حساب دمو فارکس چیست؟

حساب مجازی یا دمو فارکس (Demo Account) یک حساب معاملاتی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد نحوه معاملات واقعی در فارکس را آموزش ببینند بدون اینکه سرمایه خود را از دست بدهند. این حساب در واقع شبیه‌سازی شرایط واقعی بازار است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تئوری‌ها و استراتژی‌های خود را قبل از قرار دادن پول در بازار بیازمایند. بنابراین حساب‌های آزمایشی برای آزمایش و تمرین در مقیاس کوچک در نظر گرفته شده‌اند.

استفاده از حساب‌های آزمایشی فارکس مزایای زیادی دارد. با این حال، چند ایراد نیز با آن همراه است و ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا همه‌چیز را درباره حساب دمو یاد بگیرید و با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

حساب دمو در فارکس

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

حساب دمو فارکس

یک حساب آزمایشی یا مجازی فارکس که به نام حساب دمو هم معروف است، به شما امکان می‌دهد تا استراتژی‌های معاملاتی خود را بدون ریسک کردن رو پول خود آزمایش کنید. تفاوت اساسی بین دمو و حساب واقعی فارکس این است که یک حساب Demo فارکس به شما امکان می دهد بدون به خطر انداختن سرمایه خود با بازار بازی کنید.

حساب مجازی در فارکس
حساب‌های آزمایشی برای آزمایش و تمرین در نظر گرفته شده‌اند.

با این حساب شما مجاز به انجام معاملات آزمایشی کوچک هستید که تجربه ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهد و می‌توانید بیاموزید که نقاط قوت و ضعف معاملاتی شما در کجا نهفته است. این کار به شما اعتماد به نفس می‌دهد تا یک حساب معاملاتی واقعی یا حتی معاملات بزرگتر داشته باشید.

بهترین بروکر برای حساب دمو

یکی از راه‌های تست خدمات یک کارگزاری قبل از قرار دادن سرمایه واقعی در آن، باز کردن یک حساب آزمایشی یا دمو است. در این بخش، ما شما را در فرآیند انتخاب بهترین بروکر فارکس برای حساب دمو راهنمایی می‌کنیم:

 1. امنیت و قوانین؛
 2. پلتفرم معاملاتی؛
 3. ویژگی‌های حساب دمو؛
 4. پشتیبانی مشتری؛
 5. هزینه‌های معاملاتی و انواع حساب‌ها.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

امنیت و قوانین:

اولین و مهم‌ترین عاملی که هنگام انتخاب یک بروکر فارکس باید در نظر گرفته شود، مقررات و امنیت بروکر است. تجارت با یک بروکر معتبر تضمین می‌کند که سرمایه شما محافظت می‌شود و کارگزاری در چارچوب قانونی عمل می‌کند. رگوله‌هایی مانند (FCA) بریتانیا، (ASIC) استرالیا و (CySEC) قبرس از مشهورترین رگوله‌ها هستند.

پلتفرم معاملاتی:

یک پلتفرم معاملاتی قابل اعتماد برای اجرای عالی معاملات ضروری است. هنگام انتخاب یک بروکر برای افتتاح حساب دمو، پلتفرم معاملاتی را که ارائه می‌دهد در نظر بگیرید. این پلتفرم باید کاربرپسند و مجهز به طیف وسیعی از ابزارها و شاخص‌ها باشد تا به تصمیمات تجاری شما کمک کند.

بهترین بروکر برای حساب دمو
یک پلتفرم معاملاتی قابل اعتماد برای اجرای عالی معاملات ضروری است.

متاتریدر ۴ و ۵، پلتفرم‌های معاملاتی محبوب در صنعت فارکس هستند که قابلیت های نمودارگیری پیشرفته، گزینه‌های معاملاتی خودکار و طیف گسترده‌ای از اندیکاتورها را ارائه می‌دهند و منابع و آموزش‌های زیادی به صورت آنلاین برای کمک به شما دارند. همچنین در نظر گرفتن اینکه آیا آن بروکر، پلتفرمی برای تلفن همراه ارائه می‌دهد یا خیر! اهمیت زیادی دارد.

ویژگی‌های حساب دمو:

هدف اصلی از افتتاح حساب دمو، تمرین استراتژی‌های معاملاتی و آشنایی با بازار است. بنابراین، انتخاب کارگزاری که یک حساب مجازی جامع با ویژگی‌هایی مشابه حساب‌های معاملاتی حقیقی ارائه می‌دهد، بسیار مهم است. به دنبال بروکرهایی باشید که یک محیط معاملاتی واقعی را در حساب‌های دمو خود ارائه می‌دهند. از جمله سرعت در نمایش قیمت‌های بازار، سرعت اجرای سفارش و دسترسی به تمام ابزارهای معاملاتی موجود. برخی از بروکرها ممکن است محدودیت‌هایی را برای حساب مجازی اعمال کنند، مانند دوره زمانی محدود یا ابزارهای کمتر. این محدودیت‌ها را در نظر بگیرید و بروکری را انتخاب کنید که حساب دمو آن با اهداف معاملاتی شما هماهنگ باشد.

پشتیبانی مشتری:

داشتن پشتیبانی قابل اعتماد بروکر در فارکس یک امر حیاتی است، به خصوص اگر با مشکلات فنی روبرو شوید یا در مورد حساب خود سوالی داشته باشید. قبل از باز کردن یک حساب مجازی، پشتیبانی بروکر را آزمایش کنید. زمان پاسخگویی آن‌ها، کارایی پشتیبان‌ها و در دسترس بودن راه‌های پشتیبانی مختلف مانند چت زنده، ایمیل یا تلفن را ارزیابی کنید. همچنین خواندن نظرات یا توصیه‌های سایر معامله‌گران مفید است.

هزینه‌های معاملاتی و انواع حساب‌ها:

قبل از افتتاح یک حساب آزمایشی، هزینه‌های معاملاتی مانند اسپرد و کمیسیون بروکر را در نظر بگیرید. کارگزاران مختلف ممکن است اسپرد، کمیسیون و نرخ سوآپ شبانه متفاوتی داشته باشند. همانطور که می‌دانید حساب‌های دمو معمولاً هزینه‌ای ندارند، اما درک هزینه‌های معاملات واقعی به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های معاملاتی خود را به طور مؤثر برنامه‌ریزی کنید.

علاوه بر این، بررسی کنید که آیا بروکر انواع حساب‌های مختلفی را ارائه می‌دهد یا خیر. برخی از بروکرها ممکن است حساب‌هایی با حداقل سپرده، اهرم و ویژگی‌های اضافی ارائه دهند. بنابرای بروکری را انتخاب کنید که با ترجیحات تجاری و اهداف مالی شما همسو باشد.

حساب Demo فارکس در واقع شبیه‌سازی شرایط واقعی بازار است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تئوری‌ها و استراتژی‌های خود را قبل از قرار دادن پول واقعی در بازار بیازمایند. بنابراین حساب‌های آزمایشی برای آزمایش و تمرین در مقیاس کوچک در نظر گرفته شده‌اند.

آموزش باز کردن حساب دمو

برای معامله‌گری در بازار فارکس ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کنید، فرم‌های مربوطه را تکمیل و مدارک خواسته‌شده را ارائه دهید. پس از احراز هویت، یکی از پلتفرم‌های معاملاتی را که بروکر در دسترس شما قرار می‌دهد دانلود کنید. برای انتخاب پلتفرم معاملاتی معمولا متاترید ۴ یا ۵ یا سی تریدر را برای دانلود در دسترس شما قرار می‌گیرد. البته پلتفرم‌های معاملاتی دیگری نیز وجود دارند، اما این سه سیستم معاملاتی از دیگر پلتفرم‌ها محبوبیت بیشتری دارند.

ما برای نمونه، آموزش افتتاح حساب دمو در بروکر آلپاری و متاتریدر 4 را در اختیار شما قرار داده‌ایم:

اکنون در پنل کاربری متاتریدر و از بخش «ایجاد حساب»، تقاضای دایر کردن حساب کنید. در اینجا می‌توانید تقاضای حساب حقیقی یا حساب دمو یا هر دو را داشته باشید. هر یک از حساب‌های شما یک شماره اختصاصی دارند. با انتخاب هر شماره حساب می‌توانید از امکانات این سیستم یا پلتفرم استفاده کنید. برای جابه‌جا شدن بین حساب‌ها کافی است روی سربرگ File کلیک کنید. از پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه Open An Account را انتخاب کنید.

ایجاد حساب دمو در فارکس
ابتدا در بروکر خود یک حساب دمو ایجاد کنید.

در پنجره انتخاب اکانت (حساب) که باز می‌شود، روی مستطیل کوچک Next در پایین کادر کلیک کنید.

بازکردن حساب مجازی
در این قسمت حساب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در کادر بعدی ابتدا «تیک» دایره اول «Existing trade account» را بزنید. اکنون در کادر جلو عبارت :«Login» شماره حساب دمو یا شماره حساب واقعی خود را تایپ کنید و در مستطیل «Password» نیز رمز عبور خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که در کادر «Password» رمز عبوری را که بروکر برای شما ایمیل کرده وارد کنید نه رمز عبوری را که برای ورود به پنل کاربری خود در بروکر استفاده می‌کنید.

بازکردن حساب دمو
در این قسمت رمز عبور خود را وارد کنید.

سپس روی کادر «Finish» کلیک کنید. اکنون هر حسابی را که انتخاب کرده‌اید، شماره آن در اولین سطر بالای متاتریدر یا هر پلتفرم معاملاتی دیگری که دارید، قابل مشاهده است.

مزایا حساب دمو در فارکس

اولین دلیلی که مبتدیان از معامله در فارکس اجتناب می کنند، ترس از دست دادن پول است. این ترس کاملاً قابل درک است، زیرا هنگام معامله با پول واقعی، ریسک زیادی وجود دارد. با این حال، هنگامی که با یک حساب دمو فارکس معامله می‌کنید، می‌توانید از این ریسک جلوگیری کنید. در زیر تمام مزایای این حساب را بررسی خواهیم کرد:

 • تمرین بدون ریسک؛
 • انتخاب استراتژی‌های معاملاتی معتبر؛
 • تصمیم‌گیری بدون احساس؛
 • انتخاب بروکر مناسب.

در ادامه به صورت کامل موارد ذکر شده را بررسی خواهیم کرد.

تمرین بدون ریسک:

برای معامله‌گران تازه کار، فارکس یک تجارت پر ریسک است، اما آن‌ها با داشتن حساب مجازی فارکس می‌توانند با حرکات بازار، استراتژی‌های خرید و فروش و … آشنا شوند و به فرهنگ لغت و اصطلاحات فارکس تسلط پیدا می‌کنند.

انتخاب استراتژی‌های معاملاتی معتبر:

معامله گران می توانند استراتژی‌های معاملاتی مختلف را بدون ریسک کردن سرمایه واقعی با یک حساب دمو آزمایش کنند. این کار یک راه عالی برای یافتن بهترین استراتژی است.

تصمیم‌گیری بدون احساس:

تجارت نیاز به کنترل احساسی زیادی دارد. اگر معاملاتی را بر اساس احساسات خود مانند حرص یا ترس، انجام دهید، در واقع خود را برای شکست آماده کرده‌اید. یک معامله‌گر خوب باید به دنبال جایگزینی احساسات با تجزیه و تحلیل و منطق در معاملات باشد و حساب های آزمایشی به از بین بردن احساسات کمک می‌کند.

انتخاب بروکر مناسب:

اکثر کارگزاری‌های فارکس حساب‌های آزمایشی فارکس را ارائه می‌کنند که به شما امکان می‌دهد استراتژی‌های معاملاتی خود را بدون ریسک کردن پول واقعی آزمایش کنید. بنابراین می‌توانید ببینید که آیا با پلتفرم آن‌ها راحت کار می‌کنید یا پلتفرم دیگری را ترجیح می‌دهید.

معایب حساب دمو فارکس

در حالی که استفاده از حساب دمو فارکس چندین مزیت دارد، معایبی نیز برای آن وجود دارد. مهمترین نقطه ضعف استفاده از حساب دمو فارکس عدم تجربه واقعی معاملات است. در ادامه بیشتر راجع به این موارد توضیح خواهیم داد:

 • عدم مواجهه با ریسک و تجربه محدود؛
 • ویژگی‌های محدود.

در ادامه به بررسی بیشتر معایب حساب دمو می‌پردازیم:

عدم مواجهه با ریسک و تجربه محدود:

بسیاری از معامله‌گران اظهار می‌کنند که تجارت در حساب آزمایشی آسان‌تر است، زیرا در ناخودآگاه خود می‌دانند که پولی را از دست نمی‌دهند و این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد صبورتر یا جسورتر باشند. اما هنگامی کار با یک حساب واقعی فارکس، قبل از باز کردن معاملات تردید می‌کنند یا پشیمان می‌شوند و تصمیم‌های عجولانه می‌گیرند تا زودتر زیان خود را متوقف کنند، آن هم درست در زمانی که معامله می‌توانست به سود ختم شود.

حساب دمو در فارکس
هنگامی کار با یک حساب واقعی فارکس، قبل از باز کردن معاملات تردید می‌کنند یا پشیمان می‌شوند.

این پدیده (عدم مواجهه با ریسک واقعی) تعیین اینکه آیا شما آماده باز کردن یک حساب معاملاتی واقعی هستید یا خیر را، دشوار می کند. انتخاب یک استراتژی معاملاتی معتبر نیز در صورت عدم پذیرش ریسک می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

ویژگی‌های محدود:

یکی از بزرگ‌ترین جذابیت‌های حساب‌های دمو فارکس، فرصت استفاده از اهرم است. با استفاده از اهرم یا لوریج، معامله‌گران می‌توانند سود خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. این ابزار بسیار قدرتمندی است که تریدرهای با تجربه بهترین استفاده از آن را می‌کنند. با این حال، اکثر حساب‌های آزمایشی فارکس به شما اجازه استفاده از لوریج را نمی‌دهند، که به شدت پتانسیل معاملاتی شما را محدود می‌کند. برای مطالعه فرق حساب دمو و واقعی به مقاله تفاوت حساب دمو و واقعی مراجعه کنید.

آنچه در مقاله حساب دمو چیست خواندیم:

در این مقاله با حساب Demo فارکس آشنا شدیم و آموختیم که چگونه می‌توانیم یک بروکر خوب برای افتتاح حساب مجازی انتخاب کنیم. همچنین با معایب و مزایای این نوع حساب آشنا شدیم. به طور کلی حساب دمو فارکس یک انتخاب عالی برای افرادی است که تازه به دنیای فارکس وارد شده‌اند و یا افراد حرفه‌ای‌تر که می‌خواهند بروکرهای مختلفی را تست کنند تا بتوانند از بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنند. همچنین امروزه برخی از افراد از حساب دمو برای تست ربات‌های معامله‌گر و تست استراتژی کمک می‌گیرند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید