سوشال ترید چیست؟ راهنمای جامع انتخاب سوشال ترید

به صورت کلی، سوشیال تریدینگ یا معاملات اجتماعی، نوعی اتصال معامله گران و سرمایه‌گذاران به یکدیگر است که اجازه می‌دهد تا اطلاعات، تریدها و تصمیم‌گیری‌های آن‌ها بین یکدیگر به اشتراک گذاشته شود. هدف از سوشیال تریدینگ سودآوری برای افرادی است که تجربه کافی در معامله کردن ندارند و همچنین رسیدن به سود بیشتر برای معامله گران حرفه‌ای است. از معروف‌ترین روش‌های سوشیال تریدینگ می‌توان به کپی ترید و حساب پم اشاره کرد.

روش‌های اصلی سوشیال تریدینگ

در ایران، سوشیال تریدینگ بیشتر با کپی ترید و حساب پم شناخته می‌شود که توسط بیشتر کارگزاری‌ها ارائه می‌شود، اما سوشیال تریدینگ شامل ۶ مدل اصلی که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

 1. کپی تریدینگ Copy Trading: همان‌طور که از اسمش پیداست، در کپی تریدینگ، سرمایه‌گذار حسابش را به یک معامله‌گر حرفه‌ای متصل می‌کند تا تمام معاملات او برایش کپی شود. در کپی تریدینگ شما البته به‌عنوان سرمایه‌گذار می‌توانید فیلترهایی اعمال کنید که درصد حجم، سود و ضرر با معامله اصلی تفاوت کند.
 2. حساب پم PAMM: حساب پم نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که سرمایه‌گذاران پول‌های خود را در آن واریز می‌کنند و یک تریدر حرفه‌ای با مجموعه پول‌ها معامله می‌کند. سود و ضرر بر اساس میزان سهیم بودن در صندوق بین اعضا تقسیم می‌شود.
 3. سوشیال فالوینگ Social Following: نوعی دنبال کردن استراتژی و معاملات یک تریدر حرفه‌ای بدون کپی کردن معاملات است. در اینجا شما خودتان با دیدن معاملات آن شخص، تصمیم می‌گیرید که آیا تریدی که او باز کرده را شما نیز باز کنید یا خیر.
 4. Crowd Trading: در این روش بجای دنبال کردن یک معامله‌گر، شما مجموعی از معامله گران حرفه‌ای را دنبال خواهید کرد و برای مثال خواهید دید در یک موقعیت، هرکدام چه تصمیمی می‌گیرند.
 5. Portfolio Mirroring: در این روش تمام رفتار و پرتفولیو معامله‌گر دیگر را بدون هیچ تغییری حتی در حجم معاملات، به صورت خودکار و کامل برای شما کپی می‌شود.
 6. Hybrid approach: رویکرد ترکیبی که در برخی کارگزاری‌های حرفه‌ای ارائه می‌شود، به شما اجازه می‌دهد برای حساب خود از ۵ روش بالا به صورت ترکیبی استفاده کنید تا بتوانند ضعف‌های خود را پوشش دهند.

نکته: همان‌طور که گفته شد، بیشتر کارگزاری‌هایی که با ایرانیان کار می‌کنند فقط گزینه کپی ترید یا حساب پم را فعال دارند.

چطور یک اکانت کپی ترید خوب را انتخاب کنیم

کپی تریدینگ یکی از رایج‌ترین مدل‌های سوشیال تریدینگ است که طرفداران زیادی دارد. در کپی تریدینگ شما عیناً معاملات یک فرد دیگر را در حساب خود کپی خواهید کرد. البته می‌توانید حجم معاملات یا حتی حد سود و ضرر را برای خودتان شخصی‌سازی کنید. برای انتخاب یک اکانت کپی تریدینگ خوب باید به نکات زیر توجه کنید:

 • عمر حساب: معمولاً حساب‌های خوب کپی ترید عمر بالایی دارند و بهتر است روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.
 • دراودان: توجه کنید که بیشترین حد ضرر روزانه یا وارد شدن در ضرر برای این حساب تا چه میزان بوده است.
 • سنجش ریسک: نمودار حساب معاملاتی کپی ترید نشان می‌دهد که این حساب تا چه میزان در حال ریسک کردن در معاملات خود است.
 • سرمایه و اهرم: سعی کنید حسابی را برای کپی کردن انتخاب کنید که اهرم معاملاتی و میزان بالانس آن نزدیک به حساب خودتان باشد.
 • میانگین سود و ضرر روزانه:از نتایج معاملات شخص باید متوجه شوید که به صورت روزانه تا چه میزان ریسک را به حساب خود تحمیل می‌کند، اگر میزان ضرر بیشتر از ۵% بالانس حساب باشد، جز معامله گران پر خطر محسوب می‌شود.

چطور یک حساب pamm خوب را انتخاب کنیم؟

همان‌طور که گفتیم، اکانت پم، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که ابتدا یک معامله‌گر حرفه‌ای با پرداخت پولی، آن صندوق را تشکیل می‌دهد و سرمایه‌گذاران بر اساس عملکرد آن، شروع به سرمایه‌گذاری روی آن حساب می‌کنند. مدیر حساب پم نیز با کل سرمایه‌های دریافتی اقدام به معامله کردن می‌کند. برای اینکه یک حساب پم مناسب انتخاب کنید باید موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • عمر حساب: سعی کنید حساب‌هایی را انتخاب کنید که بیش از ۶ ماه از زمان افتتاح آن گذشته باشد.
 • دراودان حساب: ببینید در مدت باز بودن حساب، چه میزان دراودان را تجربه کرده تا متوجه شوید که مسئول حساب تا چه اندازه ریسک به سرمایه‌ها تحمیل می‌کند.
 • میزان پول مدیر: از آنجا که حساب پم با سرمایه‌گذاری یک مدیر ایجاد می‌شود، هرچقدر که سرمایه خود مدیر حساب بیشتر باشد، خیال شما از امنیت سرمایه خودتان نیز بیشتر خواهد شد.
 • تعداد سرمایه‌گذاران: معمولاً حساب‌های پم خوب، حساب‌هایی هستند که تعداد سرمایه‌گذاران آن‌ها زیاد است.
 • میانگین سوددهی: نرخ میانگین سوددهی در مدت زمان فعالیت حساب به شما نشان خواهد داد که تا چه میزان امکان سود کردن برایتان وجود دارد.

بهترین کارگزاری‌ها برای سوشیال تریدینگ

اگر بخواهید کارگزاری را برای سوشیال تریدینگ انتخاب کنید، ما در جدول زیر، فهرستی از کارگزاری‌های خوب برای این کار را برایتان آورده‌ایم:

نماد

نام بروکر

کپی تریدینگ

حساب پم

بررسی و ثبت نام

آلپاری

ندارد

دارد

آمارکتس

دارد

ندارد

اوربکس

ندارد

دارد

فیبوگروپ

ندارد

دارد

دلتا اف ایکس

دارد

ندارد

نورد اف ایکس

دارد

دارد

کپیتال اکستند

دارد

دارد

آرون گروپس

دارد

ندارد

اپوفایننس

دارد

ندارد

آی اف سی مارکتس

ندارد

دارد

نام پلتفرم

بررسی و ثبت نام

لوگو فیبوگروپ
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران