سشن معاملاتی فارکس چیست؟

سشن فارکس به تایم‌های زمانی که در هر منطقه جغرافیایی بازار در آن باز و بسته می‌شود، می‌گویند. این سشن های فارکس سبب شده‌اند که بازار فارکس به صورت 24 ساعته باز بماند. اهمیت سشن ها اما فراتر از باز و بسته شدن است و باید دقت داشته باشید که هر سشن ویژگی‌های رفتاری خودش را دارد که درک آنها کمک می‌کند بدانید در چه ساعتی باید به چه سبکی و روی چه نماد معاملاتی ترید کنید.

سشن معاملاتی رد فارکس چیست؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

سشن ‌های معاملاتی فارکس

سشن معاملاتی یا جلسه معاملاتی دوره زمانی است که با ساعات اولیه معاملات روزانه برای یک منطقه معین مطابقت دارد. این زمان بسته به بازارها و مکان‌های جغرافیایی مختلف متفاوت است. به طور کلی، به یک روز کاری در بازار مالی محلی، از افتتاح یا باز شدن یک بازار تا زنگ پایان یا بسته شدن آن؛ یک جلسه معاملاتی یا سشن گفته می‌شود که در یک منطقه زمانی رخ می‌دهد. افرادی که در جغرافیای متفاوتی نیز هستند باز هم می‌توانند در این معاملات شرکت کنند. مثلاً اولین سشنی که در شب باز می‌شود، سشن سیدنی است که در ساعت ۰۰:۳۰ نیمه شب به وقت ایران باز می‌شود و تا ۰۸:۳۰ صبح ادامه دارد.

سشن ‌های معاملاتی فارکس
سشن معاملاتی یا جلسه معاملاتی دوره زمانی است که با ساعات اولیه معاملات روزانه برای یک منطقه معین مطابقت دارد.

درست است که این سشن سیدنی است، اما هرکسی از هر جای جهان می‌تواند در این جلسه شرکت کند و به مرور بر اساس چرخش کره زمین و صبح شدن در کشورهای مختلف سشن‌های دیگر نیز آغاز می‌شوند. بازارهای فارکس، سهام و اوراق قرضه همگی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که سشن های معاملاتی مربوطه را برای یک روز معین مشخص می‌کند. ساعات معاملات اولیه طبیعتاً به دلیل مناطق زمانی متضاد، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

زمان بندی دقیق سشن های فارکس

همانطور که گفتیم با طلوع خورشید از شرق و به طور خاص اولین کشور که استرالیا است، روز جدید در بازار فارکس شروع می‌شود و به ترتیب کشورهای مختلف کار خود را در بازار شروع می‌کنند. ما در فارکس ۵ سشن معاملاتی اصلی داریم که نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار دارند، دلیل آن هم قدرت مالی و هاب اقتصادی است که در جهان دارند. سشن های اصلی معاملاتی در فارکس به شرح زیر هستند:

 • ابتدا بازار در ساعت ۳۰:۱۲ نیمه شب به وقت سیدنی باز می‌شود و کندل جدید را شروع می‌کند. بازار سیدنی تا ۰۸:۳۰ صبح باز است.
 • ۲ ساعت بعد از بازار سیدنی، سشن توکیو هم در ساعت ۰۲:۳۰ نیمه شب شروع می‌شود و تا ساعت ۱۰:۳۰ صبح باز است. همان‌طور که متوجه شدید بازار سیدنی و توکیو با هم همپوشانی دارند و مربوط به منطقه شرق کره زمین هستند.
 • همین‌طور که بازار توکیو بسته می‌شود، بازار فرانکفورت در اروپا اولین بازاری است که راس ساعت ۱۰:۳۰ صبح باز می‌شود و تا ۱۸:۳۰ دقیقه باز است.
 • یک ساعت بعد یعنی در ساعت ۱۱:۳۰ صبح بازار لندن که یکی از مهم‌ترین سشن های معاملاتی است کار خود را شروع می‌کند و تا ساعت ۱۹:۳۰ باز خواهد بود.
 • و اما آخرین و مهم‌ترین سشن، بازار نیویورک است که ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه کار خود را شروع می‌کند و تا ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه شب باز می‌ماند. بازار نیویورک آخرین بازار است و با بسته شدن آن کندل روزانه بسته می‌شود.

ساعت کار بازار فارکس به وقت ایران

خوشبختانه ما در این در منطقه زمانی واقع شدیم که به سادگی به بازارهای اصلی و سشن های معاملاتی اصلی جهان دسترسی داریم. از صبح که بازار لندن باز می‌شود تا غروب که بازار آمریکا هست کاربران ایرانی به راحتی می‌توانند معاملات خود را انجام دهند و در شب که سشن های معاملاتی کم‌حجم و کم‌اهمیت باز می‌شوند کاربران داخل کشور ایران می‌توانند به استراحت بپردازند. اگر می‌خواهید به صورت کامل از سشن های معاملاتی به وقت ایران مطلع شوید، در ادامه جدول آن را برای شما آورده‌ایم:

سشن منطقه جغرافیایی ساعت باز شدن ساعت بسته شدن
سیدنی قاره استرالیا ۰۰:۳۰ ۰۸:۳۰
توکیو آسیا ۰۲:۳۰ ۱۰:۳۰
فرانکفورت اروپا ۱۰:۳۰ ۱۸:۳۰
لندن اروپا ۱۱:۳۰ ۱۹:۳۰
نیویورک آمریکا ۱۶:۳۰ ۰۰:۳۰

همچنین اگر به دنبال یک اندیکاتور برای ساعت باز شدن سشن ها هستید، مقاله اندیکاتور ساعت باز شدن بازارهای جهانی را مطالعه کنید.

همپوشانی در سشن های معاملاتی چیست؟

در جدول بالا مشاهده می‌کنید که برخی از سشن های معاملاتی با اختلاف چند ساعته از همدیگر باز می‌شوند، یعنی ساعت‌هایی هست که ما در بازار ترکیب چند سشن معاملاتی با هم را داریم که روی رفتار ارزها تأثیر می‌گذارد. همپوشانی کمک می‌کند تا حجم معاملات به شدت افزایش پیدا کند و رفتار نمادهای معاملاتی تغییر کند، زیرا از هر منطقه زمانی سرمایه‌گذاران روی ارزهای آن منطقه وارد معاملات می‌شوند. این همپوشانی به افزایش حجم نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.

همپوشانی در سشن های معاملاتی چیست؟
همپوشانی کمک می‌کند تا حجم معاملات به شدت افزایش پیدا کند.

بهترین همپوشانی معاملات از ساعت ۱۶:۳۰ که بازار نیویورک باز می‌شود شروع خواهد شد، زیرا در آن زمان سشن اصلی لندن و فرانکفورت نیز باز هستند و تا حدود ساعت ۱۹:۳۰ که سشن های اروپایی بسته می‌شوند ترکیب این سه سشن بهترین و سنگین‌ترین حجم را وارد بازار می‌کند و به همین دلیل است که حرکت‌های اصلی بازار نیز در آن زمان رخ می‌دهد. در تصویر زیر گراف همپوشانی سشن های مختلف را مشاهده خواهید کرد.

سشن سیدنی چه ویژگی‌هایی دارد؟

سشن سیدنی اولین سشن روز جدید محسوب می‌شود و بعد از بسته شدن بازار آمریکا باز می‌شود. سشن سیدنی معمولاً بسیار آرام است و تاثیر اصلی آن روی نمادهای معاملاتی است که یک طرف آنها AUD یا همان دلار استرالیاست. عموماً تریدرهای بسیار کمی در این سشن معامله می‌کنند و خلوت‌ترین سشن در بین کل سشن های معاملاتی محسوب می‌شود. گاهی در این سشن گپ قیمتی پس از بسته شدن سشن نیویورک و باز شدن سشن سیدنی رخ می‌دهد که یکی از خطرات مهم سشن سیدنی است.

سشن‌ آسیا چه ویژگی‌هایی دارد؟

سشن آسیا با باز شدن بازار توکیو در ساعت ۰۲:۳۰ بامداد شروع می‌شود و همپوشانی با اختلاف ۲ ساعت با سشن سیدنی دارد. از این سشن به بعد حجم بازار کمی افزایش پیدا می‌کند چون با فاصله چند ساعت بعد سشن معاملاتی فرعی در سنگاپور، کره جنوبی و چین نیز آغاز می‌شود و معامله‌گران آسیایی با تمرکز بالا روی JPY یا همان ین ژاپن وارد معاملات می‌شوند. البته این سشن نیز حجم معاملاتی کافی ندارد و عموماً در آن اسپرد و کمیسیون‌ها بسیار بالاست. حرکات در سشن ژاپن بسیار آرام است، کندل‌ها کوچک هستند و اخبار مهمی که بتواند در بازار تاثیر شدید و عمده‌ای بگذارد وجود ندارد.

سشن لندن چه ویژگی دارد؟

سشن اروپا از باز شدن بازار در فرانکفورت در ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت ایران شروع می‌شود، اما اصل آن را ساعت ۱۱:۳۰ و با باز شدن بازار لندن می‌دانند. لندن دومین مرکز بزرگ مالی در جهان است و تاثیرات اصلی بازار فارکس روی نمادهای معاملاتی از سشن لندن به بعد است. در اینجاست که شاهد ورود بازیگران اصلی به بازار خواهیم بود و حجم‌ها بالا رفته، حرکات شارپ و سریع رخ می‌دهد و در نهایت اسپردها نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. معامله‌گران ایرانی نیز از ساعت ۱۱:۳۰ به وقت لندن وارد معاملات می‌شوند. اخبار در این سشن بسیار مهم است و معامله‌گران باید از اینجا به بعد نگاه ویژه‌ای به کلندر خبری بازار داشته باشند.

در بازار فارکس 5 سشن مهم به ترتیب به نام های سشن سیدنی، سشن توکیو، سشن فرانکفورت، سشن لندن و سشن نیویورک وجود دارد که هر کدام مربوط به یک منطقه جغرافیایی هستند و سبب می‌شوند تا بازار به صورت 24 ساعته باز باشد.

سشن آمریکا چه ویژگی‌هایی دارد؟

اما مهم‌ترین و پر اهمیت‌ترین سشن معاملاتی سشن نیویورک است که چند دلیل دارد. دلیل اول اینکه بیشترین نگاه و حجم معاملات روی نماد USD یا همان دلار آمریکاست و اصل تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در این سشن روی نماد USD رخ می‌دهد. آمریکا به عنوان پرچمدار اقتصاد جهان مهم‌ترین کشوری است که کوچک‌ترین تصمیم آن، روی ساختار کل اقتصاد جهان تاثیر می‌گذارد. بیش از 80% معاملات در فارکس روی نمادهایی است که یک طرف آن USD باشد و به آنها نمادهای ماژور گفته می‌شود.

سشن معاملاتی در فارکس
بیشترین حجم معاملات روی نماد USD یا همان دلار آمریکاست.

تمام روندهای اصلی روی سشن نیویورک رخ می‌دهد و یکی از علت‌های مهم آن همپوشانی این سشن با سشن لندن است. یعنی در لحظه‌ای که بازار آمریکا باز می‌شود تمامی قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان و تمامی بانک‌های بزرگ، فعالیت خود را در این بازار شروع می‌کنند. حجم به شدت در این بازار بالا می‌روند و جالب است بدانید که گاهی در سشن نیویورک شاهد اسپرد 0 در بازار خواهید بود.

سشن های معاملاتی فارکس در بهار و تابستان

همانطور که می‌دانید در فصل بهار ساعت‌ها 1 ساعت جلو کشیده می‌شوند و در زمستان یک ساعت عقب‌تر می‌روند. به همین دلیل تغییر ساعت‌های سشن های معاملاتی به وقت ایران رخ می‌دهد که آنها را به صورت کامل با تفکیک فصل برای شما آورده‌ایم:

 • سشن سیدنی: از ساعت 01:30 شب شروع و تا 10:30 صبح است.
 • سشن توکیو: از ساعت 4:30 بامداد شروع و تا 1:30 ظهر است.
 • سشن لندن: از ساعت 11:30 صبح شروع و تا 7:30 عصر است.
 • سشن نیویورک: از ساعت 4:30 بعد از ظهر شروع و تا 1:30 بامداد است.

سشن های معاملاتی فارکس در پاییز و زمستان

سشن های معاملاتی فارکس در پاییز و زمستان به صورت زیر می‌باشد.

 • سشن سیدنی: از ساعت 00:30 شب شروع و تا 9:30 صبح است.
 • سشن توکیو: از ساعت 3:30 بامداد شروع و تا 12:30 ظهر است.
 • سشن لندن: از ساعت 10:30 صبح شروع و تا 7:30 عصر است.
 • سشن نیویورک: از ساعت 3:30 بعد از ظهر شروع و تا 00:30 بامداد است.

بهترین زمان معامله بر اساس سشن معاملاتی

بهترین زمان به صورت کلی به این موضوع بستگی دارد که روی چه نماد معاملاتی و به چه روشی می‌خواهید معامله کنید. اما به صورت کلی از آنجا که حجم معاملات و همچنین حضور بانک‌های بزرگ برای به حرکت در آوردن بازار و پایین آمدن اسپرد ها مهم است، پس باید سشن هایی انتخاب شود که این ویژگی‌ها را داشته باشد.

بهترین سشن برای ترید
بهترین زمان به صورت کلی به این موضوع بستگی دارد که روی چه نماد معاملاتی معامله کنید.

از آنجا که عموماً بیشتر تریدرها روی نمادهایی که یک طرف آنها USD است، معامله می‌کنند، بنابراین بهترین سشن معاملاتی که می‌توانید روی این نمادها ترید کنید، بعد از باز شدن بازار لندن و سپس هنگام همپوشانی لندن و نیویورک است. در واقع برای کاربران ایرانی بهتر است که از ساعت 11:30 صبح تا 19:30 عصر معاملات خود را انجام دهند.

خطرهای معامله در ساعت‌های غیر عادی

از آنجا که بازار فارکس یک مارکت 24 ساعته است و دلیل آن نیز وجود سشن های معاملاتی مختلف می‌باشد، اما به طور قطع مهم‌ترین زمان معاملاتی در این بازارها، سشن لندن و نیویورک است. هرچقدر که شما از این سشن ها در معاملات خود فاصله بگیرید ممکن است با رویدادهای غیرعادی‌تری مواجه شوید، به همین دلیل خود سازمان تنظیم مقررات بورس (SEC) و خزانه‎داری آمریکا طی بیانیه‌ای به نکاتی اشاره کرده که کاربران باید این خطرات را هنگام معامله خارج از زمان امن بازار در نظر داشته باشند:

ناتوانی در مشاهده یا عمل به قیمت‌ها: برخی از کارگزاران تنها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند که قیمت را از سیستم معاملاتی خود مشاهده کنند (نه سایر شبکه‌های ارتباط الکترونیکی (ECN))، بنابراین ممکن است در ساعت‌هایی که حجم بازار پایین است در نهایت یک بروکر نتواند قیمتی که به شما نشان می‌دهد را تضمین کند و اسپیلیج یا دستکاری در بازار رخ دهد که ریسک معاملات را بالا می‌برد. به همین دلیل است که اسپرد در سشن های معاملاتی غیر از لندن و نیویورک به شدت افزایش می‌یابد.

کمبود نقدینگی: معامله‌گران کمتری درگیر معاملات پس از ساعت کاری آمریکا هستند، بنابراین معمولاً نقدینگی بسیار کمتری نسبت به سشن معاملات معمولی وجود دارد.

اسپرد قیمت بیشتر: فعالیت‌های تجاری کمتر، اغلب به اسپردهای پیشنهادی خرید و فروش بزرگتر منجر می‌شود که می‌تواند کسب سود در معاملات را به دلیل هزینه‌های بالای معاملاتی کمتر و سخت‌تر کند به‌خصوص برای تریدرهایی که اسکلپر هستند.

نوسانات قیمت: ممکن است نوسانات غیر منطقی بیشتری نسبت به ساعات معمولی وجود داشته باشد، به خصوص اگر یک خبر فوری در بازار رخ دهد.

قیمت‌های نامشخص: قیمت نمادهایی که در ساعات بعد از ساعت معامله می‌شوند، ممکن است با قیمت‌هایی که در طول جلسات عادی معامله می‌شوند، متفاوت باشد.

تاخیرهای فنی: پشتیبانی فنی کمتری در طول سشن های معاملاتی قبل از بازار یا پس از ساعت کاری (لندن و نیویورک) وجود دارد، بنابراین ممکن است با تاخیر در اجرای معاملات مواجه شوید.

آنچه در مقاله سشن های فارکس چیست خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که به زمان باز و بسته شدن بازار در هر منطقه جغرافیایی اصلی سشن یا جلسه معاملاتی فارکس گفته می‌شود. بازار فارکس دارای 5 سشن اصلی و صدها سشن فرعی است که از ساعت 00:30 به وقت ایران با باز شدن سشن سیدنی در روز دوشنبه کار خود را شروع می‌کند تا به صورت 24 ساعته تا 00:30 شب به وقت نیویورک در روز جمعه به صورت دائم باز است. از آنجا که هر سشن مربوط به یک منطقه جغرافیایی است بنابراین تاثیر بسیار زیادی روی رفتار نماد، استراتژی‌ها، حجم بازار، روش‌های معاملاتی و حتی هزینه‌های بازار می‌گذارد. عموماً تریدرهای بزرگ جهان فقط معاملات خود را در سشن معاملاتی لندن و نیویورک انجام می‌دهند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
سشن معاملاتی فارکس چیست؟

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید