خانه > کالج کدام بروکر > اندیکاتور پارابولیک سار چیست؟ (parabolic sar)

اندیکاتور پارابولیک سار چیست؟ (parabolic sar)

اندیکاتور سار یا همان اندیکاتور پارابولیک سار (Parabolic SAR) یک اندیکاتور کاربردی برای معاملات نسبتاً کوتاه‌مدت است که شروع یک روند و پایان آن را با طرح‌های گرافیکی که دارد به ساده‌ترین شکل ممکن روی تصویر نشان می‌دهد. از این اندیکاتور هم می‌توان به صورت تنها و هم به صورت ترکیب با استراتژی‌های مختلف برای معامله کردن استفاده نمود. خوبی این اندیکاتور، تعداد بالای سیگنال معاملاتی است که در تایم فریم 5 دقیقه، بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد. در این مقاله به صورت کامل اندیکاتور پارابولیک سار را به شما معرفی خواهیم کرد.

اندبکاتور پارابولیک سار چیست؟

فهرست مطالب

اندیکاتور پارابولیک سار چیست و چگونه عمل می‌کند؟

جی.ولز وایلدر جونیور، خالق شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی از مهم‌ترین افرادی است که در ساخت اندیکاتور Parabolic Sar نقش ایفا کرده است. از اندیکاتور پارابولیک سار برای پیدا کردن شروع یک روند کوتاه‌مدت و همچنین پایان آن روند استفاده می‌شود. با نقاطی که این اندیکاتور روی چارت برای کاربران می‌اندازد، می‌توانند جهت ترند را به سادگی شناسایی کنند.

اندیکاتور سار چیست و چگونه عمل می‌کند؟
جی.ولز وایلدر جونیور، خالق شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی از مهم‌ترین افرادی است که در ساخت اندیکاتور Parabolic Sar نقش ایفا کرده است.

اگر نقاط در زیر کندل‌ها بود، روند صعودی و اگر بالای کندل‌ها بود روند نزولی است. برای مطالعه بیشتر راجب اندیکاتورهای فارکس روی مقاله اندیکاتور چیست؟ کلیک کنید.

کاربرد در اندیکاتور پارابولیک سار

این اندیکاتور که یک شاخص فنی است، عموماً برای نشان دادن تغییر جهت بازار یا روند بازار در کوتاه‌مدت استفاده می‌شود. همان‌طور که گفتیم اندیکاتور سار دارای مزیت بسیار مهمی است که شامل نحوه خوانش و نمایش بسیار ساده روند است.

اندیکاتور پارابولیک سار
از پارابولیک سار می‌توانید برای حد ضرر استفاده کنید.

مبتدی‌ترین افرادی که تازه در بازار فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند از این اندیکاتور استفاده نمایند.

ترکیب اندیکاتور پارابولیک سار

اگر بخواهید فقط از خود این اندیکاتور استفاده کنید، ممکن است در مواقعی به‌خصوص زمانی که بازار رنج است، سیگنال‌های اشتباه زیادی به شما بدهد. بنابراین مهم است که روند را از طریق دیگری پیدا کنید، یعنی ابتدا روند اصلی را از طریق مووینگ اوریج ۲۰۰ یا حتی ۵۰ پیدا کرده و سپس فقط سیگنال‌هایی از پارابولیک سار را ترید کنید که در جهت تایید مووینگ اوریج هستند.

اندیکاتور سار
ترکیب اندیکاتور مووینگ اوریج و پارابولیک سار یک استراتژی برای ترید است.

اگر به تصویر بالا نگاه کنید ema به ما می‌گوید که روند صعودی است، در همین حین ۲ سیگنال صعودی از پارابولیک سار صادر شده که هر دو درست هستند و دو سیگنال فروش صادر شده که هر دو اشتباه هستند. بنابراین با استفاده از یک اندیکاتور مکمل برای پیدا کردن روند اصلی بازار، می‌توانید به راحتی بسیاری از سیگنال‌های اشتباه این اندیکاتور را پیدا کرده و با آنها وارد معامله شوید.

مزایا و معایب در اندیکاتور پارابولیک سار

حالا که با کلیات اندیکاتور پارابولیک سار آشنا شدید، بد نیست کمی درباره مزایا و معایب آن نیز بیشتر بدانید:

مزایا اندیکاتور پارابولیک سار

 • یادگیری ساده؛
 • قابل استفاده برای معاملات کوتاه و بلندمدت؛
 • درصد موفقیت قابل‌قبول؛
 • قابلیت تنظیمات دلخواه.

معایب اندیکاتور پارابولیک سار

 • در بازارهای رنج، ممکن است سیگنال‌های اشتباه زیادی داشته باشد.
 • نیاز به ترکیب شدن با دیگر اندیکاتورها دارد.
پارابولیک سار یک اندیکاتور کاربردی برای پیدا کردن روندهای میان‌مدت و نسبتاً کوتاه در بازار است. از این اندیکاتور می‌توانید در تمامی تایم‌فریم‌ها استفاده کنید. همه تریدرها از جمله اسکلپرها و یا DayTraderها می‌توانند از اندیکاتور پارابولیک سار استفاده کنند.

فرمول اندیکاتور پارابولیک سار

پارابولیک سار برای نشان دادن روند صعودی و روند نزولی خود دارای دو فرمول نسبتاً متفاوت است که این دو فرمول به شرح زیر هستند:

 • سار در روند صعودی = سار قبلی + [AF قبلی (EP قبلی – سارقبلی)]
 • سار در روند نزولی = سار قبلی – [AF قبلی (سارقبلی – EP قبلی)]

دقت کنید در این فرمول EP آخرین نقطه در یک روند و AF عامل شتاب است که مقدار پیش‌فرض آن 0.02 می‌باشد و تا 0.2 نیز می‌تواند افزایش یابد. به طور کلی عامل شتاب قابل تغییر است.

تنظیمات اندیکاتور پارابولیک سار

شما می‌توانید برای تغییر مدل استفاده از این اندیکاتور برخی از تنظیمات آن را عوض کنید. در بخش Setting اندیکاتور که وارد شوید 3 گزینه برای تغییر دادن وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • Start: استارت نقطه آغازین فاکتور شتاب است و عموماً همه اجازه می‌دهند که روی همین عدد 0.02 بماند.
 • Increment: میزان افزایش شتاب در هر بار تغییر را کنترل می‌کند. اگر عدد آن را کم کنید میزان شتاب تغییرات کمتر می‌شود.
 • Max Value: این عدد مربوط به ماکزیموم فاکتور شتاب است.

تنظیمات اندیکاتور سار
شما می‌توانید برای تغییر مدل استفاده از این اندیکاتور برخی از تنظیمات آن را عوض کنید.

شما به هر میزان که حساسیت گام در فاکتور شتاب را بیشتر کنید، نوسان‌های کمتری را مشاهده خواهید کرد و پارابولیک به شما روندهای بزرگتری را نشان می‌دهد. البته ممکن است این مسئله با تاخیر سیگنال نیز همراه باشد، یعنی خیلی دیرتر از حد معمول، تغییرات حرکت در بازار را متوجه شود. اما هر چقدر که حساسیت گام در فاکتور شتاب را کمتر کنید، سریع‌تر تغییرات روندی را مشاهده خواهید کرد و در مقابل احتمالاً میزان سیگنال‌های اشتباه شما نیز به شدت بالا خواهد رفت.

آنچه در مقاله اندیکاتور پارابولیک سار خواندیم:

اندیکاتور پارابولیک سار در سال 1970 توسط جی.ولز وایلدر جونیور طراحی شده است، اما همچنان جز محبوب‌ترین و بهترین اندیکاتورهای معاملاتی حال حاضر بازار است. این اندیکاتور به دلیل دقت قابل‌قبول و همچنین ساده بودن در طراحی و اجرا به شدت محبوب می‌باشد. اگر اندیکاتور سار را با چند اندیکاتور ویژه پیدا کردن روند بازار ترکیب کنید، قطعاً می‌توانید استراتژی‌های معاملاتی ساده اما بسیار کاربردی با آنها بسازید.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران