خانه > کالج کدام بروکر > کندل استیک در فارکس

کندل استیک در فارکس

یکی از موارد ضروری برای یادگیری فارکس، تحلیل تکنیکال و نحوه استفاده و خواندن شاخص‌های فنی مختلف است. درک نمودارها و شکل‌بندی‌های فنی قبل از معامله در فارکس، دانش و بینش مفیدی را برای تقویت تجربه ترید فارکس فراهم می‌کند. یکی از ابزارهای محبوب برای معاملات آنلاین فارکس، کندل استیک یا نمودار شمعی است.

کندل استیک

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

نمودارهای کندل استیک فارکس برای معامله‌گران فارکس که با استفاده از تحلیل تکنیکال معامله می‌کنند، ضروری است، زیرا می‌تواند به آن‌ها در درک حرکت قیمت و تعریف روند کمک کند. بسیاری از معامله‌گران ارز یاد می‌گیرند که کندل‌های فارکس را بخوانند تا بتوانند در هنگام معامله در فارکس، انواع مختلف قیمت را شناسایی کنند. در این متن به بررسی کامل کندل استیک خواهیم پرداخت.

کندل استیک چیست؟

الگوهای کندل استیک (Candlestick) یا نمودار شمعی، یکی از موثرترین نمودارهای فارکس هستند که برای انجام تحلیل تکنیکال و تفسیر روند بازار استفاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند حرکت‌های احتمالی قیمت را بر اساس روندهای گذشته پیش بینی کنند زیرا چهار نقطه قیمتی ضروری برای جفت ارز در معاملات فارکس را نشان می‌دهند: قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، حداکثر قیمت و حداقل قیمت.

کندل استیک چیست؟
کندل استیک ابزار تحلیل تکنیکال است که می‌تواند حرکت قیمت و حرکت جفت ارز را به تصویر بکشد.

الگوی کندل استیک یک ابزار تحلیل تکنیکال است که می‌تواند حرکت قیمت و حرکت جفت ارز را به صورت گرافیکی به تصویر بکشد. این الگو معامله‌گران را قادر می‌سازد تا با تجزیه و تحلیل روندهای گذشته، رفتار بازار آینده را پیش‌بینی کنند. برای آموزش کندل شناسی کلیک کنید.

اجزای کندل استیک

یک نمودار کندل دارای سه جزء مهم است:

 • بدنه: بدنه کندل قسمت میانی آن است که محدوده قیمت باز و بسته شدن جفت ارز را نشان می‌دهد.
 • شدو: شدو که با نام فیتیله نیز شناخته می‌شود، قسمت بالایی و پایینی کندل است که بالاترین و کمترین قیمت‌های جفت ارز را نشان می‌دهد.
 • رنگ: رنگ بدنه شمعدان نشان‌دهنده جهت حرکت بازار فارکس است. بدنه بی‌رنگ یا سبز روند صعودی یا افزایش قیمت را نشان می‌دهد، در حالی که بدنه سیاه یا قرمز روند نزولی یا کاهش قیمت را نشان می‌دهد.
اجزای کندل استیک
به صورت کلی اندیکاتور از ۴ قسمت high، Lower، open و close تشکیل می‌شود.

در شکل بالا می‌توانید این اجزا را با کاربردی که دارند مشاهده کنید.

چگونه نمودارهای کندل استیک را بخوانیم؟

همانطور که قبلا فهمیدیم، نمودار کندل استیک رابطه بین قیمت بسته شدن، باز شدن، بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت جفت ارز در روز را نشان می‌دهد. در ادامه روش خواندن کندل استیک‌ها را بررسی خواهیم کرد:

 • هنگامی که سایه بالایی کندل کوتاه است، نشان می‌دهد که قیمت باز شدن آن روز، نزدیک به بالاترین سطح قیمت در روز جاری است. اگر فیتیله بالایی بلند باشد، نشان می‌دهد که جفت ارز در جایی نزدیک به قیمت بالای آن روز خود باز نشده است.
 • هنگامی که سایه پایین یک کندل کوتاه است، نشان می‌دهد که قیمت بسته شدن جفت ارز نزدیک به پایین‌ترین سطح قیمتی خود در آن روز بوده است. اگر فتیله پایینی بلند باشد، یعنی این جفت ارز با کمترین قیمت معاملاتی خود بسته شده است.
 • با نگاه کردن به ظاهر الگوی شمعدان، می توان احساسات کلی بازار را درک کرد. اگر بیش از دو کندل قرمز به طور همزمان ظاهر شود، نشان‌دهنده روند نزولی بازار است. اگر بیش از دو کندل سبز به طور همزمان ظاهر شود، روند صعودی بازار را نشان می‌دهد.
 • اگر قیمت بسته شدن جفت ارز بیشتر از قیمت باز شدن آن باشد، شمع سبز می‌شود (صعودی). اگر قیمت بسته شدن جفت ارز کمتر از قیمت باز شدن آن باشد، شمع قرمز می‌شود (نزولی).
 • اگر یک تایم فریم روزانه را انتخاب کنید، هر شمع نشان‌دهنده یک روز است. قیمت باز شدن، اولین قیمت برای معامله در روز و قیمت بسته شدن، آخرین قیمت برای معامله در روز خواهد بود.

کاربرد الگوهای کندل استیک

الگوهای کندل استیک در پیش‌بینی جهت قیمت آتی جفت ارز قابل اعتماد هستند. به خصوص هنگامی که الگوهای کندل استیک را با سایر اندیکاتورهای فنی ترکیب می‌کنید، می‌توانید سیگنال‌های تایید شده بازار را دریافت کنید.

عوامل تاثیرگذار بر کندل استیک

سه عامل زیر بر قابلیت اطمینان الگوی شمعی تاثیر می‌گذارند:

 1. محیط معامله؛
 2. بازه زمانی؛
 3. اندازه الگو.

در ادامه به بررسی موارد ذکر شده می‌پردازیم:

محیط معامله:

اگر یک الگوی کندل استیک در یک محیطی رخ دهد که دارای سطح حمایت (جایی که قیمت‌ها کاهش می‌یابد و شروع به افزایش می‌کنند) و سطح مقاومت (جایی که افزایش قیمت‌ها متوقف می‌شود و شروع به کاهش می‌کند) است، قابلیت اطمینان الگوی کندل افزایش می‌یابد.

بازه زمانی:

الگوهای کندل استیک در بازه های زمانی طولانی‌تری اطمینان بیشتری دارند، زیرا بازارها در چنین بازه‌های زمانی نسبتاً نوسان کمتری دارند. بازه‌های زمانی طولانی‌تر به الگوها اجازه می‌دهد تا نتیجه‌ای خاص را به‌جای نتیجه‌گیری سریع و نادرست، مشخص کنند.

اندازه الگو:

کندل‌های بزرگ‌تر نتایج قابل اطمینان‌تری را ارائه می‌دهند، زیرا چنین الگوهایی نوسان قیمت قابل توجهی را در بازار در نظر می‌گیرند و سیگنال‌های قوی‌تری را به همراه دارند. هر چه اندازه شمعدان در یک الگوی خاص بیشتر باشد، قابلیت اطمینان بالاتر است و بالعکس.

مزایا نمودارهای کندل استیک

هنگام معامله در بازار فارکس، معامله‌گران فارکس نمودارهای کندل استیک را نسبت به نمودارهای دیگر ترجیح می‌دهند، زیرا آن‌ها مزایای خاصی دارند. یکی از این مزایا این است که این الگوها بصری‌تر هستند و می‌توانند دوره های زمانی مختلف را به صورت واضح نشان دهند. همچنین الگوهای شمعی فارکس می‌توانند قیمت باز و بسته شدن دوره‌های زمانی مختلف را به شیوه‌ای بسیار کارآمدتر از نمودار میله‌ای یا نمودار خطی نشان دهند.

معایب نمودارهای کندل استیک

البته این نمودارها ممکن است گمراه‌کننده باشد، زیرا معامله‌گران معمولا فکر می‌کنند که بازار فارکس در همان جهتی که توسط شمع نشان داده شده است، ادامه خواهد داد، اما در عمل غیر از این باشد.

الگوی کندل استیک یک ابزار تحلیل تکنیکال است که می‌تواند حرکت قیمت و حرکت جفت ارز را به صورت گرافیکی به تصویر بکشد. این الگو معامله‌گران را قادر می‌سازد تا با تجزیه و تحلیل روندهای گذشته، رفتار بازار آینده را پیش‌بینی کنند.

انواع نمودارهای کندل استیک

تشکل‌های کندل مختلفی وجود دارد که توسط معامله‌گران برای تعیین نقاط ورود و خروج در بازار استفاده می‌شود. انواع الگوها کندل استیک عبارتند از:

 1. الگوی مرد به دار آویخته؛
 2. الگوی ستاره دنباله‌دار؛
 3. الگوی چکش؛
 4. الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره عصرگاهی؛
 5. الگوی دوجی؛
 6. الگوی کندل اینگولفینگ صعودی؛
 7. الگوی کندل نفوذی؛
 8. الگوی سه سرباز؛
 9. الگوی انبرک کف؛
 10. الگوی سه‌گانه خارجی صعودی؛
 11. الگوی بولیش کیکر.

در ادامه به بررسی موارد ذکر شده خواهیم پرداخت

الگوی مرد به دار آویخته (hanging man)

کندل استیک مرد به دار آویخته نشان می‌دهد بازار فارکس به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. الگو مرد به دار آویخته نشان‌دهنده افزایش شدید فشار فروش در اوج روند صعودی است.

انواع نمودارهای کندل استیک
الگو مرد به دار آویخته نشان‌دهنده افزایش شدید فشار فروش در اوج روند صعودی است.

با فتیله پایینی بلند، شدو بالایی کوتاه، بدنه کوچک و بسته شدن در زیر قیمت باز شدن مشخص می‌شود. کندل مرد آویخته یک سیگنال نزولی است و معامله‌گران از آن برای ورود به معاملات کوتاه مدت استفاده می‌کنند. برای مطالعه بیشتر راجب الگوهای تک کندلی کلیک کنید.

الگوی ستاره دنباله‌دار (Shooting Star)

هنگام معامله در بازار فارکس، یک ستاره دنباله‌دار را با فتیله‌ای که حداقل نیمی از طول شمع است، می‌شناسید. فتیله بلند نشان می دهد که تعداد فروشندگان بیشتر از خریداران است. این یک کندل معکوس نزولی است.

الگوی ستاره دنباله‌دار (Shooting Star)
ستاره دنباله‌دار الگویی است با فتیله‌ای که حداقل نیمی از طول شمع است.

معامله‌گرانی که از شمع ستاره دنباله‌دار در معاملات آنلاین فارکس استفاده می‌کنند، می توانند پس از بسته شدن این الگو، معامله کوتاهی انجام دهند. معامله‌گران می‌توانند استاپ ضرر را بالاتر از شمع ستاره تیراندازی قرار دهند و سطح حمایت قبلی یا قیمتی را که نسبت ریسک به پاداش مثبت را نشان می‌دهد، هدف قرار دهند.

الگوی چکش (Hammer)

الگوی چکشی برعکس ستاره دنباله‌دار و یک کندل معکوس صعودی است که نشان می‌دهد گاوها در تقابل خرس‌ها هستند.

الگوی چکش (Hammer)
الگوی چکش یک کندل معکوس صعودی است.

الگوی چکش را می‌توان در انتهای یک روند نزولی مشاهده کرد. قیمت باز، بسته و بالاترین قیمت تقریباً یکسان است، در حالی که یک فیتیله بلند وجود دارد که پایین‌تر است و از بدنه بزرگ‌تر می‌باشد.

الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره عصرگاهی (Evening Star – Morning Star)

این دو الگو جز مهم‌ترین الگوها برای تغییر روند محسوب می‌شوند. الگوی Evening ‌Star را در پایان یک روند صعودی مشاهده می‌کنید، کندل وسطی که دارای یک بدنه کوچک و سایه بلند است و بعد از آن یک کندل قرمز رنگ تشکیل می‌شود، نشان از تغییر جهت به سمت نزولی دارد.

الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره عصرگاهی (Evening Star - Morning Star)
الگوی ستاره صبحگاهی نیز در پایان روند نزولی است

الگوی Morning Star نیز در پایان روند نزولی است که همان‌طور که در عکس سمت راست مشاهده می‌کنید آخرین کندل یک سایه بلند و بدنه بسیار کوچک دارد و بعد از آن یک کندل صعودی ایجاد می‌شود که نشان از تغییر روند دارد.

الگوی دوجی (Doji)

این الگو که شبیه به یک ستاره است جز کندل‌های بسیار مهم بازار فارکس است که البته بستگی دارد در کجای چارت آن را مشاهده کنید. Doji به طور کلی نشان می‌دهد که تمایل به صعودی یا نزولی شدن بازار دیده نشده و گویی نوعی بلاتکلیفی در آن لحظه رخ داده است.

الگوی دوجی (Doji)
الگو دوجی شبیه به ستاره است.

اگر در پایان یک روند نزولی آن را ببینید نشانه خوبی برای شروع صعودی بازار است و اگر در بخش‌های پایانی یک روند صعودی دیده شود، می‌توان نشانه مهمی برای نزولی شدن روند کلی بازار باشد.

الگوی کندل اینگولفینگ صعودی (Engulfing)

این الگو از دو کندل تشکیل شده که باید در پایان یک روند نزولی آن را مشاهده کرد، کندل اول یک کندل نزولی با بدنه کوچک است و کندل دوم که در کنار آن قرار دارد یک کندل صعودی پر قدرت است که کل بدنه و حتی سایه کندل قبلی را پوشش می‌دهد.

الگوی کندل اینگولفینگ صعودی (Engulfing)
الگو اینگولفینگ از دو کندل تشکیل شده که باید در پایان یک روند نزولی آن را مشاهده کرد.

این وضعیت نشان می‌دهد که روند احتمالاً تغییر خواهد کرد و بازار به دست خریداران افتاده است.

الگوی کندل نفوذی (Piercing)

این الگو نیز دارای دو کندل است که کندل اول نزولی و کندل دوم صعودی است. کندل دوم باید دو ویژگی داشته باشید: ابتدا اینکه بدنه کندل دوم باید بدنه کندل اول را پوشش دهد و همچنین باید بین باز شدن بدنه کندل دوم و قیمت بسته شدن بدنه کندل اول یک گپ یا فاصله وجود داشته باشد. یعنی قیمت کندل دوم تقریباً از نصب بدنه قبلی شروع شود.

الگوی کندل نفوذ (Piercing)
الگو کندل نفوذی نیز دارای دو کندل است که کندل اول نزولی و کندل دوم صعودی است.

برای درک بهتر این الگو به تصویر بالا نگاه کنید.

الگوی سه سرباز (Three Soldiers)

الگوی سه سرباز یکی از معروف‌ترین الگوهای کندل استیک است. بعد از یک روند نزولی اگر سه کندل سبز رنگ با بدنه نسبتاً بزرگ و سایه‌های کوچک پشت سرهم مشاهده کردید، می‌توانید الگوی سه سرباز را دیده باشید.

الگوی سه سرباز (Three Soldiers)
الگوی سه سرباز یکی از معروف‌ترین الگوهای کندل استیک است.

در اینجا این الگو نشان‌دهنده یک روند صعودی پر قدرت است.

الگوی انبرک کف (Tweezer Bottom)

این الگو شامل دو کندل است که یکی از آن‌ها نزولی و دیگری صعودی است، پایین‌ترین قیمت هردو کندل که شامل سایه‌های آن‌ها می‌شود دقیقاً روی یک قیمت است. این الگو نشان از برگشت بازار است و باید آن را در پایان یک روند نزولی پیدا کنید. این الگو نشان می‌دهد که خریداران وارد عمل شده و از همان سطح خرید می‌کنند. اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر هستید مقاله الگوی کندلی انبرک (Tweezer) در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

الگوی انبرک کف (Tweezer Bottom)
الگو انبرک کف شامل دو کندل است که یکی از آن‌ها نزولی و دیگری صعودی است

همچنین نشان می‌دهد که فروشندگان ضعیف‌تر می‌شوند و کف بالقوه بازار در حال ساخت است.

الگوی سه‌گانه خارجی صعودی (Three Outside Up)

این الگو دارای سه کندل است که در پایان یک روند نزولی دیده می‌شود. در اینجا یک کندل قرمز رنگ داریم که بلافاصله بعد از آن یک کندل صعودی کل بدنه کندل قبلی را پوشش می‌دهد و کندل سوم نیز صعودی است و از سایه کندل دوم نیز عبور می‌کند و بالاتر می‌رود.

الگوی سه‌گانه خارجی صعودی (Three Outside Up)
الگوی سه‌گانه خارجی صعودی دارای سه کندل است.

این الگوی Three Outside Up جز الگوهای صعودی بسیار قوی محسوب می‌شود.

الگوی بولیش کیکر (Bullish Kicker)

الگوی کیکر صعودی زمانی رخ می‌دهد که در پایان یک حرکت نزولی بعد از آخرین کندل نزولی، یک کندل صعودی با گپی بالاتر از قیمت باز شدن آخرین کندل باز شود که نشان‌دهنده یک گپ صعودی است. این الگوی حرکت صعودی نشان می‌دهد که خریداران با تمایل شدید برای بالا بردن بیشتر قیمت‌ها بازگشته‌اند. از معایب الگوی بولیش کیکر این است که در بیشتر مواقع رخ نمی‌دهد و معامله‌گران مبتدی می‌توانند این الگو را با الگوی گپ آپ اشتباه بگیرند.

الگوی بولیش کیکر (Bullish Kicker)
الگوی کیکر در پایان یک حرکت نزولی رخ می‌دهد.

نکته مهم: بیشتر الگوهایی که در اینجا ذکر شد، دارای دو مدل صعودی و نزولی هستند. اگر در یک الگو ما فقط مدل صعودی کندل‌ها را توضیح دادیم، می‌توانید همین قوانین به صورت برعکس در مدل نزولی اجرا کنید.

آنچه در مقاله کندل استیک چیست خواندیم:

در این مقاله با مفهوم کندل استیک یا الگوهای شمعی در فارکس آشنا شدیم. همچنین متوجه شدیم هر کدام از اجزای یک کندل چه مفهوم و کاربردی دارند. علاوه بر این با مزایا و معایب الگوهای کندل استیک و بهترین و کاربردی‌ترین کندل استیک‌ها برای معامله در فارکس آشنا شدیم.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران