خانه > کالج کدام بروکر > خط روند در فارکس چیست؟

خط روند در فارکس چیست؟

خط روند به خطوطی گفته می‌شود که معامله‌گران از اتصال نقاط قیمتی مختلف به یکدیگر آن را ایجاد می‌کنند و این خط در نهایت یک مسیر یا جهت روند حرکت بازار را به آن‌ها نشان می‌دهد. معمولاً خط روندها از نقطه‌گذاری بین سقف‌های قیمتی برای پیدا کردن روند نزولی، یا کف‌های قیمتی برای پیدا کردن روند صعودی و … به دست می‌آیند. در این مقاله کلیه جزئیات خط روند و شیوه معامله‌گری با آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد.

خط روند در فارکس چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

خط روند چیست؟

خط روند یا ترندلاین، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که معامله‌گران در بازار فارکس برای پیدا کردن جهت حرکت بازار و همچنین نقاط مهم حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند. معامله‌گران اعتقاد دارند که اگر بتوانند روند را پیدا کنند، عموم معاملاتی که در جهت روند انجام دهند سودده خواهد بود که باور نسبتاً درستی است. برای ترسیم خط روند حداقل باید دو نقطه در تایم فریم‌های بالا و سه نقطه در تایم فریم‌های پایین را در یک مسیر پیدا کرد و آن‌ها را به یکدیگر متصل کرد تا خط روند مشخص شود. البته شما نمی‌توانید هرجایی از بازار را که خواستید به هم متصل کنید، زیرا کشیدن خط روند صحیح، اصول خاصی دارد که در پاراگراف بعدی آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش خط روند در فارکس

آموزش رسم ترندلاین تقریباً کار بسیار ساده‌ای است و هر تریدر می‌تواند حتی اگر تازه‌کار باشد به راحتی آن را انجام دهد. برای اینکه خط روند را رسم کنید چارت معاملاتی خود را باز نمایید، ابتدا چند لحظه به چارت نگاه کنید تا کمی با روند آشنا شوید، سپس احتمالاً حتی به طور چشمی متوجه خواهید شد که بازار صعودی، نزولی یا خنثی است. البته دقت کنید بعضی اوقات برخی چارت‌های معاملاتی در روزهایی به‌هم‌ریخته هستند و درک آن‌ها مشکل است. بنابراین زمانی که با چنین چارتی روبه‌رو شدید، نباید اصلاً تحلیل و معامله در آن را انجام دهید.

حالا برگردیم روی مبحث پیدا کردن ترندلاین. وقتی به چارت نگاه کردید، نقاط مهم گردش یعنی سقف‌ها و کف‌های کاملاً واضحی که بازار از آن‌ها حرکت مناسبی داشته است را پیدا کرده و بهم متصل کنید.

آموزش خط روند در فارکس
خط روند دقیق می‌تواند ابزار خوبی برای ترید باشد و می‌توان از آنها در جهت روند یا خلاف جهت سیگنال دریافت کرد.

به عکس بالا نگاه کنید، کاملاً مشخص است که بازار نزولی است، حالا نقاطی که بازار از آن‌ها به سمت پایین چرخیده یا در واقع HL ها یا قله‌هایی که در مسیر نزولی ایجاد کرده را به هم متصل کنید تا ترندلاین نزولی شما کشیده شود. اگر علاقه مند هستید می‌توانید مقاله انواع روند در فارکس را مطالعه کنید.

چطور با ترند لاین معامله کنیم؟

زمانی که می‌خواهید با ترندلاین معامله کنید، چند نکته را باید در نظر بگیرید: پس از کشیدن ترندلاین منتظر بمانید تا بازار دوباره با ادامه خط روندی که کشیده‌اید برخورد کند. اگر بازار نتوانست خط روند را بشکند و بالای آن تثبیت شود، منتظر ستاپ معاملاتی که دارید بمانید. می‌توانید از پولبک به عنوان یک ستاپ مناسب استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر راجب پولبک مقاله پولبک چیست؟ را مطالعه کنید.

چطور با ترند لاین معامله کنیم؟
ترندلاین(Trendline) یا خط روند یکی از مهم ترین ابزارها در معاملات بازار فارکس است که به تریدرها کمک می کند جهت روند بازار را شناسایی کنند.

بعد از اینکه بازار در محدوده ترندلاین، ستاپ معاملاتی را به شما داد، می‌توانید یک معامله باز کنید. حد ضررتان باید بالای آخرین قله H ایجاد شده و حد سود اولتان باید زیر آخرین کف تشکیل‌شده در روند نزولی باشد. به عکس زیر نگاه کنید:

چطور با ترند لاین معامله کنیم؟
در انتخاب حد سود اولتان در محدوده ترند لاین دقت کنید.

برای ترید با ترندلاین به صورت صعودی هم دقیقاً همین موارد را نیاز دارید. برای اینکه یک روند صعودی را پیدا کنید باید کف‌های یک حرکت صعودی را به هم بچسبانید تا ترندلاین صعودی شما شکل بگیرد.

چطور با ترند لاین معامله کنیم؟
به هم چسپاندن کف های حرکت صعودی در روند ترند لاین سودآور ضرروی است.

برای دیدن یک نمونه از ترندلاین صعودی به تصویر بالا نگاه کنید. در صورت علاقه می‌توانید مقاله تله خرسی و تله گاوی را بخوانید.

خط روند به خطی گفته می‌شود که از ترسیم یک خط بین چند کف یا چند سقف تشکیل شده در بازار به وجود می‌آید تا مسیر حرکت قیمت را به ما نشان دهد.

تفاوت بین ترند لاین با کانال قیمتی

در نگاه اول شاید ترندلاین و کانال قیمتی شبیه به هم باشند، اما تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند. ترندلاین خطی است که فقط کف‌ها برای روند صعودی و یا فقط سقف‌ها برای روند نزولی را به هم متصل می‌کند، اما کانال قیمتی زمانی رخ می‌دهد که کف‌ها و سقف‌ها را مشخص کرده، یعنی قیمت با یک نظم حرکتی در حال حرکت بین یک کف و سقف مشخص است. برای فهم بیشتر کانال قیمتی به عکس زیر نگاه کنید:

تفاوت بین ترند لاین با کانال قیمتی
ترند لاین‌ها و کانال‌های قیمت برای فهمیدن روندها در بازارهای معاملاتی استفاده می‌شود، ولی طبق تجربه کانال قیمت پیچیده‌تر است.

در کل تفاوت بین ترند لاین و کانال قیمتی این است که در کانال قیمتی نمودارد باید بین دو خط حرکت کند ولی در ترند لاین یک خط کافی است

قوانین معاملاتی خط روند

برای اینکه یک خط روند مناسب را رسم کنید باید قوانین مهم آن را بدانید، هرچند که کلیات خط روند بسیار ساده است، اما دقت داشته باشید، ممکن است خط روند با یک شدو یا کندل مواجه شود که از آن عبور می‌کند. با این حال تا زمانی که حداقل 5 کندل بالای خط روند نماند و آنجا تثبت نکند، به معنای از بین رفتن خط روند نیست.

خط روندی مطمئن‌تر است که حداقل 3 تاچ قیمتی را پاسخ داده باشد، اما هر بار اگر می‌خواهید با خط روند وارد یک معامله شوید، دقت کنید که باید حتماً یک ستاپ در آنجا ببینید، زیرا خط روندها هر لحظه ممکن است که شکسته شوند.

هرچقدر که شیب خط روند ایجاد شده بیشتر باشد، نشان می‌دهد که قدرت حرکت بازار بیشتر است و امکان کار کردن خط روند بالاتر می‌رود، اما خط روندهایی که شیب کمی دارند احتمالاً قدرت کمی از بازار پشت آن است و امکان شکسته شدن آن‌ها بیشتر است.

خطر روندهایی که در تایم فریم‌های بالاتر تشکیل می‌شوند اعتبار بیشتری دارند، زیرا تایم فریم‌های پایین به طور کل نوسانی هستند و امکان شکست خط روند را بالا می‌برند.

چطور یک خط روند می‌شکند؟

برخی از تریدرها نیز با شکست خط روند ترید می‌کنند. یعنی صبر می‌کنند تا یک خط روند شکسته شود، شکست در بالا یا پایین خط تأیید شود و هنگام پولبک شدن به خط وارد معامله می‌شوند. شکسته شدن خط روند به معنای تغییر حمایت به مقاومت یا مقاومت به حمایت در خط روند است. برای درک بهتر شکست خط روند به نمونه زیر نگاه کنید. در اینجا خط روند صعودی با یک کندل پر قدرت شکسته شده و کندل‌های بعدی نیز آن را تایید کرده‌اند، گاهی شکست آنقدر قوی و سریع اتفاق می‌افتد که هیچ برگشتی به ناحیه قبلی وجود ندارد. معمولاً چنین تریدهایی از دست می‌روند و نمی‌توان آن‌ها را شکار کرد.

تفاوت بین ترند لاین با کانال قیمتی

اما بهترین شکست‌ها در خط روند، زمانی است که بعد از شکست و تثبیت در بالای خط یک ریتست دوباره به خط انجام می‌شود و بازار روند جدیدش را شروع می‌کند. در نمونه زیر یک مدل از شکست بسیار خوب که می‌توان به راحتی با آن وارد بازار شد را مشاهده می‌کنید.

بهترین شکست‌ها در خط روند
شکست در خط روند زمانی اتفاق می افتد که کندل تایید مشاهده شود یعنی کندل بیشتر از کندل شکست، بسته شود.

هنگامی که قیمت خط روند را می شکند در بیشتر مواقع به همان خط پولبک زده و تا حمایت و یا مقاومت بعدی، به حرکت خود ادامه خواهد داد.

آنچه در مقاله خط روند در فارکس خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، خط روند خطوطی هستند که از اتصال کف‌های واضح در یک روند صعودی یا سقف‌های قیمتی در یک روند نزولی ایجاد می‌شوند. خط روند به ما می‌گویند که مسیر حرکت به کدام سمت است و همچنین در کدام مناطق باید منتظر برگشت قیمت و ورود به معامله باشیم. به طور کلی ترسیم خط روند بسیار ساده، اما کاربردی است. پیشنهاد می‌کنیم خط روندها را در تایم فریم‌های بالای 15 دقیقه ترسیم کنید تا از قدرت و کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

سوالات متداول
آیا می‌توان با خط روندها معامله کرد؟
بله خط روند یک شاخص بسیار مهم برای معامله در مسیر ترند است، البته باید برای ورود یک ستاپ معاملاتی مانند پولبک یا بریک اوت داشته باشید.
در خط روند چند نقطه برای اتصال لازم است؟
هرچقدر اتصال نقاط خطوط بیشتر باشد ترندلاین مطمئن‌تر است، یعنی شما اگر در یک‌ترند لاین مثلاً 4 یا 5 نقطه را می‌توانید به هم متصل کنید بسیار خط قدرتمندتری دارید.
چند نوع ترند لاین داریم؟
2 نوع، ترند لاین صعودی و ترند لاین نزولی

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران