خانه > کالج کدام بروکر > اسپرد ثابت چیست؟

اسپرد ثابت چیست؟

در بازار فارکس به تفاوت بین قیمت خرید (Ask) و فروش (Bid) اسپرد می‌گویند که یک کارگزار به عنوان بخشی از کمیسیون معاملات شما دریافت می‌کند. بروکرها معمولا به محض باز شدن یک معامله از سوی تریدر، میزان اسپرد خود را از حساب تریدر کسر می‌کنند. به همین دلیل است که وقتی شما یک معامله باز می کنید، از همان ابتدا در زیان قرار دارید. در ادامه بیشتر به معرفی اسپرد خواهیم پرداخت.

اسپرد ثابت چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

در بازار فارکس، میزان اسپرد به دو شکل ارائه می‌شود: اسپرد ثابت که بروکر تعیین می‌کند و اسپرد شناور که با فرمول‌های خاصی، میزان آن براساس عرضه و تقاضای تریدرها محاسبه می‌گردد.

اسپرد ثابت چیست؟
در بازار فارکس به تفاوت بین قیمت خرید و فروش اسپرد می‌گویند که یک کارگزار به عنوان بخشی از کمیسیون معاملات شما دریافت می‌کند.

یعنی هرچه عرضه و تقاضا بیشتر شود، مقدار نوسانات بازار بیشتر شده و میزان اسپرد افزایش می‌یابد، همچنین با کاهش مقدار عرضه و تقاضا از نوسانات بازار کاسته شده و میزان اسپرد نیز کمتر می‌شود.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

اسپرد ثابت

در اسپرد ثابت (Fixed Spread)، همان طور که از نام آن پیداست، میزان اسپرد عددی ثابت است. این نوع اسپرد یک مزیت بزرگ دارد که در اوج نوسانات بازار تغییر نمی‌کند، در حالی که اسپر شناور به طور مداوم  با افزایش نوسانات بر میزان آن افزوده می‌شود. اسپرد ثابت می‌تواند باعث کاهش میزان کارمزد بروکر شده و مقدار سود تریدر را افزایش دهد.

اسپرد شناور

اسپرد شناور (Floating Spread)، مقدار ثابتی نیست بلکه لحظه به لحظه ممکن است تغییر کند. در این نوع اسپرد، با شدت گرفتن مقدار معاملات، ورود نهنگ‌ها و اسمارت‌مانی‌ها به بازار یا در هنگام اعلام اخبار مهم اقتصادی که باعث نوسانات شدید در بازار می‌شود، (میزان خرید و فروش و حجم معاملات افزایش می‌یابد) میزان اسپرد نیز افزایش می‌یابد.

اسپرد ثابت و اسپرد شناور
اسپرد ثابت همان طور که از نام آن پیداست، میزان اسپرد عددی ثابت است و اسپرد شناور مقدار ثابتی نیست بلکه لحظه به لحظه ممکن است تغییر کند.

از سوی دیگر، زمانی که بازار در کمترین میزان نوسان قرار دارد، یعنی تریدرهای زیادی علاقه به معامله ندارند و مقدار حجم معاملات پایین است، میزان اسپرد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند، تا جایی که گاه میزان اسپرد نزدیک به عدد صفر می‌رسد که چنین معاملاتی می‌توانند بسیار شیرین باشند زیرا گاهی اوقات در شرایط مناسب، بازار فرصت‌های شگفت‌انگیزی مانند این را ارائه می‌دهد.

تفاوت عمده میان اسپرد ثابت و شناور چیست؟

تفاوت اصلی بین اسپردهای ثابت و متغیر (شناور) این است که میزان اسپرد ثابت حتی در زمان نوسانات بالا بدون تغییر باقی می‌ماند در حالی که میزان اسپرد متغیر (اسپرد شناور) احتمال دارد به طور ناگهانی گاه تا چندین برابر افزایش یابد. اسپرد متغیر در طول زمان اعلام اخبار، نوسانات بالا ایجاد می‌کند. به همین دلیل بسیاری از تریدرهای بازار فارکس استفاده از اسپرد ثابت را ترجیح می‌دهند.

چرا اسپرد ثابت بهتر از اسپرد شناور است؟

محاسبه میزان اسپردهای ثابت ساده هستند و برای معاملات کوتاه مدت گزینه‌ی بهتری محسوب می‌شوند. اسپردهای شناور ممکن است جذاب به نظر برسند، اما در نهایت اسپردهای ثابت در بلندمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شوند. به طور خلاصه، برخی از مزایای استفاده از اسپرد ثابت عبارتند از:

شفافیت

هزینه‌های اسپرد ثابت مشخص و شفاف است. شما از قبل می‌دانید که قرار است برای ورود به آن معامله چه مقدار بپردازید. همچنین حجم، نقدینگی بین بانکی و غیره تاثیری بر اسپرد نخواهد داشت. بنابراین، هیچ‌چیز نمی‌تواند اسپرد ثابت را دستکاری کند، و این مورد شفافیت زیادی برای معامله‌گران فراهم می‌کند.

هزینه پایین

انتخاب اسپرد ثابت باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود زیرا هزینه معاملات شما را کاهش می‌دهد. هیچ عنصر غافلگیر کننده‌ای در اینجا رخ نمی‌دهد و شما میزان هزینه‌ها را از قبل می‌دانید. داشتن چنین کنترلی باعث آرامش بیشتر ذهن شما می‌شود و دست برتر را بر معاملات و استراتژی های معاملاتی خود خواهید داشت.

مناسب برای بازار پر نوسان

در بازار فارکس، نوسانات زیاد است و عوامل زیادی از جمله رویدادهای خبری روی آن تاثیر می‌گذارد. اسپرد شناور قطعا برای شرایط آرام بازار مفید است، زیرا از میزان آن کاسته می‌شود، اما اسپرد ثابت برای بازارهای پرنوسان بسیار سودمند است، چون میزان آن ثابت می‌ماند و خطر تحمیل هزینه اسپردهای زیاد را کاهش می‌دهد. سرانجام، این معامله به تریدر سود بیشتری را اهدا می‌کند.

مناسب برای تریدهای کوتاه

شما اگر تریدر اسکلپر باشید، به دلیل این که معاملات مقطعی و سریع زیادی انجام می‌دهید، با اسپردهای ثابت، میزان کمتری از سود شما کسر می‌شود.‌ فرض کنید در یک روز بین ۵ تا ۱۰ معامله اسکلپ بزنید، حال اگر در هر معامله فقط ۳ پیپ در اسپرد صرفه‌جویی شود، بین ۱۵ تا ۳۰ پیپ بیشتر سود می کنید. برای مشاهده بروکرهای مناسب اسکلپ کلیک کنید.

معایب اسپرد ثابت

عمده‌ترین مشکلی که در حساب‌های دارای اسپرد ثابت گزارش می‌شود، مسئله ریکوت (requote) کردن تریدر است. فرض کنید شما قصد ورود به معامله EURUSD را دارید، زمان اعلام خبرهای اقتصادی است و بازار به شدت نوسان پیدا کرده است. نرخ یورو به دلار در چارت پلتفرم معاملاتی متاتریدر شما هم‌اکنون ۱.۲۱۷۰۲ را نشان می‌دهد. طبق تحلیل شما، اخبار باعث کاهش ارزش دلار و افزایش ارزش یورو شده است و قیمت یورو احتمالا ۲۰۰ پیپ رشد خواهد کرد. شما سریعا یک پوزیشن خرید با حجم یک لات باز می‌کنید، اما خرید انجام نمی‌شود! شما با پیغامی مانند تصویر زیر رو به رو می‌شوید:

معایب اسپرد ثابت
عمده‌ترین مشکلی که در حساب‌های دارای اسپرد ثابت گزارش می‌شود، مسئله ریکوت (requote) کردن تریدر است.

ریکوت در بازار فارکس به معنی لغو سفارش ثبت‌شده شما در قیمت قبلی و ارائه قیمت جدید به خاطر تغییر قیمت است. پیغام requote در نرم‌افزار معاملاتی شما ظاهر می‌شود و به شما اطلاع می‌دهد که قبل از ثبت قیمت مورد نظر شما، قیمت افزایش یافته است، اکنون با قیمت جدید (که در کادر قرمز مشاهده می‌کنید) مایل هستید ورود کنید یا خیر؟ تا شما این را تایید کنید، می‌بینید باز هم معامله شما انجام نشد و باز ریکوت شدید و این قصه بارها تکرار می‌شود! و چه بسا آن معامله را از دست بدهید یا زمانی سیستم، خرید شما را ثبت کند که قیمت در حال نزول باشد! درصورتی که اگر از اسپرد شناور استفاده می‌کردید، معمولا چنین موردی پیش نمی‌آمد و از این ترید جا نمی‌ماندید.

قیمت‌گذاری مجدد زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط بازار خیلی بی‌ثبات می‌شود و قیمت به سرعت تغییر می‌کند. در این وضعیت کارگزار نمی‌تواند قیمت اصلی را که به معامله‌گر ارائه کرده است، رعایت کند. آن‌ها یک اسپرد ثابت ارائه می‌دهند، اما این امکان وجود دارد که جفت ارز مورد نظر شما بسیار فراتر از قیمتی که بروکر در آن زمان برای سرمایه‌گذار اعلام کرده بود، حرکت کند. در چنین حالتی درخواست شما ثبت نمی‌شود و بروکر به ناچار قیمت جدید را به شما پیشنهاد می‌دهد.

از یک سو کارگزار نمی‌تواند به‌سادگی پیشنهاد این قیمت کمتر یا بالاتر را بپذیرد، در حالی که به طور چشمگیری با شرایط بازار در آن زمان متفاوت است و ناچار می‌شود یک پیشنهاد مجدد به مشتری خود ارائه دهند. از سوی دیگر مشتری تمایل ندارد قیمت جدید را بپذیرد.

اگر دانش معاملاتی شما در حدی باشد که سود مستمر بگیرید، کارمزد بروکر چندان مهم نیست، زیرا آن‌ها نیز در وضعیت تحریم کشور ما چنین خدماتی را ارائه می‌دهند و شاید سزاوار چند پیپ کارمزد بیشتر باشند!

اسپرد ثابت برای چه افرادی مناسب است؟

استفاده از اسپرد ثابت شاید برای تمام تریدرها گزینه مناسبی نباشد. شما در ابتدا باید نوع معاملاتی را که قصد دارید در فارکس انجام دهید مشخص کنید. آیا تمایل دارید بیشتر از نوع اسکلپینگ (Scalping) کار کنید، سوئینگ تریدر (Swing Trader) هستید، به معاملات روندی یا ترید روزانه (Day Trader) بیشتر علاقه دارید یا حتی به انجام معاملات دراز مدت که پوزیشن‌های شما گاه هفته‌ها و حتی شاید ماه‌ها باز می‌مانند؟ همچنین، طور دقیق و شفاف پاسخ دهید که: «بیشتر تمایل دارید در چه زمان‌ها و سشن‌هایی معامله انجام دهید؟»

اسپرد ثابت برای چه افرادی مناسب است؟
استفاده از اسپرد ثابت شاید برای تمام تریدرها گزینه مناسبی نباشد. شما در ابتدا باید نوع معاملاتی را که قصد دارید در فارکس انجام دهید مشخص کنید.

اگر شما براساس تحلیل و استراتژی اختصاصی خود تریدهای بلند مدت می‌گیرید و در زمانی که نوسانات بازار زیاد است وارد نمی‌شوید و میزان حجم معاملات شما نیز بالا است، برای شما اسپرد شناور گزینه بهتری می‌تواند باشد. زیرا به احتمال زیاد، در هنگام ورود شما به معامله، کارمزد پرداختی به کمترین میزان خود می‌رسد. اما اگر اسکلپر هستید و بیشتر در زمان نوسانات بالا ترید انجام می‌دهید، از آن جا که در چنین زمانی میزان اسپرد به شدت افزایش می‌یابد، بهتر است از اسپرد ثابت استفاده کنید تا میزان کارمزد کمتری بپردازید. البته در این مواقع به موضوع ریکوت شدن نیز توجه داشته باشید.

اسپرد ثابت در مارکت میکر ها

مارکت میکر، در اصل بروکر نیست، بلکه یک شرکت کارگزاری است که وقتی شما قصد مثلا خرید انس در بازار فارکس را دارید، خودش به شما می‌فروشد. این کارگزاری درواقع هم کار بروکر را انجام می‌دهد و هم نقش تریدر مقابل شما را برعهده دارد! هنگامی که شما نمادهای داخل پلتفرم معاملاتی متاتریدر را خرید و فروش می‌کنید، دارید با مارکت میکر معامله انجام می‌دهید. تعداد اندکی از مارکت میکرها امکان دارد که تریدرها را گاهی اوقات و تحت شرایطی به بازار فارکس متصل کنند.

در بازار فارکس، به دلیل این که کشور ما تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، هیچ بروکری نمی‌تواند فعالیت کند و تمام این شرکت‌هایی که با نام بروکر دسترسی تریدرهای ایرانی را به بازار فارکس هموار می‌کنند، بدون استثنا مارکت میکر هستند. برای اطلاع بیشتر راجب انواع بروکرها مقاله بروکر چیست؟ را مطالعه کنید.

اکثر کارگزاری‌هایی که خدمات بازار فارکس را به شما ارائه می‌دهند، مارکت میکر هستند. این کارگزاری‌ها برای شما چند حساب معاملاتی ارائه می‌دهند که برخی از این حساب‌ها با «اسپرد ثابت» عرضه می‌شوند. اکنون این به شما بستگی دارد که برای انجام معاملات خود از اسپرد ثابت استفاده کنید یا اسپرد شناور را ترجیح دهید.

بهتر است پس از تحقیق و بررسی عملکرد، مارکت میکرهایی که اسپرد ثابت را ارائه می‌دهند، انتخاب کنید زیرا در این زمینه متاسفانه گاه موارد ناخوشایندی دیده می‌شود.

آنچه در مقاله اسپرد ثابت چیست خواندیم:

اسپرد ثابت برای بسیاری از تریدرها بسیار مفید است. این نوع اسپرد به خصوص برای اسکلپرها که نمی‌خواهند ترید آن‌ها مدت زمان زیاد باز باشد و معاملاتی در حد مثلا ۲۰ تا ۳۰ پیپ جابجایی قیمت را انتظار دارند، بسیار سودمند خواهد بود. اسپرد شناور نیز برای کسانی که با حجم‌های بالا و بیشتر روندی کار می‌کنند، می‌تواند بهره بیشتری داشته باشد.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران