معاملات لانگ و شورت در فارکس + مفهوم معاملات long و short

لانگ و شورت دو مدل ورود به معامله در بازارهای دو طرفه هستند که کاربران می‌توانند یکی از این دو را برای ورود به هر پوزیشنی انتخاب کنند. لانگ کردن نماد معاملاتی به این معنی است که شما مالک آن هستید و در صورت افزایش سهام یا نماد سود خواهید برد، اما شورت کردن سهام به این معنی است که شما در سهام موقعیت منفی دارید و در صورت سقوط سهام سود خواهید برد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با این دو اصطلاح به صور کامل آشنا کنیم. لطفاً در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

معاملات لانگ و شورت

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

بازار دو طرفه در فارکس چیست؟

اگر یک فرد تازه‌کار هستید که اولین قدم‌های خود را در بازار فارکس برمی‌دارید، ممکن است در ابتدا با مفهوم لانگ و شورت کمی گیج شده باشید، پس قبل از آن، باید درباره ماهیت بازار فارکس بدانید. همان‌طور که مشخص است بازار فارکس دارای نمادهایی دو طرفه است. شما قبلاً بازار سهام در ایران را دیده‌اید که در آن شما سهام را می‌خرید، اگر بالا برود سود می‌کنید و اگر پایین بیاید ضرر! اما بازار فارکس هر نماد معاملاتی دو طرف دارد برای مثال EUR/USD یک نماد بازار فارکس است، بنابراین شما صرفاً یک سهام نمی‌خرید بلکه در این مدل در حال خرید و فروش ارزش دو نماد یا مقایسه ارزش این دو نماد در برابر یکدیگر هستید. همین دو بخش بودن نماد معاملاتی در فارکس سبب شده است که بازار دو طرفه باشد. به این معنا که هم می‌توانید از خرید یک نماد سود ببرید و هم از فروش آن، اما چگونه؟!

بازار دو طرفه در فارکس چیست؟

  • زمانی که شما دکمه Buy یا خرید یا همان Long را بزنید، به این معنی است که ارز طرف اول نماد یعنی EUR را در برابر دلار خریده‌اید و اعتقاد دارید که ارزش EUR از دلار بیشتر خواهد شد.
  • اما فرض کنید نظرتان برعکس است، یعنی نظرتان این است که ارزش EUR در برابر USD کمتر خواهد شد. حالا زمانی است که باید در اینجا دکمه SELL یا فروش یا همان Short را بزنید.

به همین دلیل بازار فارکس یک بازار دو طرفه است که هم می‌توان از بالا رفتن ارزش یک نماد و هم از پایین آمدن آن بر اساس تریدی که باز کرده‌اید، سود ببرید. پس این مدل رویداد در بازار دو طرفه رخ می‌دهد.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

مزایا بازار دوطرفه فارکس

بازار دوطرفه مزایای زیادی دارد که تعدادی از آنها را در ادامه برای شما ذکر کرده‌ایم:

  • عدم امکان دستکاری کمتر بازار؛
  • عدم امکان پایین آوردن یا بالا بردن عمدی قیمت؛
  • عمق بیشتر چنین بازارهایی؛
  • امکان هج کردن؛
  • امکان باز کردن معامله در هر جهت و ایجاد موقعیت‌های معاملاتی بیشتر.

بازار یک طرفه چیست؟

اما بازار یک طرفه دقیقاً مقابل بازار دو طرفه است. اکثر ما با این نوع بازار آشنا هستیم چون به صورت پیش‌فرض تقریباً همه بازارها یک طرفه بوده‌اند، مثل بازار سهام ایران. زمانی که شما یک سهام را خریداری می‌کنید فقط از بالا رفتن آن سود خواهید بود چون مالک سهام می‌شوید و ارزش ذاتی آن را خریداری کرده‌اید. بازاری که در آن فقط یک دکمه لانگ یا خرید وجود دارد و نمادهای آن دو قسمتی و در برابر هم نیستند بازار یک طرفه می‌گویند.

تفاوت بازار یک طرفه و دوطرفه

همان‌طور که در تعریف این دو بازار متوجه شدید، بازار یک طرفه یک بازاری است که نماد آن مشخصاً یک چیز است و فقط شما با خرید بخشی از ارزش ذاتی آن می‌توانید در صورت بالا رفتن قیمت سود کنید. عموماً تمامی بازارهای جهان از بازارهای سنتی گرفته تا مارکت‌های دیجیتال بازار یک طرفه هستند، اما در این بین بازار فارکس به دلیل اینکه معاملات و نمادها در آن در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند، بازاری دوطرفه را شکل داده است.

تفاوت بازار یک طرفه و دوطرفه
بازار یک طرفه یک بازاری است که نماد آن مشخصاً یک چیز است.

پس تفاوت بازار یک طرفه و دوطرفه اولا در نوع نمادهای معاملاتی آن است. دوما در بازار یک طرفه شما فقط گزینه buy یا همان Long را دارید، اما در بازار دوطرفه شما دو گزینه long یا Buy و گزینه Sell یا Short را خواهید داشت.

لانگ و شورت دو اوردر یا پوزیشن معاملاتی هستند که به ترتیب به معنای خرید و فروش می‌باشند. یعنی زمانی که گفته می‌شود معامله لانگ به معنای خرید یا همان buy است و زمانی که گفته می‌شود معامله شورت، به معنای فروش یا Sell است. از این اصطلاح‌ها بیشتر در بازارهای دو طرفه استفاده می‌شود.

معاملات Long و Short چیست؟

معاملات long و Short به معاملاتی گفته می‌شود که در بازارهای دوطرفه‌ای مانند فارکس رخ می‌دهد. در این بازارها شما برای معامله یک نماد دو گزینه پیش روی خود دارید: یک گزینه لانگ است، لانگ همان گزینه خرید یا buy است، به این معنا که شما تصمیم گرفته‌اید که این سهام ارزشش بالاتر از قیمت فعلی که دارد می‌رود. اما اگر تصمیمتان این است که قیمت این دارایی کمتر از حدی که در حال حاضر است خواهد شد، باید گزینه Short یا Sell را بزنید تا از کم شدن ارزش آن و یا به اصطلاح پایین‌تر رفتن آن سود ببرید. به این دو مدل معاملات لانگ و شورت میگویند.

معایب معاملات Long و Short

به طور کلی بازار دو طرفه ویژگی‌های مثبتی دارد، اما همین ویژگی‌ها سبب ریسک بالای بازار هم می‌شود. مهم‌ترین مسئله در بازار دو طرفه این است که نوسان در آن به شدت افزایش پیدا می‌کند، گاهی اوقات بجای اینکه ارزش ذاتی سهام معامله شود درگیر جنگ بین غول‌های بازار برای شکست یکدیگر خواهد شد. بازار دوطرفه که بتوانید در آن لانگ و شورت بزنید، ممکن است باعث شود که در کوتاه مدت ارزش نماد نادیده گرفته شود و فقط به دلیل سودهای کوتاه مدت در بازار تقابل‌های سنگینی رخ دهد.

معاملات شورت و لانگ در فارکس
یکی از عیب های بازار دو طرفه ریسک بالای بازار است.

بنابراین اگر شما بخواهید به صورت فاندامنتال براساس ارزش دارایی‌های یک نماد معامله کنید، ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوید که قابل پیش‌بینی نیست، همچنین تحلیل در بازار دو طرفه سخت می‌شود. در بازار معمولی شما می‌توانید وضعیت یک سهام را مورد آنالیز قرار دهید، اما در بازار دو طرفه که لانگ و شورت در آن وجود دارد شما برای تحلیل یک بار باید طرف اول، یک بار طرف دوم و یک بار ارزش و تاثیر آنها بر یکدیگر را مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار دهید، پس تحلیل کردن نیز در بازار لانگ و شورت بسیار سخت‌تر خواهد بود.

بازه زمانی معاملات Long و Short

هیچ محدودیت زمانی برای باز کردن معاملات لانگ و شورت در بازارهای دو طرفه وجود ندارد. شما می‌توانید مثلاً یک معامله long یا short را در چند ثانیه باز و بسته کنید یا حتی چند ماه آن را نگه دارید. مسئله دیگر هج کردن در این بازار است. مثلاً می‌خواهید یک نماد را بخرید، ابتدا گزینه long را در آن فعال می‌کنید، سپس بازار تغییر مسیر می‌دهد که شما می‌دانید این تغییر روند موقتی است، اما برای کاهش ریسک خود روی همان نماد یک معامله شورت نیز باز می‌کنید، یعنی روی یک نماد می‌توانید چندین معامله لانگ و شورت به صورت همزمان باز داشته باشید و هیچ محدودیتی از طرف بازه زمانی شامل شما نخواهد شد.

آنچه در مقاله معاملات long و short خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، معاملات لانگ و شورت ویژه بازارهای دو طرفه است، اما اگر بخواهیم فقط به معنی توجه کنید، معاملاتی که به صورت خرید انجام می‌دهید تا پس از بالا رفتن یک نماد سود کنید باید با گزینه لانگ یا همان buy همراه باشد. اما زمانی که می‌خواهید با کاهش ارزش یک نماد معاملاتی سود کنید باید معامله شورت یا Sell باز کنید که به آن فروش گفته می‌شود. کاربران ایرانی به طور کلی این دو را با نام buy و sell می‌شناسند، اما در بازار جهانی به‌خصوص در بخش سهام‌هایی که در فارکس ارائه می‌شود با عنوان لانگ و شورت شناخته می‌شود که در اصل عملکرد آن مانند همان Buy و Sell است که خرید و فروش را انجام می‌دهد.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید