خانه > کالج کدام بروکر > لوریج چیست؟ مزایا و معایب استفاده از اهرم (Leverage)

لوریج چیست؟ مزایا و معایب استفاده از اهرم (Leverage)

یادگیری در مورد استفاده از لوریج یا اهرم در بازار فارکس، برای هر تریدر تازه‌کاری سودمند است. زیرا با استفاده از لوریج مناسب در ترید، از زیان‌های احتمالی جلوگیری به عمل می‌آید. همه معاملات فارکس از اهرم استفاده می‌کنند و این مورد هم می‌تواند منجر به سودهای عالی شود و هم زیان‌های بزرگ، بنابراین، بسیار مهم است که قبل از شروع به ترید، به‌عنوان یک معامله‌گر فارکس، به‌طور کامل درک کنید که اهرم چیست و چگونه کار می‌کند.

در این مقاله، سعی شده تا از نگاه یک معامله‌گر باتجربه‌ی فارکس به این موضوع پرداخته شود. در ادامه با «کدام بروکر» همراه باشید.

لوریج چیست

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اهرم در فارکس چیست؟

اصطلاح «اهرم» یا «لوریج» (Leverage)، زمانی استفاده می‌شود که معامله‌گران برای باز کردن موقعیت‌های معاملاتی خود از بروکر به مقدار مشخصی سرمایه یا مارجین (Margin) قرض می‌گیرند. وجوهی که به حساب مارجین سپرده می‌شود، به شکلی به‌عنوان وثیقه وام از یک کارگزاری فارکس است، تبدیل می‌گردد. این «وام» به معامله‌گران فارکس اجازه می‌دهد تا با استفاده از آن، قادر باشند در معاملات خود در بازار فارکس، پوزیشن‌هایی بسیار بزرگ‌تر از مانده حساب واقعی خود باز کنند.

لوریج
معامله‌گران برای باز کردن موقعیت‌های معاملاتی، از بروکر به مقدار مشخصی سرمایه یا مارجین (Margin) قرض می‌گیرند که به این حالت لوریج گفته می‌شود.

به عبارت بسیار ساده یعنی چنانچه در حساب معاملاتی فارکس خود ۱۰۰ دلار موجودی داشته باشید و کارگزاری یا بروکر به شما لوریج ۱۰۰ بدهد، یعنی ۱۰۰ برابر موجودی یا مارجینی که در حساب دارید به شما وام می‌دهد که می‌شود: ۱۰ هزار دلار.

در این صورت شما برای باز کردن یک معامله‌ی ۱ لاتی روی یک جفت ارز، باید ۱۰۰ هزار دلار سرمایه داشته باشید، اما اکنون اگر فقط ۱۰۰۰ دلار داشته باشید، بروکر با لوریج ضریب ۱۰۰ به شما یک‌صد هزار دلار وام می‌دهد و می‌توانید پوزیشن خود را با حجم یک لات باز کنید. اگر از لوریج ۱۰ استفاده کنید میزان وام یا اهرم به ده برابر موجودی شما افزایش می‌یابد. اگر از اهرم ۱۰۰۰ یعنی ۱۰۰۰:۱ بخواهید استفاده کنید، میزان وام شما ۱۰۰۰ برابر سرمایه‌ی شما می‌شود.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

مارجین چیست؟

تمام معاملات اسپات (معاملات آنی، لحظه‌ای یا نقطه‌ای که با زدن کلید Buy یا Sell فورا فعال می‌شوند) در بازار فارکس به شکل مارجین نزد بروکر فارکس انجام می‌شود. از نظر فنی، مارجین صرفاً به میزان سرمایه‌ای اشاره می‌کند که یک معامله‌گر در حساب معاملاتی خود دارد. اما در عمل، حساب مارجین همان توافقی است که بین شما به عنوان تریدر و کارگزار برای فعالیت در بازار فارکس منعقد می‌شود.

طبق قرارداد، شما یک مقدار سرمایه (مثلا ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ دلار) به حساب خود نزد بروکر واریز می‌کنید. این سرمایه به‌عنوان ودیعه یا ضمانت پرداخت در اختیار بروکر قرار می‌گیرد. اکنون هر زمان که شما بخواهید یک پوزیشن معاملاتی باز کنید، بروکر طبق میزان قرارداد، از ۱۰ برابر تا چند هزار برابر اندازه‌ی سرمایه‌‌ی وثیقه‌ای که نزد آن دارید، به شما برای انجام معامله در بازار فارکس وام پرداخت می‌کند.

معاملات مارجین چیست؟

به سرمایه‌ی شما که نزد بروکر وثیقه محسوب می‌شود، مارجین می‌گویند و میزان ۱۰ تا چند هزار برابر وامی که بروکر در اختیار شما قرار می‌دهد اهرم یا لوریج نام دارد. این گونه معاملات که برای آن از وام بروکر همراه با اهرم استفاده می‌کنید، معاملات مارجین نامیده می‌شود.

معاملات مارجین
معاملاتی که برای آن از وام بروکر همراه با اهرم استفاده می‌شود، معاملات مارجین نامیده می‌شود.

هنگامی که یک معامله مارجین بسته می شود، وجوه مارجین شامل اصل سرمایه که نزد بروکر وثیقه بوده به همراه سود، یا اگر زیان کرده باشید، کسر میزان ضرر، آزاد می‌شود تا دوباره در معاملات بعدی مورد استفاده قرار گیرد. البته به‌جز در موارد نادری که وجوه وثیقه به‌طور کامل از بین رفته باشد. در ادامه به این موضوع نیز می‌پردازیم.

معامله‌گران فارکس از لوریج برای باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی نسبتاً بزرگ‌تری نسبت به آنچه که فقط با استفاده از مانده حساب آن‌ها امکان‌پذیر است، استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از اهرم

به‌طور کلی، معامله‌گران فارکس از لوریج برای باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی نسبتاً بزرگ‌تری نسبت به آنچه که فقط با استفاده از مانده حساب آن‌ها امکان‌پذیر است، استفاده می‌کنند. برخی از تریدرها ممکن است از اهرم مالی استفاده کنند تا مارجین مورد نیاز برای یک معامله را به حداقل برسانند.

سایر معامله‌گران فارکس ممکن است از کل موجودی مارجین خود برای به حداکثر رساندن اندازه حجم معامله استفاده کنند و امیدوارند به این طریق پتانسیل سود خود را به میزان زیادی افزایش دهند. به‌عنوان مثال، اگر شما یک میلیون تومان سرمایه داشته باشید و نرخ دلار ۵۰ هزار تومان باشد، با این سرمایه می‌توانید به میزان  فقط ۲۰ واحد از ارز دلار (۲۰ دلار) بخرید. حال اگر ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرید، می‌توانید ۲ هزار واحد دلار بخرید. فرض کنید چند روز بعد قیمت دلار به ۵۱ هزار تومان برسد، اگر همان ۲۰ دلار را داشته باشید سود شما ۲۰ هزار تومان می‌شود اما با ۲ هزار دلار میزان سود شما به ۲ میلیون تومان افزایش می‌یابد و ۱۰۰ برابر می‌شود.

معایب استفاده از لوریج در بازار فارکس

شما اگر یک تریدر باتجربه در فارکس باشید، به خوبی می‌دانید که استفاده از اهرم بالا می‌تواند چه زیان‌هایی را به دنبال داشته باشد. اهرم، زمانی که به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد تا سودهای بزرگتری از بازار بگیرید اما هرگز از یاد نبرید که اهرم به همان نسبت، ممکن است زیان‌های ناخواسته‌ی بزرگی را نیز به شما تحمیل کند و حساب شما را به مرز نابودی بکشاند. در فارکس رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی می‌تواند باعث تغییرات بزرگ و سریع در نرخ ارز می‌شود و یا حتی نوسانات کوچک در نرخ ارز منجر به زیان‌های قابل توجهی می‌شود.

توجه: هنگام استفاده از اهرم می‌توانید 100٪ از موجودی حساب خود را از دست بدهید.

به‌طور معمول، اگر یک سقوط ناگهانی پیش‌بینی‌نشده یا رویداد بسیار ناپایدار وجود داشته باشد و بازار ده‌ها پیپ را به‌طور هم‌زمان کاهش دهد، تریدرهایی که با اهرم بیش از حد وارد معامله‌شده‌اند، ضررهای سنگینی را متحمل می‌شوند.

فرمول لوریج در فارکس

لوریج قانون پیچیده‌ای ندارد. یک قانون کلی و ساده برای خواندن نسبت اهرم این است که عدد سمت چپ میزان لوریج را نشان می‌دهد. یعنی، اگر از لوریج 100:1 دارید، یعنی از لوریج ۱۰۰ برابری بهره می‌برید. اهرم 1000:1 یعنی از لوریج ۱۰۰۰ برابر سرمایه خود استفاده می‌کنید.

فرمول لوریج:

L = A /E

L یعنی لوریج، A یعنی مقدار مارجین و E به معنی مقدار دارایی است. اکنون اگر از لوریج ۱۰۰:۱ استفاده می‌کنید، یعنی:

L = A / E = 100 / 1 = 100

پس از لوریج ۱۰۰ برابری استفاده می‌کنید.

مثال واقعی از لوریج

استفاده از لوریج همان‌طور که بسیار مفید است، معایبی هم دارد. در همان مثال بالا، فرض کنید شما دلار خریده‌اید تا قیمت افزایش یابد و سود کنید، اما به دلایلی قیمت دلار تا ۴۹ هزار تومان کاهش می‌یابد و شما احتمال می‌دهید این کاهش قیمت ادامه پیدا کند، اکنون چه می‌کنید؟

به احتمال زیاد برای پیش‌گیری از زیان بیشتر با قیمت فعلی می‌فروشید. حال اگر با همان اصل سرمایه‌ی خود تنها ۲۰ دلار خرید کرده بودید، میزان ضرر شما ۲۰ تا ۱۰۰۰ تومان و درمجموع  ۲۰ هزار تومان می‌شد، اما اگر با ۱۰۰ میلیون تومان وام، به مقدار ۲ هزار دلار خرید کرده باشید، الان ۲ هزار ضربدر ۱۰۰۰ تومان، یعنی ۲ میلیون تومان ضرر می‌کنید.

پس اهرم یا لوریج مانند یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. اگر تریدر مبتدی هستید، بهتر است از اهرم بالا استفاده نکنید زیرا ممکن است با یک تحلیل اشتباه یا علل فاندامنتالی، قیمت برخلاف ترید شما پیش برود و زیان زیادی را متحمل گردید.

در معاملات جفت‌ارزها نیز دقیقا به همین منوال عمل می‌شود. اگر شما یک پوزیشن باز کنید و از لوریج بالا استفاده کرده باشید، درصورتی که قیمت در جهت تحلیل شما پیش برود، خیلی زود به سود بسیار بالایی می‌رسید، اما اگر خلاف جهت پوزیشن شما حرکت کند یا به یک علتی مانند اخبار، به طور ناگهانی تغییر جهت داده و مخالف معامله‌ی شما ادامه یابد، باعث از دست رفتن سرمایه‌ی زیادی از شما می‌شود. بنابراین در آغاز راه هرگز در جستجوی بروکری نباشید که لوریج‌های خیلی بالا را ارائه دهد. برای انتخاب درست لوریج باید مزایا و معایب لوریج بالا را به درستی بدانید. بهتر است مقاله لوریج بیش از حد در بازار فارکس را مطالعه کنید.

ریسک های استفاده از اهرم یا لوریج

ریسک‌های استفاده از لوریج برای تریدرهای مبتدی زیاد است زیرا با استفاده از اهرم بالا ممکن است در صورت تحلیل اشتباه، تمام یا بخش بزرگی از سرمایه‌ی خود را از دست بدهند. ضمن این که، هیچ پاسخ صحیحی در مورد میزان مناسب استفاده از اهرم برای معاملات فارکس وجود ندارد. هرچند که تعدادی از عوامل وجود دارد که بسته به اهداف معاملاتی و وضعیت مالی هر تریدر می‌تواند متفاوت باشد.

ریسک اهرم
اهرم درکنار مزایایی که دارد می‌تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند و سرمایه شما را به نابودی کشد.

به‌عنوان یک قاعده کلی، استفاده از اهرم کمتر می‌تواند کنترل بیشتری بر مدیریت ریسک و پتانسیل سود به شما بدهد (اگرچه با استفاده از اهرم کمتر نیز همچنان احتمال از دست دادن سرمایه وجود دارد) اما استفاده از اهرم بیشتر می‌تواند منجر به سود و زیان سریع‌تر شود. عواملی که در انتخاب اهرم تاثیرگذارند عبارتند از:

  • تناسب مالی
  • اهداف سرمایه‌گذاری
  • افق زمانی
  • تحمل ریسک
  • بودجه معاملاتی
  • سبک معامله

یک نکته‌ی خیلی مهم که نباید فراموش کرد، این است که تریدرهای مبتدی معمولا، وقتی وارد سود می‌شوند از ترس این که مبادا قیمت برگردد و همان مقدار سود را نیز از دست بدهند، به‌سرعت پوزیشن خود را می‌بندند. اما زمانی که معامله با ضرر مواجه می‌شود و قیمت به حد ضرر آن‌ها نزدیک می‌شود، به امید این که قیمت برگردد، حد ضرر خود را جابه‌جا کرده و بر میزان زیان‌های خود می‌افزایند! بنابراین چنین افرادی بهتر است از کمترین میزان لورج استفاده کنند تا در این بازار به سود مستمر برسند، سپس برای استفاده از لوریج‌های بالاتر تصمیم بگیرند.

تفاوت مارجین و اهرم چیست؟

مارجین و اهرم در فارکس دو مفهوم مرتبط اما متفاوت هستند که معامله‌گران باید آن‌ها را بشناسند. از همین رو تفاوت اهرم و مارجین بیان خواهد شد. مارجین به میزان سپرده اولیه مورد نیاز برای باز کردن یک پوزیشن در فارکس اشاره دارد. این مقدار معمولاً درصدی از ارزش پوزیشن است که به طور مثال 1٪ خواهد بود. مارجین همچنین شامل مقدار حداقل تراز حساب لازم برای نگهداری یک پوزیشن باز می‌شود تا از مارجین کال جلوگیری شود.

ماشین حساب لوریج فارکس

امروزه، اکثر بروکرها ماشین حساب محاسبه کارمزد و نرخ تبدیل را در سایت خود ارائه می‌دهند. اما برای استفاده از سایت بروکر باید از فیلترشکن استفاده کرد و ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. بنابراین، برای استفاده از یک ماشین حساب قابل اطمینان می‌توانید از ماشین حساب فارکس بهره ببرید که خیلی سریع در دسترس شما قرار می‌گیرد.

کال مارجین چیست؟

کال مارجین (Call Margin) یعنی اخطار کمبود موجودی حساب و زمانی اتفاق می‌افتد که معامله برخلاف تحلیل و پوزیشنی که تریدر باز کرده‌اید، پیش می‌رود. در چنین وضعیتی هرلحظه از سرمایه‌ی تریدر کاسته می‌شود. مقدار افت سرمایه تا یک حد معین امکان‌پذیر است و هنگامی که مقدار سرمایه تریدر به کمترین میزان و به حد نهایی مارجین می‌رسد، معامله‌گر از سوی بروکر پیام یا هشدار دریافت می‌کند که باید سریعا موجودی حساب خود را افزایش دهد یا پوزیشن خود را ببندد تا موجودی حساب او به طور کامل صفر نشود.

کال مارجین چیست

در این صورت تریدر یا باید به‌سرعت وجه واریز کند یا پوزیشن باز خود را ببندد و یا منتظر بماند تا کل سرمایه‌اش از دست برود.

آنچه در مقاله لوریج چیست خواندیم:

همانطور که در مقاله اهرم در فارکس چیست خواندیم، اصطلاح «اهرم» یا «لوریج»، زمانی استفاده می‌شود که معامله‌گران برای باز کردن موقعیت‌های معاملاتی خود از بروکر به مقدار مشخصی سرمایه قرض می‌گیرند. این «وام» به معامله‌گران فارکس اجازه می‌دهد تا با استفاده از آن، قادر باشند در معاملات خود در بازار فارکس، پوزیشن‌هایی بسیار بزرگ‌تر از مانده حساب واقعی خود باز کنند.

تبلیغات

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران