خانه > مقالات > آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس

آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس

روش پرایس اکشن ال بروکس یک روش تحلیل بازارهای مالی بر مبنای پرایس اکشن و با تمرکز بر رفتار قیمتی می‌باشد که آن را جایگزین استفاده از اندیکاتورها کرده است. این روش توسط تحلیلگر معروف بازار، ال بروکر (Al Brooks) ابداع شده است و بیشتر روی معاملات روزانه تمرکز دارد. امروزه بسیاری از تریدرهای جهان از روش ال بروکس برای معاملات خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل در این مقاله تصمیم داریم تا شما را به صورت کامل با پرایس اکشن ال بروکس آشنا کنیم.

آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس

ال بروکس کیست؟

ال بروکس یک چشم پزشک آمریکایی بود که تصمیم گرفت وارد دنیای معامله‌گری شود. هرچند که در ۱۰ سال اول موفقیت زیادی کسب نکرد و یک بار هم ورشکسته شد، اما در ادامه، روند موفقیت‌آمیز خود را آغاز نمود و با بنیان‌گذاری روش اختصاصی خود، به یکی از مشهورترین معامله‌گران جهان تبدیل شد.

ال بروکس کیست؟
چهار کتاب ال بروکس و دوره آموزشی خود لقب “بهترین مدرس در جهان” را دارد.

ایشان تمرکز ویژه‌ای روی سبک پرایس اکشن و خوانش رفتار کندل‌ها می‌گذارد و معتقد است که با استفاده از اندیکاتورها نمی‌توان معاملات موفقی داشت. ال بروکس امروزه چندین کتاب آموزشی حرفه‌ای در زمینه معامله‌گری دارد و سمینارهای مختلفی را در این زمینه برگزار می‌کند، او توانسته هزاران معامله‌گر تازه‌کار را آموزش دهد تا در بازار فارکس کسب سود کنند.

اصول روش پرایس اکشن ال بروکس

روش ال بروکس بر ۷ پایه اصلی استوار شده است که برای شروع یادگیری آن باید این موارد را به خوبی درک کنید:

  • تحلیل نمودار خالی: اولین نکته تحلیل کردن حرکت قیمت و نمودار بدون هیچ اندیکاتوری است. ال بروکس به شاگردانش می‌گوید که باید چارت را به صورت خالی و با مشاهده آن درک و تحلیل کنند.
  • یادگیری الگوها: مسئله بعدی شناخت و پیدا کردن الگوهای مهم کندل استیک مانند الگوهای ادامه‌دهنده یا الگوهای برگشتی بازار است، زیرا ال بروکس عقیده دارد هر روش معاملاتی از یک الگوی مطمئن شروع می‌شود.
  • سطوح حمایت و مقاومت: مهم‌ترین مسئله‌ای که خود ال بروکس هم روی آن تمرکز دارد، مناطق مهم حمایت و مقاومت است. زیرا با پیدا کردن منطقه‌های حمایت-مقاومت و همچنین الگوهای معتبر، به‌راحتی می‌توان وارد معاملات مطمئن شد.
  • روانشناسی بازار: ایشان عقیده دارد که گاهی احساسات معامله‌گران، بازار را خلاف آن چیزی که باید حرکت می‌دهد، بنابراین باید یاد بگیرید که چطور بر روانشناسی بازار مسلط شوید.
  • مدیریت مالی: قدم بعدی برای معامله به روش ال بروکس درک کامل و رعایت مدیریت مالی معاملات و کل سرمایه است که کمک می‌کند از ضررهای بسیار بزرگ در بازار جلوگیری شود.
  • تمرکز روی روند: ال بروکس می‌گوید از هر روشی که می‌خواهید استفاده کنید مهم نیست، مهم این است که روند را درست تشخیص دهید و موافق با حرکت روند معامله کنید.
  • تمرکز روی حجم: چیزی که می‌تواند به شما کمک کند تا از حرکت یک نماد و میزان قدرت آن مطمئن شوید، حجم معاملات است. شما باید در تحلیل خود حجم معاملات را در نظر بگیرید، زیرا این حجم است که بازار را به حرکت در می‌آورد.

رعایت این اصول ۷ گانه در روش ال بروکس به شما کمک می‌کند تا با دقت و درک بالاتری بازار را مورد تحلیل قرار دهید.

مزایای پرایس اکشن ال بروکس

روش معاملاتی ال بروکس یکی از کاربردی‌ترین روش‌های تحلیل بازار است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد، از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش می‌توان به تحلیل کامل ساختار بازار براساس قیمت اشاره کرد. کاری که همه معامله‌گران حرفه‌ای انجام می‌دهند و تمرکز اصلی‌شان روی رفتار قیمتی است.

از دیگر مزایای این روش فراگیر بودن آن در تمامی بازارهای مالی است. از آنجایی که پرایس اکشن (Price Action) ال بروکس بر تحلیل رفتار قیمت متمرکز است، با تسلط روی این روش می‌توانید آن را در تمامی بازارهای مالی از جمله فارکس، سهام، ارز دیجیتال و… استفاده کنید.

انعطاف پذیری را می‌توان ویژگی مهم دیگر این روش دانست. شما به عنوان یک معامله‌گر باید پس از یادگیری اصول پایه‌ای ال بروکس، بر اساس نیاز، توانمندی و خواسته‌های خود، استراتژی ویژه خودتان را با بهره‌گیری از این روش پیاده‌سازی کنید.

و در نهایت آخرین ویژگی مهم معامله به روش ال بروکس، وجود منابع آموزشی کامل و دقیقی است که توسط خود او منتشر شده است و با دسترسی به آنها دیگر نیازی به منابع جداگانه یا خرید دوره‌های آموزشی دیگر ندارید.

معایب پرایس اکشن ال بروکس

اولین ایراد پرایس اکشن ال بروکس پیچیده بودن آن است. به طور کلی همه روش‌های مبتنی بر پرایس اکشن پیچیده و یادگیری آنها تا حدود زیادی زمان‌بر است، زیرا در این روش دیگر اندیکاتوری وجود ندارد که به شما سیگنال بدهد که چه کاری انجام دهید و همه٬چیز به درک خودتان از بازار بستگی دارد. ذهنیت هر فرد ممکن است برداشت متفاوتی از شرایط بازار داشته باشد و اینکه بتوانید خودتان را با اصول روش ال بروکس تطابق دهید تا حد زیادی پیچیده است. برخلاف روش‌های مبتنی بر اندیکاتور که کار را برای معامله‌گران مبتدی آسان می‌کند، روش ال بروکس مبتنی بر درک خودتان از بازار است، بنابراین، شک و تردید بیشتری برای شما در بر خواهد داشت. همچنین از آنجا که تحلیل به روش ال بروکس زمان‌بر است، شما عموما نمی‌توانید از این طریق معاملات زیادی در بازار انجام دهید و بیشتر وقت شما صرف تحلیل بازار خواهد شد.

روش معامله با پرایس اکشن ال بروکس

ال بروکس روش معاملاتی خود را در دو کتاب به اسم Trading Price Action Trends و Trading Price Action Trading Ranges به صورت کامل توضیح داده است. اما از آنجا که هرکدام از مباحث معاملاتی پرایس اکشن ال بروکس بسیار پیچیده است و بیش از ۱۰۰ ساعت آموزش در مورد آن وجود دارد، ما به صورت مختصر، روش معامله از طریق پرایس اکشن ال بروکس را توضیح خواهیم داد. مراحل اول روش معامله با پرایس اکشن ال بروکس عبارتند از:

  1. پیدا کردن روند؛
  2. پیدا کردن حمایت و مقاومت‌های اصلی؛
  3. روانشناسی بازار.

در ادامه هر یک از این مراحل را توضیح خواهیم داد:

قدم اول پیدا کردن روند

در ابتدا، شما باید روند را از طریق مشاهده ساختار بازار به صورت چشمی و بدون نیاز به اندیکاتور پیدا کنید، مثلا می‌توانید چند تایم فریم در یک نماد معاملاتی را بررسی کرده و ببینید که روند به صورت کلی صعودی است یا نزولی! برای این کار باید به خود بازار نگاه کنید، ببینید که در یک نماد، بازار دائم در حال ساختن سقف‌های جدید است یا کف‌های جدید ایجاد می‌کند.

قدم اول پیدا کردن روند
در پرایس اکشن به سبک ال بروکس در مرحله اول باید روند را پیدا کنید.

خود این مبحث در کتاب و سمینار آموزشی ال بروکس بیش از صد ساعت آموزش دارد که برای درک بهتر آن باید به صورت کامل مطالعه و مشاهده شود.

روش پرایس اکشن ال بروکس یک متد معاملاتی بر مبنای پرایس اکشن با تمرکز بر خوانش بازار، پیدا کردن روند، خوانش حجم، الگوهای کندلی، احساسات معامله‌گران و مدیریت مالی است.

قدم دوم پیدا کردن حمایت و مقاومت‌های اصلی

در مرحله دوم باید ببینید که در چه ناحیه‌هایی حمایت و مقاومت اصلی وجود دارد. در قیمت‌هایی که شکست ناموفق و یا سایه‌های بلندی وجود دارد، می‌توان منطقه‌های حمایت و مقاومت را پیدا کرد. در روش ال بروکس، معامله‌گران از دو طریق به دنبال تایید این سطوح هستند، یکی از میزان حجمی که مخالف جهت در آن ناحیه رخ می‌دهد.

قدم دوم پیدا کردن حمایت و مقاومت‌های اصلی
در مرحله دوم به سبک تصویر بالا حمایت و مقاومت‌های اصلی را پیدا می کنیم.

مثلا اگر روند صعودی است اما بازار در حال پایین آمدن با یک حمایت مواجه می‌شود، در آنجا باید انتظار داشته باشید تا حجم خرید در بازار افزایش پیدا کند. یکی دیگر از ارکان اصلی، پدیدار شدن کندل‌های مهمی مانند دوجی، هامر یا پوشاننده است که خط حمایتی یا مقاومتی را تایید کند.

قدم سوم روانشناسی بازار

بحث سومی که در روش ال بروکس باید به آن دقت داشته باشید، این است که وضعیت سنتیمنتال یا روانی معامله‌گران در زمان‌ترید شما چگونه است. اگر تمامی تحلیل‌ها نشان می‌دهد که مثلا یک بازار باید صعودی باشد، اما احساسات تریدرها در حال پایین آوردن بازار است، باید از معامله خودداری کنید، زیرا احساس معامله‌گران با یک موج خبری تغییر خواهد کرد و هیچ‌چیز از پرایس اکشن در بازار مهم‌تر نیست. بنابراین زمانی معامله کنید که احساسات تریدرها هماهنگ با مسیر اصلی بازار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روانشانسی در بازار فارکس مقاله تحلیل سنتیمنتال چیست؟ را مطالعه کنید.

این سه قدم اصلی است که البته باید با جزئیات فراوان دیگر، آنها را در روش ال بروکس یاد بگیرید. تمامی ستاپ‌های معاملاتی روش پرایس اکشن ال بروکس بر اساس همین سه قدم طراحی شده است که ما سعی می‌کنیم در یک مقاله مفصل و جداگانه این ستاپ‌ها را به شما توضیح دهیم.

آنچه در مقاله پرایس اکشن ال بروکس خواندیم:

در این مقاله آموختیم که روش پرایس اکشن ال بروکس چیست و چطور می‌توانید با استفاده از این تحلیل که بر مبنای پرایس اکشن ایجاد شده است، معامله کنید. در روش ال بروکس هیچ اندیکاتوری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تمامی تحلیل، بر اساس ایجاد دیدگاه صحیح توسط معامله‌گر نسبت به بازار انجام می‌شود.

سوالات متداول
مبنای روش ال بروکس چیست؟
مبنای این روش روی پرایس اکشن و خوانش بازار بر اساس حرکت قیمت، بنا شده است.
مهم‌ترین موارد ستاپ‌های معاملاتی ال بروکس چیست؟
ستاپ‌های معاملاتی ال بروکس بر مبنای شناخت بازار، پیدا کردن روند، نقاط حمایت و مقاومت، حجم بازار، الگوهای کندل استیک، احساسات بازار و مدیریت مالی دارایی، است.
آیا در روش ال بروکس از اندیکاتور استفاده می‌شود؟
در این روش هیچ اندیکاتوری وجود ندارد و همه تحلیل براساس پرایس اکشن انجام می‌شود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران