خانه > کالج کدام بروکر > اصطلاح ROLLOVER در فارکس به چه معناست؟

اصطلاح ROLLOVER در فارکس به چه معناست؟

رول آور (Rollover) همان سواپ است که برای معاملاتی که بیش از یک روز (بعد از نیمه شب و بسته شدن کندل روزانه) باز بمانند محاسبه می‌شود، Rollover ممکن است منفی یا مثبت باشد. یعنی یا از شما پولی بابت باز بودن معامله دریافت شود (منفی) و یا اینکه به شما پولی پرداخت شود (مثبت). در این مقاله مسئله رول آور و نحوه محاسبه آن را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

رول آور چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

رول آور چیست؟

از آنجا که تاریخ تسویه هر معامله دو روز بعد است، اگر یک معامله بعد از نیم شب باز بماند، تاریخ تسویه آن باید دوباره تمدید شود. این تمدید شدن سبب می‌شود که نرخ بهره شبانه یا سواپ برای معامله محاسبه گردد که به آن رول آور می‌گویند.

رول آور چیست؟
تمدید شدن معاملات سبب می‌شود که نرخ بهره شبانه Swap برای معامله محاسبه گردد که به آن رول آور می‌گویند.

این نرخ بسته به موقعیت و جفت ارزی که معامله می‌کنید می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

رول آور در فارکس چگونه عمل می‌کند؟

برای اینکه بدانید رول آور چطور عمل می‌کند، باید فرمول محاسبه آن را یک بار برای شما توضیح دهیم:

نحوه محاسبه رول آور

برای محاسبه رول آور باید از فرمول زیر استفاده کنید:

شما یک معامله در EUR/USD را در جهت خرید باز کرده‌اید، حالا نرخ بهره سالانه دلار آمریکا ۲.۵% و نرخ بهره یورو ۱.۵% است. حجم معامله شما نیز ۱۰۰۰ لات است:

EUR * 1.5 = 150 EUR

یعنی طبق این فرمول به صورت سالانه باید ۱۵۰ یورو رول آور پرداخت کنید، حالا می‌خواهیم همین را به صورت روزانه محاسبه کنیم:

EUR, 365 = 0.4109

حالا از همین دو فرمول بالا باید برای محاسبه نرخ بهره دلار استفاده کنید تا میزان بهره روزانه آن نیز به دست بیاید.

 روزانه ۷,۲۰۰ USD × ۲.۵% = ۱۸۰ USD سالانه ۱۸۰ USD ¸ ۳۶۵ = ۰.۴۹۳۲

سپس بهره EUR را به دلار تبدیل کنید و در نهایت با کم کردن مبلغ پرداختی از دریافتی، میزان بهره شبانه شما به دست می‌آید.

نرخ بهره یورو به دلار ۰.۷۲ × ۰.۴۱۰۹ = ۰.۲۹۶

نرخ بهره شبانه ۰.۲۹۶ – ۰.۴۹۳۲ = ۰.۱۹۷۲

رول آور مثبت

فرض کنید که شما جفت ارز EUR/USD را BUY کرده‌اید. یعنی EUR را خریده و USD را فروخته‌اید، حالا اگر نرخ بهره EUR که خرید شده از نرخ بهره USD در پایان روز بیشتر باشد، احتمالاً شما دچار رول آور مثبت یا نرخ بهره مثبت خواهید شد و پولی به شما تعلق خواهد گرفت.

رول آور منفی

حالا اگر در همین شرایط گفته شده در بالا، شما EUR/USD را SELL کرده باشید یعنی EUR را فروخته و USD را خریده‌اید. اگر نرخ بهره EUR در پایان روز بیشتر از نرخ بهره USD باشد، احتمالاً دچار رول آور منفی می‌شوید و یا نرخ بهره شما منفی خواهد شد و بهره از حساب شما کم می‌شود.

رول آور یا همان swap در واقع مبلغی است که شما باید بابت باز بودن معامله خود بیش از یک روز دریافت یا پرداخت کنید. راس ساعت 5 به وقت آمریکای شرقی یا 12:30 شب به وقت ایران رول آور محاسبه می‌شود.

تاثیر رول آور بر معاملات فارکس

تاثیر رول آور در فارکس و استراتژی‌های معاملاتی بسیار زیاد است. مهم‌ترین تاثیری که رول آور بر معاملات می‌گذارد، هزینه منفی است که می‌تواند به معامله شما تحمیل کند. زمانی که معامله را بیش از یک روز باز نگه دارید، از آنجا که مشغول ترید جفت ارزی هستید که هرکدام مربوط به یک کشور است، تفاوت نرخ بهره بین بانک مرکزی دو کشور صاحب ارز، ممکن است سبب شود تا سواپ شما منفی شده و مجبور به پرداخت هزینه‌ای شوید.

رول آور در معاملات فارکس
تاثیر رول آور در فارکس و استراتژی‌های معاملاتی بسیار زیاد است.

البته ممکن است که سواپ مثبت نیز باشد و در این صورت مبلغی برای شما واریز خواهد شد. پس تریدرها اگر می‌خواهند یک معامله خود را باز نگه دارند، باید حتماً وضعیت نرخ بهره بین بانکی را نیز در نظر بگیرند.

زمان ثبت رول آور چه موقع است؟

آگاهی از زبان ثبت رول آور و یا همان زمانی که نرخ بهره شبانه محاسبه می‌شود، بسیار مهم است، زیرا اگر نمی‌خواهید درگیر SWAP شوید باید قبل از آن زمان معامله خود را ببندید. راس ساعت 5 بعدازظهر در آمریکا (شرق) وقتی که بازار فارکس بسته می‌شود، رول آور یا بهره شبانه نیز محاسبه می‌گردد زیرا بازار روز دیگر بسته شده و تا فردا باز نمی‌شود (در سش نیویورک). این زمان به وقت ما در ایران حدود 12:30 شب است.

آنچه در مقاله رول آور Rollover خواندیم:

همان‌طور که در مقاله متوجه شدید، رول آور همان نرخ بهره شبانه‌ای است که در معاملات فارکس روی تریدهایی که بیش از یک روز باز می‌مانند محاسبه می‌شود. از آنجا که زمان تحویل دارایی‌ها دو روز بعد است، وقتی شما یک معامله را باز نگه می‌دارید درواقع در حال رول آور کردن آن به یک روز بعد هستید. یعنی زمان تحویل را یک روز جابجا می‌کنید، از این رو باید نرخ تفاوت بهره شبانه بین دو بانک مرکزی که برای جفت ارزها هستند را محاسبه کرده و آن را یا پرداخت و یا دریافت کنید. ممکن است شما با نرخ بهره شبانه منفی مواجه شوید، پس محاسبه تاثیر آن روی استراتژی معاملاتی و مدیریت مالی که دارید بسیار با اهمیت است.

سوالات متداول
رول آور چیست؟
زمانی که شما معامله خود را قبل از پایان روز نمی‌بندید، پس تسویه آن را به یک روز دیرتر منتقل می‌کنید، از همین رو رول آور برای تعداد روزی که معامله را باز نگه دارید محاسبه می‌شود.
چه ساعتی رول آور حساب می‌شود؟
پس از پایان آخرین سشن معاملاتی در فارکس (سشن نیویورک) ساعت 17:00 به وقت آمریکا و 12:30 شب به وقت ایران رول آور محاسبه می‌شود.
رول آور مثبت است یا منفی؟
رول آور بسته به فرمول محاسبه تفاوت نرخ بهره بین دو ارزی که در جفت ارز مورد معامله شما قرار دارد، می‌توان مثبت یا منفی باشد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران