خانه > کالج کدام بروکر > ۱۰۰۰ پیپ چند دلار است؟

۱۰۰۰ پیپ چند دلار است؟

برای معامله‌گری در بازار فارکس لازم است که با قوانین این بازار و همچنین اصطلاحات مورد استفاده در آن آشنایی کامل داشته باشید. دانستن مفاهیم اساسی و بنیادین معامله‌گری به‌خصوص برای محاسبه تغییرات قیمت از ضروری‌ترین اطلاعاتی است که هر تریدی باید داشته باشد. در این مبحث به شرح محاسبه رایج‌ترین واحد ارزش جابه‌جایی قیمت یک کالا یا جفت‌ارز، یعنی «پیپ» می‌پردازیم و اینکه وقتی قیمت یک دارایی به اندازه یک پیپ جابه‌جا می‌شود، قیمت آن چند درصد تغییر می‌کند.

هزار پیپ چند دلار است

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

بازار فارکس برای تغییر قیمت از اصطلاحاتی استفاده می‌کند که مهم‌ترین آن واحدی به نام «پیپ» (pip) است که به آن «نقطه» یا «پوینت» (point) نیز می‌گویند. واژه‌ی pip مخفف عبارت price interest point (ارزش تغییر یک نقطه از یک سهم) است. معامله‌گران فارکس کوچک‌ترین حرکت‌ها را در نرخ تبدیل ارزها در بازار جهانی فارکس دنبال می‌کنند. نوسانات نرخ ارز می‌تواند به اندازه هزارم سنت باشد. «پیپ» ارزشی است که معامله‌گران برای اندازه‌گیری تغییرات کوچک قیمت در بازار فارکس استفاده می‌کنند.

1000 پیپ چند دلار است؟
برای معامله‌گری در بازار فارکس لازم است که با قوانین این بازار و همچنین اصطلاحات مورد استفاده در آن آشنایی کامل داشته باشید.

پیپ کوچک‌ترین واحد حرکت قیمت بر اساس نرخ یک ارز بر مبنای قرارداد بازار فارکس است. هنگامی که قیمت یک دارایی بر روی چارت به اندازه یک نقطه حرکت می‌کند یعنی به اندازه یک پیپ جابه‌جا می‌شود. به عبارت دیگر پیپ یعنی مقدار یک صدم درصد (یک صدم ضربدر یک صدم مساوی یک ده هزارم) است که در قیمت مبادله جفت‌ارزها، رقم چهارم بعد از ممیز، همان مقدار پیپ است.

1000 پیپ چند دلار است؟
بازار فارکس برای تغییر قیمت از اصطلاحاتی استفاده می‌کند که مهم‌ترین آن واحدی به نام «پیپ» (pip) است که به آن «نقطه» یا «پوینت» (point) نیز می‌گویند.

تنها استثنا در جفت‌ارزهایی است که یک طرف آن ین ژاپن (GPY) قرار دارد. در این جفت‌ارزها رقم دوم بعد از ممیز مقدار ارزش پیپ محاسبه می‌شود. هر یک پیپ به واحدهای کوچک‌تری به نام «پیپت» (pipet) تقسیم می‌شود و هر یک پیپ به اندازه ۱۰ واحد پیپت ارزش دارد.

در معاملات فارکس، از آنجا که قیمت ارز معمولاً به میزان کم حرکت می‌کند، به همین دلیل در یک واحد استاندارد به نام پیپ قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین، پیپ کوچک‌ترین تغییر ارزش در نرخ مبادله یک جفت ارز است و صد پیپ یک رقم بزرگ محسوب می‌شود. معامله‌گران اغلب از واژه پیپ برای اشاره به میزان سود یا زیان خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر فارکس ممکن است بگوید: «من الان ۹۰ پیپ در سود یا زیان هستم!» یا «امروز ۱۲۰ پیپ سود یا زیان کردم».

یک پیپ چقدر ارزش دارد؟

اگرچه یک پیپ یک واحد اندازه‌گیری بسیار کوچک به نظر می‌رسد، اما به دلیل این که معامله‌گران فارکس از اهرم‌های بالا استفاده می‌کنند، حتی یک حرکت پیپ در قیمت می‌تواند به معنای سود یا زیان بزرگی باشد.

به عنوان مثال، اگر EUR/USD از ۱.۲۲۵۰ به ۱.۲۲۵۱ حرکت کند، این یک پیپ است. در بالا اشاره شد که عدد چهارم بعد از ممیز تعداد پیپ را نشان می‌دهد. در اینجا نیز عدد چهارم از ۰ به ۱ افزایش یافته است.

یک پیپ چقدر ارزش دارد؟
اگرچه یک پیپ یک واحد اندازه‌گیری بسیار کوچک به نظر می‌رسد.

پیپ معمولاً چهارمین رقم پس از اعشار مظنه قیمت است، اما برخی از بروکرها تا ۵ رقم پس از اعشار را نشان می‌دهند. این موضوع برای جفت‌ارزهایی که ین ژاپن در آن‌ها شرکت دارد، عوض دو رقم، تا سه رقم پس از اعشار را نمایش می‌دهند. عدد پنجم بعد از اعشار در اکثر جفت‌ارزها و رقم سوم پس از اعشار در جفت‌ارزهای شریک با JPY در واقع میزان «پیپت» را نشان می‌دهند که گفتیم هر ۱۰ پیپت یک پیپ است.

به عنوان مثال، اگر GBP/USD از ۱.۳۰۵۴۲ به ۱.۳۰۵۴۳ حرکت کند، آن ۰.۰۰۰۰۱ USD بالاتر می‌رود، یک پیپت حرکت کرده است.

یک پیپ چقدر ارزش دارد؟
پیپ معمولاً چهارمین رقم پس از اعشار مظنه قیمت است، اما برخی از بروکرها تا ۵ رقم پس از اعشار را نشان می‌دهند. این موضوع برای جفت‌ارزهایی که ین ژاپن در آن‌ها شرکت دارد.

در تصویر زیر یک «راهنما» برای کمک به شما برای یادگیری نحوه خواندن پیپ ترسیم شده است. توجه داشته باشید که عدد پنجم که ۰.۲ pip درج شده یعنی ۲ pipet زیرا هر پیپ مساوی ۱۰ پیپت است.

یک پیپ چقدر ارزش دارد؟
در تصویر زیر یک «راهنما» برای کمک به شما برای یادگیری نحوه خواندن پیپ ترسیم شده است.

برخی از پلتفرم‌های معاملاتی فارکس می‌گویند که pip مخفف عبارت percentage in point و برخی دیگر می‌گویند که مخفف عبارت price interest point است که در هرصورت به معنای مقدار درصد تغییر قیمت است.

برای این که بتوانید ارزش هر پیپ را به دست آورید، نیاز است که یک محاسبه کوچک انجام دهید، زیرا ارزش هر پیپ به سه عامل بستگی دارد:

  • جفت ارز در حال معامله؛
  • میزان حجم معامله؛
  • نرخ مبادله.

بر اساس این عوامل، نوسان حتی یک پیپ می‌تواند تاثیر زیادی بر ارزش موقعیت معاملاتی شما داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید یک معامله نیم لاتی روی جفت ارز USDCAD با نرخ ۱.۳۰۵۰ باز می‌کنید، اگر معامله را پس ۵۰ پیپ ببندید، چه میزان سود یا زیان به دلار آمریکا به دست می‌آید؟ برای این منظور، با توجه به این که هر لات ۱۰۰۰۰۰ واحد است، بنابراین نیم لات معادل ۵۰۰۰۰ واحد می‌شود. اکنون، برای محاسبه سود به دلار آمریکا، سه مرحله زیر را انجام دهید:

ابتدا تعداد ارز مظنه (CAD) را  در هر پیپ محاسبه کنید:

در بالا اشاره شد که رقم چهارم بعد از اعشار معادل یک پیپ است. بنابراین هر پیپ برابر ۰.۰۰۰۱ است. اکنون نیم لات یعنی ۵۰۰۰۰ واحد را در واحد پیپ ضرب می‌کنیم:

۵۰۰۰۰ x 0/0001 = 5 CAD per pip

یعنی با تغییر قیمت این جفت ارز به مقدار تنها یک پیپ، ۵ دلار کانادا یا CAD ارزش دارد.

اکنون تعداد ارز پایه (USD) در هر پیپ را محاسبه کنید:

تعداد دلار کانادا در هر پیپ (از مرحله ۱) را بر نرخ مبادله تقسیم کنید تا به تعداد دلار در هر پیپ برسید:

۵ ÷ ۱.۳۰۵۰ = ۳.۸۳ USD per pip

اکنون میزان کل سود یا زیان معامله را محاسبه کنید:

تعداد پیپ‌های به دست آمده را در ارزش هر پیپ به دلار (از مرحله ۲) ضرب کنید تا به کل سود/زیان معامله برسید:

۵۰ (مقدار حرکت قیمت) x 3.83 = 191.5 $

یک پیپ چقدر ارزش دارد؟
بر اساس این عوامل، نوسان حتی یک پیپ می‌تواند تاثیر زیادی بر ارزش موقعیت معاملاتی شما داشته باشد.

بنابراین اگر در معامله USDCAD با قیمتی که در بالا ذکر شد (یعنی ۱.۳۰۵۰)، در صورتی که قیمت ۵۰ پیپ موافق پوزیشنی که باز می‌کنید، برود ۱۹۱.۵ دلار آمریکا سود خواهید کرد، اما اگر خلاف جهت پوزیشن شما حرکت کند، این مقدار زیان خواهید کرد.

اگرچه یک پیپ یک واحد اندازه‌گیری بسیار کوچک به نظر می‌رسد، اما به دلیل این که معامله‌گران فارکس از اهرم‌های بالا استفاده می‌کنند، حتی یک حرکت پیپ در قیمت می‌تواند به معنای سود یا زیان بزرگی باشد.

1000 پیپ چند دلار می‌شود؟

هنگام معامله در فارکس، این که بشنویم یک تریدری مثلا در یک هفته 1000 پیپ سود یا ضرر کرده خیلی غیر معمول نیست. اما این اصطلاح به چه معناست و چرا اهمیت دارد و 1000 پیپ در فارکس چند دلار می‌شود؟

شایان ذکر است که ارزش پیپ به اندازه لات مورد استفاده در معامله بستگی دارد. اندازه لات استاندارد 100000 واحد ارز پایه است. به عنوان مثال، اگر در جفت ارز EURUSD با مقدار استاندارد یورو به دلار آمریکا معامله کنید، که ارزش پیپ بر اساس یک لات که ۱۰۰۰۰۰ واحد است تقسیم بر یک صدم درصد یعنی 10 دلار است.

اکنون 1000 پیپ را ضربدر 10 دلار کنید، عدد 10000 دلار حاصل می‌شود.

1000 پیپ از XAUUSD چند دلار می‌شود؟

در بالا گفته شد که پیپ یعنی مقدار یک صدم درصد (یک صدم ضربدر یک صدم مساوی یک ده هزارم) است. پس اگر هر لات را ضربدر یک ده هزارم کنیم، عدد 10 به دست می‌آید. یعنی هر پیپ طلا ۱۰ دلار ارزش دارد. اگر ۱۰۰۰ پیپ طلا را محاسبه کنیم، ۱۰ هزار دلار ارزش دارد.

هر پیپ چقدر است؟

همان طور که در بالا اشاره شد، هر لات استاندارد 100000 واحد است. یک پیپ یک دهم لات است. در نتیجه هر پیپ 10000 واحد است. اگر برای جفت‌ارزهایی که یکی از آن‌ها دلار آمریکا است بخواهیم محاسبه کنیم، ارزش هر لات استاندارد که 100000 واحد است، 100 دلار می‌شود. بنابراین یک پیپ که یک دهم لات است، یعنی 10 دلار آمریکا ارزش دارد.

100 پیپ چند دلار است؟

همانطور که گفته شد، با توجه به این که قیمت هر پیپ به دلار آمریکا حدود 10 دلار ارزش دارد، در نتیجه 100 پیپ را اگر در عدد 10 ضرب کنید، عدد 1000 دلار به دست می‌آید که ارزش 100 پیپ به دلار است.

محاسبه پیپ در فارکس

قیمت جفت‌ارزها در بازار فارکس به صورت یک عدد اعشاری درج می‌شود. برخی از بروکرها نرخ مبادله یک جفت ارز (به جز جفت ارزهایی که یک طرف آن ین ژاپن است) را تا ۴ رقم بعد ممیز اعلام می‌کنند که رقم چهارم همان مقدار پیپ است. در جفت‌ارزهایی که یک ارز ین ژاپن باشد، تا دو رقم بعد از ممیز نشان داده می‌شود که رقم دوم تعداد پیپ را نشان می‌دهد.

برای محاسبه پیپ از فرمول زیر استفاده می کنیم:

1 pip = (10 / نرخ مبادله * اندازه لات * (ارز پایه

اگر جفت ارز USDCHF را معامله می‌کنید، نرخ مبادله 0.86189باشد، بنابراین داریم:

1 pip = (10 / 0.86189) * 1 * 1 = 11 /602

عدد 11.602 ارزش یک پیپ است. یعنی به ازای هر یک پیپ تغییر قیمت مبلغ 11.602 دلار آمریکا قیمت تغییر می‌کند. اگر قیمت ۱۰ پیپ تغییر کند مقدار 116.02 دلار سود یا زیان خواهید کرد.

آنچه در مقاله 1000 پیپ چند دلار است خواندیم:

در اکثر جفت‌ارزها و طلا مقدار پیپ حدود ۱۰ دلار و سایر جفت‌ارزها نیز تقریبا بین ۸ تا ۱۲ دلار آمریکا است که در متن مقاله نحوه محاسبه آن را آموزش دادیم. بنابراین اگر کسی مثلا در یک هفته ۱۰۰۰ پیپ سود یا زیان کرده باشد، این مقدار یعنی حدود ۱۰۰۰۰ دلار می‌شود که مسلما عدد کوچکی نیست. در بازار فارکس از این سود و زیان‌ها زیاد اتفاق می‌افتد، اما با مدیریت درست سرمایه می‌توان به شدت آن را کاهش داد.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران