خانه > کالج کدام بروکر > پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

تحلیل بر اساس حرکت قیمت و تغییراتی که قیمت در چارت انجام می‌دهد را پرایس اکشن می‌گویند که دامنه بسیار گسترده‌ای دارد و با دیگر تحلیل‌ها از جمله تکنیکال و فاندامنتال ترکیب می‌شود. تسلط بر تحلیل پرایس اکشن یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هر معامله‌گر باید آن را به طور کامل بلد باشد. ما در این مقاله شما را به صورت کامل با مبحث پرایس اکشن آشنا خواهیم کرد.

پرایس اکشن چیست؟

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

پرایس اکشن چیست؟

مشاهده و تفسیر رفتار قیمت در چارت را پرایس اکشن می‌گویند. در پرایس اکشن شما تمرکز خود را بر رفتار قیمت می‌گذارید که روی چه اعدادی و با چه نوع حرکتی واکنش‌های خود را نشان می‌دهد.

پرایس اکشن چیست؟
مشاهده و تفسیر رفتار قیمت در چارت را پرایس اکشن می‌گویند.

اما پرایس اکشن یک تحلیل کلی است که بسیاری از تحلیل‌های زیرمجموعه مثل ICT و RTM دارد. پس پرایس اکشن یک روش نیست بلکه یک متد است که روش‌های زیادی بر اساس آن خلق شده‌اند. جهت آشنایی با منابع آموزشی مرتبط با پرایس اکشن مقاله بهترین منابع آموزش پرایس اکشن را بخوانید.

کاربرد پرایس اکشن

کاربرد پرایس اکشن در واکنش نموداری است که در طول زمان روی چارت خلق می‌شود. در واقع این روش درک و فهم نوع حرکت قیمت در بازار است که از طریق روش‌های مختلف استفاده می‌شود. در پرایس اکشن شما به دنبال رفتار قیمتی، نوع کندل‌ها، شکست‌ها، حمایت و مقاومت‌ها و … هستید. همه پترن‌ها و الگوهای کندل استیک زیرمجموعه‌ای از پرایس اکشن هستند، زیرا قیمت است که این الگوها را می‌سازد. پس پرایس اکشن کاربرد بزرگ و گسترده‌ای در تحلیل بازار به روش‌های مختلف دارد. عموماً پرایس اکشن در کنار تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی کاربران بعد از اینکه از طریق کندل‌ها بازار را تحلیل می‌کنند، با استفاده از پرایس اکشن نیز وضعیت را مورد سنجش قرار می‌دهند. علاوه بر شکل‌های بصری روی نمودار، بسیاری از تحلیلگران فنی هنگام محاسبه شاخص‌های فنی از داده‌های مربوط به قیمت استفاده می‌کنند. هدف پرایس اکشن خوانش وضعیت قیمت در بازار است.

مزایا و معایب پرایس اکشن

پرایس اکشن را می‌توان یکی از ضروری‌ترین روش‌های تحلیل بازار دانست که تریدرها حتماً باید به بخشی از آن مسلط باشند. با این حال پرایس اکشن دارای مزایا و معایب خاص خودش نیز هست که به آن‌ها در ادامه اشاره خواهیم کرد:

مزایا پرایس اکشنمعایب پرایس اکشن
عدم نیاز به اندیکاتورپیچیده بودن برای افراد مبتدی
امکان استفاده در تمام بازارهای مالینداشتن فاکتورهای قطعی و مشخص
دقت بالا در تحلیل
گستردگی در روش‌های تحلیل زیرمجموعه پرایس اکشن
داشتن پترن های معاملاتی گسترده
پرایس اکشن روش تحلیل بازار با تکیه بر رفتار قیمتی است که خودش زیرمجموعه‌های فراوانی مانند ICT و RTM دارد. معمولاً تریدرهای حرفه‌ای پرایس اکشن را با روش‌های مختلفی چون تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ترکیب می‌کنند.

سبک‌های پرایس اکشن

همان‌طور که گفتیم پرایس اکشن یک روش تحلیل کلی است که سبک‌های بسیار متفاوتی دارد که می‌توانید از هر کدام از این سبک‌ها برای تحلیل بازار استفاده کنید:

  1. پرایس اکشن به روش ال بروکس؛
  2. پرایس اکشن به روش RTM؛
  3. پرایس اکشن به روش ICT.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

پرایس اکشن به روش ال بروکس:

ال بروکس یکی از بزرگ‌ترین تحلیلگران در حوزه پرایس اکشن هست که روش منحصربه‌فرد خودش را دارد. او در تایم فریم 15 و 60 دقیقه به سبک کلاسیک به دنبال پیدا کردن حمایت و مقاومت‌ها و همچنین الگوهای اصلی کندل استیک است و در نهایت تاییدیه قیمتی خود را در تایم فریم 5 دقیقه می‌گیرد و وارد معامله می‌شود.

پرایس اکشن به روش RTM:

روش RTM را می‌توان یکی از مهم‌ترین روش‌های پرایس اکشن دانست که به دنبال پیدا کردن نقاطی است که بزرگان بازار از جمله بانک‌ها در آن نقاط به معاملات وارد می‌شوند. در این سبک تحرکات خرید و فروش مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد تا نقاط مهم عرضه و تقاضا پیدا شود. تمرکز این روش بر محل‌هایی است که بانک‌ها بازار را به صورت فیک حرکت می‌دهند، استاپ‌ها را می‌زنند و حرکت اصلی خود را شروع می‌کنند.

پرایس اکشن به روش ICT:

این روش نیز بسیار کارآمد و مهم است، در ICT شما به دنبال اردر بلاک‌ها و یا محل‌های تجمع سفارشات هستید که بازار را به حرکت در می‌آورد. در واقع رهگیری اسمارت مانی‌ها از روی حجم‌های بازار و مناطق اصلی که طبق چرخه بازار، واکنش‌ها و عرضه و تقاضا در آنجا وجود دارد، اصول اصلی پرایس اکشن به روش ICT است. برای مطالعه بیشتر به مقاله پرایس اکشن ICT چیست مراجعه کنید.

سبک‌های پرایس اکشن
این سه روش اصلی‌ترین روش‌های پرایس اکشنی است که در حال حاضر معامله‌گران از آن‌ها استفاده می‌کنند.

این سه روش اصلی‌ترین روش‌های پرایس اکشنی است که در حال حاضر معامله‌گران از آن‌ها استفاده می‌کنند. صدها روش دیگر مانند روش آلفونسو مورنو، ریچارد وایکوف و … وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان به روش پرایس اکشن بازار را تحلیل کرد. این روش‌ها همگی بسیار مفصل هستند و یادگیری آن‌ها نیازمند تمرین و آموزش طولانی مدت است.

تفاوت پرایس اکشن و دیگر سبک‌ها

همان‌طور که می‌دانید سبک‌های مختلفی برای تحلیل وجود دارد، از تحلیل سنتیمنتال گرفته که احساسات معامله‌گران را مورد بررسی قرار می‌دهد تا تحلیل فاندامنتال و تکنیکال. به طور واضح این روش‌ها همگی با پرایس اکشن اصلی متفاوت هستند. مثلاً در تحلیل تکنیکال تمرکز بر رفتار اندیکاتورها است و فیدبکی که اندیکاتورها از بازار به شما می‌دهند پایه کار شما روی تحلیل اندیکاتورها است.

در تحلیل فاندامنتال به وضعیت کلان یک ارز معاملاتی پرداخته می‌شود، یعنی به موضوعات مهمی مانند نرخ بهره و سایر شاخص‌های اقتصادی یک کشور تا در نهایت پیش‌بینی شود که مسیر حرکتی ارزش یک ارز صعودی است یا نزولی، اما در پرایس اکشن نگاه تحلیلگر به قیمت در بازار است، اینکه قیمت چه رفتاری را در چه زمانی از خود نشان می‌دهد. خوبی پرایس اکشن این است که تمامی روش‌های تحلیلی با آن ترکیب می‌شوند. یعنی تحلیلگران تکنیکال یا فاندامنتال برای بهتر کردن اعتبار تحلیل خود، بعد از تحلیلشان وضعیت را از نگاه تحلیل پرایس اکشن نیز بررسی می‌کنند تا بتوانند تاییدیه‌های قوی‌تری برای ورود یا خروج از معامله خود دریافت کنند.

فاکتورهای موثر در پرایس اکشن

مهم‌ترین فاکتور در تحلیل پرایس اکشن قیمت است. رفتار قیمت در بازار اعم از عبور از یک محدوده قیمتی مهم، گیر کردن و حمایت شدن در یک قیمت، شتاپ گرفتن یا کند شدن روند قیمتی، قیمت‌های روند و میزان جابجایی قیمت را می‌توان از جمله مهم‌ترین فاکتورهای موثر در پرایس اکشن دانست. البته همان‌طور که گفتیم هر سبک پرایس اکشن، روش خاص خودش را دارد و باید از فاکتورهای آن روش برای تحلیل استفاده کرد. در نهایت باید بدانید که رفتار قیمت بزرگ‌ترین فاکتوری است که در پرایس اکشن بر اساس سبک خود باید به آن توجه داشته باشید. ممکن است رفتار قیمت در هر سبک پرایس اکشن یک معنای خاص داشته باشد.

آنچه در مقاله پرایس اکشن خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندیم، پرایس اکشن یک روش تحلیل مادر به حساب می آید که زیرمجموعه‌های فراوانی دارد. به طور کلی پرایس اکشن به تحلیل قیمت گفته می‌شود، اما در سبک‌های مختلف این تحلیل روش‌های متفاوتی دارد. در پرایس اکشن به فاکتورهای مهمی چون رفتار قیمتی، الگوها، کندل‌ها، نقاط و قیمتهای کلیدی بازار؛ سطوح عرضه و تقاضا توجه ویژه‌ای می‌شود.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
پرایس اکشن (Price Action) چیست؟

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران