خانه > کالج کدام بروکر > دانلود ژورنال معاملاتی فارکس + آموزش بررسی کارنامه معاملاتی

دانلود ژورنال معاملاتی فارکس + آموزش بررسی کارنامه معاملاتی

ژورنال معاملاتی یک برگه یا یک اکسل آنلاین است که شما برای ثبت تمام جزییات ترید خود باید داشته باشید تا بعداً بتوانید معاملات خود را با جزئیات بررسی کنید و نقاط ضعف و قدرت خود را متوجه شوید. متاسفانه تریدرهای مبتدی اهمیت کمی به ژورنال نویسی می‌دهند، اما در مقابل حرفه‌ای‌ترین تریدرهای بازار به‌طور جدی این کار را انجام می‌دهند تا بتوانند معاملات‌شان را بهبود ببخشند. ما در این مقاله ضمن ارائه یک ژورنال معاملاتی برای دانلود، تمامی موارد آن را توضیح خواهیم داد.

ژورنال معاملاتی فارکس

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

ژورنال معاملاتی چیست؟

فارکس یک بازار بسیار پیچیده است و برای اینکه در مسیر تریدری خود روز به روز پیشرفت کنید، نیاز به بررسی و سنجش عملکرد خودتان با ریزترین جزئیات ممکن دارید. ژورنال معاملاتی نوعی کارنامه برای ردیابی پیشرفت معامله‌گران است.

ژورنال معاملاتی
ژورنال معاملاتی یک فایل برای بررسی تاریخچه معاملات است.

عموماً هر هفته و هر ماه، باید وضعیت ژورنال معاملاتی خود را بررسی کرده تا نقاط ضعف یا قدرتتان را پیدا کنید. مثلاً بفهمید که چرا معاملات شما روی نماد ERU/USD موفق‌تر از معاملات روی XAU/USD است، چه ساعت‌هایی معاملات بهتری انجام می‌دهید و …

در ژورنال معاملاتی ثبت کلیه ریز اطلاعات از هر معامله از جمله نوع نماد، زمان ترید، سشن، حجم، حد ضرر، حد سود، میزان سود و ضرر و … انجام میشود.

فواید داشتن ژورنال معاملاتی

داشتن ژورنال معاملاتی و استفاده از آن بسیار کار آسانی است شما هم می‌توانید از فایلی که برای دانلود گذاشته‌ایم استفاده کنید و هم می‌توانید روی یک کاغذ این کار را انجام دهید. داشتن ژورنال کمک می‌کند تا به طور کامل بتوانید معاملات خود را ردیابی کنید و بتوانید آن‌ها را بهبود بخشید و اشتباهات خود را برطرف کنید. بیایید در ادامه مزایای اصلی داشتن ژورنال معاملاتی را بررسی کنیم.

 • یافتن سبک معاملاتی: ژورنال معاملاتی به شما نشان می‌دهد که در کدام سبک از معاملات موفق‌تر هستید، مثلاً متوجه می‌شوید که معاملات اسکالپ شما نتیجه بهتری داشته یا معاملاتی که روزانه یا بلند مدت انجام می‌دهید. بعد از اینکه در آخر هر هفته (شنبه و یکشنبه که بازار تعطیل است) معاملاتی که باز کرده‌اید را از روی ژورنال بررسی کنید، به مرور سبک معاملاتی خود را پیدا خواهید کرد.
 • شناسایی نقاط ضعف/قدرت: ژورنال به خوبی می‌تواند نقاط قوت و ضعف کلیدی که در معاملات دارید را به شما نمایش دهد.
 • دریافت اطلاعات: ژورنال یک منبع اطلاعات کافی و زنده است. هیچ استراتژی دائماً کار نخواهد کرد و هیچ تریدری همه‌چیز را نمی‌داند. بررسی ژورنال معاملاتی به شما کمک خواهد کرد تا راه‌های آموزش مستمر برای رشد و پیشرفت را به خوبی یاد بگیرید.
 • نظم: پس از مدتی، داشتن یک ژورنال معاملاتی دیگر چندان خسته‌کننده نخواهد بود، بلکه بخشی عادی از روز معاملاتی شما است. این به یک معامله‌گر کمک می‌کند که سازگارتر باشد و نظم و انضباط را آموزش دهد.
 • اعداد دروغ نمی‌گویند: اگر آمار معاملات را به عنوان بخشی از ژورنال معاملاتی خود نگه دارید، همراه با مشاهدات خود، آمار به شما بینش مهمی می‌دهد. راه‌اندازی یک ژورنال معاملاتی نسبتا آسان است، اما ثابت بودن بخش دشوار آن است. علاوه بر این، یک مجله تجاری بسیار شخصی است. هیچ راه درستی برای انجام آن وجود ندارد، زیرا هر معامله‌گر باید بداند چه چیزی مهم است و چگونه می‌خواهد آن را ساختار دهد.
 • تجزیه و تحلیل الگوهای رفتاری: مشاهده ژورنال معاملاتی کمک می‌کند تا الگوهای رفتاری و روان‌شناختی خود را پیدا کنید. مثلاً در ژورنال می‌بینید که هر بار یک ترید ضررده داشته‌اید، بعد از آن چند ترید دیگر پشت سر هم ضرر کرده‌اید. پس درس می‌گیرید که بعد از ضرر کردن باید یک فاصله در معاملات خود ایجاد کنید. بنابراین، ژورنال می‌تواند الگوهای رفتاری شما را تجزیه و تحلیل کند.
 • مدیریت مالی: مهم‌ترین چیزی که ژورنال می‌تواند در شما تقویت کند، مدیریت مالی است. شما متوجه ریسک‌ها، ضررها، دراودان و سطح فکر خود نسبت به مدیریت مالی خواهید شد و می‌توانید تصمیم بگیرید که مدیریت مالی را اصلاح کنید.

دانلود ژورنال معاملاتی

سیستم‌های آنلاین مهمی مانند TradesViz، Trademetria و PsyQuation برای ژورنال نویسی و گرفتن آمار کاملاً حرفه‌ای وجود دارد، اما در شروع شما لازم نیست زیاد سخت بگیرید. اگر تریدر تازه‌کاری هستید می‌توانید فایل اکسلی که در Trade Journal برای شما قرارداده‌ایم را دانلود و استفاده کنید.

چگونه ژورنال معاملاتی خود را مرور کنیم؟

در حال حاضر شما باید چند ردیف از داده‌های معاملاتی را در صفحه گسترده خود داشته باشید و بتوانید آن‌ها را برای بهبود نتایج معاملات خود مرور کنید. در زیر چند نکته برای استفاده موفقیت‌آمیز از یک مجله تجاری و خواندن داده‌ها آورده شده است.

بررسی کارنامه معاملاتی
شما باید با بررسی ژورنال معاملاتی خود به وضعیت معاملات خود پی ببرید.

در اینجا چیزی است که باید به دنبال آن باشید:

 • الگوهایی را مشخص کنید که منجر به ضرر شما شد.
 • نقاط ورود و خروج به زیان را بررسی کنید.
 • الگوهایی را مشخص کنید که منجر به سود شما شد.
 • نقاط ورود و خروج به سود را بررسی کنید.
 • برای به حداقل رساندن ضرر، فرآیند را بر اساس نکات فوق بهبود دهید.
 • برای به حداکثر رساندن سود، فرآیند را بر اساس نکات فوق بهبود دهید.

آنچه در مقاله ژورنال معاملاتی فارکس خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که ژورنال معاملاتی برگه آنلاین یا کاغذی است که معامله‌گر تمام جزئیات هر معامله خود را در آن به طول کامل می‌نویسد تا بتواند در آخر هر هفته آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد و ضعف‌های خودش را برطرف کند. ژورنال کمک می‌کند در حوزه معامله‌گری به شدت رشد کنید و یکی از ضروری‌ترین آیتم‌ها در تبدیل شدن به معامله‌گر حرفه‌ای است.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران