خانه > کالج کدام بروکر > الگو مثلث در فارکس

الگو مثلث در فارکس

الگوی مثلث الگوهایی هستند که در بخش‌های مختلف بازار مشاهده می‌شوند، این الگوها بر اساس نوع خود، خبر از شروع روند نزولی یا صعودی می‌دهند. الگوهای مثلث جز الگوهای تحلیل تکنیکال در بازار فارکس است که رسم آن نیز بسیار ساده است و اگر بتوانید یک الگوی مثلث صحیح پیدا کنید، معامله آن بسیار مطمئن و کاربردی خواهد بود. ما در این مقاله به شما شیوه رسم و معامله الگوی مثلث را آموزش خواهیم داد.

الگو مثلث

الگوی مثلث چیست؟

الگوی مثلث یکی از پترن‌های مهم تحلیل تکنیکال است که شکلی که در چارت ایجاد می‌کند شبیه به مثلث است، بنابراین به این نام خوانده می‌شود. الگوی مثلث دارای دو خط است که معمولاً یک خط آن در مسیر ترند اصلی بازار و خط دیگر روی کف‌ها یا سقف‌های ایجاد شده در این مسیر رسم می‌شود.

الگوی مثلث چیست؟
الگوی مثلث دارای دو خط است که به صورت فشرده می‌باشد.

بر اساس نوع الگوی مثلثی که ایجاد می‌شود شما می‌توانید پیش‌بینی کنید که در آینده چه اتفاقی برای قیمت خواهد افتاد. البته قانون کلی در الگوی مثلث این است که از شروع الگو تا لحظاتی که الگو به پایان می‌رسد قیمت دائم در حال فشرده شدن است و سپس در پایانش جهت جدید روندش را مشخص می‌کند. در عکس زیر یک نمونه از الگوی مثلث رو مشاهده می‌کنید. برای مشاهده الگوهای کلاسیک می‌توانید به مقاله الگوهای کلاسیک در فارکس مراجعه کنید.

انواع الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال

به طور کلی ۳ مدل الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال وجود دارد:

  1. مدل الگوی مثلث در روند صعودی یا الگوی مثلث افزایشی؛
  2. مدل الگوی مثلثی در روند نزولی یا مثلث کاهشی؛
  3. الگوی مثلث متقارن.
انواع الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال
بعد از شکست مثلث می‌توان وارد معامله شد.

همان طور که در تصاویر زیر می‌بینید این سه نوع الگو مشخص شده که رسم و مشخصات آن را در ادامه توضیح خواهیم داد:

الگوی مثلث صعودی:

زمانی که می‌خواهید یک الگوی مثلث صعودی را رسم کنید، ابتدا باید یک روند صعودی را پیدا کنید که دائماً کف‌های بالاتری از کف قبلی خود را ایجاد می‌کند، اما سقف‌های آن مانند یک روند صعودی معمولی بالا نمی‌رود و تقریباً یک سقف مشخص را ایجاد می‌کند. یعنی در روند صعودی کف ها بالاتر می‌روند، اما سقف‌ها به یک محدوده مقاومتی برخورده‌اند که قیمت را متوقف کرده است.

الگوی مثلث صعودی
در الگوی مثلث صعودی کف های بالاتر زده می‌شود.

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، در این روند صعودی حداقل سه برخورد با خط روند داشته است، اما از بالا همان‌طور که مشاهده می‌کنید، یک خط مقاومت تشکیل شده و قیمت در حال فشرده شدن است. برای معامله با الگوی مثلث صعودی، لازم است تا منتظر بمانید که قیمت یک برک اوت قوی از مثلث به بیرون داشته باشد، یعنی در منطقه‌ای که قیمت به فشرده‌ترین حالت خود برسد، فشار روی قیمت افزایش پیدا می‌کند و ناگهان از مثلث در جهت صعودی خارج می‌شود. اگر دیدید که قیمت از کف نزولی خود برک اوت کرد و روند در حال تغییر بود، در چنین الگویی نباید وارد روند نزولی شوید، اما اگر به سمت صعودی برک اوت کند و خط مقاومت را به حمایت تبدیل کند، می‌توان وارد معامله صعودی در آن شد.

الگوی مثلث صعودی
بعد از شکست مثلث صعودی از بالا می‌توانید بلافاصله وارد معامله شوید.

اگر وارد چنین معامله‌ای شوید، حد ضرر شما باید زیر آخرین کف تشکیل شده که زیر خط حمایت جدید بازار است قرار بگیرد.

الگوی مثلث یکی از پترن‌های تحلیل تکنیکال است که به سه مدل مثلث صعودی، مثلث نزولی و مثلث متقارن در بازار دیده می‌شود. رکن اصلی این الگو داشتن یک خط روند و یک حمایت و مقاومت است.

الگوی مثلث نزولی:

برای روند نزولی نیز مانند روند صعودی همین قوانین باید در نظر گرفته شود، یعنی یک روند نزولی را پیدا کنید که بتوانید الگوی مثلث را پیدا کنید. در روند نزولی سقف‌هایی پیدا کنید که دائماً در حال کاهش هستند، حداقل سه سقف که بتوانید با یک خط آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید و خط روند نزولی‌تان ایجاد شود. سپس در همین روند باید کف ها روی یک مقاومت درجا بزنند یعنی کف‌ها پایین‌تر نروند. برای درک بهتر آن می‌توانید به تصویر زیر نگاه کنید.

الگوی مثلث نزولی
در الگوی مثلث نزولی بعد از شکست از پایین می‌توانید وارد معامله شوید.

برای اینکه بتوانید با این الگو ترید کنید باید منتظر باشید تا قیمت به فشرده‌ترین حالت خودش برسد و در نهایت با یک بریک اوت از مثلث به سمت پایین خارج شود. در اینجا شما می‌توانید با استفاده از ستاپ‌های ورود به معامله‌ای که در استراتژی خود دارید، مانند پولبک، استفاده کنید و وارد معامله شوید. حد ضرر شما در این معامله باید آخرین سقف ایجاد شده بالاتر از مقامت جدید به وجود آمده باشد.

الگوی مثلث متقارن:

سومین الگو، مثلث متقارن است که مدل صعودی و نزولی آن وجود دارد. در مثلث متقارن کف و سقف‌ها هر دو با تمرکز بر یک مرکز در حال نزدیک شدن به هم هستند. یعنی کف‌ها دائماً بالاتر می‌آیند و سقف‌ها دائماً پایین می‌آیند و محدوده قیمت در حال کوچک شدن است تا در یک نقطه به هم برسند. برای درک بهتر آن به تصویر زیر نگاه کنید.

الگوی مثلث متقارن
در الگوی مثلث متقارن، قیمت کاملا فشرده می‌شود.

در الگوی متقارن در دو طرف بازار به صورت مثلثی در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند تا جایی که قیمت فشرده شود. در این الگو برای معامله باید منتظر باشید تا قیمت از یک طرف بریک اوت کند. یعنی از یک طرف یا به سمت پایین یا به سمت بالا شکسته شود. پس از بریک اوت و تایید آن می‌توانید در جهتی که بازار خط روند خود را شکسته، وارد معامله شوید.

حمایت و مقاومت در الگوی مثلث

در الگوی مثلث بر اساس جهت، حمایت و مقاومت ایجاد می‌شود، در الگوی مثلث صعودی می‌بینید که خط مقاومت در بالا ایجاد می‌شود که با شکست آن این خط تبدیل به حمایت می‌شود و می‌توانید وارد آن معامله شوید.

حمایت و مقاومت در الگوی مثلث
خط حمایت و مقاومت در مثلث باید شکسته شود تا بتوان وارد معامله شوید.

در مثلث نزولی نیز خط حمایت ایجاد می‌شود که تا زمانی که قیمت فشرده شود به مقاومت خود ادامه می‌دهد، زمانی که این حمایت شکسته شد و به مقاومت تبدیل شد، می‌توانید وارد معامله Sell شوید. به خطوط حمایت و مقاومت در این الگوها توجه کنید.

آنچه در مقاله الگوی مثلث خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، الگوی مثلث به الگوهایی گفته می‌شود که بازار را در بین یک فضای مثلثی مانند به سمت فشرده شدن می‌برد. این الگو ممکن است برای صعود، نزول یا به صورت متقارن رخ دهد. در الگوی صعودی بازار به سمت بالا می‌رود، اما سقف‌های جدید تشکیل نمی‌شود و در یک قیمت مقاومت در سقف وجود دارد. در نزولی نیز کف های جدید سقف‌های جدید رو به پایین تشکیل می‌شود، اما کف ها در یک نقطه مقاومت می‌کنند. الگوی مثلث را می‌توانید در نقاط مختلف بازار ببینید و تشخیص آن ساده است. برای معامله با الگوی مثلث باید حتماً یک ستاپ برای ورود پس از شکست حمایت یا مقاومت ایجاد شده داشته باشید که عموماً تریدر ها از پول بک یا بریک اوت استفاده می‌کنند.

سوالات متداول
الگوی مثلث، صعودی است یا نزولی؟
اگر الگو دارای یک خط روند نزولی باید در آخر مثلث که قیمت فشرده است منتظر بریک اوت و ادامه روند نزولی با قدرت بیشتری باشید. اگر صعودی باشد باید یک خط روند صعودی داشته باشد که در پایان روند با بریک اوت، صعود خود را ادامه دهد.
الگوی مثلث متقارن چیست؟
در الگوی مثلث متقارن برخلاف روند صعودی یا نزولی که دارای حمایت و مقاومت است، دارای دو ضلع است که دو طرف در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند تا قیمت را در نوک مثلث به فشرده‌ترین حالت خود در بیاورند.
چطور باید با الگوهای مثلث معامله کرد؟
برای ترید با الگوهای مثلث باید منتظر شکست در مسیر روند باشید و حتماً از ستاپ های معاملاتی مثل بریک اوت یا پول بک بعد از شکست و تثبیت آن استفاده کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران