خانه > کالج کدام بروکر > اکوییتی چیست؟ تفاوت بالانس با اکوییتی چیست؟

اکوییتی چیست؟ تفاوت بالانس با اکوییتی چیست؟

شاید بسیاری از تریدرهای مبتدی بازار فارکس در زمان انجام اولین معامله‌ی خود، هنگامی که عبارت Equity را در برگه‌ی Trade از بخش ترمینال متاتریدر (یا دیگر پلتفرم‌ها) معاملاتی خود می‌بینند، از خود می‌پرسند که Equity چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ در این مطلب همراه ما باشید تا همه چیز را اکوئیتی بررسی کنیم.

اکوییتی چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اکوییتی «Equity» در فارکس چیست؟

اکوئیتی در بازار فارکس معنایی بسیار روشن و شفاف دارد. این اصطلاح میزان موجودی فعلی حساب معاملاتی شما را نشان می‌دهد. به عبارت بسیار ساده، اکوئیتی یعنی دقیق‌ترین میزان موجودی حساب شما به صورت آنی و لحظه‌ای در هر ساعت از شبانه‌روز است، چه پوزیشن باز داشته باشید یا بسته. این مقدار در چارت به شما نشان داده می‌شود.

بنابراین Equity در واقع، ارزش فعلی موجودی حساب شما است که اگر پوزیشن باز داشته باشید، همان طور که در صفحه نمایش دستگاه خود می‌توانید مشاهده کنید. به طور همزمان، با هر تیک زمانی در پلتفرم معاملاتی شما، این عدد نیز نوسان می‌کند. اکوئیتی مجموع مانده حساب شما با احتساب تمام سودها یا زیان‌های شناور مرتبط با موقعیت‌های معاملاتی باز شما است.

اکوییتی چیست؟
Equity ارزش فعلی موجودی حساب شما است که اگر پوزیشن باز داشته باشید.

به‌عنوان مثال، موجودی شما قبل از باز کردن یک ترید ۱۰۰۰ دلار است. حال، به محض این که یک معامله باز کنید، در همان ابتدا و به صورت آنی میزان اسپرد یا کارمزد بروکر از میزان موجودی حساب شما کسر می‌شود. آنچه باقی می‌ماند، عددی است که در جلو Equity می‌توانید، مشاهده کنید. یا ممکن است شما ۵ دلار سود کنید، بنابراین جلوی عبارت Equity عدد ۱۰۰۵ را مشاهده می‌کنید که یعنی در همین لحظه شما ۱۰۰۵ دلار سرمایه دارید. شاید ده دقیقه بعد مجددا قیمت برگردد و ۷ دلار هم در ضرر قرار گیرید، اکنون و در این لحظه میزان سرمایه باقیمانده شما ۹۹۳ دلار است که در جلو اکوئیتی قابل مشاهده است.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

اکوییتی (Equity) در فارکس یعنی:

مقدار کاملا دقیق باقیمانده موجودی حساب شما به صورت آنی و لحظه‌ای، که اگر پوزیشن باز داشته باشید، همگام و همزمان با تغییرات قیمت در چارت، مقدار آن نوسان می‌کند.

برای آموزش کامل متاتریدر می‌‌توانید مقاله آموزش متاتریدر را مطالعه کنید.

تفاوت بالانس و اکوییتی چیست؟

بالانس (balance) به مقدار سرمایه و موجودی حساب شما در حساب بروکر، قبل از باز کردن یک معامله می‌گویند. یعنی شما اگر الان و تازه چارتتوانید  را باز ‌کنید و هنوز که وارد هیچ معامله‌ای نشده‌اید، مقدار موجودی حساب شما به طور دقیق در جلو عبارت Balance قابل مشاهده است. فرض کنید هم‌اکنون که هنوز وارد معامله‌ای نشده‌اید، مشاهده می‌کنید که ۱۰۰۰ دلار سرمایه دارید. وقتی به میزان اکوئیتی خود نگاه می‌کنید، می‌بینید که اتفاقا، اکوئیتی نیز همان موجودی ۱۰۰۰ دلار را نشان می‌دهد.

اکنون یک معامله باز می‌کنید. قیمت در چارت تغییر می‌کند و معامله‌ی شما مثلا در سود یا زیان می‌رود. وقتی به مقدار بالانس خود نگاه می‌کند، می‌بینید هیچ تغییری نکرده و نمی‌کند اما مقدار اکوئیتی شما مدام با تغییرات چارت دچار نوسان می‌شود. اگر سود کنید، به همان میزان به عدد اکوئیتی افزوده می‌شود و اگر در زیان باشید، به صورت آنی از میزان موجودی اولیه که ۱۰۰۰ دلار بوده، کسر می‌گردد.

اکنون معامله‌ی خود را می‌بندید. در این لحظه می‌بینید که مقدار بالانس شما تغییر کرد. اگر مثلا ۱۰ دلار سود کرده باشید، این مقدار سود بر میزان بالانس افزوده می‌شود و اگر زیان کرده باشید، میزان زیان از ۱۰۰۰ دلار قبل از ورود به معامله کسر می‌گردد.

پس بالانس، در واقع میزان موجودی شما قبل از ورود به معامله را نشان می‌دهد و تا زمانی که معامله‌ی خود را نبندید و مقدار سود و زیان شما به طور دقیق مشخص نشود، تغییر نمی‌کند. اما اکوئیتی، با هر تیک قیمتی که سود یا زیان کنید، باقیمانده‌ی موجودی حساب شما را به صورت آنی و لحظه‌ای نشان می‌دهد.

تفاوت بالانس و اکوییتی در بازار فارکس:

در بازار فارکس، فقط هنگامی که پوزیشن باز نداشته باشید، مقدار اکوئیتی و بالانس یکسان هستند، اما در زمانی که معامله‌ی باز دارید، مقدار بالانس به همان میزان موجودی قبل از ورود به یک یا چند ترید، ثابت خواهد بود. مقدار اکوئیتی همگام با تغییرات قیمت در چارت، لحظه به لحظه تغییر می‌کند و باقیمانده‌ی کاملا دقیق موجودی آنی شما را نشان می‌دهد.

اهمیت اکوییتی چیست؟

اهمیت اکوئیتی در این است که اگر چند ترید به صورت همزمان باز باشند و تعدادی در سود قرار داشته باشند و تعدادی در زیان، (در حین این که معامله‌ها هنوز جریان دارند و هیچ‌کدام را نیز نبسته‌اید) نیاز به ماشین حساب ندارید تا محاسبه کنید که در این لحظه، چه میزان موجودی یا سرمایه برای شما باقی مانده است. بنابراین اکوئیتی به طور دقیق و سریع در هر ثانیه می‌تواند باقیمانده موجودی حساب شما را به نمایش بگذارد.

اهمیت اکوییتی
اکوییتی در واقع باقی مانده حساب شما را به نمایش می‌گذارد.

با مشاهده‌ی دقیق باقیمانده‌ی موجودی حساب خود، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که معامله یا برخی از معاملات باز خود را ببندید یا همچنان فعال نگه‌دارید.

 

فرمول محاسبه equity

برای محاسبه‌ی مقدار اکوییتی کافی است مقدار سود یا زیان‌های معاملات خود را با مقدار بالانس جمع کنید.

فرمول محاسبه equity در بازار فارکس:

Equity = balance + Profit or Loss

اگر سود کرده باشید مقدار profit or Loss (که عددی شناور و متغیر است)، عددی مثبت است، اما اگر زیان کرده باشید، این عدد منفی است که وقتی با مقدار بالانس جمع زده ‌شود، مقدار دقیق اکوئیتی مشخص می‌گردد.

به عنوان مثال در ترید اول ۱۰ دلار سود کرده‌اید:

Equity = 1000 + (10) = 1010

بنابراین مقدار اکوئیتی حساب شما ۱۰۱۰ دلار می‌شود. حال فرض کنید همان ۱۰۰۰ دلار را موجودی دارید اما در یک ترید ۱۲ دلار زیان کرده‌اید، در این صورت:

Equity = 1000 + (-12) = 1000 – ۱۲ = ۹۸۸

در این صورت موجودی اکوئیتی حساب شما ۹۸۸ دلار نشان داده می‌شود.

در هنگام انجام معامله در بازار فارکس توجه به میزان اکوئیتی یکی از ارکان مهم در موفقیت شما محسوب می‌شود زیرا با افزایش یا کاهش لحظه‌ای میزان موجودی، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که پوزیشن شما باز باقی بماند یا تصمیم بگیرید که آن را ببندید.

چه عواملی باعث تغییر اکوییتی می‌شود؟

عواملی که باعث تغییر اکوئیتی می‌شوند، فقط میزان سود یا زیان شما به‌علاوه‌ی عدد اسپرد (کارمزد بروکر) است. اگر معامله شما با سود همراه شود، مقدار سود را که به مقدار بالانس اضافه کنید مقدار اکوئیتی به دست می‌آید. اگر در معامله ضرر کنید، مقدار زیان شما از مقدار بالانس کسر می‌گردد.

اکوییتی در حالت سودآوری چگونه عمل می‌کند؟

همان‌طور که در شرح محاسبه‌ی به دست آوردن میزان اکوییتی مشاهده کردید، اگر معامله‌ی شما با سود همراه باشد.

اکوییتی در حالت سودآوری چگونه عمل می‌کند؟
مقدار سود شما به صورت آنی با میزان بالانس جمع می‌شود.

مقدار سود شما به صورت آنی با میزان بالانس جمع می‌شود، در نتیجه اکوییتی مقدار موجودی آنی حساب شما را نشان می‌دهد.

اکوئیتی در حالت ضرر چگونه عمل میکند؟

محاسبه‌ی اکوئیتی در هنگام ضرر نیز مانند هنگام سود انجام می‌شود فقط با این تفاوت که میزان زیان از مقدار بالانس شما کسر می‌شود.

اکوئیتی در حالت ضرر چگونه عمل میکند؟
میزان زیان از مقدار بالانس شما کسر می‌شود.

میزان زیانی که شما در بازار متحمل می‌شوید از مقدار بالانس شما کسر می‌شود.

آنچه در مقاله اکوییتی چیست خواندیم:

اکوئیتی در واقع همان میزان موجودی سرمایه‌ی شما در حساب بروکر است. این عدد میزان سود یا زیان تریدهای باز را به صورت آنی و لحظه‌ای، در مقدار بالانس، اعمال کرده و باقیمانده‌ی دقیق موجودی شما را در همان لحظه به نمایش می‌گذارد. اکوئیتی در زمانی که ترید باز ندارید، با مقدار بالانس حساب شما عددی یکسان است.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران