقیقه‌ای) به دنبال یک مومنتوم یا «momo» است. این دو اندیکاتور بر روی تمام پلتفرم‌های معمله‌گری در دسترس تریدرها قرار دارد. این استراتژی معاملاتی بر اساس استفاده از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (EMA) و (MACD) عمل می‌کند.

در حالی که از میانگین متحرک برای کمک به تعیین روند استفاده می‌شود، هیستوگرام MACD، نیز به تریدر کمک می‌کند تا میزان حرکت روند را اندازه‌گیری کند و از آن به عنوان اندیکاتور دوم استفاده می‌شود. تنظیمات هیستوگرام MACD همان تنظیمات پیش‌فرض است که در اکثر پلتفرم‌های نمودار استفاده می‌شود: EMA = 12، EMA دوم = ۲۶، خط سیگنال EMA = 9، که همه با استفاده از کلوز کندل تنظیم شده‌اند.

استراتژی 5 دقیقه
استراتژی مومو در نمودارهای بسیار کوتاه مدت به دنبال یک مومنتوم است.

برای استفاده از این استراتژی باید منتظر یک معامله اصلاحی باشید، اما تنها زمانی می‌توانید از این ستاپ سود مناسب بگیرید که روند از مومنتوم کافی برخوردار باشد و بازار به اندازه کافی قدرت و حرکت داشته باشد. در این استراتژی برای خروج از دو بخش مجزا استفاده می‌شود. نیمه اول کمک می‌کند تا از سود محافظت شود تا معامله برنده به بازنده تبدیل نشود نیمه دوم نیز کمک می‌کند تا تریدر بتواند حرکتی بسیار بزرگ را بدون ریسک انجام دهد زیرا حد ضرر یا استاپلاس قبلاً به نقطه سربه‌سر منتقل شده است و پس از آن نیز تریلینگ استاپ می‌شود.

استراتژی اسکلپینگ ۵ دقیقه‌ای مومو یکی از بهترین استراتژی‌های بازار فارکس است که اگر به آن مسلط شوید، در زمان‌های بسیار کوتاه می‌تواند سودهای بسیار چشمگیری را به شما هدیه کند.

نحوه کار استراتژی ۵ دقیقه مومو چگونه است؟

از هر استراتژی که بخواهید استفاده نمایید، یک سری قوانین و مقررات دارد که باید به طور کامل رعایت کنید، در غیر این صورت احتمال شکست و زیان در معامله وجود دارد. استراتژی ۵ دقیقه مومو در فارکس نیز دارای قوانینی است که اگر رعایت کنید، می‌تواند سودهای بسیار خوبی را به شما عرضه کند. این قوانین عبارتند از:

 1. ابتدا یک جفت ارز را پیدا کنید که دارای روند قیمتی صعودی بوده اما فعلا در زیر میانگین متحرک EMA 20 و MACD قرار داشته باشد تا در محدوده منفی قرار گیرند.
 2. صبر کنید تا قیمت از EMA 20 دوره‌ای عبور کرده و روی آن قرار گیرد. سپس مطمئن شوید که میله‌های هیستوگرام MACD یا در حال عبور از ناحیه منفی به مثبت است یا در 25 دقیقه گذشته به ناحیه مثبت رسیده است (پنج میله یا کمتر در نمودار پنج دقیقه ای).

  استراتژی 5 دقیقه
  مطمئن شوید که میله‌های هیستوگرام MACD در حال عبور از ناحیه منفی به مثبت است.
 3. اکنون پوزیشن خرید (Buy) بزنید.
 4. اگر یک تریدر پر ریسک هستید در نمودار پنج دقیقه‌ای، استاپ را 10 پیپ پایین‌تر از مووینگ اوریج قرار دهید اما اگر کم ریسک هستید، 20 پیپ پایین‌تر بگذارید.
 5. هنگامی که 20 پیپ سود کردید، بریک ایون (breakeven) کنید یعنی استاپلاس را به نقطه ورود انتقال دهید و نیمی از حجم پوزیشن را ببندید و سپس ادامه دهید.
 6. پس از آن با صعود قیمت، می‌توانید از تریلینگ استاپ استفاده کنید. یعنی به ازای هر 20 پیپ که قیمت بالا رفته و شما سود می‌کنید، استاپلاس خود را نیز 20 پیپ بالاتر قرار دهید. این کار را تا زمانی که استاپ شما زده شود ادامه دهید.
 7. برای معامله در زمانی که روند نزولی است، می‌توانید عکس آنچه گفته شد عمل کنید.

آنچه در مقاله استراتژی ۵ دقیقه‌ای فارکس خواندیم:

استراتژی‌های اسکلپینگ که معمولا در تایم فریم‌های ۱ دقیقه، ۵ دقیقه و ۱۵ دقیقه انجام می‌شوند، طرفداران زیادی دارند. این استراتژی‌ها معمولا با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکالی و بیشتر برای تریدرهای مبتدی کارایی دارند، هرچند که معامله‌گران حرفه‌ای نیز می‌توانند با آن‌ها از بازار سودهای بسیار خوبی بگیرند، با این حال، موفقیت در هر استراتژی به پشتکار، تمرین زیاد، صبر و شکیبایی و مدیریت سرمایه نیاز دارد. با این حال این استراتژی نیز مانند بسیاری از استراتژی‌های دیگر مبتنی بر اندیکاتورهای تکنیکالی است و نتایج بسته به تبحر تریدر و شرایط بازار متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول
آیا استراتژی ۵ دقیقه مومو سودده است؟
این استراتژی در صورتی که تمام قوانین آن درست و با دقت اجرا شوند، می‌تواند برای شما سودهای متوالی کوچک اما رضایت‌بخشی بدهد.
استراتژی ۵ دقیقه‌ای با سودهای اندک بهتر است یا استراتژی‌های روزانه با سودهای بزرگ؟
توجه داشته باشید که استراتژی‌های اسکلپینگ ۵ دقیقه‌ای صرفا سودهای اندک ندارند، بلکه اگر از تریلینگ استاپ استفاده کنید و همچنین سوئینگ‌ها را خوب بشناسید، حتی می‌توانید تا سقف یا کف سوئینگ بعدی، با تریلینگ استاپ با قیمت همراه باشید و سود عالی به دست آورید.
آیا با استراتژی‌های ۵ دقیقه‌ای و استفاده از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال می‌توان به سود مستمر رسید؟
مسلما روی هر استراتژی که در دمو زیاد تمرین کنید و ایرادات آن را برطرف کرده و مسلط شوید، حتما می‌توانید به سود مستمر برسید.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران