الگو هارمونیک خفاش + آموزش معامله با الگوی هارمونیک bat

الگوی خفاش هارمونیک یک نمودار 5 نقطه‌ای بسیار مشهور در بین الگوهای هارمونیک با اندازه‌گیری‌های فیبوناچی خاص است که امکان معکوس شدن روند را در یک سطح مهم نشان می‌دهد. این الگو توسط اسکات کارنی در سال 2001 کشف شد و یکی از چهار الگوی نمودار هارمونیک رایج و محبوب است. ما در این مقاله سعی داریم تا الگوی هارمونیک خفاش را به صورت کامل به شما معرفی کنیم و یاد بدهیم که چطور می‌توانید با پیدا کردن این الگو در چارت معامله کنید.

الگو هارمونیک خفاش

فهرست مطالب

الگوی هارمونیک چیست؟

الگوهای هارمونیک به طور کلی به الگوهایی گفته می‌شود که شکل ظاهری آن‌ها در بازار بسیار پرتکرار بوده و به همین دلیل محققان حوزه فارکس توانسته‌اند نسبت‌های دقیقی برای آن‌ها پیدا کنند و متوجه شوند که هر زمان این الگوها در بازار رخ می‌دهند، نشان‌دهنده روی دادن حرکتی خاص در بازار هستند. همانطور که متوجه شدید الگو هارمونیک چیست؟ باید بدانید اکثراً الگوهای هارمونیک در مناطقی رخ می‌دهند که بازار می‌خواهد برگشت انجام دهند و روند جدیدی را برخلاف روند قبلی خود شکل دهد.

الگوی هارمونیک خفاش چیست؟

الگوی خفاش به عنوان دقیق‌ترین الگوهای نمودار هارمونیک شناخته می‌شود. با این حال، استفاده از آن مستلزم در نظر گرفتن طیف وسیعی از عوامل، از جمله اندازه‌گیری‌های فیبوناچی، سطوح ورودی و اهداف سود است. به زبان ساده الگوی هارمونیک خفاش دارای شکل زیر است که از اندازه‌های مشخص فیبوناچی تاییدیه اصل بودن الگوی خود را می‌گیرد.

الگوی هارمونیک خفاش چیست؟
الگوی هارمونیک خفاش دارای ۵ نقطه است.

این الگو نیز مانند اکثر الگوهای هارمونیک دیگر دارای پنج نقطه و چهار نوسان قیمت است. پنج نقطه X، A، B، C و D و نوسانات قیمت XA، AB، BC و CD هستند. در نهایت، زمانی که الگو به صورت کامل شکل می‌گیرد، نقطه D به عنوان آخرین نقطه محل شروع روند جدید است که باید معامله‌گر از آن نقطه‌ترید خود را شروع کند. اگر تازه‌کار هستید و تازه می‌خواهید از این الگوها استفاده کنید، دقت داشته باشید که این الگو بسیار شبیه به الگوی خرچنگ و الگوی پروانه است و فقط نسبت‌های آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. برای تشخیص این الگوها از یکدیگر نیاز است که تمرین بسیار زیادی روی آن‌ها انجام دهید.

روش پیدا کردن الگوی خفاش

قطعاً مهم‌ترین بخش این موضوع نحوه پیدا کردن الگوی خفاش است، همانطور که قبلاً هم گفتیم این الگو عموماً توسط تریدرهای حرفه‌ای شناسایی می‌شود، برای اینکه بتوانید الگوی خفاش را به درستی پیدا کرده و با آن معامله کنید باید دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، در الگوی خفاش ابتدا یک حرکت از XA شروع می‌شود، سپس یک اصلاح از AB وجود دارد، دوباره بازار از B به C حرکت صعودی را تکرار می‌کند و در نهایت یک اصلاح آخر از C به D رخ می‌دهد که D پایین‌تر از X نمی‌روند (البته این تعریف مربوط به الگوی خفاش صعودی برای مثال زده شد) اما چیزی که مهم است نسبت‌های فیبوناچی بین این خطوط و نقاط است که در ادامه آن‌ها را برای شما مشخص خواهیم کرد.

روش پیدا کردن الگوی خفاش
الگوی خفاش ابتدا از حرکت XA شروع می‌شود.
 • پایه AB بین ۳۸.۲٪ تا ۵۰٪ نسبت فیبوناچی از پایه XA باز می‌گردد.
 • پای BC با نسبت فیبوناچی ۸۸.۶% از پایه XA فراتر از نقطه X است.
 • اصلاح نقطه B بین ۳۸.۲٪ تا ۵۰٪ از پایه XA است.
 • نوسان قیمت BC از ۱۶۱.۸٪ -۲۶۱.۸٪ به ۲۲۴٪ از موج XA است.
 • حرکت از نقطه X تا نقطه D اصلاح ۸۸.۶% است.
 • پایه BC در ۱۶۱.۸٪ – ۲۶۱.۸٪ سطح فیبوناچی اصلاحی پای CD است.

پیدا کردن الگوی خفاش بسیار سخت است به‌خصوص در تایم فریم‌های پایین تقریباً شما زمان کافی برای یافتن چنین الگویی ندارید، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که از اندیکاتورها یا ربات‌هایی استفاده کنید که به‌صورت خودکار این الگو را برای شما روی چارت پیدا کنند.

انواع الگوی هارمونیک خفاش

به طور کلی دو نوع الگوی هارمونیکی خفاش وجود دارد: الگوی صعودی و الگوی نزولی. نسبت‌ها در هر دو مدل یکی هستند.

انواع الگوی هارمونیک خفاش
الگوی هارمونیک خفاش به دو نوع صعودی و نزولی تقسیم می‌شود.

فقط شکل الگو برعکس یکدیگر است که نمونه آن را در تصویر بالا مشاهده خواهید کرد.

الگوی خفاش دارای 5 نقطه و 4 خط حرکتی است که شامل دو اصلاح نیز می‌شود. این الگو در نقاط بسیار حساس بازار و در تایم فریم‌های بالا قابل تشخیص است و کاربرد بهتری دارد.

معامله با الگوی هارمونیک خفاش

حالا که تا حدودی با نحوه ترسیم و پیدا کردن الگوی خفاش روی چارت آشنا شدید، در این مرحله قدم به قدم به شما خواهیم آموخت که چطور با استفاده از این الگو معامله انجام دهید:

 1. پیدا کردن الگوی روی یک سطح مناسب؛
 2. ورود و مشخص کردن استاپ لاس؛
 3. قرار دادن تیک پروفیت یا حد سود.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

پیدا کردن الگوی روی یک سطح مناسب:

همانطور که می‌دانید الگوی خفاش یک الگوی برگشتی است، یعنی محلی که قرار است بازار تغییر روند بدهد را می‌تواند برای شما تایید کند و از نقطه D آن وارد معامله شوید. پس شما قبل از پیدا کردن الگوی خفاش باید سطوحی که ممکن است به عنوان حمایت یا مقاومت قوی در آن بازار تغییر روند بدهد را پیدا کنید.

معامله با الگوی هارمونیک خفاش
الگوی خفاش یک الگوی برگشتی است.

مثلاً می‌توانید سطوح مهم را علامت بزنید و حتی از یک MACD برای شروع تغییر روند بهره ببرید و در آن حوالی منتظر باشید تا بازار جهت جدیدش را با نشان دادن یک الگوی خفاش آغاز کند. برای درک بهتر این موضوع به تصویر بالا نگاه کنید.

ورود و مشخص کردن استاپ لاس:

زمانی که در یک منطقه خوب با چند تاییدیه الگوی خفاش را پیدا کردید، باید پس از تثبیت نقطه D وارد معامله شوید.

معامله با الگوی هارمونیک خفاش
باید بعد از پیدا کردن نقطه D وارد معامله شوید.

شما باید استاپ خود را در این لحظه زیر x بگذارید چون اگر بازار بخواهد الگو را نادیده بگیرد اولین نفوذ آن به X خواهد بود.

قرار دادن تک پروفیت یا حد سود:

در مرحله آخر باید حد سود خود را مشخص کنید. حد سود اولیه شما باید نقطه B باشد.

معامله با الگوی هارمونیک خفاش
تیک پرافیت اول این الگو نقطه D است.

رسیدن بازار به این نقطه به شما نشان می‌دهد که می‌توانید ریسک فری را انجام دهید، اما حد سود اولیه و اصلی خود را باید روی A قرار دهید.

مزایا و معایب الگوی هارمونیک خفاش

حالا که با الگوی هارمونیک خفاش آشنا شدید بهتر است برخی از مزایا و معایب آن را بشناسید:

مزایا

 • الگوی نموداری دقیق و قابل اطمینان است.
 • الگوی خفاش سطوح واضحی را برای توقف ضرر و هدف گرفتن سود فراهم می‌کند.
 • نسبت ریسک به پاداش عالی دارند.
 • برای معامله‌گران کوتاه مدت و بلند مدت به خوبی کار می‌کند.

معایب

 • برای معامله‌گران مبتدی ایده‌آل نیست.
 • ویژگی ترسیم خودکار توسط اندیکاتور یا ربات در همه پلتفرم‌های معاملاتی موجود نیست.

آنچه در مقاله الگوی هارمونیک خفاش خواندیم:

الگوهای هارمونیک خفاش یکی از الگوهای مهم هارمونیک و به گفته بسیاری از تریدرها مطمئن‌ترین الگوی هارمونیک است که تریدرهای حرفه‌ای برای پیدا کردن مناطق برگشتی و معاملات دقیق از آن استفاده می‌کنند. این الگو باید با استفاده از درصدهای فیبوناچی بین زاویه‌های ایجاد شده تایید شود. الگوی هارمونیک خفاش دارای دو مدل صعودی و نزولی است.اگر در ابتدا پیدا کردن این الگو برای شما سخت است می‌توانید از اکسپرت هایی که به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهند، استفاده کنید.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید