خانه > کالج کدام بروکر > بهترین تایم فریم برای ترید

بهترین تایم فریم برای ترید

تایم فریم به واحد زمانی تشکیل یک کندل گفته می‌شود. تایم فریم‌های زمانی فارکس به دقیقه، ساعت، هفته، ماه و حتی سال تقسیم می‌شوند. وقتی می‌گوییم تایم فریم 1 دقیقه یعنی کندل‌هایی که در چارتی با این تایم فریم مشاهده می‌شود، زمان باز و بسته شدن آن‌ها 1 دقیقه بوده است. تایم فریم نقش پررنگی در انجام یک استراتژی معاملاتی و تحلیل بازار دارد که در ادامه به صورت کامل آن را توضیح خواهیم داد.

بهترین تایم فریم در فارکس

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

تایم فریم چیست؟

اگر چارت را باز کنید، متوجه می‌شوید که هر کندل طی یک تایم زمانی باز و بعد از آن بسته می‌شود، این زمان که برای تشکیل کندل تعیین می‌شود، تایم فریم نام دارد. تایم فریم به صورت استاندارد به این صورت است:

۱ دقیقه، ۵ دقیقه، ۱۵ دقیقه، ۳۰ دقیقه، ۱ ساعته، ۴ ساعته، ۱ روزه، یک هفته، یک ماهه. اما ممکن است برخی نیاز به تایم فریم‌های کوچک‌تر یا بزرگتری داشته باشند که باید از پلاگین ها یا پلتفرم‌های اختصاصی دیگری استفاده کنند. تایم فریم نقش بسیار مهمی در بازار دارد، زیرا هر تایم فریم دارای شرایط خاص خودش است.

تایم فریم چیست؟
در متاتریدر همانطور که در تصویر می‌بینید از منوی بالا به تمامی تایم فریم ها دسترسی خواهید داشت.

در متاتریدر در نوار ابزار بالا می‌توانید تایم فریم‌ها را مشاهده کرده و با کلیک روی هر کدام از آن‌ها، یک تایم فریم مناسب را انتخاب کنید. برای مطالعه بیشتر به مقاله تایم فریم چیست؟ مراجعه کنید.

مولتی تایم فریم چیست؟

مولتی تایم فریم به تایم فریم چندگانه گفته می‌شود، به این معنا که کاربر از چند تایم فریم برای معاملات خود استفاده می‌کند. عموماً کاربران تحلیل‌ها را مثلاً در تایم فریم بالا مثل ۴ و ۱ ساعته انجام می‌دهند اما معاملات خود را در تایم فریم ۱۵ دقیقه انجام می‌دهند. این تنها یک مثال بود. برخی از استراتژی‌ها نیاز دارند که شما تحلیل خود را در چند تایم فریم انجام دهید و در مقابل آن برای ورود دقیق‌تر به تایم فریم‌های پایین‌تر بیایید. به این مدل ترکیب کردن تایم فریم‌ها در تحلیل، مولتی تایم فریم گفته می‌شود.

چگونه تایم فریم مناسب را پیدا کنیم؟

اما بحث اصلی اینجاست که چطور تایم فریم خود را انتخاب کنید، اولین مسئله انتخاب تایم فریم بر اساس استراتژی معاملاتی است. شما باید ببینید که چه استراتژی دارید و در کدام تایم فریم این استراتژی شما جواب می‌دهد. مثلاً اسکلپرها نمی‌توانند در تایم فریم ۱۵ دقیقه به بالاترید کنند و معمولاً معاملات آن‌ها در تایم فریم‌های ۵ و ۱ دقیقه است.

دلیل آن مشخص است زیرا اسکلپر نیاز به بازار نوسانی دارد و می‌خواهد تعداد ترید های او زیاد باشد، بنابراین در تایم فریم‌های بالا مشخصاً بازار بسیار کند است و حرکتی ندارد که بخواهید روی آن ترید کنید. بگذارید با یک مثال این مسئله را روشن کنیم: در تایم فریم ۱ ساعته، در واقع یک ساعت طول می‌کشد تا یک کندل تشکیل شود، یعنی برای ایجاد فقط ۸ کندل شما باید ۸ ساعت منتظر بمانید، اما در همین زمان که در تایم فریم ۱ ساعته یک کندل تشکیل می‌شود، در تایم فریم ۱ دقیقه ۶۰ کندل ایجاد می‌شود و روندهای مختلفی در بازار شکل می‌گیرد که می‌توان به راحتی با آن‌ها ترید کرد، برای درک این مسئله به عکس زیر نگاه کنید:

چگونه تایم فریم مناسب را پیدا کنیم؟
کندل تایم فریم یک ساعته شامل ۶۰ کندل یک دقیقه ای است.

در این تصویر یک باکس دور یک کندل در تایم فریم ۱ ساعته کشیده شده، اما زمانی که به تایم فریم ۱ دقیقه می‌رویم می‌بینیم که یک موج بزرگ متشکل از ۶۰ کندل در دل این کندل یک ساعته بوده. بنابراین ببینید که می‌خواهید در تایم فریم‌های کوچک معامله کنید یا در تایم فریم‌های بزرگ. اگر اسکلپر هستید و می‌خواهید نوسان‌گیری کنید باید وارد تایم فریم‌های پایین شوید، اگر روزانه معامله می‌کنید تایم فریم‌های ۱۵،۳۰ برای شما مناسب است، اما اگر معامله‌گر سوئینگ هستید و هر معامله را چند روز باز نگاه می‌دارید، نیاز است که به تایم فریم ۱ ساعته،۴ ساعته و روزانه بروید.

در چه تایم فریمی ترید کنیم؟

همان‌طور که گفتیم اینکه در چه تایم فریمی‌ترید کنید بیشتر به استراتژی شما بستگی دارد که ما به صورت تیتروار به شما آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

  • استراتژی‌های اسکلپ: استراتژی اسکالپ به استراتژی‌هایی گفته می‌شود که شما باید در آن باید از نوسانات بازار استفاده کنید، به همین دلیل در تایم فریم‌های کوتاه مدتی مانند ۱ و ۵ دقیقه باید انجام شود.
  • استراتژی‌های روزانه: دی ترید کردن نیاز دارد که از تایم فریم‌های ۱۵ ،۳۰ دقیقه و ۱ ساعته استفاده کند. این مدل استراتژی برای گرفتن موج‌هایی در بازار که در طول یک روز شروع و تمام می‌شوند استفاده می‌شود.
  • استراتژی‌های بلند مدت: استراتژی‌هایی که برپایه سوئینگ است و در آن معاملات ممکن است چند روز باز بماند. برای این استراتژی‌ها باید از تایم فریم‌های ۱ ساعته، ۴ ساعته و روزانه استفاده می‌شود.

بهترین تایم فریم برای ترید کدام است؟

نمی‌توان گفت که کدام تایم فریم بهتر است، در بالاتر گفتیم که بهترین تایم فریم بسته به نوع معاملاتی که می‌خواهید انجام دهید دارد اما، در نظر داشته باشید که بهترین کار این است که از مولتی تایم فریم استفاده کنید. هرچقدر شما به تایم فریم بالاتر بروید بازار مطمئن‌تر و شفاف‌تر است. پس اگر حتی اسکلپر هستید، بهتر است که از تایم فریم بالا تحلیل خود را شروع کنید. به این معنی که نقاط مهم، حمایت و مقاومت‌های اصلی را در بازار از تایم فریم‌های بالا پیدا کنید و در نهایت در تایم فریم‌های پایین‌تر معامله کنید. به طور کلی بیشتر معامله‌گران از تایم فریم ۴ ساعته، ۱ ساعته، ۳۰ دقیقه و ۵ دقیقه برای اکثر استراتژی‌ها استفاده می‌کنند.

تایم فریم در فارکس به زبان ساده به زمان باز و بسته شدن یک کندل روی چارت گفته می‌شود. شما می‌توانید به صورت استاندارد به تایم فریم‌هایی چون 1 دقیقه، 5 دقیقه، 15 دقیقه، 30 دقیقه، 1 ساعته، 4 ساعته، 1 هفته و ماهانه دسترسی داشته باشید.

بهترین تایم فریم برای نوسان گیری

برای اسکالپ کردن بهترین تایم فریم زمان‌هایی است که عموماً زیر 5 دقیقه است. یعنی شما به عنوان یک اسکلپر بهتر است از تایم فریم 5 دقیقه و 1 دقیقه برای معاملات خود استفاده کنید. در برخی از پلتفرم‌ها مانند تریدینگ ویو شما حتی می‌توانید به تایم فریم‌های چند ثانیه‌ای نیز دسترسی داشته باشید.

انتخاب تایم فریم در فارکس
برای اسکالپ کردن بهترین تایم فریم زمان‌هایی است که عموماً زیر 5 دقیقه است.

دلیل استفاده از تایم فریم‌های کوتاه برای نوسان گیری یا اسکلپ کردن این است که شما نیاز به بازار پر نوسان و پر تحرک دارید که موقعیت‌های معاملاتی زیادی را به سرعت در اختیار شما قرار دهد. به همین دلیل بهتر است از تایم فریم‌های کوتاه مدت زیر 5 دقیقه استفاده کنید. در تایم فریم 1 دقیقه در طول یک روز بیش از 1440 کندل ایجاد می‌شود که دائماً مشاهده می‌کنید که موج‌های صعودی و نزولی پشت سرهم رخ می‌دهد، به همین دلیل این تایم فریم برای اسکلپ کردن بسیار مناسب است.

بهترین تایم فریم برای فیوچرز

بازار فیوچرز که به آن بازار آتی نیز گفته می‌شود در واقع شبیه به یک بازار حراجی است که معامله‌گران در آن کالاها و قراردادهای آتی را برای تحویل در تاریخ مشخصی در آینده خریداری و می‌فروشند. قراردادهای آتی، قراردادهای مشتقه قابل معامله در بورس هستند که تحویل آتی یک کالا یا اوراق بهادار را با قیمتی که امروز تعیین شده است، قفل می‌کند.

نمونه‌هایی از بازارهای آتی عبارت‌اند از: بورس کالای نیویورک (NYMEX)، بورس کالای شیکاگو (CME)، هیئت تجارت شیکاگو (CBoT) و بورس غلات مینیاپولیس. افرادی که می‌خواهند در چنین بازاری معامله کنند، بهتر است یک تریدر بلند مدت باشند زیرا چنین معاملاتی که مربوط به کالا است عموماً حرکت‌های کوتاه مدت جدی ندارند. بنابراین بهتر است معاملات سوئینگ خود را در تایم فریم‌هایی چون 1 ساعته، 4 ساعته و روزانه برنامه ریزی کنید.

آنچه در مقاله بهترین تایم فریم برای ترید خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، تایم فریم به واحد زمانی گفته می‌شود که دران یک کندل باز و بسته می‌شود. یعنی اگر تایم فریم شام 1 ساعته باشد، کندلی که مشاهده می‌کنید 1 ساعته طول می‌کشد تا بسته شود و اگر بازه شما 1 دقیقه باشد کندل شما ظرف 1 دقیقه باز و بسته می‌شود. در فارکس به طور استاندارد تایم فریم‌های زیادی وجود دارد که البته می‌توانید در برخی از پلتفرم‌ها آن‌ها را تغییر دهید. فراموش نکنید که برای پیدا کردن یک تایم فریم مناسب، باید از طریق وضعیت استراتژی خود این کار را انجام دهید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیامک
19 روز قبل

سلام وقتتون بخیر .تشکر بابت توضیحاتتون. سوالی داشتم . آیا تاثیر و عملکرد کندل ها در تایم یک ساعته و پنج دقیقه یکی هستند یعنی کندل پوشایی صعودی در هر دو تایم فریم تشکیل میشود و یک عملکرد رو دارند . از نظر اعتباری کندل پوشا صعودی در هر دو تایم فریم یکی است یا خیر .‌‌ممنون پاینده و بهروز باشید

پشتیبان کدام بروکر
مدیر
پاسخ به  سیامک
16 روز قبل

بله هر کندل در هر تایم فریم خاصیت یکسان دارد ولی در تایم فریم بالاتر معتبر ترند.

هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید