خانه > کالج کدام بروکر > اندیکاتور vwap چیست؟ نحوه استفاده از اندیکاتور vwap

اندیکاتور vwap چیست؟ نحوه استفاده از اندیکاتور vwap

بی‌شک بهترین اندیکاتور برای افرادی که می‌خواهند بر اساس حجم و وضعیت وزنی بازار معاملات خود را انجام دهند، VWAP است. این اندیکاتور که وزن حجمی را دنبال می‌کند، به شما اطلاع تاییدیه‌های محکمی براساس حجم برای پیدا کردن روند خواهد داد. این مسئله کمک می‌کند تا بتوانید محل ورود یا خروج پول هوشمند در حجم بالا را پیدا کنید و همچنین مناطق برگشتی یا نقاطی که بزرگان بازار ممکن است یک روند را آغاز کنند مشاهده کنید. در این مقاله به صورت کامل اندیکاتور VWAP را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهیم داد.

اندیکاتور vwap

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اندیکاتور VWAP چیست؟

به زبان ساده VWAP یک اندیکاتور برای پیدا کردن میانگین حجمی-وزنی در چارت معاملاتی است. زمانی که VWAP را روی چارت خود قرار دهید یک کانال و خطی در میانه را نشان می‌دهد که هرکدام از آن‌ها معنای خاص خود را دارند. برای شروع درک VWAP لطفاً به عکس زیر نگاه کنید:

اندیکاتور VWAP چیست؟
اندیکاتور VWAP یک اندیکاتور حجمی-وزنی است.

همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید، یک کانال سبز رنگ در محدوده حرکت کندل‌ها وجود دارد که از یک خط زیری و یک خط بالایی تشکیل شده. به خطر بالایی UPPER و به خط پایینی LOWER گفته می‌شود. در وسط این کانال نیز خطی آبی رنگ است که به آن VWAP می‌گویند. هدف اصلی معامله‌گران پیدا کردن میانگین حجم وزنی در یک روند است که با خط آبی نمایش داده می‌شود و دو خط بالایی و پایینی محدوده بالاترین و پایین‌ترین حجم وزنی را نشان می‌دهند. برای مطالعه راجب اندیکاتور به مقاله اندیکاتور چیست؟ مراجعه کنید.

نحوه محاسبه اندیکاتور VWAP

VWAP از مجموع حجم پول معامله‌شده برای هر معامله (قیمت ضرب در حجم) و سپس تقسیم بر کل سهام معامله شده محاسبه می‌شود. محاسبه این کار به صورت دستی در هر لحظه امکان‌پذیر نیست بنابراین این اندیکاتور فرایند محاسبه و پیدا کردن میانگین حجم را برای شما در لحظه انجام می‌دهد.

VWAP = Cumulative Typical Price x Volume/Cumulative Volume

VWAP= قیمت تجمیعی * حجم/ حجم تجمیعی

Where Typical Price = High price + Low price + Closing Price/3

محل قیمت= پایین‌ترین قیمت + بالاترین قیمت + قیمت بسته شدن

Cumulative = total since the trading session opened

تجمیعی= مجموع کل از زمان باز شدن بازار

برای محاسبه VWAP می‌توانید طبق مراحل زیر این کار را انجام دهید:

  1. میانگین قیمتی را که نماد در پنج دقیقه اول روز با آن معامله شده است، بیابید. برای این کار، مقدار زیاد، کم و بسته را اضافه کنید، سپس بر سه تقسیم کنید. این را در حجم آن دوره ضرب کنید. نتیجه را در یک صفحه، زیر ستون PV ثبت کنید.
  2. PV را بر حجم آن دوره تقسیم کنید. این کار VWAP را به دست می‌آورد.
  3. برای داشتن VWAP در طول روز، به افزودن مقدار PV از هر دوره به مقادیر قبلی ادامه دهید.

کاربرد اندیکاتور VWAP

VWAP با استفاده از مجموع تجمعی قیمت هر معامله، ضرب در حجم آن معامله، و سپس تقسیم بر حجم کل معامله شده برای روز محاسبه می‌شود. اگر دقت کنید VWAP مانند یک خط شبیه به میانگین متحرک نمایش داده می‌شود اما با آن تفاوت دارد. همان‌طور که گفتیم VWAP یک میانگین است پس حتماً با تاخیر همراه است و آنتایم نمی‌توان از آن استفاده کرد، بلکه داده‌های مطمئن آن حداقل مربوط به ۵ کندل عقب‌تر است. معامله‌گران می‌توانند از VWAP به عنوان یک نقطه مرجع کمک بگیرند. وقتی که قیمت از VWAP بالاتر است به این معناست که حجم وارد شده در معامله بیش‌تر از حد میانگین است و ممکن است این حجم روند کلی نماد را صعودی کند، اما وقتی که قیمت زیر VWAP است یعنی حجم وارده کمتر است و احتمالاً روند نزولی می‌شود زیرا فشار فروش بیشتر است.

کاربرد اندیکاتور VWAP
VWAP مانند یک خط شبیه به میانگین متحرک نمایش داده می‌شود.

اما هنگامی که VWAP به خطوط بالایی و پایینی کانال می‌رسد، به این معناست که حجم بیش از حد معمول است و ممکن است روند کم کم متوقف شود یا به سمت خط وسط کانال برگردد و حرکت را متعادل‌تر کند. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید، یکی از ویژگی‌های VWAP این است که زمان باز شدن هر روز در بازار حجم از نقطه شروع محاسبه می‌شود.

کاربرد اندیکاتور VWAP
اندیکاتور در اول هر روز از ابتدا شروع به جمع کردن دیتا می‌کند.

مانند اینکه اندیکاتور ریست شده باشد، هیچ ارتباطی را با روز قبل در نظر نمی‌گیرد و این مسئله یکی از تفاوت‌های اصلی اندیکاتور VWAP است.

VWAP یک اندیکاتور متاخر است که بر داده‌های تاریخی تمرکز ندارد و براساس شروع روز، میزان میانگین حجمی بازار را طی یک فرمول خاص محاسبه می‌کند. VWAP یک باند برای نشان دادن حداکثر و حداقل حجم دارد که در وسط آن خط اصلی میانگین حجم VWAP قرار گرفته است.

تفاوت بین VWAP و میانگین متحرک ساده

در نگاه اول، اندیکاتور VWAP مانند یک میانگین متحرک است که مسیر ترند بازار را نشان می‌دهد، اما حقیقت این است که این دو اندیکاتور شیوه محاسبه کاملاً متفاوتی دارند و ممکن است جهت‌های کاملاً متفاوتی را به عنوان ترند به کاربران نشان دهند.

VWAP با ضرب قیمت معمولی بر حجم و تقسیم بر حجم کل محاسبه می‌شود. اما میانگین متحرک ساده تنها بر قیمت تمرکز دارد و حجم را شامل نمی‌شود. SMA با جمع کردن قیمت‌های بسته شدن در یک دوره معین (مثلاً 10 روز) و سپس تقسیم کل بر تعداد دوره‌ها (10) محاسبه می‌شود. پس مشاهده کردید که تفاوت عمده این روی نحوه محاسبه و عناصری است که آن‌ها را پوشش می‌دهند.

مزایا اندیکاتور VWAP

اندیکاتورها همیشه دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. ما در این بخش مهم‌ترین مزایا و معایب VWAP را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • VWAP به عنوان یک شاخص مهم در تشخیص روند بازار عمل می‌کند.
  • حجمی که در VWAP نمایش داده می‌شود باعث می‌شود بدانید که بازار در وضعیت مطلوب، در حال فروش بیش از حجم معمول یا در حال خرید بیش از حجم معمول است.

معایب اندیکاتور VWAP

معایب این اندیکاتور نیز شامل موارد زیر است:

  • یکی از محدودیت‌های اندیکاتور VWAP محدود بودن آن به یک روز کاری است. یعنی فقط حجم را از ابتدای روز تا پایان روز محاسبه می‌کند و در شروع روز بعد همه چیز ریست می‌شود. البته برخی از کاربران این مسئله را یک ویژگی می‌دانند اما برای تریدرهایی که معاملات بلند مدت چند روزه انجام می‌دهند این مسئله یک مشکل است.
  • VWAP از آنجا که به داده‌های تاریخی مرتبط نیست، پس کیفیت پیش‌بینی روند کلی آن بسیار کمتر از مثلاً اندیکاتوری مانند میانگین متحرک است.
  • VWAP بیشتر مناسب استفاده در بازارهای سهام و اوراق بهادار است و دقت آن در نمادهای فارکس بسیار کمتر است.

اندیکاتور Anchored VWAP

اندیکاتور Anchored VWAP برخلاف قیمت میانگین وزنی حجمی (VWAP) که روزانه ریست می‌شود و میانگین قیمت یک نماد را فقط در یک روز معاملاتی ارائه می‌کند.

اندیکاتور Anchored VWAP
اندیکاتور Anchored VWAP میانگین قیمت یک نماد را ارائه می‌کند.

Anchored VWAP به معامله‌گر اجازه می‌دهد که خودش یک نقطه را به عنوان مبدا محاسبه تعیین کند و تا هر قسمتی که نیاز دارد آن را بکشد.

تفاوت بین VWAP و MVWAP چیست؟

اما اندیکاتور و شاخص دیگری به نام MVWAP وجود دارد که عملکرد متفاوتی با VWAP دارد، برای اینکه از سیستم کاری این دو اندیکاتور در مقایسه با یکدیگر آشنا شوید به جدول زیر نگاه کنید تا تفاوت‌های آن‌ها برای شما آشکار شوند:

اندیکاتور VWAPاندیکاتور MVWAP
VWAP نشان دهنده میانگین قیمتی است که برای حجم معامله معمولاً در یک روز خاص تنظیم می‌شود.VWAP متحرک یک خط میانگین متحرک است که به صورت بصری حرکت قیمت نماد را نشان می‌دهد. این VWAP پایان روز را در یک دوره زمانی مشخص ردیابی می‌کند.
VWAP فقط حجم در حال اجرا در طول روز را ارائه می‌دهد. بنابراین، ارزش نهایی روز، میانگین قیمت وزنی حجمی آن روز است.

برای مثال، اگر از نمودار یک دقیقه‌ای برای یک نماد خاص استفاده کنید، 390 محاسبه (6.5 ساعت در 60 دقیقه) برای روز انجام می‌شود که آخرین مورد VWAP روز را ارائه می‌کند.

MVWAP میانگینی از تعداد محاسبات VWAP برای تجزیه و تحلیل را ارائه می‌دهد. این بدان معنی است که MVWAP می‌تواند از یک روز به روز دیگر منتقل شود و میانگین مقدار VWAP را در یک دوره کلی مشخص شده نمایش می‌دهد.

این باعث می‌شود MVWAP بسیار قابل تنظیم‌تر باشد زیرا برای نیازهای خاص طراحی شده است. همچنین می‌تواند نسبت به حرکات بازار برای معاملات کوتاه‌مدت پاسخگوتر باشد و همچنین در صورت انتخاب دوره طولانی‌تر، نویزهای کمتری را نشان دهد.

VWAP خط بسیار نرم‌تری یا متاخر تری است و تغییرات ناگهانی کمتری در داده‌هایی که روی آن ساخته می‌شود وجود دارد.MVWAP شبیه VWAP به نظر می‌رسد اما به نرمی VWAP نیست. این نشان می‌دهد که تغییرات ناگهانی بیشتری در MVWAP وجود دارد.

ترکیب VWAP با سایر اندیکاتورها

همان‌طور که گفتیم VWAP یک اندیکاتور راهنمای برای یافتن میانگین حجمی-وزنی است و نمی‌توان به صورت اختصاصی از این اندیکاتور به تنهایی استفاده کرد. حتماً برای استفاده از VWAP باید آن را با شاخص‌های دیگر ترکیب کنید.

اندیکاتور Anchored VWAP
اندیکاتور VWAP را می‌توان با دیگر اندیکاتورها ترکیب کرد.

برای این کار بهتر است از اندیکاتورهای RSI و MACD برای کمک گرفتن به همراه VWAP استفاده کنید. همچنین ترکیب VWAP و 9 EMA برای پیدا کردن مسیر و ترند حرکتی بسیار مناسب است. VWAP و مووینگ اوریج می‌توانند هر دو مسیر حرکت یک نماد را تشخیص داده و با تایید آن در هر دو اندیکاتور اطمینان بیشتری برای تعیین جهت داشته باشید.

تایم فریم‌های مناسب VWAP

انتخاب تایم فریم مناسب برای کار کردن با اندیکاتور VWAP به استراتژی خودتان بستگی دارد. از آنجا که VWAP یک شاخص بسیار نرم و متاخری است، پس در تایم فریم‌هایی که نوسان زیاد باشد نمی‌تواند عملکرد خوبی برای شما داشته باشد. بنابراین نتیجه می‌گیریم که بهتر است از VWAP حداقل از تایم فریم 5 دقیقه تا 30 دقیقه استفاده کنید. علت اینکه این اندیکاتور را نمی‌شود در تایم فریم‌های ساعتی به بالا استفاده کرد، این است که همان‌طور که گفته شد VWAP شاخصی است که در شروع هر روز ریست می‌شود، بنابراین تعداد کندل‌هایی که در تایم فریم بالا وجود دارند کمتر از حدی است که بتواند محاسبه مناسبی داشته باشد.

آنچه در مقاله اندیکاتور VWAP خواندیم:

همان‌طور که در مقاله معرفی اندیکاتور VWAP خواندیم، این شاخص یک سیستم محاسباتی حجمی است که میانگین حجم را از ابتدای روز تا لحظه‌ای که بازار در جریان است به ما نشان می‌دهد. VWAP بیشتر در بازار سهام کاربرد دارد و از آن در فارکس نمی‌توان به تنهایی استفاده کرد. VWAP بر داده‌های تاریخی تمرکز ندارد و نقطه شروع محاسباتش اولین ساعت شروع بازار در روز جدید است. اگر می‌خواهید از VWAP استفاده کنید حتماً باید آن را دیگر اندیکاتورها ترکیب نمایید.

سوالات متداول
آیا می‌توان از VWAP سیگنال معاملاتی گرفت؟
به تنهایی خیر. زیرا VWAP بسیار کند و نرم حرکت می‌کند و واکنش آن به تغییرات بسیار کندتر از چیزی است که بتوان به تنهایی از آن سیگنال معاملاتی دریافت کرد.
بهترین اندیکاتورها برای استفاده در کنار VWAP کدام هستند؟
بهتر است از اندیکاتورهایی مانند مووینگ اوریج، macd و rsi برای ترکیب با VWAP استفاده کنید. انواع دیگر اندیکاتور VWAP کدام است؟
انواع دیگر اندیکاتور VWAP کدام است؟
VWAP دارای دو مدل دیگر به نام های Anchored VWAP و MVWAP است که ساختار محاسبه آن‌ها کمی با VWAP متفاوت است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران