خانه > کالج کدام بروکر > آموزش امواج الیوت در فارکس

آموزش امواج الیوت در فارکس

نظریه موج الیوت، اگرچه نظریه مدرنی برای بازار قرن بیست و یکم است، اما دلایلی از جمله مشکل تشخیص درست امواج، قوانین پیچیده، عدم وجود مدرسین ماهر در این زمینه و تمایل معامله‌گران مبتدی به استفاده از روش‌های ساده‌تر، باعث شده تا این روش تکنیکالی بسیار سودمند تا حدودی به حاشیه رانده شود.

رالف نلسون الیوت (Ralph Nelson Elliott)، نظریه موج الیوت را در دهه 1930 توسعه داد. او معتقد بود که بازارهای سهام که عموماً تصور می‌شود تا حدودی تصادفی و آشفته رفتار می‌کنند، در واقع با الگوهای تکراری معامله می‌شوند. الیوت، چند دهه را مشغول توسعه و تکمیل نظریه خود بود. او هنگامی که الگوهای فراکتالی را در حرکت قیمت سهام شناسایی کرد، آن‌ها را «امواج» (Waves) نامید که بعدها به «امواج الیوت» شهرت یافت.

امواج الیوت در فارکس

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

تئوری امواج الیوت در فارکس چیست؟

تئوری امواج الیوت شکلی از تحلیل تکنیکال است که با تغییرات مداوم در احساسات سرمایه‌گذار و روانشناسی تریدرها مرتبط است که به شکل الگوهای قیمتی در درازمدت تکرار می‌شوند. این تئوری در واقع امواج رفت و برگشتی قیمت را بر روی چارت شناسایی می‌کند که یک الگو را ایجاد می‌کنند و همچنین می‌تواند امواج اصلاحی را که مخالف روند بزرگ‌تر هستند نیز، شناسایی کند.

امواج الیوت در فارکس
تئوری امواج الیوت شکلی از تحلیل تکنیکال است که با تغییرات مداوم در احساسات سرمایه‌گذار و روانشناسی تریدرها مرتبط است.

طبق قوانین این تئوری، هر مجموعه‌ای از امواج در داخل مجموعه بزرگ‌تری از امواج شکل می‌گیرد که به همان موج یا الگوی اصلاحی پایبند است و به عنوان یک رویکرد فراکتالی برای سرمایه‌گذاری توصیف می‌شود.

تئوری امواج الیوت

الیوت معتقد بود که روند قیمت مالی ناشی از روانشناسی غالب سرمایه‌گذاران است. او دریافت که نوسانات در روانشناسی افراد همیشه در همان الگوهای فرکتال تکرار شونده یا «امواج» در بازارهای مالی ظاهر می‌شوند.

تئوری امواج الیوت
الیوت معتقد بود که روند قیمت مالی ناشی از روانشناسی غالب سرمایه‌گذاران است.

نظریه الیوت تا حدودی شبیه نظریه داو است که هر دو تشخیص می‌دهند قیمت سهام به صورت امواج حرکت می‌کند. باتوجه به این که الیوت علاوه بر این، ماهیت «فرکتال» بازارها را نیز تشخیص داد، توانست آن‌ها را با جزئیات بسیار بیشتری تجزیه و تحلیل کند. فراکتال‌ها ساختارهای ریاضی هستند که در مقیاسی کوچک‌تر، بی‌نهایت خود را تکرار می‌کنند. الیوت کشف کرد که الگوهای قیمت شاخص سهام نیز ساختاری به شکل فراکتالی دارند. سپس او شروع به بررسی این موضوع کرد که چگونه می‌توان از این الگوهای تکرار شونده به‌عنوان شاخص‌های پیش‌بینی‌کننده حرکت‌های آینده بازار استفاده کرد.

پیش بینی بازار بر اساس الگوهای امواج

الیوت بر اساس ویژگی های قابل اعتمادی که در الگوهای موجی کشف کرده بود، پیش‌بینی‌های دقیق بازار سهام را انجام داد. یک «موج ایمپالسیو» (impulsive) یا «امواج ادامه‌دهنده» موجی است که در همان جهت روند بزرگتر حرکت می‌کند. یک روند از ۵ موج ایمپالسیو تشکیل می‌شود و سپس شروع به برگشت می‌کند که شامل سه موج کارکتیو (corrective) می‌شود. با این تعاریف، می‌توان به این تعریف کلی رسید که یک الگوی کلی الیوت، از ۵ موج «ایمپالسیو» («همسو» یا «ادامه دهنده») تشکیل می‌شود و سپس در ادامه سه موج «کارکتیو» («اصلاحی» یا «برگشتی») را شکل می‌دهد. امواج کارکتیو در جهت خلاف امواج ایمپالسیو شکل می‌گیرند.

در مقیاس کوچک‌تر، در درون هر یک از امواج ایمپالسیو یا کارکتیو، باز پنج موج ایمپالسیو و سه موج کارکتیو را می‌توان دید و این چرخه همچنان تا بی‌نهایت در مقیاس‌های کوچک‌تر تکرار می‌شود.

نکته:

الیوت این ساختار فراکتال را در بازارهای مالی در دهه ۱۹۳۰ کشف کرد، اما دانشمندان چند دهه بعد موفق شدند تا فراکتال‌ها را تشخیص داده و آن‌ها را به صورت ریاضی نشان دهند. در بازارهای مالی، همه می‌دانند که «آنچه بالا می‌رود، باید پایین بیاید» زیرا حرکت قیمت به سمت بالا یا پایین همیشه با یک حرکت مخالف همراه است. عمل قیمت به «روندها» (trends) و «اصلاحات» یا کارکشن‌ها (Corrections) تقسیم می‌شود. روندها جهت اصلی قیمت‌ها را نشان می‌دهند، در حالی که اصلاحات برخلاف روند حرکت می‌کنند.

استفاده از نظریه امواج الیوت هرچند که در بسیاری موارد ممکن است نتیجه مورد انتظار شما را به همراه نداشته باشید، اما درصورتی که بر آن مسلط شوید، نیاز به استفاده از هیچ سبک معاملاتی دیگر نخواهید داشت.

تفسیر نظریه موج الیوت

نظریه موج الیوت به صورت زیر تفسیر می شود:

 • پنج موج در جهت روند اصلی حرکت می‌کنند و به دنبال آن سه موج به شکل یک اصلاح (در مجموع یک حرکت 5-3) حرکت می‌کنند. سپس این حرکت 5-3 تبدیل به دو بخش فرعی حرکت موج بالاتر بعدی می‌شود.
 • الگوی زیرین 5-3 ثابت می‌ماند، اگرچه بازه زمانی هر موج ممکن است متفاوت باشد.

نمودار زیر از هشت موج (پنج موج صعودی و سه موج نزولی) با شماره‌های 1، 2، 3، 4، 5، A، B و C تشکیل شده است که یک چرخه از الگوی امواج الیوت را نشان می‌دهد:

تفسیر نظریه موج الیوت
○ پنج موج در جهت روند اصلی حرکت می‌کنند و به دنبال آن سه موج به شکل یک اصلاح (در مجموع یک حرکت 5-3) حرکت می‌کنند.

امواج 1، 2، 3، 4 و 5 یک موج ایمپالس و امواج A ،B و C یک کارکشن یا اصلاح را تشکیل می‌دهند. قیمت وقتی از قله‌ی موج ۵ شروع به برگشت می‌کند، یک ۵ موجی ایمپالس، در واقع موج 1 از الگوی سه موجی کارکشن را شکل می‌دهد که دو موج بعدی کارکشن پس از آن تشکیل می‌شوند.

موج اصلاحی معمولاً دارای سه حرکت متمایز است، دو حرکت در جهت اصلاح اصلی (A و C) و یکی یعنی موج B در مقابل آن و همسو با ایمپالسیو پنج موجی (صعودی در این تصویر) حرکت می کند. امواج 2 و 4 در تصویر بالا اصلاحی هستند. این امواج معمولاً دارای ساختار زیر هستند:

تفسیر نظریه موج الیوت
اصلاح اصلی (A و C) و یکی یعنی موج B در مقابل آن و همسو با ایمپالسیو پنج موجی حرکت می کند.

توجه داشته باشید که در این تصویر، امواج A و C خلاف روند اصلی یا قبلی (۵ موجی) حرکت می‌کنند و کارکشن یا برگشتی (اصلاحی) هستند، اما موج B همسو و هم جهت با روند 5 موجی قبل و خلاف جهت روند امواج A و C فعلی حرکت می‌کند.

همان طور که اشاره شد، هر الگوی الیوت از ۸ موج تشکیل می‌شود که امواج 1، 2، 3، 4 و 5 با نام امواج ایمپالسیو و همسو اگر روند کلی صعودی باشد، سه موج بعدی با نام‌های موج A، موج B و موج C یک سه موجی کارکتیو یا اصلاحی را تشکیل می‌دهند و بر خلاف روند قبلی، نزولی خواهند بود.

در الگوی الیوت:

یک حرکت ۵ موجی ایمپالسیو دارای روند و به دنبال آن یک حرکت ۳ موجی کارکتیو خلاف جهت روند را شاهد هستید. در روند پنج موجی همیشه تمام موج‌ها به طور همسو با یکدیگر به سمت بالا حرکت نمی‌‌کنند، بلکه امواج 2 و 4 خلاف روند اصلی قرار می‌گیرند و همچنین در بخش سه موجی برگشتی نیز فقط 2 موج A و C در یک روند اصلاحی قرار دارند و موج B نیز در این بخش خلاف روند دو موج دیگر حرکت می‌کند.

درجه‌های امواج الیوت

الیوت 9 درجه امواج را شناسایی کرد که آن‌ها را به صورت زیر از بزرگ‌ترین به کوچک‌ترین نامگذاری کرد:

 • Grand Super Cycle؛
 • Super Cycle؛
 • Cycle؛
 • Primary؛
 • Intermediate؛
 • Minor؛
 • Minute؛
 • Minuette؛
 • Sub-Minuette.

با توجه به این که امواج الیوت یک الگوی فراکتال هستند، درجات موج از نظر تئوری بزرگ‌تر و کوچک‌تر از موارد ذکر شده در بالا گسترش می‌یابند.

برای استفاده از این تئوری در معاملات روزمره، یک معامله‌گر ممکن است یک موج ایمپالسیو با روند صعودی را شناسایی کند، به مدت طولانی با آن همراه شود و سپس موقعیت را بفروشد یا شورت (Short) کند، زیرا الگوی پنج موج کامل می‌شود و انجام یک حرکت معکوس قریب الوقوع است.

امواج الیوت چه سطحی از فیبوناچی است؟

الیوت دریافت که امواج اصلاحی امواج ایمپالس را در نسبت های فیبوناچی 38، 50 و 62 درصد باز می‌گرداند. او همچنین دریافت که امواج ایمپالس در داخل امواج ایمپالس بزرگتر با نسبت فیبوناچی به یکدیگر مربوط می‌شوند. برای آموزش انواع فیبوناچی به مقاله فیبوناچی در فارکس مراجعه کنید.

معایب الیوت ویو چیست؟

در حالی که می‌توان الگوهای الیوت را در حرکت قیمت سهام شناسایی کرد، اما مطمئناً هیچ تضمینی وجود ندارد که کسی بتواند پیش‌بینی کند که قیمت سهام فردا یا هفته آینده یا ماه آینده کجا خواهد بود. بنابراین این مهم‌ترین ایراد الیوت است. برای مشاهده آموزش نحوه معامله با امواج الیوت کلیک کنید.

آنچه در مقاله تئوری امواج الیوت خواندیم:

متخصصان موج الیوت تاکید می کنند که بازار، صرفاً به دلیل فراکتال بودن، به راحتی قابل پیش بینی نیست. دانشمندان درخت را به عنوان یک فراکتال می‌شناسند، اما این بدان معنا نیست که کسی بتواند مسیر هر یک از شاخه‌های آن را پیش‌بینی کند. از نظر کاربرد عملی، اصل امواج الیوت مانند سایر روش‌های تحلیل تکنیکال طرفداران و مخالفان خود را دارد.

یکی از نقاط ضعف کلیدی این است که وقتی تمرین کنندگان در اجرای الگوی امواج الیوت موفق نمی‌شوند، طرفداران این الگو آن را به ضعف آنان در تفسیر چارت و شناسایی درست هر موج نسبت می‌دهند و وجود ضعف در خود تئوری را نمی‌پذیرند. با این حال، معامله‌گرانی که به نظریه امواج الیوت متعهد هستند، در صورت عدم موفقیت، باز آن را این طور تفسیری می‌کنند که یک موج می‌تواند بیش از آن چه کاربر تصور کرده، طول بکشد تا کامل شود و مشتاقانه از آن دفاع می‌کنند.

تبلیغات

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

در حال مطالعه
آموزش امواج الیوت در فارکس

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران