خانه > کالج کدام بروکر > مقدار پیپ ولیو جفت ارزها

مقدار پیپ ولیو جفت ارزها

امروزه ترید از جمله فعالیت‌های جذاب و سودمندی می‌باشد که بسیاری از افراد خود را با آن مشغول می‌کنند. این فعالیت حرفه‌ای در بازارهای مالی مختلفی پیگیری می‌شود. یکی از مهم‌ترین بازارهایی که ترید در آن انجام می‌شود، فارکس است. برای اینکه یک تریدر بتواند در بازار فارکس به موفقیت برسد، باید مفاهیم مختلفی که برای این بازار تعریف می‌شود را به خوبی فرا بگیرد. یکی از این مفاهیم، پیپ ولیو جفت ارزها است.

در ادامه این مقاله، می‌خواهیم بیشتر درباره پیپ ولیو جفت ارزها بدانیم و با مفهوم آن را در این بازار مالی، به خوبی آشنا شویم. اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات در این زمینه می‌باشید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مقدار پیپ ولیو جفت ارزها

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

مفهوم پیپ در فارکس

قبل از اینکه بخواهیم درباره پیپ ولیو جفت ارزها اطلاعاتی کسب کنیم، لازم است درباره مفهوم پیپ بیشتر بدانیم. پیپ کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری در معاملات فارکس است. این کلمه که مخفف Percentage in point یا Price interest point است، برای اندازه‌گیری تغییر در ارزش یک جفت ارز استفاده می‌شود. به عبارتی هنگامی که یک واحد پیپ در یک جفت ارزی تغییر می‌کند، بدین معناست که ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر یک واحد تغییر کرده است. پیپ در جفت ارزهای مختلف به شکل‌های گوناگونی خود را نشان می‌دهد. به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD یک پیپ برابر با ۰.۰۰۰۱ است. این موضوع بدین معناست که در صورت افزایش ارزش این جفت ارز از مقدار ۱.۲۲۰۰ به ۱.۲۲۱۰، ارزش یورو نسبت به دلار، ۱۰ پیپ افزایش پیدا کرده‌است.

ارزش پیپ جفت ارزها
پیپ کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری در معاملات فارکس است.

این موضوع برای جفت ارزهایی که نرخ برابری آن‌ها تا ۴ رقم اعشار می‌باشند به همین شکل یعنی ۰.۰۰۰۱ خواهد بود. حال این نرخ برابری برای جفت ارز‌هایی که یک طرف آن ین ژاپن (JPY) می‌باشد کمی متفاوت است. در این دسته از جفت ارزها مانند USD/JPY عدد دوم پس از اعشار به عنوان پیپ شناخته می‌شود. به عنوان مثال تغییر ارزش این جفت ارز از مقدار ۱۱۲.۸۰ به ۱۱۲.۷۰ بدین معنی است که این دارایی به مقدار ۱۰ پیپ کاهش یافته است. حال که کمی با مفهوم پیپ آشنایی پیدا کردید، نوبت آن رسیده است که وارد مبحث پیپ ولیو جفت ارزها شویم و اطلاعات کاملی درباره موضوع اصلی مقاله ارائه نماییم.

چرا پیپ ولیو جفت ارزها در فارکس اهمیت دارد؟

پیپ کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری در بازار فارکس است و تمام پارامترهای مهم و بنیادی در این بازار مالی با آن سنجیده می‌شود. به عنوان مثال یک تریدر بر حسب پیپ اقدام به سنجش حد سود، حد ضرر، تارگت و … می‌کند. بنابراین بررسی و نقش آن در فارکس غیرقابل کتمان است. بدین منظور بررسی پیپ ولیو جفت ارزها از نخستین مواردی است که یک تریدر باید در بازار فارکس با مفهوم آن آشنا باشد. پیپ در بازار فارکس مخصوصا در نمادهایی مانند طلا بسیار ارزشمند است و حساسیت محاسبه آن بسیار افزایش پیدا می‌کند.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

نحوه محاسبه ارزش پیپ در جفت ارزها

قیمت دارایی‌ها در بازار فارکس از دو بخش تشکیل شده‌است. در واقع هنگامی که به یک دارایی در بازار فارکس نگاه می‌کنیم، شاهد دو بخش کلی می‌باشیم:

 1. بخش نخست دارایی مورد نظرمان می‌باشد که خود دو بخشی است و شامل دو واحد پولی یا دارایی است. به عنوان مثال EUR/USD نرخ برابری ارز یورو نسبت به دلار است و XAU/USD نرخ برابری طلا نسبت به دلار است.
 2. در بخش دوم، نرخی را شاهد می‌باشیم که ارز نخست را نسبت به ارز دوم ارزش‌گذاری کرده‌است. به عنوان مثال اگر نرخ برابری جفت ارز X/Y برابر ۱.۴۵۶۷ باشد، بدین معناست که ارزش ارز X، به مقدار ۱.۴۵۶۷ برابری ارز Y می‌باشد.

به ارقامی که بعد از اعشار در این نرخ برابری وجود دارد، Digit گفته می‌شود. در برنامه متاتریدر ۴ این تعداد اعشار تا حداکثر ۵ رقم و در متاتریدر ۵ این مقدار به ۷ رقم پس از اعشار می‌رسد. برای جفت ارزهایی که تعداد این اعشار آن ها ۴ الی ۵ رقم است، رقم چهارم بیانگر پیپ و برای جفت ارزهایی که تعداد اعداد پس از اعشار آن‌ها ۲ الی ۳ رقم است، رقم دوم پس از اعشار نمایانگر پیپ است. برای محاسبه پیپ ولیو جفت ارزها، از یک فرمول استفاده می‌شود. البته نیاز به حفظ کامل این رابطه نمی‌باشد و نرم‌افزارها و منابع موجود در این زمینه مانند سایت‌های ترید به صورت خودکار این فرمول را محاسبه و ارزش آن را جای‌گذاری می‌کنند.

چرا پیپ ولیو جفت ارزها در فارکس اهمیت دارد؟
پیپ کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری در بازار فارکس است و تمام پارامترهای مهم و بنیادی در این بازار مالی با آن سنجیده می‌شود.

در فرمول بالا، به ترتیب Pip Value به معنای ارزش پیپ، Exchange Rate به معنای نرخ ارز کارگزاری یا بروکر و Lot Size به معنای حجم لات معاملات است. البته لازم به ذکر است به دلیل جامعیت فرمول بالا، برای محاسبه ارزش هر جفت ارز به شکل جداگانه ۳ پارامتر نماد معاملاتی، میزان لات معاملات و حجم معامله مورد محاسبه قرار می‌گیرد. البته تمام موارد فوق در یک ماشین‌حساب آنلاین پیپ که در کارگزاری‌های فارکس وجود دارند به صورت خودکار محاسبه می‌شوند.

برای ارزش‌گذاری پیپ در جفت ارزها، از یک فرمول واحد استفاده می کنیم که حاصل‌ضرب پیپ به اعشار در حجم معامله است.

نحوه محاسبه پیپ ولیو جفت ارزها

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، به دلیل تنوعی که جفت ارزها دارند و ارزش‌های گوناگون آن‌ها، پیپ ولیو جفت ارزها با یکدیگر متفاوت است. برای ارزش‌گذاری پیپ در جفت ارزها، از یک فرمول واحد استفاده می کنیم که حاصل‌ضرب پیپ به اعشار در حجم معامله است.

به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD یک پیپ برابر با ۰.۰۰۰۱ است. بنابراین در حجم ۱ لات که معادل ۱۰۰ هزار یورو می‌باشد، یک پیپ معادل ۱۰ دلار است:

1 Lot ( 100.000 EUR ) * 0.0001 = 10 USD

برای لات‌های مختلف این مقادیر قابل استفاده است. ۰.۱ لات معادل ۱۰ هزار یورو که ضرب آن در ۰.۰۰۰۱ پیپ معادل یک دلار است. همچنین ۰.۰۱ لات معادل ۱۰۰۰ یورو و ۰.۰۰۱ لات معادل ۱۰۰ یورو است.

محاسبه ارزش پیپ
به دلیل تنوعی که جفت ارزها دارند و ارزش‌های گوناگون آن‌ها، پیپ ولیو جفت ارزها با یکدیگر متفاوت است.

این فرمول برای جفت ارزهایی که ارز مظنه ( بخش دوم جفت ارز ) دلار آمریکا است، کارآمد است. به عنوان مثال AUD/USD، NZD/USD و GBP/USD از فرمول بالا برای محاسبه پیپ ولیو جفت ارزها استفاده می‌کنند.

این فرمول برای جفت ارزهایی که ارز مظنه آن‌ها غیر از دلار است، متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال در جفت ارزهایی مانند USD/CHF، USD/JPY و USD/CAD محاسبات کمی متفاوت است. به عنوان مثال در جفت ارز USD/JPY که پیپ به صورت ۰.۰۱ محاسبه می‌شود، محاسبه پیپ ولیو جفت ارزها به شکل زیر انجام می‌شود:

 • ا لات معادل ۱۰۰ هزار دلار * ۰.۰۱ که معادل ۱۰۰۰ ین ژاپن است.
 • ۰.۱ لات معادل ۱۰ هزار دلار * ۰.۰۱ که معادل ۱۰۰ ین ژاپن است.
 • ۰.۰۱ لات معادل ۱۰۰۰ دلار * ۰.۰۱ که معادل ۱۰ ین ژاپن است.
 • ۰.۰۰۱ لات معادل ۱۰۰ دلار * ۰.۰۱ که معادل ۱ ین ژاپن است.

حال که این محاسبات را انجام دادیم و ارزش هر پیپ ین ژاپن را بدست آوردیم، کافی است عدد بدست آمده را بر نرخ برابری USD/JPY تقسیم کنیم. به عنوان مثال اگر این عدد برابر با ۱۱۰ باشد، در حجم یک لات، پیپ ولیو ما به شکل زیر می‌باشد:

همانطور که مشاهده می‌کنید، به ازای هر پیپ نوسان در جفت ارز USD/JPY در صورتی که مقدار ارزش این جفت ارز ۱۱۰ باشد، در حجم یک لات سود و زیانی معادل ۹.۰۹ دلار ایجاد می‌شود.

محاسبه پیپ ولیو جفت ارزهایی که دلار در آن‌ها وجود ندارد

حال که دو حالت حضور دلار در جفت ارزها را بررسی کردیم، این سوال پیش می‌آید که در جفت ارزهایی که دلار اصلاً حضور ندارد، شرایط محاسبه به چه شکلی می‌باشد. به عنوان مثال در جفت ارز EUR/GBP چگونه باید پیپ ولیو را بدست بیاوریم. در ابتدا توصیه می‌کنیم به موارد زیر دقت نمایید:

 • ۱ لات معادل ۱۰۰ هزار یورو * ۰.۰۰۰۱ پیپ برابر با ۱۰ پوند است.
 • ۰.۱ لات معادل ۱۰ هزار یورو * ۰.۰۰۰۱ پیپ برابر با ۱ پوند است.
 • ۰.۰۱ لات معادل ۱۰۰۰ یورو * ۰.۰۰۰۱ پیپ برابر با ۰.۱ پوند است.
 • ۰.۰۰۱ لات معادل ۱۰۰ یورو * ۰.۰۰۰۱ پیپ برابر با ۰.۰۱ پوند است.

همانطور که مشاهده کردید، شکل و شمایل محاسبه در این جفت ارز مشابه حالتی است که یک جفت ارز، ارزی غیر از دلار را در بخش مظنه خود مشاهده کند. حال فرض می‌کنیم ارزش جفت ارز GBP/USD برابر با ۱.۳۲۰۰ دلار است. حال با یک تقسیم ساده، به نتیجه‌ی مورد نظر می‌رسیم:

همانطور که مشاهده می‌کنید ارزش هر پیپ نوسانی که در جفت ارز EUR/GBP ایجاد می‌شود، معادل ۱۳.۲ دلار آمریکا می‌باشد.

پیپ ولیو طلا و سایر فلزات سنگین

پیپ ولیو جفت ارزها به شکل متفاوتی با پیپ ولیو طلا محاسبه می‌شود. علت این موضوع نیز این می‌باشد که قیمت هر اونس طلا در بازار فارکس با دو رقم اعشار عنوان می‌شود. طلا در بازار فارکس با نماد XAUUSD معامله می‌شود و ارزش دلاری هر پیپ آن نیز به صورت حاصل‌ضرب اندازه قرارداد در اندازه لات در تعداد پیپ محاسبه می‌شود.

پیپ ولیو فلزات
قیمت هر اونس طلا در بازار فارکس با دو رقم اعشار عنوان می‌شود.

بسیاری از بروکرهای فارکس اندازه قرارداد طلا را به صورت پیش‌فرض روی ۱۰۰ اونس قرار می‌دهند. در این حالت مقدار پیپ در این نماد معاملاتی، ۰.۰۱ سنت می‌باشد. با توجه به فرمول ذکر شده، ارزش هر پیپ طلا در حجم یک لات برابر با یک دلار خواهد بود. این محاسبه به شکل زیر می‌باشد:

یک پیپ * ۰.۰۱ پیپ * ۱۰۰ ( اندازه قرارداد ) = ۱ دلار

در این صورت به ازای تغییر هر یک پیپ در نماد معاملاتی طلا، سود و زیانی بالغ بر یک دلار به تریدر وارد می‌شود. این موضوع برای نقره که نماد معاملاتی XAGUSD دارد نیز مشابه است. تنها باید به حجم قراردادی که در بروکرها برای این نماد در نظر گرفته شده‌است، توجه کرد.

پیپ ولیو جفت ارزها

برای راحتی کار، در ادامه جدولی آماده شده‌است که در آن می‌توانید پیپ ولیو جفت ارزهای مهم را مشاهده نمایید:

نام جفت ارزپیپ ولیو در حجم یک لات
AUDUSD10 USD
EURGBP10 GBP
EURJPY1000 JPY
GBPJPY1000 JPY
GBPUSD10 USD
USDCAD10 CAD
USDJPY1000 JPY
XAUUSD10 USD
XAGUSD50 USD
XTIUSD10 USD
XBRUSD10 USD
XNGUSD10 USD
 • نماد XAU مربوط به طلا است.
 • نماد XAG مربوط به نقره است.
 • نماد XTI مربوط به نفت وست تگزاس است.
 • نماد XBR مربوط به نفت برنت است.
 • نماد XNG مربوط به گاز طبیعی است.

آنچه در مقاله مقدار پیپ ولیو جفت ارزها خواندیم:

در این مقاله به بررسی پیپ ولیو جفت ارزها یا همان ارزش پیپ در هر جفت ارز در بازار فارکس پرداختیم. برای اینکه بتوانیم در بازار فارکس فعالیت داشته‌باشیم، نیاز است به خوبی با مفاهیم مهم مالی در این بازار آشنا شویم.

در پایان، امیدواریم از خواندن این مقاله رضایت کامل داشته باشید و اطلاعات مهم و مفید لازم را در این زمینه بدست آورده باشید.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران