خانه > کالج کدام بروکر > دراودان در فارکس چیست؟

دراودان در فارکس چیست؟

زمانی که صحبت از مدیریت سرمایه در فارکس می‌شود، درک مفهوم دراودان (drawdown) و چگونگی رخ دادن، مدیریت و محافظت از سرمایه به شدت پر رنگ می‌شود. از آنجا که مدیریت مالی رکن اصلی فعالیت به عنوان یک معامله‌گر در بازار فارکس است، در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل دراودان را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

دراودان چیست؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

دراودان به معنای میزان کاهش ارزش سرمایه یک معامله‌گر در زمانی است که معاملات آن وارد ضرر می‌شوند. دراودان یا به فارسی افت سرمایه یعنی شما چند درصد یا چه میزان از سرمایه اولیه خود را از دست داده‌اید.

مفهوم دراودان
دراودان به معنای میزان کاهش ارزش سرمایه یک معامله‌گر در زمانی است که معاملات آن وارد ضرر می‌شوند.

مثلاً گفته می‌شود یک تریدر در استیتمنت کاری خود ۵۰% دراودان داشته، یعنی در مقطعی ۵۰% سرمایه خودش را از دست داده و وارد ضرر شده، هرچند که ممکن است این مقدار را بعداً جبران کند، اما این اتفاق در کارنامه کاری او به ثبت خواهد رسید.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

نحوه محاسبه دراودان

محاسبه دراودان یک فرمول مشخص دارد:

افت سرمایه (DD) = (سقف قبلی سرمایه پیش از ضرر (Pmax) – کف سرمایه بعد از ضرر (Pmin) /  Pmax ) * 100)

برای محاسبه دراودان باید در ابتدا یک دوره زمانی مشخص را در نظر بگیرید. فرض کنید که شما وارد یک معامله شدید و دارایی اولیه شما ۱۰۰ دلار می‌باشد. ابتدا دارایی شما پس از ضرر به ۹۰ دلار رسیده، اما بعد از آن دوباره سودده شده و به ۱۲۰ دلار رسیده است. در اینجا دو نقطه اوج سود و اوج ضرر را محاسبه کرده و نتیجه می‌گیریم که شما متحمل ۳۰% دراودان شده‌اید. دراودان را معمولاً به عنوان یک معیار برای سنجش ربات معامله‌گر، استراتژی‌های معاملاتی یا نحوه مدیریت سرمایه در نظر می‌گیرند. هرچقدر که یک حساب دارای دراودان یا افت سرمایه کمتری باشد، یعنی شما حساب کم ریسک تر و امن‌تری را دارید.

دراودان (drawdown) یا افت سرمایه، به میزان کاهش سرمایه شما از بالاترین حدی که بوده تا پایین‌ترین حد گفته می‌شود که به صورت درصد مورد سنجش قرار می‌گیرد.

عوامل افزایش دراودان

به صورت کلی یک میزان از دراودان منطقی است و شما نمی‌توانید از این مسئله فرار کنید. مسائل زیادی در کاهش بیش از حد دراودان دخیل است که مهم‌ترین آن‌ها را به صورت مورد وار برای شما بیان می‌کنیم:

  • قراردادن حد ضررهای بزرگ؛
  • جابجا کردن حد ضرر و افزایش آن؛
  • نداشتن مدیریت مالی صحیح نسبت به سرمایه اولیه؛
  • باز کردن هم‌زمان معاملات زیاد؛
  • نداشتن محدودیت در حداکثر دراودان.

به طور کلی نداشتن یک مدیریت مالی صحیح روی معاملات و ورود به تریدهایی که ریسک بالایی را با حد ضرر بزرگ به شما تحمیل می‌کنند، سبب می‌شوند که دراودان حساب شما افزایش پیدا کند، اما اگر بخواهید دراودان کمتری را تجربه کنید باید به دقت از اشتباهاتی که به صورت مورد وار در بالا گفته شد دوری کنید.

آنچه در مقاله دراودان چیست خواندیم:

در این مقاله آموختید که به میزان کلی افت سرمایه در یک دوره زمانی مشخص از بالاترین حدی که سرمایه شما به خود دیده تا پایین‌ترین میزانی که در معاملات تجربه کرده را، دراودان می‌گویند. دراودان یا افت سرمایه نشان می‌دهد که چه میزان از سرمایه شما در یک دوره مشخص افت کرده حتی اگر دوباره به سود برگشته باشید دراودان بالا نشان‌دهنده میزان ریسک بالای شما در معاملات است.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران