خانه > کالج کدام بروکر > ریسک فری چیست؟ آموزش risk free کردن معاملات

ریسک فری چیست؟ آموزش risk free کردن معاملات

یکی از کارهای مهمی که بعد از بازکردن معامله باید انجام دهید، مدیریت آن است تا بتوانید بیشترین میزان سود و کمترین میزان ضرر را داشته باشید. از مهم‌ترین آیتم‌هایی که باید در این مسئله یاد بگیرید، شیوه ریسک فری کردن است. ما در این مقاله به صورت کامل روش ریسک فری کردن معامله را به شما توضیح خواهیم داد.

ریسک فری

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

ریسک فری در فارکس چیست؟

ریسک فری در فارکس به معنای تغییر حد ضرر و قرار دادن آن در محلی است که دیگر معامله شما هیچ ریسکی نداشته باشد و در بدترین حالت، اگر بازار بسته شود هیچ ضرری به شما تحمیل نخواهد شد. بگذارید شفاف‌تر این مسئله را برای شما توضیح دهیم. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید: فرض کنید شما یک‌ترید را در این نقطه باز کرده‌اید که روی قیمت ۲۰۲۷.۱۵ است. حد ضرر شما قیمت ۲۰۲۷.۴۳ و حد سود شما ۲۰۲۷.۸۵۸ است.

ریسک فری چیست؟
ریسک فری به معنای تغییر حد ضرر و قرار دادن آن در محلی است که دیگر معامله شما هیچ ریسکی نداشته باشد.

در ابتدا حد ضرر شما باید پایین‌تر از محل ورود به قیمت باشد، اما قیمت که به جهت معامله شما حرکت کند و وارد سود شود، شما می‌توانید حد ضررتان را حرکت دهید و دقیقاً روی نقطه قیمت ورود که ۲۰۲۷.۱۷۵ بود، بگذارید.

ریسک فری در فارکس
وقتی شما حد ضرر خود را در نقطه ورود به معامله قرار دهید یعنی معامله را ریسک فری کرده‌اید.

در این صورت حد ضرر یا استاپ لاس شما در قیمتی است که اگر بازار برگردد و به آن برخورد کند، شما بدون هیچ ضرری از بازار خارج می‌شوید، به این اتفاق ریسک فری یا بدون ریسک می‌گویند.

تکنیک ریسک فری

هرچند که ریسک فری کردن یک معامله بسیار ساده است، اما باید قوانینی را در انجام آن رعایت کنید، فرض کنید یک معامله باز کرده‌اید، ریسک به ریوارد شما در معامله ۱:۳ است، یعنی حد سود شما ۳ برابر حد ضررتان می‌باشد. پس برای اینکه ریسک فری کنید: نباید خیلی سریع اینکار را انجام دهید، زیرا ممکن است بازار طی نوسانات، حد ضرر شما را بزند و بعد از آن دوباره در مسیر خودش قرار بگیرد و شما با خارج شدن از بازار از سود آن جا بمانید. بنابراین اگر مثلاً ریسک به ریوارد ۱:۳ دارید، بگذارید تا حداقل ۱:۱ حرکت کند، یعنی یک سوم سود مد نظرتان را بگیرید. حالا زمان مناسبی برای این است که هم بخشی از معامله را با سود خارج شوید تا بخشی از سود شما تضمین شود، سپس حد ضرر را بالا آورده و روی نقطه ورود بگذارید. یعنی ریسک فری کنید.

استراتژی ریسک فری
وقتی شما حد ضرر خود را بالاتر از نقطه ورود بزارید در واقع تریلینگ استاپ کرده اید.

با این کار حتی اگر بازار برگردد و حد ضرر شما را بزند، شما هیچ ضرری نمی‌کنید و حتی مقداری از سود خود را جبران کرده‌اید. اگر هم یک سوم سود را گرفتید، ریسک فری کردید و بازار بالاتر رفت، در قدم دوم می‌توانید حد ضررتان را بالاتر بیاورید. باز هم اگر بازار برگشت و حد ضرر شما را زد، با دریافت بخشی از سود از بازار خارج شوید. در این مدل باید حد ضرر از قیمت معامله شما بالاتر باشد.

ریسک فری به تغییر حد ضرر و آوردن آن در نقطه ورود یا حتی بالاتر از آن را می‌گویند که ترجیحاً با توجه به ریسک به ریوارد مشخص می‌شود و کمک می‌کند تا شما در صورت تاچ شدن حد ضررتان بدون ضرر از معامله خارج شوید.

ریسک به ریوارد چیست؟

اگر به پاراگراف بالا دقت کرده باشید، صحبت از ریسک به ریوارد کردیم. به طور ساده به نسبت میزان ریسک یک معامله در مقابل سود آن ریسک به ریوارد گفته می‌شود. یعنی فرض کنید که یک معامله را باز می‌کنید، ابتدا بسنجید که این معامله اگر قرار است حد ضرر آن 10 پیپ باشد، حدود سود آن چقدر است و چه میزان به شما سود می‌رساند.

یعنی نسبت سود به ضرر معامله چقدر است. معامله‌گران حرفه‌ای همیشه حداقل از ریسک به ریوارد 1:3 استفاده می‌کنند. یعنی اگر پیش‌بینی می‌کنند که حد ضرر معامله 10 پیپ است، باید حد سود آن 30 پیپ باشد. به این صورت از هر سه معامله اگر فقط یک معامله آن‌ها درست باشد و دو معامله ضرر کنند، یعنی در مجموع 10+10=20 ضرر کرده‌اند و یک معامله سودده 30 پیپی داشته‌اند، پس همچنان در سود هستند. همان‌طور که متوجه شدید، میزان ریسک به ریوارد، تاثیر بسیار بالایی در مدیریت مالی و همچنین سوددهی دارد. مفهومی که معامله‌گران کمتری به آن دقت می‌کنند.

آموزش استراتژی ریسک فری

استراتژی انجام ریسک فری وابستگی زیادی به مدیریت مالی و همچنین ریسک به ریوارد شما دارد. همان‌طور که گفته شد، در ابتدا قبل از ورود به معامله، شما باید در نظر داشته باشید که حداقل ریسک به ریوارد منطقی شما باید 1:2 به بالا باشد.در این صورت زمانی که معامله شما باز شد و حرکت کرد و به 1:1 رسید، شما می‌توانید ریسک فری کنید، یعنی نصف سود که کسب شد، حد ضرر را روی خط ورود قرار دهید تا ریسک فری رخ بدهد.

آموزش ریسک فری
قبل از ورود به معامله، شما باید در نظر داشته باشید که حداقل ریسک به ریوارد شما باید 1:2 به بالا باشد.

سپس معامله که به 1:2 رسید هم می‌توانید به طور کامل از معامله خارج شوید، هم اگر احساس می‌کنید ممکن است همچنان حرکت کند، می‌توانید حد ضرر را روی 1:2 یعنی در سود بیشتری قرار دهید و اجازه دهید معامله بیشتر حرکت کند انقدر با حد ضرر معامله را دنبال کنید تا اینجا در سود معامله برگردد و حد ضرر شما را تاچ کند و در سود خارج شوید. اینکار و دائم حرکت دادن حد ضرر در سود باعث می‌شود بیشترین سود ممکن در بازار را شکار کنید و هم اینکه بدون ضرر و در حالت ریسک فری قرار بگیرید.

آنچه در مقاله ریسک فری در فارکس خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که ریسک فری بخشی از مدیریت معامله است. اینکار کمک می‌کند که شما در بخشی از معاملات اگر هم بازار برخلاف روند اولیه حرکت کند، حداقل بدون ضرر یا با میزان کمی سود از بازار خارج شوید. ریسک فری کردن و به طور کلی دنبال کردن معامله و مدیریت نقاط ورود و خروج به خوبی می‌تواند به مدیریت سرمایه شما کمک کند و جز ضروریات معامله در فارکس است. البته در کنار ریسک فری کردن باید با مفهوم ریسک به ریوارد نیز به صورت کامل آشنا شوید چون رابطه نسبتاً مستقیمی با یکدیگر دارند.

سوالات متداول
حد سود چیست؟
حد سود به نقطه‌ای گفته می‌شود که شما بعد از باز کردن معامله مشخص می‌کنید تا در صورت اینکه معامله به سمت درست پیش برود با برخورد به آن در سود از معامله خارج شوید.
حد ضرر چیست؟
حد ضرر قیمتی است کمتر از نقطه ورود (در معامله خرید) یا بیشتر از نقطه ورود (در معامله فروش) که اگر بازار خلاف جهت معامله شما حرکت کرد، با میزانی ضرر شما را از بازار خارج کند و اجازه ضرر بیشتر را ندهد.
ریسک فری چیست؟
اگر شما حد ضررتان را به نوعی حرکت دهید که به خط ورود برسد در صورت اینکه بازار برگردد حد ضرر شما زده می‌شود اما بدون ضرر خارج می‌شوید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران